<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Moja neka ideja..
Idite na 1, 2, 3  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Hidroelektrane
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
reiche06

PostPostano: 18.5.2008. ned. 17:08    Naslov: Moja neka ideja.. Citirajte i odgovorite

Hmm.. često razmišljam o tome kako da ne platim HEPu i Plinari ništa lol , dobro i to, ali uglavnom razmišljam o tome kao i svi ovdje kako dobiti đabe energiju i o dobrobiti svijeta ofkors. To donekle nije problem - napraviš vjetrenjaču i evo ti je.. ili nešto slično. Međutim zapravo ono što me mučilo cjelo vrijeme jest klasičan problem kako uskladištiti el. energiju. Na pamet mi palo nešto jednostavno, da jednostavnije ne može biti - dati konkretno vodi veću potencijalnu energiju, tj. dignuti je na viši nivo i ona pada ponovo i ponovo, i vrti generator i evo ti struje.
Da sve pojasnim slikom iz painta, jednostavnije ne može--

da sad će netko reći "tu nema ništa revolucionarno ni inovativno, a ni gratis energije ni nekog overunitya" , no to nije ni bio neki cilj. Cilj mi je bio da umjesto onih preskupih preneefikasnih i čak neekoloških akumulatora napravim nešto suprotno. A akumulator je sam spremnik koji je na većoj visini.
Eh da i malo objašnjenja slike - 2 bazena vode, jedan viši i jedan niži, ovaj niži po mogućnosti da je plići a širi i dulji, jer bi iznad ovog nižeg plićeg napravio neku kupolu, plastenik, da po ljeti sunce grije tu vodu, isparava, i vraća u viši spremnik. A sa strane negdje, vjetrenjača, povezana s pumpom, bilo el-generator-el pumpa, a čini mi se još jednostavnije, neki prijenos (mehanički) i pumpa, i onda i ona piči vodu gore. Dakle kad nema vjetra a upari sunce -radi i kad ima vjetra a oblačno radi. Tj-manje više si neovisan atmosferi i "obnovljivim" izvorima Energije. I još da, npr kišnica se isto skuplja i ide gore u viši spremnik.
E sad, tu bi trebalo neke proračune bacit, a to sam malo ljen, a i znanje fizike mi je malo klimavo Embarassed Rolling Eyes , ali ustvari, navjiše me muči koliki protok mora biti da bi zadovoljio neku vodenu turbinu da okreće generator i pravi kojih 100-500w ili par kW možda?!
Mislim da bi se ovako mogla napraviti neka middle size kućna elektrana u bilo kojem povećem dvorištu...
Kažite mišljenje, neću se jako naljutit ako kažete da koncept sucks.. Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
VladoK

PostPostano: 18.5.2008. ned. 17:13    Naslov: Re: Moja neka ideja.. Citirajte i odgovorite

reiche06 je napisao/la:

Kažite mišljenje, neću se jako naljutit ako kažete da koncept sucks.. Very Happy

Razmišljaš a to je iznad prosjeka, prijedlog - je dobar, a zašto i ne bi bio?
[Vrh]
inch

PostPostano: 18.5.2008. ned. 17:25    Naslov: Citirajte i odgovorite

za 1kw trebaš podići kubik vode na visinu preko 300m, a mali pad nema potencijal..inače ideja je ok. ustvari to čini i sama priroda sunce u cikličkom kruženju vode..
[Vrh]
viktor_13

PostPostano: 18.5.2008. ned. 18:07    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kako ti se ovo čini?
ili ovo
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
ogi
Site Admin

PostPostano: 18.5.2008. ned. 18:50    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ideja je OK ali problem su dimenzije
Nemaju svi brdo pri ruci a koliko bi kostao vodotoranj
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
reiche06

PostPostano: 18.5.2008. ned. 19:17    Naslov: Citirajte i odgovorite

inch je napisao/la:
za 1kw trebaš podići kubik vode na visinu preko 300m, a mali pad nema potencijal..inače ideja je ok. ustvari to čini i sama priroda sunce u cikličkom kruženju vode..

Uf, da , zapravo to je bio onaj problem na kojeg sam pomišljao a nisam bio siguran..tj dimenzioniranje bazena i visina. Ja sam to planirao na da razlika u visini bude nekoliko metara, a ako je točno ovo o 300m....to je onda pušiona realno gledano... Confused

EV: Manjeviše isti odg.. ja sam mislio da to ne mora biti tako visoko, a ovako.. svejedno bi mogao preko ljeta napraviti koji pokus pa vidjeti uživo Very Happy
[Vrh]
reiche06

PostPostano: 18.5.2008. ned. 19:19    Naslov: Citirajte i odgovorite

viktor_13 je napisao/la:
Kako ti se ovo čini?

