<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Mid drive vs Hub
Idite na Prethodna  1, 2

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Električni bicikli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
BB

PostPostano: 2.3.2018. pet. 09:54    Naslov: Citirajte i odgovorite

nmilance je napisao/la:
BB je napisao/la:
Baš me u zanima kako izgleda u praksi poređenje dva vida pogona istog vlasnika (nema naklonost ni predrasude prema jednom pogonu)

Nije u pitanju isti vlasnik, prijatelj je kupio MID ja slazem HUB...Za test bi mogli da zamenimo bicikle na nedelju dana pa cemo da vidimo Wink

Super, onda ćemo imati dva paralelna mišljenja Wink
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Plug&fun

PostPostano: 11.6.2018. pon. 12:19    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja imam mid i hub koje koristim preko dvije godine pa smatram da bi i ja nešto mogao (nepristrano) napisati o tome.
Po meni bajkovi sve do 1500w trebao bi imat mid motor, a mrcine od 2000-3000 5000W i više ide u prilog hub motoru.
Glavna stvar je ta što mid Mid (bafang) je daleko tiši i neupadljiviji od hub motora. Motorčić od 250w popapa hub od 1500w na uzbrdici.
Regen po meni je praktički skoro pa neupotrebljiv. Svaka normalna nizbrdica koristi se za postizanje veće brzine, a i savladavanja početka sljedeće uzbrdice koja se većinom nađe na kraju nizbrdice. Uporabom regeneracije na toj nizbrdici gubimo brzinu i inerciju za slijedeći uspon pa je regenom prikupljena energija daleko manja od one koja bi se dobila inercijom. Regen je koristan samo kod dugačkih i opakih nizbrdica kojih baš i nema toliko i iskoristivost tako velike nizbrdice je cca 10%.
Protiv HUB motora ide u prilog i veći otpor ako bi ipak htio (ili morao zbog dometa) malo pedalirati, a usporava malo i na laganoj nizbrdici i bez regena pa je mid tu opet u velikoj prednosti. Protiv HUB-a u prilog idu savladavanje velikih uzbrdica, i opet po meni sporost na ravnici. Ja na hub gledam kao na automobil koji konstantno moraš vozit u 3. brzini. Kad bi taj automobil imao 1000ks ne bi bilo nekih problema, za sve ostalo tu je mjenjač. Zamjena ili krpanje gume daleko je jednostavnija na bajku koji ima mid motor.
Hub motor je teži općenito, i netkome kome je bitan balans težina na biciklu to itekako mora bit važno, pogotovo za terensku cik-cak vožnju.
Ima i mid mane, a to je prvenstveno cijena i recimo “trošenje” lanca i zupčanika.. ali kupnja novog lanca svake 2-3 godine je zanemariva kad se uzme benefit mida. Ugradnja mida je mrvicu kompliciranija (zbog specifičnog alata za micanje pedala tj. pogonske osovine)
Loša strana mida je ta šta postoji mogućnost pucanja lanca i ta da se ostaje bez pogona gdje hub ne bi, ali zato svatko ko ide na dulju vožnjicu sa mid bajkom trebao bi si u torbici sa alatom imati set za skidanje-stavljanje lanca i jednu kariku spajalicu koja košta 10kn, pa sve to skupa i nije takva drama i da se desi jednom u 3-4 godine.
Hub motor (500-1500w) je zbog povoljnije cijene ok izbor za one koji žive isključivo u ravničarskom kraju i ne vole veće brzine.
Hub takođe ima jednu prednost, a to je ta da praktički nema ama baš nikakvog održavanja, dok bi se na midu morala zamijenit mast u zupčanicima svake 3-4 godine ili cca 7000km. Zbog istih zupčanika mislim da je maximalni život huba ovdje u prednosti nad mid-om bafangovim, ostali “direktni” midovi su u istom rangu izdržljivosti kao i hub.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Električni bicikli
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2
Stranica 2 / 2.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.