<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Električni pogoni za plovila
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Električna plovila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Oldtimer

PostPostano: 29.4.2007. ned. 15:23    Naslov: Citirajte i odgovorite

inch je napisao/la:

dovoljno je imati vani dakle u vodi rotor od neodimijskih magneta a unutra na suhome magnetske zavojnice - možda malo plastika oslabljuje djelovanjemagneta ali bolej od mehaničke brtve...a propeler nemora biti mesing...plastika je zakon za propeler (ako si na to mislio) Rolling Eyes

Ovo sto ja imam kupio sam raspareno u Mjuniku. To je bio klasicni magnetski link koji
na pogonjenoj i na pogonskoj strani ima jake magnete. Tako se okretni moment istovremeno
prenosi na 5-6 mjesta u promjeru i to je vrlo jaka stvar. Zato to ni izdaleka nema promjer
kakav bi imao elektricni motor. Zgodan primjer magnetskog linka mozes susrest u elektricnim
pumpicama za filtere akvarija (EHEIM). Tamo je motoric 220V a na osovini ima okrugli visepolni
magnetni prsten. Na vanjskoj strani - odjeljeno plastikom je drugi magnetizirani prsten
koji je sastavni dio rotora pumpice. I to se godinama vrti bez prelaznog
trenja i bez imalo opasnosti da procuri. E sad koliko bi se kod motora gubilo na snazi kad bi
magneti bili razdvojeni? Bojim se da puno. Jer svi elektromotori imaju
odreda vrlo mali zazor izmedju polova statora i rotora.

.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
inch

PostPostano: 29.4.2007. ned. 18:22    Naslov: Citirajte i odgovorite

...vidiš nisam to znao, zanimljivo

nisma vidio shemu kako to izgleda u orginal verziji, ali predočavam si da je tako nekako, možda je i axijalni flux kao spona između pogonjenog i gonjenog dijela...u biti nekakva megnetna spojka.
[Vrh]
Oldtimer

PostPostano: 29.4.2007. ned. 20:05    Naslov: Citirajte i odgovorite

inch je napisao/la:
...vidiš nisam to znao, zanimljivo

nisma vidio shemu kako to izgleda u orginal verziji, ali predočavam si da je tako nekako, možda je i axijalni flux kao spona između pogonjenog i gonjenog dijela...u biti nekakva megnetna spojka.

Ne: isto ide radijalno, pogonski prsten je unutra na motoru a pogonjeni je oko toga
samo sto je izmedju toga tanka plastika. Tako je sve 5 jer neutralizira se medjusobna
sila privlacnosti magneta ali okretni moment je potpuno raspoloziv. Odi u prvu akvaristicku
trgovinu i zatrazi da ti pokazu pumpicu za "EHEIM" filter. To radi godinama
bez brtvi Wink
Nego mozda bi magnetski link bio zgodan nacin prenosa vrtnje u mini podmornicama ?
Drugi nacin za koristit motore u dubokoj vodi su brushless motori napunjeni trafo uljem.

.
[Vrh]
inch

PostPostano: 29.4.2007. ned. 20:13    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Oldtimer Ne: isto ide radijalno, pogonski prsten je unutra na motoru a pogonjeni je oko toga
samo sto je izmedju toga tanka plastika. Tako je sve 5 jer neutralizira se medjusobna
sila privlacnosti magneta ali okretni moment je potpuno raspoloziv. Odi u prvu akvaristicku
trgovinu i zatrazi da ti pokazu pumpicu za "EHEIM" filter. To radi godinama
bez brtvi Wink
Nego mozda bi magnetski link bio zgodan nacin prenosa vrtnje u mini podmornicama ?
Drugi nacin za koristit motore u dubokoj vodi su brushless motori napunjeni trafo uljem.

