<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Solarne wešmašine
Idite na 1, 2  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Ostalo
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Daddy_o7

PostPostano: 21.7.2008. pon. 09:22    Naslov: Solarne wešmašine Citirajte i odgovorite

Evo nisam znao gdje da to smjestim no zanima me da li ima negdje kod nas za kupiti vešmašina koja može odvojeno primati toplu vodu za pranje i hladnu vodu za ispiranje. Meni se to čini kao izvrsna stvar i recimo da se može uštediti koja kuna. Čini mi se da ne bi trebalo biti komplicirano programirati taj programator. Kako imam solarni bojler na krovu sproveo sam do vešmašine dvije cijevi u nadi da ću jednom koristiti tu toplu vodu. Čak sam negdje vidio neki sklop koji se mogao spojiti na postojeću "običnu" mašinu ali ga se nije moglo nabaviti tu kod nas... Rolling Eyes
Svaka informacija dobrodošla.. palac
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ogi
Site Admin

PostPostano: 21.7.2008. pon. 11:17    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zasto ne ispirati sa toplom vodom??
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Daddy_o7

PostPostano: 21.7.2008. pon. 12:36    Naslov: Citirajte i odgovorite

EV je napisao/la:

Pa šteta je trošiti... lol
pogotovo meni kad imam samo 80litarski bojler a i mislim da je bolje sa hladnom vodom...šta ja znam nekako mi veš djeluje svježije...možda se varam.. Very Happy

E da sad sam se sjetio. Još da je motor neki na 12V pa da radi na baterije. E to bi bila prava stvar. Zar ne?.. palac
[Vrh]
Oldtimer

PostPostano: 21.7.2008. pon. 12:40    Naslov: Citirajte i odgovorite

EV je napisao/la:

RASIPNIK! plazi jezik
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 21.7.2008. pon. 13:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

Samo gledam sto je jednostavnije, a sunce je besplatno Mig

+ ako topla bolje pere onda i bolje ispire Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Pero

PostPostano: 21.7.2008. pon. 19:27    Naslov: Re: Solarne wešmašine Citirajte i odgovorite

Daddy_o7 je napisao/la:
Evo nisam znao gdje da to smjestim no zanima me da li ima negdje kod nas za kupiti vešmašina koja može odvojeno primati toplu vodu za pranje i hladnu vodu za ispiranje. Meni se to čini kao izvrsna stvar i recimo da se može uštediti koja kuna. Čini mi se da ne bi trebalo biti komplicirano programirati taj programator. Kako imam solarni bojler na krovu sproveo sam do vešmašine dvije cijevi u nadi da ću jednom koristiti tu toplu vodu. Čak sam negdje vidio neki sklop koji se mogao spojiti na postojeću "običnu" mašinu ali ga se nije moglo nabaviti tu kod nas... Rolling Eyes
Svaka informacija dobrodošla.. palac

Ima: svaki top-loader se lijepo da puniti vodom iz bojlera. Nisam vidio taj post prije as bih ti danas zapolne i pokazao.
Vec pet godina tako perem ves (koliko je i ves masina stara) te do sada mi grijac u ves masini nije uopce radio! Very Happy
Definitivno mi ves masina nema kamenca. lol
[Vrh]
el_žižak

PostPostano: 12.1.2015. pon. 16:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

el_žižak je napisao/la:
grrga je napisao/la:

Bilo bi zapravo puno jednostavnije kad bi napisao šta zapravo želiš postići umjesto što to skrivaš kao zmija noge. Smile

Ma ne skrivam, samo nisam htio ići u off topic. Napisat ću, ali ako ne rješimo u dva posta stvar, moramo otvoriti novu temu. Tema već postoji, ali se tema nije razvila i stara je 7 godina. Vec sam poznat po dizanju tema iz mrtvih, ali ako je dobra tema zasto ne, bolje nego da se otvaraju istoimene teme vise puta.
http://www.e-vozila.com/forum/viewtopic.php?t=864

Znači za širu raspravu i rješenja, selimo se na temu iz gornjeg linka.
CUT/
http://www.e-vozila.com/forum/viewtopic.php?t=1024&postdays=0&postorder=asc&start=60

Treba rješiti kako iskoristiti već predgrijanu vodu iz drugih izvora za korištenje u veš mašini, a koja se nalazi u spremniku tople vode u svakoj kući. Pitanje iz kojeg izvora dolazi topla voda je manje bitno, ako je jeftiniji treba ga iskoristiti.

Usipati iz lonca toplu vodu sam već prešao, treba Ili naći sklop koji već postoji za to ili improvizirati, ali da se naštimavanje temperature vode riješi tako da ulazi ona temperatura vode koja nam treba za pranje veša(nekad peremo osjetljivo na niskim a nekad neosjetljivo rublje na visokim temperaturama).