Ma za 10, samo nemam potočić u vrtu, zato mi i padaju ovako radikalne ideje na pamet...tj natjerat prirodu da radi za mene, al teško je protiv nje.. Very Happy
[Vrh]
inch

PostPostano: 18.5.2008. ned. 19:23    Naslov: Citirajte i odgovorite

reiche06 je napisao/la:
Uf, da , zapravo to je bio onaj problem na kojeg sam pomišljao a nisam bio siguran..tj dimenzioniranje bazena i visina. Ja sam to planirao na da razlika u visini bude nekoliko metara, a ako je točno ovo o 300m....to je onda pušiona realno gledano... Confused

zapamtio sam taj podatak - onako je negdje za usporedbu bio zapisan, provjerit ću točno koliko je iznad 300m...a da se to i izračunati i onda + gubitak u cijevima pa turbini pa generatoru Rolling Eyes

ali ima rješenje, solarni toranj dimnjak, da, sunce grije dimnjak i stvara umjetni vjetar, ti samo staviš turbinu i eto struje.. ima o tome na netu sad neznam kako se točno zove ali je u svakom slučaju jednostavnije.
[Vrh]
inch

PostPostano: 18.5.2008. ned. 19:29    Naslov: Citirajte i odgovorite

za pohranu 1kwh energije potrebno je podići 1m3 vode na visinu 360 metara.
[Vrh]
reiche06

PostPostano: 18.5.2008. ned. 19:55    Naslov: Citirajte i odgovorite

inch je napisao/la:

ali ima rješenje, solarni toranj dimnjak, da, sunce grije dimnjak i stvara umjetni vjetar, ti samo staviš turbinu i eto struje.. ima o tome na netu sad neznam kako se točno zove ali je u svakom slučaju jednostavnije.

Je, znam kako to izgleda, i mislim da ti za to treba poooodosta sunca+ oko dimnjaka moraš imat nešto ko staklenik a to isto zauzima pooodosta prostora. A ja sam ovo mislio (naglasak na mislio) sklepat na 20-30 m2...al dobro...smislit ću ja neš novo, il se okrenut freeenergyu i magnetnim motorima i sl... Very Happy
[Vrh]
viktor_13

PostPostano: 18.5.2008. ned. 19:57    Naslov: Moja i frendova hidroelektrana Citirajte i odgovorite

Ja i moj frend prošle godine smo nešto eksperimentiralisa dinamom od bica.Napravili smo malo kolo promjera CD-a i osam lopatica,lopatice su bile od čepova jamnice.To kolo smo učvrstili na dinamo i isprobali dinamo držati rukom iznad te vode i dosta se brzo okretalo,onda samo pokušali skopčati svijetlo i svijetlilo je dosta jako.Otišli smo do mene zavarili od željeza konstrukciju i na nju stavili dinamo.konstrukcija je bila ućvršćena velikim ekserima u glinu.Elektrana je trajala oko 2 mjeseca dok nije došla prava kiša i razina potoka se digla oko 1 metar.Ništa nije ostalo od elektrane placko placko
Ali smo bar napravili neki pokus i bili smo zadovoljni.
A ti bi u dvorištu elektranu,e pa to će bit malo skuplje Rolling Eyes
[Vrh]
Free Energy

PostPostano: 18.5.2008. ned. 23:28    Naslov: Citirajte i odgovorite

tak sam nešto i ja razmišljao, ipak zasad ima problema s akumulacijom besplatne energije a mislim da znam i razlog:

U prirodi energija se non-stop transformira, akumulira se tek do određene granice (npr oblaci) koliko je potrebno za danju tranfromaciju. Što znači da ovi naši uređaji uopće ne bi trebali akumulirati energiju, već ju što više direktno trošiti.

Znači imaš vjetrenjaču i dobivenu struju odmah trošiš na jedan od sljedećeg:
rasvjeta
grijanje
kućanski aparati
strojevi (mixer, bušilica)
itd.
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 18.5.2008. ned. 23:37    Naslov: Citirajte i odgovorite

Free Energy je napisao/la:
Znači imaš vjetrenjaču i dobivenu struju odmah trošiš na jedan od sljedećeg:

To zaboravi..ovisno o vjetru, struja stalno raste i pada, neupotrebljivo bez akumulacije
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
reiche06

PostPostano: 19.5.2008. pon. 07:40    Naslov: Citirajte i odgovorite

Free Energy je napisao/la:
Što znači da ovi naši uređaji uopće ne bi trebali akumulirati energiju, već ju što više direktno trošiti.

Meni to nije baš...jer gdje ti je onda komocija - a to je bit sve tehnologije i tehnike, znači ufatim kojih 100 W nekog lahora i cjelo vrijeme moram nešto bušit smijeh1 ili kuhat ili štoveć smijeh1 jer ne mogu akumulirat E.
Tu se slažem s EV..
Energija mora biti "on demand" i u onim količinama koje ti trebaju, a to je teško postić, bar zasad... samo nikad ne treba prestat nešto izmišljavat novo.. palac
[Vrh]
HAL9000v2.0

PostPostano: 19.5.2008. pon. 08:19    Naslov: Citirajte i odgovorite

inch je napisao/la:
za pohranu 1kwh energije potrebno je podići 1m3 vode na visinu 360 metara.

ili 360m^3 na 1m
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Hidroelektrane
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3  Sljedeća
Stranica 1 / 3.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.