<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Toyota PRIUS
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Električni automobili
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Gost

PostPostano: 9.6.2007. sub. 07:24    Naslov: Citirajte i odgovorite

e-vozila je napisao/la:
Cubi..poanta je da se motor pali i taj EV gumb nema nekog smisla

Motor se ne pali dok si u EV modu.Iz EV moda Prius izlazi ako pretjeras s gasom, npr. trazis vise od 20 kW snage, ako naglo lupis po pedali gasa, ako je SOC HV baterije ispod 45% ili iznad cca 78%, tj. discharge i charge limit ispod 50 A.
Gumb EV uveden je vise zbog toga sto je trziste (marketing) to trazio. Na starom Priusu toga nije bilo, pa su se mnogi vlasnici pitali zasto Toyota ne omoguci potpuno elektricni mod. Toyota je to omogucila 2004. god. na Priusu II, ali ne i za americko trziste. Nisam jos skuzio zasto ne i za njih.
Ameri tome doskoce na nacin da jednu stopicu racunara HV baterije kratko spoje s kabelom na slici, kako to pokazuje HAL9000.Tada imaju EV mod. Inace, naravno da se i Ameri mogu voziti samo na struju i bez EV gumba: "Stealth" mod.Prius ide samo na struju do 68 km/h ako to trazeni uvjeti zadovoljavaju...
Inace EV modus zgodna je stvar: iako Priusov racunar mozda ne bio odredio Stealth mod za taj trenutak ti forsiranjem voznje u potpunoj tisini mozes npr. sokirati okolne prolaznike ili susjede, sharmirati prijatelje ili vrlo zgodno; ugasiti benzinski motor prije prijelaza preko veceg brijega, isprazniti HV bateriju do kraja (SOC 45%) i onda niz brijeg regenerativnim kocenjem napuniti bateriju. Takvim nacinom voznje moguce je ustedjeti i litru goriva svakih 100 km.
Odgovor adminu: HV baterija nikako nije mala (kapacitet). To je baterija u redovnoj upotrebi s najvecom gustocom spremljene energije po jedinici volumena.Razvila ju je Toyota u kooperaciji s Panasonicom posebno za potrebe hibridnog vozila. Na cijelom svjetskom trzistu nisu mogli pronaci nista bolje. HV baterija u Priusu radi na 201 V sa strujama do 125 A s radnom temperaturom do 50 stupnjeva C i tako cijeli zivotni vijek vozila. To su teski zahtjevi za bateriju i na svijetu jos uvijek nema nista boljeg od ove ugradjene u Priusa.Sve ostalo je samogradnja ili laboratorij...
[Vrh]
Drago-Zg

PostPostano: 9.6.2007. sub. 16:10    Naslov: Citirajte i odgovorite

Čini mi se da stalno ponavljamo jedno te isto no sve je ok. Evo još malo o Priusu koga interesira.

http://www.youtube.com/watch?v=51nMDhu7qIE&mode=related&search=

http://avt.inel.gov/pdf/phev/prius.pdf
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ogi
Site Admin

PostPostano: 3.7.2007. uto. 21:16    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://www.majstor.hr/teme/2004/12/Majstor12-04_TechNews.pdf
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Darrieus

PostPostano: 2.11.2007. pet. 22:52    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo ja bas danas bio u Toyotinom salonu, s namjerom da se malo raspitam o autu, te cijenama svemu tome.
Zapravo prvobitna ideja mi je bila Auris, ali sada razmisljam o Priusu.

Sve u svemu na kraju kad se zbroji, ispada da je Prius jeftiniji, ako gledamo potrosnju.
Sada citam vase postove ovdje, pa mi se malo mraci pred ocima, kad spominjete potrosnju od 10L??? Nee Surprised

Dakle da rezimiram do sad napisano u vezi Priusa;
moze se voziti samo na struju, ali vrlo kratko, kojih 4-5km?
u pravilu stalno radi kombinacija struja/benzin, ali na pametan nacin, pa s tog razloga ima bolju iskoristivost energije, odnosno potrosnje benzina

Sad ono kaj mene zanima na kraju cijele price, je potrosnja.
Koliko se isplati uzeti Priusa s Hybridnim pogonom, za routu od cca 100 km dnevno (tocnije 88km), od kojih ruta otpada 8km na voznju kroz selo (50-70 km/h) 22km na autoput (stara zagorska, daklem 80-100 km/h), dio autoputa zagreb macelj 7km (100-120 km/h), te kroz Zg cca 7km (Zagrebacka avenija), sve to u jednom smjeru cca 44km.