.[/quote]

može i radijalno, mislio sam da to ometa propulziju propelera, ono složio si u glavi sliku ali i nemora biti...

mini podmornice, nisam upoznat, neznam potpuno ni kako torpedo radi, mislim da imaju nekakve brtve na vratilu propelera, ima onaj ležaj vidio sam ga na slici...kao ima nekakve žljebove spirale i kljizni je pa rotacijom se voda praktički konstantno ispumpava van broda - barem sam ja tako skužio a samo neznam što se dešava kad brod stoji, možda ima nekakva mala pumpa koja izbacuje vodu koja uspije proćši kroz ležaj...
[Vrh]
Oldtimer

PostPostano: 29.4.2007. ned. 20:54    Naslov: Citirajte i odgovorite

inch je napisao/la:

mini podmornice, nisam upoznat, neznam potpuno ni kako torpedo radi, mislim da imaju nekakve brtve na vratilu propelera, .

Nisam mislio na ove koji rade odmah ispod povrsine. Oni koji idu dublje pod vece pritiske
imaju probleme sa brtvljenjem (jer mora brtvit rotirajucu osovinu) Zato mozda bi valjao
i magnetski link. No motori ispunjeni trafo uljem uopce nemaju problema : ulje se ne
dade stlaciti pa tako ni voda ne moze uci u motore. No takva specijalna el.vozila tesko
da ce osvanut na ovom forumu.
[Vrh]
inch

PostPostano: 30.4.2007. pon. 10:27    Naslov: Citirajte i odgovorite

Oldtimer je napisao/la:
Nisam mislio na ove koji rade odmah ispod povrsine. Oni koji idu dublje pod vece pritiske
imaju probleme sa brtvljenjem (jer mora brtvit rotirajucu osovinu) Zato mozda bi valjao
i magnetski link. No motori ispunjeni trafo uljem uopce nemaju problema : ulje se ne
dade stlaciti pa tako ni voda ne moze uci u motore. No takva specijalna el.vozila tesko
da ce osvanut na ovom forumu.

valjao bi magnetni link dapače, samo neznam kako postojeće dubinske ronilice imaju to riješeno...jer tlak je velik u dubini i dovoljno da malo probije ode sve u obrnuto od ekplozije...inače usput; kad bolej pogledaš ljudi su bili u svemiru i idu na mars a u dubine oceana se nemože jer nemamo tehnička riješenje za visoke tlakove, mislim da je do 300 m limit za vojne podmornice...

nisam upoznat sa motorima koji imaju trafo ulje - možeš o tome malo pobliže bit će zanimljivo, osnosno daj neke slike ili nazive za ovu izvedbu...(dali motor od hladnjaka ili škrinje isto radi na sličnom principu - koliko se sjećam u njemu je isto nekakvo ulje)
[Vrh]
Drago-Zg

PostPostano: 4.12.2007. uto. 20:00    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://www.sub-atlantic.co.uk/Electric_Thrusters_-_DC.html
[Vrh]
Oldtimer

PostPostano: 4.12.2007. uto. 22:31    Naslov: Citirajte i odgovorite

inch je napisao/la:

valjao bi magnetni link dapače, samo neznam kako postojeće dubinske ronilice imaju to riješeno...jer tlak je velik u dubini i dovoljno da malo probije ode sve u obrnuto od ekplozije.
Implozije Wink
.
inch je napisao/la:

..inače usput; kad bolej pogledaš ljudi su bili u svemiru i idu na mars a u dubine oceana se nemože
pa batiskafi vec odavna silaze na dno Marijanske grabe kod Filipina
.
inch je napisao/la:

nisam upoznat sa motorima koji imaju trafo ulje - možeš o tome malo pobliže bit će zanimljivo, osnosno daj neke slike ili nazive za ovu izvedbu...(dali motor od hladnjaka ili škrinje isto radi na sličnom principu - koliko se sjećam u njemu je isto nekakvo ulje)

haha , u frigu je samo malo malo ulja koje treba podmazivat klip, cilindar, radilicu i klipnjacu
kompresora:) Zato stoji u uputstvima da hladnjak nakon transporta mora odstajati da se ulje
slegne tamo gdje mu je mjesto: na dnu motora.
U onom draginom linku mozes procitat i ovo: "integral electronic drives are oil filled and pressure
compensated to 3000 metres / 10,000 feet" Dakle motori ovih dubinskih podmornica su POTPUNO
ispunjeni trafo uljem. Malo se teze vrte no ionako su to sporohodni motori. Ali kad je motor
u ulju onda nema mjesta za vodu- jednostavno Wink I hladjenje je savrseno Wink
Naravno sve su to motori bez cetkica bili oni DC ili AC sve je "brushless" Cool

