<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Custom made em
Idite na 1, 2, 3  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Motori
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
FuschMotorsportGmbH

PostPostano: 16.9.2016. pet. 22:43    Naslov: Custom made em Citirajte i odgovorite

Dakle ovako..malo predstavljanja,Josip iz Osijeka,po struci autoelektricar-mehatronicar,radim u okolici fulde,drzim jedan autoservis,radi se sve i svasta(ne reklamira mi se ,iovako mi muka od posla,nikako nac vremena da za sebe sarafam)Uglavnom,vidim ovdje masu frikova i eksperata za sve i svasta,puno vas koji imate ostavljenog elektriciteta diljem hr prometnica itd...necu da se umislite xD uglavnom,posto imam dobro zaleđe sa strojnom obradom,cak i CNC te iza svega toga mi stoji papir racun homologacija,atest itd.nabavka materijala također za tu strojnu obradu mi nije problem,također i racuni itd...svi mi to manje vise znamo sve kolko treba pakla za nesto da bi bilo legalno.iza sebe imam jedan ev projekt,renault 4 jos radjen u hr dok sam bio,naime sugavi rade ,homemade kontroler kolega mehatronicar radio,o baterijama ni necu...nebitno...bilo proslo neatestirano,prodano u zeljezo.posto sam prije neekih mj dana izasao iz bolnice,jer sam se zabio u sleper ,ne svojom krivicom,odlucih prekrizit bmw benzinjare,i vratit se struji...ionako sam skolu svoju upiso s vizijom o el autu...da ne prdim dalje,vec ce neki rec vidi mlinca za kavu,spremam se za nesto ozbiljno...posebno...od 0-100% manje vise sve custom,sve da sluzi svojoj svrsi...sinergija.dakle moje pitanje glasi..posto sam vec naveo,ima vas puno koji se vozite na struju,radite prerade...koji motor odabrati(da pravit cu ga iz nule)nikako hub jer i dalje sam performansama zagrizen i masom ovjesa...nebitno...pitanje glasi,po vama,da koristim regbrems,i ostale finesice,sto odabrati?naime,u jednu cjelinu,planiram spojiti niz manjih motora(5 komada sveukupne snage 45-60kw)sad dali iste snage neznam,nebitno,jer planiram nesto izvesti putem elektrovariomata moje vizije izrade,koju koncepciju uzeti motora ,em masa,em voltaza,itd...ajmo znalci,tko bi sto odabro..ac,dc...cetkice...bez...znate sto hocu reci,pardon,pitati...tnx veliko 😉
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Pero

PostPostano: 17.9.2016. sub. 05:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dobro došao na forum, Josipe. Wink

BTW, kako si ugruva gomilu rečenica u jedan odlomak, ispalo je na prvi pogled da ima mlinaca za kavu, koji bi ti pozavidjeli... lol Smile

Mnogi će reći da ideš na Radeta, ali mislim da je regen kočenje prilično bitno (inače će ti pakne biti potrošna roba)...

Ako misliš presložiti svoj motor, valjalo bi razmisliti o BLDC ili PMSM motoru, uštedit ćeš struju za polje...

Ako ideš na kavezni motor (puno jednostavnije upravljanje i sigurnije jer nema magneta), valja ti odrediti raspon brzine rotora te razmisliti o mogućnosti namotavanja dvobrzinskog namota (6 jednakih namota, dva po fazi) jer tada imaš jednostavno prekapčanje dviju brzina (2:1) spojem trokut ili dvostruka zvijezda.
Kavezni motor ima još jednu prednost, a to je jednostavno rješavanje slabljenja polja pri većim brzinama...

Osim motora, trebaš odrediti i baterije.