Dogovorio sam i probnu voznju, odnosno moram dogovoriti termin, pa cu vjerovatno se i vidjeti s g. Dragom, jer pretpostavljam on radi u toyoti Wink

Iskreno, danas kada sam vidio brojke, sto se ticu odrzavanja, servisa, registracije, iznenadio sam se, pozitivno, jer ispada da je jeftinija od recimo Aurisa, bilo dizel, bilo benzinca...

Inace, po meni najbolji Hybridni auto, je Daihatsu UFE III, koji kolko se sjecam trosi samo 1,2L/100km, ima trocilindarski motor + elektromotr, nazalost to je samo konceptni automobil, te nije na prodaju, da je, kupovao bi njega Srce kuca

BTW taj daihatsu je ovaj na slici mojeg avatara Cool
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
Drago-Zg

PostPostano: 3.11.2007. sub. 09:45    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pozdrav Darrius Smile
Ne radim u Toyoti, radim u jednom preduzeču gdje se voze ljepi auti, a Prius je bio samo posuđen za probu. Kad bi bio u situaciji da moram birati Auris ili Prius obavezno Prius. Pogotovo novi modeli koji dolaze navodno eko diesel i na plin a sigurno si vidio i novi Prius.
A o potrošnji smo dosta pisali. Neznam kakav si vozač u duši ali ako imaš tešku nogu Prius definitivno nije auto za tebe. Ono 10 litara ti je podatak jako jako brze vožnje sa par uzročnika: klima, pun putnika, uzbrdice, nije tvoje pa oderi itd sve u svemu moraš se oznojiti da postigneš 10 L. Inaće računaj prosjek normalne vožnje 5,5 - 7,5 , a ako ideš malo smetati promet od 3,5 -. Ova tvoja svakodnevna ruta baš i nije povoljna za hibrid. Uštedio bi malo na Zagrebačkoj aveniji ali i ona je sada dosta prohodna nakon izgradnje treče trake, a ostalo je otvorena cesta sa brzinom veče od 50 km gdje voziš na benzin.

- I MOLIM TE NEMOJ ODUSTATI OD PROBNE VOŽNJE OBAVEZNO MORAŠ VOZITI PRIUSA

I da ti dam par savjeta: Kad ti budu objašnjavali opremu, elektroniku ti samo klimaj glavom a najvažnje zapamti - ručna motorna - kočnica - gas - jojstik - i monitor da bude uključen na energi control da kontroliraš vožnju i potrošnju. SRETNO Smile

Zadnja promjena: Drago-Zg; 3.11.2007. sub. 11:06; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Drago-Zg

PostPostano: 3.11.2007. sub. 10:06    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://images.google.hr/imgres?imgurl=http://www.autoportal.hr/media/stories/PRIUS-3.gif&imgrefurl=http://www.autoportal.hr/noviteti/2007/06/02/7025/toyota_prius_jos_stedljivija/&h=321&w=350&sz=15&hl=hr&start=8&um=1&tbnid=urP5EPT8VVDjDM:&tbnh=110&tbnw=120&prev=/images%3Fq%3Dprius%26svnum%3D10%26um%3D1%26hl%3Dhr%26sa%3DN
[Vrh]
Drago-Zg

PostPostano: 3.11.2007. sub. 10:08    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://images.google.hr/imgres?imgurl=http://www.infobae.com/adjuntos/imagenes/31/0173157B.jpg&imgrefurl=http://www.infobae.com/contenidos/345257-100841-0-Toyota-presenta-al-sucesor-del-Prius&h=360&w=600&sz=58&hl=hr&start=19&um=1&tbnid=07jFlPP2Eu72JM:&tbnh=81&tbnw=135&prev=/images%3Fq%3Dprius%26ndsp%3D20%26svnum%3D10%26um%3D1%26hl%3Dhr%26sa%3DN
[Vrh]
Darrieus

PostPostano: 3.11.2007. sub. 10:21    Naslov: Citirajte i odgovorite

@Drago
Moram priznati da imas jako lijep posao Smile
Hvala na dodatnom infou palac

Evo da nadodam jos par stvari. Nisam vozac koji stisce po gasu i konstatno mora biti prvi bilo gdje, vozim sasvim normalno, ne startam ludo, tako da mislim sto se tice stila voznje Prius bi mi odgovarao.

Sto se tice rute, djelomicno si u pravu, ali prolaskom svaki dan po zagrebackoj avenije i dalje su guzve, nazalost, tako da mislim da bi si tu dosta ustedio, jer stani kreni, cekaj je po meni bas prava stvar za elektromotor.