.
[Vrh]
viktor_13

PostPostano: 8.5.2008. čet. 18:39    Naslov: Citirajte i odgovorite

ej dečki napravio sam mali brod
ovo mi je prvi put da radim brod
ima elektromotor od radija 12V,sa motora na propeler ima prijenos preko remena 1:5
ako vas još što zanima pitajte
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
inch

PostPostano: 8.5.2008. čet. 19:34    Naslov: Citirajte i odgovorite

oldtimer,

ma nisu bili tako duboko, možda do 5 tisuća metara, gledao sam onaj dokumantarac o istraživanju titanika, bile su ruske i vrhunska tehnologija - posebno me se dojmili oni roboti na daljinsko upravljanje (kaže oko 250 tisuća dolara dođe jedan a velik je ko sanduk piva)
[Vrh]
gesdim

PostPostano: 14.5.2008. sri. 06:23    Naslov: solarni kajak Citirajte i odgovorite

evo interesantne fotke..

http://ekonautika.atspace.com/solkayak.jpg ako se ne otvara slika
[Vrh]
gesdim

PostPostano: 14.5.2008. sri. 06:47    Naslov: Citirajte i odgovorite

Oldtimer je napisao/la:
inch je napisao/la:

dovoljno je imati vani dakle u vodi rotor od neodimijskih magneta a unutra na suhome magnetske zavojnice - možda malo plastika oslabljuje djelovanjemagneta ali bolej od mehaničke brtve...a propeler nemora biti mesing...plastika je zakon za propeler (ako si na to mislio) Rolling Eyes

Ovo sto ja imam kupio sam raspareno u Mjuniku. To je bio klasicni magnetski link koji
na pogonjenoj i na pogonskoj strani ima jake magnete. Tako se okretni moment istovremeno
prenosi na 5-6 mjesta u promjeru i to je vrlo jaka stvar. Zato to ni izdaleka nema promjer
kakav bi imao elektricni motor. Zgodan primjer magnetskog linka mozes susrest u elektricnim
pumpicama za filtere akvarija (EHEIM). Tamo je motoric 220V a na osovini ima okrugli visepolni
magnetni prsten. Na vanjskoj strani - odjeljeno plastikom je drugi magnetizirani prsten
koji je sastavni dio rotora pumpice. I to se godinama vrti bez prelaznog
trenja i bez imalo opasnosti da procuri. E sad koliko bi se kod motora gubilo na snazi kad bi
magneti bili razdvojeni? Bojim se da puno. Jer svi elektromotori imaju
odreda vrlo mali zazor izmedju polova statora i rotora.

.

>>prije 7-8 godina su u odjel doneli za popravak pumpu za kemikalije koja je bila s magnetskim pogonom..mislim da je bila slovenacka, prosto, plastika i magnet, samo sto su elektricari razbili magnet kad su demontirali, neznam zasto, mozda su menjali lezaj unutra u motoru.. sad sam zaboravi kako je propeler bio rjesen, mislim da se centrirao vani , kao klizni lezaj...u svakom slucaju prosto rjesenje, samo za el.pentu ce se izbaciti stator i bit ce drugi propeler...
...Ako neko zeli raditi ovaj solarni kajak, evo jeftine ideje, uzme se Kineski jetski za djecu od 40kg tezine, za napuhavanje, mislim da se el. motor moze lako demontirati s jetski i postaviti na kajak... eventualno se uzme jos jedna veca baterija.. kompletan jet ski je bio prosle godine ~80 eura, kod vas bi mozda bio i manje..
motor je u vodi i ima okolo propelera zastitnu cjev...nisam vidio kako je rjesen kabel i baterija jer je ducan to bas tada dobio , nije bas bilo ni raspakirano...a dobar je i jetski za iznajmljivati djeci u nekom plicaku...
..samo oprezno s baterijama...treba provjeriti kvalitet, bio je slucaj u Kaliforniji da je jeftinom kineskom motoru za vucu plivaca eksplodirala baterija... a susjed kaze da je njegovom prijatelju eksplodirala baterija akomulatorske busilice i da je ozlijedio ruku (neka jeftinija busilica, vjerojatno s kiselinskim baterijama), ne vjerujem da bi MH baterije mogle explodirati ako se isprazne...
..inace imam te stvari od 1995. onda je bila Sevylor el. penta s Tajvanskom baterijom (obicna zatvorena, ne s gelom), isao sam po valovima i baterija je pala na 0, motor je stao, pa nista, napunio sam i drugi dan je isao jos bolje...bice da neke jeftine baterije mozda nemaju ono rjesenje unutra s nekim ventilima za zastitu...