Motor je samo jedna komponenta, ali i ostale komponente (kontroler, baterija itd.) donose isto puno glavobolje...
[Vrh]
FuschMotorsportGmbH

PostPostano: 17.9.2016. sub. 11:45    Naslov: Citirajte i odgovorite

Heh sto reci,kad sam god bio na drugim forumima morao sam pisati broj cipela i mjerenu velicinu k za vojsku inace bi bio baniran xD nebitno...ma znam ja sve ovo,sto se tice prednosti i mana svake izvedenice,znam motor tolko neigra ulogu...opet ako imam nesto dobro mogu imati igru po zelji...ugl htjeo sam 5motora nanizati jedan za drugim,trebali bi biti sve ijedan domace izrade,s prijenosom na el variomat(kompjuterska kontrola varijacije prijenosa,ne okretaji na sistem "izljetanja" remenice) tako bi time...ja mislim mogao izvesti lagano kretanje ,a i sumanuto...ovisno o zelji...sto se tice baterija lako s njima,u mojoj prici potreban je jebacki kontroler...ili pak varijacija na temelju kompa maticne ploce itd...stvarno nezz na sta se baciti,jer previse operacija ima koje sam zamislio u glavi da bi gonilo jedno drugo...predugo ni pricati,auto planiram koristiti za autobahn...dalje stalne relacije..s malo odstupanja u brzini...tj km\h,samim time mi palo na pamet kako iskoristiti inerciju i malo el pogona uz regen ...duga prica...variomat...sad me iskreno j...jesam se u zivotu i nabrijavo auta od zastave 101 1.9(bio tipo 1.6+lada radilica...nebitno za ovaj forum) do bmwa e34 550i...opet nisam se bacao u vode struje toliko jedino s tim renaultom 4 samo nakratko...opet gledam jos sam laik za ovo,dal se baciti samo u ev preradu(deff kandidat restaurirani r4) kako sta i gdje... Da nebude skakajuca koza kao prosli projekt...jbg kontroler me kosto 400kn svi elementi dalje necu pricat...znate sve...nekuzim temu prerade postojeceg motora...samo par stvari moram reci djelove sve moram u hr nabaviti,jer mi je plan vozilo drzagi na hr reg plocicama...a i hrvat sam jbg...jer su velike zavrzlame oko nabavke djelova komponenti izvana,ma i nisu ali je pfocedura...lakse mi onda cjeli motor iz nule izraditi u de i dobiti papire i uvest ha kod nas...dane drobim...trenutno i da nabavljam motor,radu nemogu nac...jedino dzombu severovu,15kw,vidim i po njuskalu se vrti 30kw to mi opet neigra tolku ulogu da sklapam naprimjer ev preradu...r4 recimo jer posjedujem kuci 8 komada od tla do gtla...htio sklopit jednog oldtimera.15kw sasvim dovoljno i tih nekih 2000rpm preko variomata dusu dalo za taj auto...napisem podatke tj kodove s motora koje imam u ponudi pami nacrtate...jbg...kuzim se ali ne kao vi...ipak sam odgojen na benzinu xD lp ,izmjenim post kad nadjem sve sto mi je u mogucnosti...mozda bi valjalo na neku ev preradu ipak za pocetak,a poslje so bude bude...lp
[Vrh]
Tomy

PostPostano: 18.9.2016. ned. 06:27    Naslov: Citirajte i odgovorite

Prvi mačići se u vodu bacaju, daj napravi prvo neku jednostavniju preradu s gotovim rabljenim komponentama. U tom poslu sinuti će ti bar 50 novih ideja kako bi i što mogao bolje napraviti...voziš se godinu-dvije i kreneš u ono što si napisao. Najbolje ćeš shvatiti kako ga moraš koristiti,koje stvari su pošle u krivo itd. Izgradnja auta od 0 je najbolja opcija za e-auto,ali ga u hr nećeš regati...prerada pak za sobom vuče dijelove auta koji su ti nepotrebni jer su bili za benzinski stroj pa uvijek neki kompromisi s tim. Po meni je u autu najbitnija stvar baterija...ako je i sve ostalo hi tech,a ti ostaneš bez struje možeš se slikati Smile pozz
[Vrh]
FuschMotorsportGmbH

