<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Električni automobili bez baterija
Idite na 1, 2  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Električni automobili
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
ogi
Site Admin

PostPostano: 14.9.2011. sri. 14:38    Naslov: Električni automobili bez baterija Citirajte i odgovorite

pkristo je napisao/la:
Super auto! Odličan dizajn, i još bolja tehnologija. palac

Slažem se u potpunosti ali

volio bi vidjeti obiteljski električni auto klase golf
Auto za mase koji će stvarno bitno umanjiti problematiku
XD je bliži tome ali oba automobila su u stvari statusni

Mislim, sve 5, to je logična odluka zbog trenutno previsoke cijene baterija
Baterije su skupe, OK, ali zašto netko ne napravi ovo:

Bilo bi zanimljivo da netko ponudi električni automobil za obične smrtnike bez baterija
I onda svako od nas u njega stavi baterije koje i koliko si može priuštiti
S vremenom se može po malo povećavati kapacitet, kao solari za kuće

Što kažete na ideju? Smile
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
schumacher

PostPostano: 14.9.2011. sri. 14:57    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zanimljivo većini-čitaj No passaran.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pkristo

PostPostano: 14.9.2011. sri. 15:07    Naslov: Re: Električni automobili bez baterija Citirajte i odgovorite

ogi je napisao/la:
Baterije su skupe, OK, ali zašto netko ne napravi ovo:

Bilo bi zanimljivo da netko ponudi električni automobil za obične smrtnike bez baterija
I onda svako od nas u njega stavi baterije koje i koliko si može priuštiti
S vremenom se može po malo povećavati kapacitet, kao solari za kuće

Što kažete na ideju? Smile

To već postoji - zove se konverzija ICE automobila u električni. Slažem se s tobom da je to najbolji put za nas obične smrtnike. Baterije su trenutno (pre)skupe, a cijena im pada tempom od nekih 10-ak % godišnje (po Panasonicu je to 11 % jer im za toliko raste kapacitet svake godine; veći kapacitet uz istu cijenu = jeftinija baterija za isti kapacitet). Za nekih 6-7 godina, dakle, bit će tamo gdje ih ja želim vidjeti. Čini mi se da razvoj ide najbrže s baterijama 18650 jer se to najviše traži (laptopi), a tim putem uskoro, nakon Tesle koji je i započeo taj trend, idu i Toyota i VW. Problem je (meni) jedino gdje kupiti baterije tipa 18650 koje se ugrađuju i u Tesla roadster? Na ebayu mogu naći samo šrot ili je preskupo - Panasonic 18650 kapaciteta 10-ak Wh košta $9.99 tj. $1000 za 1 kWh. A navodno im je cijena (koju plaćaju veliki) oko $200 po 1 kWh! 1000 komada za 10 kWh i $2000 (plus nekih $1000 za elektroniku) mi već zvuči dobro za konverziju.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
ogi
Site Admin

PostPostano: 14.9.2011. sri. 15:52    Naslov: Re: Električni automobili bez baterija Citirajte i odgovorite

pkristo je napisao/la:
To već postoji - zove se konverzija ICE automobila u električni.

Ne, prerada nema veze s time

Mislio sam na nove moderne električne automobile koji bi mogli biti jeftiniji od klasičnih automobila jer umjesto baterije imaju samo +/- terminale na koje svako od nas može spojiti svoju bateriju

Npr. Citroen Zero bez baterije za 60.000kn Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Slv

PostPostano: 14.9.2011. sri. 18:44    Naslov: Re: Električni automobili bez baterija Citirajte i odgovorite

heh sviđa mi se ideja,
uzeo bi ljusku i natrpao litij polimer unutra,
a u slucaju nesrece FIREBALLLLLL Smile))))))))))))
[Vrh]
inch

PostPostano: 14.9.2011. sri. 19:34    Naslov: Citirajte i odgovorite

modularno i samo nadogradiš.
[Vrh]
dmeter

PostPostano: 14.9.2011. sri. 19:54    Naslov: Re: Električni automobili bez baterija Citirajte i odgovorite

ogi je napisao/la:
pkristo je napisao/la:
To već postoji - zove se konverzija ICE automobila u električni.

Ne, prerada nema veze s time

Mislio sam na nove moderne električne automobile koji bi mogli biti jeftiniji od klasičnih automobila jer umjesto baterije imaju samo +/- terminale na koje svako od nas može spojiti svoju bateriju

Npr. Citroen Zero bez baterije za 60.000kn Very Happy

Šta bi 99,99% kupaca radilo sa automobilom bez baterija.Večin njih i ne zna šta su to litij,olovo.znaju šta je to marka robe,šminke itd a o baterijama pojma nemaju osim onih šta se prodaju kraj blagajne.to bi bija živi kupus reklamacije do nebesa a i kako taj automobil da prođe homologaciju
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 14.9.2011. sri. 21:38    Naslov: Re: Električni automobili bez baterija Citirajte i odgovorite

dmeter je napisao/la:

Šta bi 99,99% kupaca radilo sa automobilom bez baterija.Večin njih i ne zna šta su to litij,olovo.znaju šta je to marka robe,šminke itd a o baterijama pojma nemaju osim onih šta se prodaju kraj blagajne.to bi bija živi kupus reklamacije do nebesa a i kako taj automobil da prođe homologaciju

Oni koji ne znaju ništa o tome bi uzeli dodatnu opremu po želji:

A - 1x5kWh - 15000kn + 60000kn = 75.000kn
B - 2x5kWh - 30000kn + 60000kn = 90.000kn
C - 3x5kWh - 45000kn + 60000kn = 105.000kn

Mi koji znamo bi uzeli auto bez baterija pa makar ga vozili na žicu po dvorištu kao Dompa na početku Smile

Definitivno bi trebalo stvoriti standard za baterijske pakete i razdvojiti automobil i baterije
To bi drastično ubrzalo razvoj e-automobila, baterija i pad cijene

Kužiš?! Problem je baterija, OK, zaboravi bateriju!!

Napravi električni auto bez baterije a potražnja i fokus ljudi na tu problematiku/potražnju će sigurno stvoriti nove tehnologije baterija i srušiti cijene
Nafta je veliki posao a baterije će biti još 1000x veći

Da nije bilo mobitela i laptopa, tko zna kada bi imali litijske baterije i perfomanse današnjih e-automobila

Btw. zvao sam danas Citroen, još uvijek nemaju cijenu za Zero
Bez baterije su ga mogli prodavati odavno Very Happy
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 14.9.2011. sri. 22:09    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo na primjer, gotovo svi RC autići na baterije se prodaju bez baterija smijeh2
Mislim fakat, zašto je PC zgazio Commodore i sve ostale proizvođače računala, zato što je bio modularan

Auto budućnosti bi također trebao biti, barem baterija ako ne i sve ostalo
Kužiš, nemoj me daviti sa baterijom, daj mi auto bez baterije a ja ću kod Groma po 100kn uzeti par blokova i voziti se kao Roman
Šta petljaju toliko sa time Very Happy
[Vrh]
schumacher

PostPostano: 14.9.2011. sri. 22:49    Naslov: Citirajte i odgovorite

..ili u gradovima s trolejbusom-pantograf Very Happy
[Vrh]
Laguna3

PostPostano: 15.9.2011. čet. 06:47    Naslov: Citirajte i odgovorite

to u planu ima renault samo što češ tamo bateriju iznajmit
[Vrh]
pkristo

PostPostano: 15.9.2011. čet. 07:45    Naslov: Re: Električni automobili bez baterija Citirajte i odgovorite

dmeter je napisao/la:
to bi bija živi kupus reklamacije do nebesa a i kako taj automobil da prođe homologaciju

Ovo gore je ključno. Ne bi ti nijedan proizvođač to prodao. Ti staviš neko sranje od baterija, dođe do nesreće i auto se zapali. Tko je kriv?
Ali bilo bi dobro da ponude i olovnu verziju. Koristim par godina dok ne nađem dobar deal i izbacim olovo i ubacim litij (ili što već), a olovo prodam ili ga iskoristim za nešto drugo. Auto na taj način može biti i homologiran i jeftin.
[Vrh]
debeli

PostPostano: 15.9.2011. čet. 07:56    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ima hrpa proizvođaća koji nude gotova vozila, a kupac prije isporuke može birati između nekoliko paketa baterija.

Ipak se ovdje radi o motornom vozilu, i nikada neće kupcu biti dozvoljeno da poremeti težište tako da sam radi raspored težine komponenti.

I kako bi im prodavao kontrolere; od 48 v do 360 V ?

Sve moguće verzije morao bi pokriti jedan kontroler ?

Neizvedivo u praksi

Bolje je nuditi mogućnost izbora sa max 3 verzije.

Meni dođe 10 kupaca za Greyborga i svaki ima bar 3 svoje ideje, a nijedan nije 100 % siguran, niti mi vjeruje da ja bolje od njih znam što je za njih najbolje.

a vidiš i da početnici koji se javljaju na forum sanjaju o 100 km brzine i 100 km dosega sa 5000 EUR.

Takvi kupci bi uvijek bili razočarani i kasnije govorili protiv e-vozila.
[Vrh]
Roman

PostPostano: 15.9.2011. čet. 08:34    Naslov: Citirajte i odgovorite

Iako je ideja zanimljiva, mislim da je jako tečko provediva pa čak i nama koji smo već nešto napravili. To mislim zato što bi proizvođač novog električnog auta predvidio mjesto za jedan određeni tip baterija i bila bi velika kemija uglaviti neki drugi tip baterija u taj prostor ili bi se moralo negdje drugdje a to nebi bilo dobro. Primjera radi mislim da bi svi proizvođači išli na litijeve baterije koje su manje i lakše od olovnih i kako bi ti onda uglavio olovne baterije na mjesto koje je predviđeno za litijeve. To je velika razlika i po dimenzijama i po masi. A staviti druge litijeve bi se moglo ali sve litijeve su podjednako skupe tako da nebi puno uštedio a samo bi imao zezanciju i kemiju sa time. Smile
[Vrh]
pkristo

PostPostano: 15.9.2011. čet. 08:42    Naslov: Citirajte i odgovorite

Roman je napisao/la:
Primjera radi mislim da bi svi proizvođači išli na litijeve baterije koje su manje i lakše od olovnih i kako bi ti onda uglavio olovne baterije na mjesto koje je predviđeno za litijeve. To je velika razlika i po dimenzijama i po masi. A staviti druge litijeve bi se moglo ali sve litijeve su podjednako skupe tako da nebi puno uštedio a samo bi imao zezanciju i kemiju sa time. Smile

Ne znam sjećaš li se članaka o XD-u prije koju godinu: spominjala se olovna i litij-ionska verzija! Ako bi napon bio isti za obje verzije onda nema kemijanja. Razlikovale bi se samo po kapacitetu. XD-ova podnica djeluje dovoljno visoka i za olovo i za litij.
Jesi li ti sad na Velesajmu? Od koliko do koliko?
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Električni automobili
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2  Sljedeća
Stranica 1 / 2.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.