Zadnja promjena: gesdim; 14.5.2008. sri. 21:15; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Pero

PostPostano: 14.5.2008. sri. 20:40    Naslov: Citirajte i odgovorite

inch je napisao/la:
oldtimer,

ma nisu bili tako duboko, možda do 5 tisuća metara, gledao sam onaj dokumantarac o istraživanju titanika, bile su ruske i vrhunska tehnologija - posebno me se dojmili oni roboti na daljinsko upravljanje (kaže oko 250 tisuća dolara dođe jedan a velik je ko sanduk piva)

He he, da se umijesam - u tom sam biznisu vec osam godina.
Krajem 2000te godine smo izgradili naveci ROV na svijetu (tada), bio je tezak 200t i ima je ukupnu instaliranu snagu od 3500kW.

Inace manji ROV (Remote Operated Vehicle) koristi stepper motore za thrust, koji su potpuno ispunjeni uljem. Ponekad se koristi Diala (transformatorsko ulje, koje nije bas dobro as nagriza gumu), ali najcesce smo koristili Omala 45, ulje inace predvidjeno za hidrauliku.
Mnogi motori su cak ispunjeni s glycol-om, a to je mjesavina glicerina i vode...
Cini mi se da je magnetski link veoma interesantan za takve aplikacije, hvala na ideji. palac Very Happy

Inace, nije dovoljno samo napuniti motor uljem, vec treba dodati i kompenzator, koji ce primiti visak ulja kad se motor zagrije. Princip je jednostavan: hidraulickim akumulatorom (npr. ekspanziona posuda na centralnom grijanju) se regulira konstantan pritisak ulja u motoru i drzi se samo malo vecim od tlaka okoline (cca 0.2 do 0.5 bar). Naravno, to sprecava vodu da ulazi u motor as ulje izlazi kroz nezptivene spojeve.

Na kraju, kod brodskih pogona se dopusta curenje, ali se tunel osovine brtvi na dva mjesta, a sredina se napaja sa slatkom vodom pod pritiskom - to sprecava morsku vodu da udje u brod, a visak se lako ispumpa van.

Najveci problem je kad kapo (oliti chief engineer) pritegne brtvu previse pa uspije spaliti simeringe...
[Vrh]
HAL9000v2.0

PostPostano: 14.5.2008. sri. 21:48    Naslov: Citirajte i odgovorite

A šta je s hidrodinamičkim otporom ili se to vrti polako?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Pero

PostPostano: 15.5.2008. čet. 15:37    Naslov: Citirajte i odgovorite

HAL9000v2.0 je napisao/la:
A šta je s hidrodinamičkim otporom ili se to vrti polako?

Pa, mali modeli imaju obicno standardne thrustere od 1kW, promjer propele je obicno oko 10 incha (mislim na mjeru, ne na clanove forume, he he). Obicno se ti motori vrte do max 360RPM, kao i vecina stepper motora sa dvije faze.
Ne pazi se puno na gubitke zbog hidrodinamickog otpora as se te sonde obicno napajaju sa povrsine s 1000VAC pa snage ima na pretek.
Visoki napon napajanja se koristi uglavnom zbog smanjenja gubitaka u tzv. umbilical kabelu.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Električna plovila
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća
Stranica 5 / 6.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.