PostPostano: 18.9.2016. ned. 12:15    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala kolega Wink to sto rece prvi macici se u vodu bacaju ,stoji Wink sto se tice izrade cjelog auta...neslazem se,jer iza moje ekipice bivse u vu stoji lotus s7 replika s bmw 1.8is bazom potpuno atestirana,sad daje regana nez ali je bila...iskopam slike pa postavim...dakle od vilica ovjesa pa nadaljee...sveje bilo rucni rad,naime u prijavljenim firmama,navodno...bitan jee potpis i atest osobe koja je to radila,uz prilozen racun el...,nebitno nito...sto se baterija tice...vec duze vrijeme otkupljjujem baterije iz laptopa...ako ima ko...ispravne neispravne...razumna lova,pare uplacujem na adresu a vi saljite...imam ih masu...to sam mislio u pocetku slagat neku zrtvu preradu od auta...opet poslje mi palo se bacit u nes ozbiljno...mada mi jeocito prijasnje razmisljanje bilo bolje...jel ima sta od toga?tih baterija?
[Vrh]
BB

PostPostano: 19.9.2016. pon. 09:24    Naslov: Citirajte i odgovorite

mislim da nisu prve baterije o kojima trebaš misliti...

mislim da su prve finansije Very Happy

reci ti koliko ti nije žao ulupati novaca u projekt pa će ti društvo sa foruma iskrene savjete dati (ukoliko cifra bude realna) ili pomalo za*ebavati ako bude nerealana (onako dobronamjerno - vaspitno) ukoliko cifra bude ispod "normale".

uzgred ovo sa baterijama iz laptopa vuče da će biti "vaspitnih" mjera Very Happy

u svakom slučaju dobro došao na forum, ovdje vole takve koji imaju raznih iskustava (dosta ih ima takvih) a najviše vole one koji nešto konkretno naprave (BMW, Čubi, Grrga, itd..)
[Vrh]
FuschMotorsportGmbH

PostPostano: 19.9.2016. pon. 19:22    Naslov: Citirajte i odgovorite

Tnx na odgovoru...znam ja to sve,financije itd...nisu problem ,ali mislim da uz postojeci skoro novi(naime u djelovima)renault 4 nebi dao vise od 4000€ u daljnja ulaganja(jbg cjela sasija GTL-a je restaurirana pocincana i u primeru,kao kucica,karoserija od TL-a isto primer.htjeo sam sloziti neku benzinjaru od 1600ccm i 5brz mjenjacem od alpine s prijenosnim omjerom od gtla(pinjon\korona) tako da sam se i odlucio u izradu blatobrana vrata,hauba i svega ostalog od fibera,radi tezine,a i golema prednost je,auto ima ravna stakla,zamjeni ih lako lexan) htjeo sam sloziti...bolid. A i štujem taj auto vise nego ijedan.opet,vremena prolaze,pogodio sam kamion na raskrizju sa 120,bugar sa MANom prosao kroz crveno...opet svaka skola kosta,a i kamatarka mi je trosila otprilike 32l benzina na 100po gradu...vec rekoh,vrijeme nosi svoje,a i spijunski pratim ovaj forum duze vremena,vidim dase neki voze za euro ipo na sto...rjeci su suvisne...ugl...imam ija dosta znanja o struji...internet je beskonacno potrucje,ima svega,proucavat ce se... Uglavnom...cilj mi je skinuti masu gdje god mogu...da bi ih iskoristio za baterije-domet.opet netreba mi neko trulo magare od motora tesko ajme a slabo...naime eto s nekih 7.5-10kw sam zadovoljan...vidicu sto kazu decki,mozda moze i rade,ali koliko trpi?!? Polako lagano...smislit cu nesto,nadam se i jos necijoj pomoci...dakle...ekipa hvala na odg,ako ima tko sta da dopise...slobodno Smile
[Vrh]
lisicakm