Ne brini, necu odustati od probne voznje, to moram probati pod obavezno, meni je i prvobitna ideja bio Prius, ali mi se cinio preskup.
Mada sada nakon posjeta i prvobitnih kalukacija, uzevsi u obzir rate kredita, odrzavanje, registraciju, osiguranja, potrosnju s sadasnjim cijenama goriva, ispada da je Prius u grubo cca 1000 kn skuplji godisnje.

S time, da ce cijene goriva ici gore, to je 110% sigurno, onda se stvar drasticno mijenja u korsit Priusa.
Mogu uploadati kalkulacije, ako koga zanima Wink

Sto se tice novih modela, nisam siguran da ce tako brzo doci u salone, ali vidis to je jedna od tema koju mogu potegnuti u salonu, tipa da pricekam, ako kroz par mjeseci dolaze novi modeli, ovaj model o kojem sada govorimo je Prius 2, mada ovaj na plin, uff to bi uzeo bez razmisljanja.

Meni je od novih Priusa za oko zapeo Hybrid X:
[Vrh]
inch

PostPostano: 3.11.2007. sub. 11:13    Naslov: Citirajte i odgovorite

što kažete na lexus?
[Vrh]
Darrieus

PostPostano: 3.11.2007. sub. 19:17    Naslov: Citirajte i odgovorite

Uff, gledajuci cijene, razlika je Velika.
za tih 100 000kn razlike, ili vise (ovisno o modelu Lexusa), te da bi se uopce doslo na razinu Priusa s razinom opreme, si radije u Prisu ugradim plin + dodaten baterije + solarne ploce na krov i jos mi ostane za benzin slijedecih 2 godine Wink
[Vrh]
north

PostPostano: 3.11.2007. sub. 22:40    Naslov: Citirajte i odgovorite

ajd nabaci kalkulaciju ak imas gdi spremljeno
[Vrh]
Darrieus

PostPostano: 4.11.2007. ned. 16:33    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo kalukacija u Excel fileu:
Kalkulacija Priusa

Mislim da nebi trebal biti problem skuziti sto i gdje se ukucava, ako zelite probati s nekim drugim automobilom.

Ja sam uzeo cijene goriva kroz 7 god, neka pretpostavka da ce rasti 1kn po godini, sto ne mora znaciti, mozda ce rasti i vise, a kada ukucate vecu dnevnu kilometrazau, razlika takodjer srasticno pada...
[Vrh]
inch

PostPostano: 4.11.2007. ned. 20:22    Naslov: Citirajte i odgovorite

darrieus, a koji je to automobil na tvom avataru? trlja oci
[Vrh]
Darrieus

PostPostano: 4.11.2007. ned. 20:31    Naslov: Citirajte i odgovorite

@Inch

Daihatsu UFE III
UFE - Ultra Fuel Economic

Po meni najbolji hibrid koji postoji danas, nažalost to je samo koncept placko

Evo službene stranice:
http://www.daihatsu.com/motorshow/tokyo05/ufe3/index.html
[Vrh]
gesdim

PostPostano: 13.11.2007. uto. 11:09    Naslov: i kod nas Citirajte i odgovorite

u Makedoniji se prodaje Prius 1.5VVT-i 77HP + El motor 68HP, classic je s PDV-om 25.500 EU a EXECUTIVE +1.000 EU..
..nije mi jasno kako su ga homologirali jer su do skoro tvrdili da nemamo zakonskih osnova za homologaciju elektricnih automobila, a hibridni auto je u odrijedjenim rezimima elektricni.
Dodao bih komentar, ja sam na primjer vozac koji racionalno koristi snagu motora, kocnice u odnosu na semafore; ono sto je problem u gradskoj voznji nije samo potrosnja goriva i rad motora na niskim okretajima, vec je gradska voznja ubitacna za prenosnik, osobito za male turazne motore, pa sve vise glavna stavka odrzavanja kod manjih gradskih auta postaje menjac a ne motor...
Po meni tu je glavna prednost elektricnih auta, pa bi za grad mislim bili odlicni i 100% elektricni auti koji bi se punili kablom ( ko ima uslova, stanuje u kuci ili ima sopstvenu garazu s el. napajanjem);
mislim da sam sreo na netu neki Indiski seriski elektricni auto vrlo pristupacne cjene, e sada dali ce taj uspjeti doci ovdje u Europu to je drugo pitanje...

.. a ako se homologira Prius, zasto se nebi mogla i elektricna konverzija
koju bi obavljao neki ovlasceni servi, a ugradjivali bi se standardne kit komponente, kao na primjer:
http://www.electroauto.com/catalog/kits.shtml#deluxe

pa mislim da je slican 8" el.motor od 68HP i kod Priusa ??
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Električni automobili
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeća
Stranica 5 / 10.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.