<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Pišem diplomski na temu Marketing električnog vozila
Idite na Prethodna  1, 2

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Povezivanje
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
max

PostPostano: 15.5.2018. uto. 20:32    Naslov: Citirajte i odgovorite

Država bi trebala imati strategiju infrastrukture (punionice). Baš me zanima kako će biti kroz par godina kad turisti dođu na Jadran sa e-vozilima, Kad se već raspada elektro-energetsku sustav kod pojačane potrošnje rashladnih (klima) uređaja. Iako će to biti kroz 10-ak godina već čujem naše vrle političare....
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Cose

PostPostano: 16.5.2018. sri. 00:09    Naslov: Citirajte i odgovorite

dm106km je napisao/la:
Istražio sam tematiku kako sve više vremena provodim na radu, u Hrvatskoj ne postoji strategija emobilnosti, našao sam samo cilj u prijedlogu Strategije niskougljičnog razvoja Hrvatska do 2030

"Indikativni cilj za porast udjela električnih automobila je 2 do 4% od
ukupnog broja automobila u 2030. godini, tj. 70 do 150 tisuća vozila u
2030. godini te na 25% do 75%, tj. na oko 500 tisuća do 1,5 milijuna u
2050. godini"

Taktički ciljevi kako to postići, nema ih.

Sad sam se sjetio da mozes probati kontaktirati gdju. Martinu Komericki iz instituta Hrvoje Pozar - ona se bavila projektima e-mobilnosti pa sigurno ima vise informacija.
[Vrh]
dm106km

PostPostano: 16.5.2018. sri. 11:43    Naslov: Citirajte i odgovorite

max je napisao/la:
Država bi trebala imati strategiju infrastrukture (punionice). Baš me zanima kako će biti kroz par godina kad turisti dođu na Jadran sa e-vozilima, Kad se već raspada elektro-energetsku sustav kod pojačane potrošnje rashladnih (klima) uređaja. Iako će to biti kroz 10-ak godina već čujem naše vrle političare....

Ovo mi je zanimljiva informacija, popričat ću s profesorom o tome.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
dm106km

PostPostano: 16.5.2018. sri. 11:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cose je napisao/la:
dm106km je napisao/la:
Istražio sam tematiku kako sve više vremena provodim na radu, u Hrvatskoj ne postoji strategija emobilnosti, našao sam samo cilj u prijedlogu Strategije niskougljičnog razvoja Hrvatska do 2030

"Indikativni cilj za porast udjela električnih automobila je 2 do 4% od
ukupnog broja automobila u 2030. godini, tj. 70 do 150 tisuća vozila u
2030. godini te na 25% do 75%, tj. na oko 500 tisuća do 1,5 milijuna u
2050. godini"

Taktički ciljevi kako to postići, nema ih.

Sad sam se sjetio da mozes probati kontaktirati gdju. Martinu Komericki iz instituta Hrvoje Pozar - ona se bavila projektima e-mobilnosti pa sigurno ima vise informacija.

Hvala na informaciji Smile
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
dm106km

PostPostano: 18.6.2018. pon. 10:03    Naslov: Citirajte i odgovorite

Rad je pri kraju, imam samo par pitanja na koje mi poznavatelji tematike mogu odgovoriti.

Primjetio sam broj prodanih plug-in hibirda i električnih vozila u Njemačkoj prošle godine je podjenak, plug ina prodano je nešto više od 4000.

Sada me zanima koliko je pluginova u hrvatskoj prodano, našao sam ovu talicu https://www.cvh.hr/media/2782/s12__broj_vozila_s_elektricnim_i_hibridnim_pogonom_2007do2017.pdf

Da li ova roza boja predstavlja plug in?

Još me jedna stvar interesira, više je to istraživačko pitanje za doktorat, da li bi bio drugačiji tržišni udio hibrida i električnog automobila ako bi postojala (recimo za 2017. godinu u Hrvatskoj) bolja raspređenost punionica iz jasne strategije i, npr jedna postavljena na relacija Rijeka Zagreb.