Miš ventil koji nije nadgledan i nema senzore zvuči kao idealno rješenje ali mogući problemi.

Problemi koje nailazimo jesu, variranje temperature u spremniku tople vode i variranje temperature hladne vode. Bilo bi odlično kad bi se to riješilo nekim uređajem koji bi pazio na to, a mi samo da utipkamo ili zakrenemo ventil na traženu temperaturu vode.

+ perilica bi se morala modificirati ili naći odgovarajuću(nisam našao).
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
grrga

PostPostano: 12.1.2015. pon. 18:38    Naslov: Citirajte i odgovorite

Perilice firme ASCO imaju odvojene ulaze za toplu i hladno vodu. Pripadaju grupi kvalitetnih (i skupih) perilica.
[Vrh]
Cose

PostPostano: 15.1.2015. čet. 14:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

grrga je napisao/la:
Perilice firme ASCO imaju odvojene ulaze za toplu i hladno vodu. Pripadaju grupi kvalitetnih (i skupih) perilica.

Vise proizvodjaca ih ima u ponudi ali u pravilu kostaju >5-6k kn - slicno kao i perilice za sudje, samo sto kod njih nacelno moze i topla voda umjesto hladne (samo da nije preko 50-55C).

Nije da im je to puno kompliciranije za napraviti nego deru na ekipi koja zeli ustedu.
[Vrh]
grrga

PostPostano: 15.1.2015. čet. 15:39    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cose je napisao/la:
grrga je napisao/la:

Vise proizvodjaca ih ima u ponudi ali u pravilu kostaju >5-6k kn - slicno kao i perilice za sudje, samo sto kod njih nacelno moze i topla voda umjesto hladne (samo da nije preko 50-55C).

Nije da im je to puno kompliciranije za napraviti nego deru na ekipi koja zeli ustedu.

5-6kkn i koštaju iole bolje perilice. Klasa 2500 kn i 20 godina peri-deri više ne postoji. Ono što su nekad mogle stare gorenjke danas treba za sličnu mašinu 4kkn nadalje. Mošine od 1500 kn su cijele plastične i nemaju mogućnost čak niti promjene ležaja u bubnju. Na mojoj staroj gorenjki mjenjao sam i 2 puta i radila je 20 godina. Sad je je zamjenila "milka"

ASCO ima baš 2 ulaza, topla i hladna. Čuo sam da još neke mašine to imaju ali ne znam koje niti sam ih vidio. ASCO ima u Požegi za vidjeti i kupiti. Meni to ne igra - nemam kolektore za vodu i neću ih niti imati, sva upotrebljiva mjesta su zauzeli strujni kolektori.
[Vrh]
bob1391

PostPostano: 15.1.2015. čet. 18:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

Koristim toplu vodu iz solara u perilici i nikakvih problema za perilicu. Voda ne prelazi 50 stupnjeva na ulazu u perilicu jer je tako postavljen miš venitl. Za potrebe hladnog pranja sam stavil jednoručnu mješalicu pa može ako treba prebaciti na hladnu vodu.
[Vrh]
el_žižak

PostPostano: 17.1.2015. sub. 21:44    Naslov: Citirajte i odgovorite

grrga je napisao/la:
CUT/
Meni to ne igra - nemam kolektore za vodu i neću ih niti imati, sva upotrebljiva mjesta su zauzeli strujni kolektori.

Voda se može grijati na razne načine i iz raznih izvora energije, sa naglaskom na off grid sustave, njima upravo ne pogoduje što se zbog recimo veš mašine, sustav mora minimalno dimenzionirati za potrebe perilice iako efektivno radi se o gubitku jer se dešava iznenadni skok u potrošnji, kratko ali dovoljno za poskupljenje cijene sustava u startu. To treba rješiti. Grijati vodu sa 15°C na 60°C na struju grijačem od 2-3kW dok u spremniku tople vode u sustavu za toplu vodu, topla voda stoji neiskorištena i čeka "bolje dane". Potreba za rješavanjem "solarne mašine" nije u samom solarnom predznaku, vec u bilo kojoj neiskorištenoj toploj vodi.

bob1391 je napisao/la:
Koristim toplu vodu iz solara u perilici i nikakvih problema za perilicu. Voda ne prelazi 50 stupnjeva na ulazu u perilicu jer je tako postavljen miš venitl. Za potrebe hladnog pranja sam stavil jednoručnu mješalicu pa može ako treba prebaciti na hladnu vodu.