PostPostano: 19.9.2016. pon. 21:49    Naslov: Citirajte i odgovorite

Prvo malo pročitaš forum i pogledaš koje komponente koristi većina uspješnih prerada. Ovo s 5 motora zaboravi. Također i baterije za laptop.
Najpouzdanija opcija je rade od pumpe i zapi h2b s promjenjenim kondenzatorima i 32 s 100 Ah lifepo4. Ako kupuješ nove batke, komad je oko 115 usd plus poštarina i neki porez u Češkoj. .
Ili ćelije od nissan leafa. Njih bas i nema nešto zadnje vrijeme. .. isto kao ni povoljnijih rabljenih lifepo4 100 ah (ispravite me ako se varam) , volio bi da sam u krivu. . Heh. .
Netreba previše filozofirati, treba to nabavit i primit se posla. Drugačije nista od toga..
[Vrh]
FuschMotorsportGmbH

PostPostano: 20.9.2016. uto. 01:01    Naslov: Citirajte i odgovorite

Skuzih sve...moj multipraktik car ipak ce cekati dalju buducnost,jer sam se naime odlucio malo zesce na renol 4 sve djelove sasije limarije i mehanike(da cjeli ovjes nov amorti kocnice lezaji,sve jos zapakirano uskladisteno u hr mi stoji...jbno vrijeme nedostatak,a i bolje...kozna mozda i bolje daje dosad cekalo,ipak je to bio prvotni plan,restomod sa opakim motorom...opet struja je...struja Very Happy ) a i kad vidim stojadina jeger natancaste boje ...oldschool ev...uvjek padnem na dupe.ici ce neka provjerena kombinacija u r4 a poslje...ko zna...nasao sam 2,3 radeta s pumpe 72v 5kw 2200o/min...ima jos i jedan kaze rezerviran...nebitno...zapi otom potom ,valjda se da pronaci novi negdje...to nez znate vi...baterije mi jesu zapele za oko iz leafa,opet nevjerujem dase toliko ti auti razbijaju itd pa batki ima u izobilju...opet batka je batka,znam iz iskustva u drugim stvarima,toje rabljena stvar,radije bi se zaje. sa baterijama iz laptopa...isto mi se pise,baterije ce isto ici nove...opet posto je ova baza auta,hajmo reci nova,treba jos masa modifikacija,dali koristiti prijenos s motora putem nekog difa tipa stare bmw kocke(masa razlicitih prijenosnih omjera,svi pinjoni i korone su međukompatibilni od e30,e32,e34,e36,e38 starije verzije...tu imam veliku mogucnost nadoknaditi okretaje,tj prijenos ,a i izgubiti te sugave gubitke zbog zamajca i samog mjenjaca,ima jos puno losih stvari u mjenjacu...opet ...dobar je),ili pak koristiti mjenjacku kutiju s renaulta 25turbodizela...jos neznam...to su par pitanja koje bih vas pita...auto bi mi sluzio za posvuda dakle imam vikendicu u lici...velebit i ekipa,opet i grad di bi ga koristio za max domet 25km u jednom pravcu.sada par pitanja iskreno po vama vidim radu koncara ste diplomirali i ostalu popratnu ekipu pa me zanima nesto.

-Koliko taj motor trpi najvise volti,okretaja(dobro sto se tice okretaja potrebno je balansiranje,ovdje u fuldi skidam masu sa zamasnjaka i balansiram ih na 12000o\min jos dobijem cert u lokalnoj metaloprerađivackoj radioni)

Koliko kw nabrijavanjem rade mogu izvuc peak?

Mogu li taj motor iskoristit za kontra vrtnju zbog rikverca?
-Dali koristiti navedene dvije opcije,mjenjac ili samo diferencijal? Mjenjac savladava uspone itd...tj sprecava napor otpor tj temperaturu sto me dovlaci do sljedeceg pitanja jer uistinu zelim diferencijal samo koristit.
-ima li smisla praviti novo statorsko kuciste sa vodenim hlađenjem?opet,znam nisam debil,treba i rotor hladiti...?!?
-ima li kakve sanse bez mogucnosti potjerati vozilo tesko 800kg sa navedenom konfigutacijom iz posta iznad na nekih 90km\h ,ubrzanje nebitno,domet nebitan(jer mi kapacitet o tom igra ulogu znam i sam),da mogu savladati malo jace uspone,koristiti li mjenjac,ili pak diff(za koji cu vam iskopat sve moguce prijenosne omjere)

Uglavnom...jbg izvinjavam se na davljenju...pitam jer neznam,a i nespavam jer ponovno po internetu ucim ,da...o ovome svemu 😜 lp
[Vrh]
lisicakm

PostPostano: 20.9.2016. uto. 07:35    Naslov: Citirajte i odgovorite

FuschMotorsportGmbH je napisao/la:
Skuzih sve...moj multipraktik car ipak ce cekati dalju buducnost,jer sam se naime odlucio malo zesce na renol 4 sve djelove sasije limarije i mehanike(da cjeli ovjes nov amorti kocnice lezaji,sve jos zapakirano uskladisteno u hr mi stoji...jbno vrijeme nedostatak,a i bolje...kozna mozda i bolje daje dosad cekalo,ipak je to bio prvotni plan,restomod sa opakim motorom...opet struja je...struja Very Happy ) a i kad vidim stojadina jeger natancaste boje ...oldschool ev...uvjek padnem na dupe.ici ce neka provjerena kombinacija u r4 a poslje...ko zna...nasao sam 2,3 radeta s pumpe 72v 5kw 2200o/min...ima jos i jedan kaze rezerviran...nebitno...zapi otom potom ,valjda se da pronaci novi negdje...to nez znate vi...baterije mi jesu zapele za oko iz leafa,opet nevjerujem dase toliko ti auti razbijaju itd pa batki ima u izobilju...opet batka je batka,znam iz iskustva u drugim stvarima,toje rabljena stvar,radije bi se zaje. sa baterijama iz laptopa...isto mi se pise,baterije ce isto ici nove...opet posto je ova baza auta,hajmo reci nova,treba jos masa modifikacija,dali koristiti prijenos s motora putem nekog difa tipa stare bmw kocke(masa razlicitih prijenosnih omjera,svi pinjoni i korone su međukompatibilni od e30,e32,e34,e36,e38 starije verzije...tu imam veliku mogucnost nadoknaditi okretaje,tj prijenos ,a i izgubiti te sugave gubitke zbog zamajca i samog mjenjaca,ima jos puno losih stvari u mjenjacu...opet ...dobar je),ili pak koristiti mjenjacku kutiju s renaulta 25turbodizela...jos neznam...to su par pitanja koje bih vas pita...auto bi mi sluzio za posvuda dakle imam vikendicu u lici...velebit i ekipa,opet i grad di bi ga koristio za max domet 25km u jednom pravcu.sada par pitanja iskreno po vama vidim radu koncara ste diplomirali i ostalu popratnu ekipu pa me zanima nesto.

-Koliko taj motor trpi najvise volti,okretaja(dobro sto se tice okretaja potrebno je balansiranje,ovdje u fuldi skidam masu sa zamasnjaka i balansiram ih na 12000o\min jos dobijem cert u lokalnoj metaloprerađivackoj radioni)

Koliko kw nabrijavanjem rade mogu izvuc peak?

Mogu li taj motor iskoristit za kontra vrtnju zbog rikverca?
-Dali koristiti navedene dvije opcije,mjenjac ili samo diferencijal? Mjenjac savladava uspone itd...tj sprecava napor otpor tj temperaturu sto me dovlaci do sljedeceg pitanja jer uistinu zelim diferencijal samo koristit.
-ima li smisla praviti novo statorsko kuciste sa vodenim hlađenjem?opet,znam nisam debil,treba i rotor hladiti...?!?
-ima li kakve sanse bez mogucnosti potjerati vozilo tesko 800kg sa navedenom konfigutacijom iz posta iznad na nekih 90km\h ,ubrzanje nebitno,domet nebitan(jer mi kapacitet o tom igra ulogu znam i sam),da mogu savladati malo jace uspone,koristiti li mjenjac,ili pak diff(za koji cu vam iskopat sve moguce prijenosne omjere)

Uglavnom...jbg izvinjavam se na davljenju...pitam jer neznam,a i nespavam jer ponovno po internetu ucim ,da...o ovome svemu 😜 lp

Rade može u peaku dati ovisno kakav kontroler imaš.. heh , znači kratki zapi na 100V može dati 40kw. Provjereno radi na naponu od 100 V bez problema, može on 150V al u praksi još to nitko nije isprobao. Čekamo Ribu Smile
Za kontra vrtnju se ne može iskoristit, osim ako izvučeš još 2 izvoda. Al taj od pumpe je namjenjen da se vrti samo u jednom smjeru , u suprotnom bi trebalo zamaknuti četkice..
Idealan je za auto do 1 T , al može i više Very Happy
Većinom ti auti imaju prednji pogon te ga najlakše složit na getribu sa zamašnjakom..
Probao sam vozit kadeta samo u 4. brzini . Iz mjesta kreće bez problema i sva brda normalne ceste prođe bez problema. Potrošnja ista , i ne grije se ništa više. U kretanju potegne nešto više struje, al zato ubrzanje traje kraće pa dođeš na isto... Za kretanje u velikom brdu je potrebna niža brzina jer bi lamela previše trpjela, al je lakše i za motor. Svakako treba hlađenje.
Kontinuirano može radit na 15KW uz hlađenje .
Po meni bi mogao direkt na kardan na nekom autu npr od 800 kg... Al neznam baš takvog sa zadnjim pogonom..
Npr, kad voziš u brdo brzinom od 35 km/h troši oko 14Kw, bez obzira dal voziš u 3. il 4. brzini. Govorim o određenom većem brdu gdje se ne možeš zaletjet da prođe inercijom. Al je naravno u 4. lakše stisnut da potegne puno više ...
[Vrh]
debeli

PostPostano: 20.9.2016. uto. 10:14    Naslov: Citirajte i odgovorite

isto kao ni povoljnijih rabljenih lifepo4 100 ah (ispravite me ako se varam)

http://www.elektroauto-forum.de/Kleinanzeigen/index.php?id=264

http://www.elektroauto-forum.de/Kleinanzeigen/index.php?id=339

ima svega
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
riba

PostPostano: 20.9.2016. uto. 10:26    Naslov: Citirajte i odgovorite

Smiješne cijene, leaf baterije ispadnu skoro duplo jefitnije a puno su bolje. Danas je zbilja ludost kupovati kineski lifepo4.
[Vrh]
lisicakm

PostPostano: 20.9.2016. uto. 11:54    Naslov: Citirajte i odgovorite

debeli je napisao/la:
isto kao ni povoljnijih rabljenih lifepo4 100 ah (ispravite me ako se varam)

http://www.elektroauto-forum.de/Kleinanzeigen/index.php?id=264

http://www.elektroauto-forum.de/Kleinanzeigen/index.php?id=339

ima svega

ima , al to je otprilike regularna cijena... Hipower sam platio oko 1700 eu.. Razz
a takvog nekaj baš i nema više..
Rolling Eyes
[Vrh]
grrga

PostPostano: 20.9.2016. uto. 13:45    Naslov: Citirajte i odgovorite

riba je napisao/la:
Smiješne cijene, leaf baterije ispadnu skoro duplo jefitnije a puno su bolje. Danas je zbilja ludost kupovati kineski lifepo4.
je, duplo su jeftinije ali imaju cca 4 puta manje mogućih ciklusa
[Vrh]
riba

PostPostano: 20.9.2016. uto. 14:07    Naslov: Citirajte i odgovorite

To jednostavno nije istina, bez beda bih se kladio da će baterije iz leafa trajati dosta duže od bilo kojeg kineskog lifepo4. Onaj tko vjeruje kineskim "podacima" o 2000 ciklusa je zbilja naivan.

Uglavnom te dvije stvari su neusporedive, japanske automotive baterije šiju kineske po apsolutno svemu, tu nema rasprave.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Motori
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3  Sljedeća
Stranica 1 / 3.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.