Pitanje je, da li bi tko prije se odlučio ze EV nego PEVH ako bi bilo više i bolje raspoređenih punionica.
[Vrh]
Cose

PostPostano: 18.6.2018. pon. 10:45    Naslov: Citirajte i odgovorite

dm106km je napisao/la:
Rad je pri kraju, imam samo par pitanja na koje mi poznavatelji tematike mogu odgovoriti.

Primjetio sam broj prodanih plug-in hibirda i elektri�nih vozila u Njema�koj pro�le godine je podjenak, plug ina prodano je ne�to vi�e od 4000.

Sada me zanima koliko je pluginova u hrvatskoj prodano, na�ao sam ovu talicu https://www.cvh.hr/media/2782/s12__broj_vozila_s_elektricnim_i_hibridnim_pogonom_2007do2017.pdf

Da li ova roza boja predstavlja plug in?

Jo� me jedna stvar interesira, vi�e je to istra�iva�ko pitanje za doktorat, da li bi bio druga�iji tr�i�ni udio hibrida i elektri�nog automobila ako bi postojala (recimo za 2017. godinu u Hrvatskoj) bolja raspre�enost punionica iz jasne strategije i, npr jedna postavljena na relacija Rijeka Zagreb.

Pitanje je, da li bi tko prije se odlu�io ze EV nego PEVH ako bi bilo vi�e i bolje raspore�enih punionica.

Zuta bi bila plug-in hibrid ("Hibridno vozilo s vanjskim punjenjem").

Mislim da je glavna prepreka vecem broju cistih EV velika nabavna cijena i slabo dostupni poticaji (druge zemlje to imaju stalno raspolozivo), a punionice da su sekundarni faktor.

Plug-in hibrid ima dosta manju bateriju nego cisti EV ili EV sa range extenderom (npr. BMW i3 REX), tako da ne znam koliko je direktno usporedivo. Od tog i3 REX sam na kraju odustao radi prevelike cijene, ali je super fora - vecinu vremena se vozis na baterije, a range extender motor se upali po potrebi kad kapacitet padne ispod neke granice (mozes podesiti po zelji, npr. 15%).
[Vrh]
dm106km

PostPostano: 6.7.2018. pet. 12:13    Naslov: Citirajte i odgovorite

Gledam sada na problem emobilnosti iz perspektive prodavača.

Kako kažeš visoka cijena i infrastruktura su najveći problem, dok se ne organiziraju finanicijski poticaji i izgrade punionce na autocesti i benzinskim postaja(INA je najavila postavljanje punioca) neće biti značajnog povećanja tržišnog udjela električnog vozila.

Možda bi se lako mogao prodavati električni Smart za strogo gradsku vožnju, a ostali prodavati državnim firmama kroz javnu nabavu ili korporacijama za njihov pozitivan PR.
[Vrh]
Cose

PostPostano: 9.7.2018. pon. 09:45    Naslov: Citirajte i odgovorite

dm106km je napisao/la:
Gledam sada na problem emobilnosti iz perspektive prodava�a.

Kako ka�e� visoka cijena i infrastruktura su najve�i problem, dok se ne organiziraju finanicijski poticaji i izgrade punionce na autocesti i benzinskim postaja(INA je najavila postavljanje punioca) ne�e biti zna�ajnog pove�anja tr�i�nog udjela elektri�nog vozila.

Mo�da bi se lako mogao prodavati elektri�ni Smart za strogo gradsku vo�nju, a ostali prodavati dr�avnim firmama kroz javnu nabavu ili korporacijama za njihov pozitivan PR.

Tako nekako i ispada da izgleda prodaja EV kod nas... Bez brzih punionica na autocestama su svi uglavnom (pri)gradski, a i nakon toga ce ostati dosta automobila koji nemaju mogucnost brzog punjenja pa je upitan smisao duljeg putovanja kad moras cekati 4-5 sati svakih 120-150km.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Povezivanje
Vremenska zona: GMT + 02:00.
Idite na Prethodna  1, 2
Stranica 2 / 2.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.