Ako nije problem da objasnis potankosti, sto, kako i zasto, te da poslikas malo detalje i daš ženi da napiše recenziju na kvalitetu pranja. Koju vodu koristiš, gadsku ili sakupljaš kišnicu? Kako dosipavaš vodu u veš mašinu, kako mašina reagira i koju veš mašinu koristiš? Neka mjerenja temperature vode?(U smislu, na miš ventilu si namjestio xy vrijednost a na ulazu u veš mašinu je bila qw vrijednost)

Molim, ako nije problem Wink.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
bob1391

PostPostano: 18.1.2015. ned. 16:15    Naslov: Citirajte i odgovorite

el_žižak je napisao/la:

Ako nije problem da objasnis potankosti, sto, kako i zasto, te da poslikas malo detalje i daš ženi da napiše recenziju na kvalitetu pranja. Koju vodu koristiš, gadsku ili sakupljaš kišnicu? Kako dosipavaš vodu u veš mašinu, kako mašina reagira i koju veš mašinu koristiš? Neka mjerenja temperature vode?(U smislu, na miš ventilu si namjestio xy vrijednost a na ulazu u veš mašinu je bila qw vrijednost)

Voda gradska, voda ide u veš mašinu kroz cijev predviđenu za ulaz vode. Na miš ventilu poslije solarnog spremnika je namještena voda od 50 - 55 stupnjeva i takva se koristi u cijeloj kući pa tako i u perilici. Prethodna mašina "Samsung" se nije bunila na toplu vodu mada nije imala dupli ulaz za vodu (promjenjena zbog kvara motora). Sadašnja mašina "Beko" se također ne buni zbog tople vode i ni ona nema predviđen ulaz tople vode. Jedina razlika koju je žena primjetila kod pranja je da se vrijeme pranja skratilo kad koristi toplu vodu što je i normalno i veš izlazi van iz perilice topal.
Za odabir hladne ili tople vode na ulazu u perilicu žena ima nogućnost odabira na jednoručnoj mješalici koja je montirana na zid umjesto ventila za vodu veš mašine.
[Vrh]
Chvembo

PostPostano: 17.2.2015. uto. 08:15    Naslov: Citirajte i odgovorite

bob1391 je napisao/la:
el_žižak je napisao/la:

Voda gradska, voda ide u veš mašinu kroz cijev predviđenu za ulaz vode. Na miš ventilu poslije solarnog spremnika je namještena voda od 50 - 55 stupnjeva i takva se koristi u cijeloj kući pa tako i u perilici. Prethodna mašina "Samsung" se nije bunila na toplu vodu mada nije imala dupli ulaz za vodu (promjenjena zbog kvara motora). Sadašnja mašina "Beko" se također ne buni zbog tople vode i ni ona nema predviđen ulaz tople vode. Jedina razlika koju je žena primjetila kod pranja je da se vrijeme pranja skratilo kad koristi toplu vodu što je i normalno i veš izlazi van iz perilice topal.
Za odabir hladne ili tople vode na ulazu u perilicu žena ima nogućnost odabira na jednoručnoj mješalici koja je montirana na zid umjesto ventila za vodu veš mašine.

Isti sustav imam i ja. Imam solarni sustav sa 60 vakumskih cijevi na krovu i na pretek tople vode u spremniku. I perilica suđa i perilica rublja su spojene direktno na toplu vodu čija je temperatura regulirana da je 43 - 45°C. Perilice imaju samo jedan priključak za vodu. Na hladnu vodu se na ventilu ručno treba prebaciti voda za perilicu rublja samo ako se koristi program 30°C, a za sve druge programe koristimo vodu od 45°C, a onda grijač samo dogrije na 60°C npr. Veš je bolje ispran jer je i ispiranje s toplom vodom, a trošak grijanja vode i pranja veša je manji jer grijač u perilici radi minimalno.
[Vrh]
sttipa

PostPostano: 10.2.2016. sri. 08:23    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da ne otvaram novi post a tema je slična ili ista!

Dakle, preko zime imam PTV iz sustava centralnog grijanja na drva dakle nije neki problem potrošnje tople vode, preko ljeta dvije solarne ploče pošteno pokrivaju potrebu za toplom vodom...čitam sada o spajanju perilice suđa na toplu vodu (perilicu rublja nemoguća misija do tople vode!) imam perilicu suđa beko i na onom priključnom crijevu za vodu piše max ulazna temp vode 25 C!
DA LI IMA OGRANIČENJA U PERILICI DA SE PRILJUČI NA TOPLU VODU ILI SAMO JE PROBLEM U PRIKLJUČNOM CRIJEVU???

hvala

p.s.nemojete da skurim neš na perilici ubit će me žena Embarassed
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Ostalo
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2  Sljedeća
Stranica 1 / 2.

Forum(o)Bir: