<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Električni trajekti i katamarani
Idite na Prethodna  1, 2, 3  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Električna plovila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
dmeter

PostPostano: 26.8.2016. pet. 20:27    Naslov: Citirajte i odgovorite

M/T "Hrvat"
GT/NT 3193/1101
Dužina preko svega: 87,60 m
Max.širina: 17,50 m
Gaz: 2,40 m
Visina garaže: 4,80 m
Snaga motora: 4 diesel motora po 537 kW Brzina: 13 čvorova

Znaći u jednom pravcu koristi 1000 Kw
Elektro pogon bi bio oko 400 kw
Vrijeme putovanja 1 sat Split-Supetar
potrebne baterije 1-1,2 mw
800V x 1550 Ah cirka oko 100 000 € + spajanje i punjać 800v 310 A
30 000 - 32000 kg.
S tim da su baterije dizajnirane da izdrže 8 sati rada dnevno
i tako 5 godina.
Valjda bi i solari nešto dali,na brzinu sam otprilike izračunao opak mu triba el.pogon od najmanje Kw 919 za tu brzinu.
Trajekti se tribaju ponovno dizajnirati s trupom od novih balističkih čelika lakši,a nagrađe od aluminija .Sve je to moguće napraviti ali baterije se moraju puniti 5 sati,i na kopnu bi tribalo 2 stanice imati jednu jaku od 310A i neku slabiju za finiširat punjenje,odvojit prostor sa vrhunskom ventilacijom da sve ne odleti u PM.
Poznavajući probleme koje je JNA i škver imala sa svojim podmornicama teško je to napraviti u RH, nemamo sposobnih el.inžinjera To jedino mogu napraviti njemci po normalnoj cijeni i ameri po astronomskoj,kod njih bi to vjerovatno koštalo 200-300 miljona. Ostaju kinezi jedini kao realni.
-u biti nemaju ni njemci inžinjere koji bi se bili voljnio uhvatiti riješavati problem po problem 8 sati dnevno za 8000-10000 € dnevno.I taj bi exsperiment na kraju propao,jer kad bi se i napravilo to bi se sve raspalo.
Baterije sam podkapacitirao i sad vidim da su totalno neisplative ,ostaju redox flow baterije 2 mw i stanica negdje u bracu di bi se elektrolit ponovno reciklirao.
Evo ovo http://www.uetechnologies.com/products/unisystem
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
fire

PostPostano: 27.8.2016. sub. 10:31    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nisi fulao barem za jednu nulu za cijenu baterija?
[Vrh]
dmeter

PostPostano: 27.8.2016. sub. 11:12    Naslov: Citirajte i odgovorite

fire je napisao/la:
Nisi fulao barem za jednu nulu za cijenu baterija?

nisam,Jedna-dvi nule ide gori ako su baterije za podmornice i ako je mil standard.Ovo su baterije koje su u seriskoj proizvodnji,Exide tvornica podmorničarskih baterija u Indiji je bez nekih velikih poslova tako da bi se dalo ispregovarati i tu neke povoljne cijene,ali dotične baterije zahtjevaju visokoobrazovani kadar koji će s njima upravljati.

ali recimo SONICK 48TL200 baterije su 1000€+ 1kw 3000 ciklusa na 80% dod
13 kg 1 kw

Tribali viditi te podmorničarske baterije uživo da vidite tu snagu 10000 AH 2 v
čelija bez problema topi 2-3 cm pločevine u sekundi uz eksploziju,lipu eksploziju.
[Vrh]
Roman

PostPostano: 27.8.2016. sub. 23:06    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ti predlažeš stacionarne baterije ili podmorničarske koje su vjerojatno jako skupe ali možda ima i jeftinijih i lakših baterija koje bi mogle služiti svrsi.

A što se tiče inženjera mislim da bi to Mate sa svojom ekipom mogao odraditi kada bi to netko naručio i naravno platio.
[Vrh]
riba

PostPostano: 28.8.2016. ned. 06:36    Naslov: Citirajte i odgovorite

Za sada su najjeftinije baterije od razvaljenih chevy volta i nissan leafa. da se nabaviti za 1000-1300 dolara za 10 kwh.
[Vrh]
Roman

PostPostano: 28.8.2016. ned. 08:25    Naslov: Citirajte i odgovorite

Istina, ali mislim da neka plovidbena tvrtka za profesionalnu upotrebu nebi sigurno išla nabavljati takve baterije. Oni bi sigurno uzeli nove.

A ipak je trajekt nedostupan nama samograditeljima kako bi ga mi kupili i preradili na elektro pogon. Smile

Doduše, kada bi se našlo jako puno samograditelja koji bi uložili veliki novac u takav projekt to bi bilo i izvedivo ali to je samo ako...

No, mogle bi velike tvrtke kupiti nove akumulatore za nissan leaf pa sa njima ići u projekt. A siguran sam da ovdje na forumu ima ljudi koji bi to znali i mogli odraditi kada bi ih netko angažirao i pošteno nagradio.

Ali danas sve firme paze na troškove tako da direktori nebi išli u prerade koje su puno skuplje od renoviranja diesel trajekta jer bi na kraju zbog toga mogli i kazneno odgovarati. A kod nas koliko znam nema privatnih brodskih prijevoznika koje bi to zanimalo i koji bi gledali daleko u budućnost misleći na ekologiju i isplativost na duži rok. Zato mislim da nažalost za sada ništa od toga osim ako bi netko uspio izvući novac iz EU za takav projekt.
[Vrh]
Daddy_o7

PostPostano: 28.8.2016. ned. 09:48    Naslov: Citirajte i odgovorite

Heh kad bi barem postojao neki super izdržljivi kabel opleten nekakvim egzotičnim materijalom koji može čak i plutati blizu dna pa da ga tajekt prilikom plovidbe u jednom smjeru polaže a prilikom vraćanja namotava natrag i tako dobiva struju s kopna na tih par km pruge...Cool
Da vidimo kakav je ovdje smisao za humor... Very Happy
[Vrh]
Pero

PostPostano: 28.8.2016. ned. 10:18    Naslov: Citirajte i odgovorite

Željeznica ima kabel pa svejedno koriste naveliko dizel lokomotive. Razz
[Vrh]
lisicakm

PostPostano: 28.8.2016. ned. 12:06    Naslov: Citirajte i odgovorite

riba je napisao/la:
Za sada su najjeftinije baterije od razvaljenih chevy volta i nissan leafa. da se nabaviti za 1000-1300 dolara za 10 kwh.

Gdje to? ?? Smile
[Vrh]
dc74

PostPostano: 28.8.2016. ned. 14:29    Naslov: Citirajte i odgovorite

Daddy_o7 je napisao/la:
Heh kad bi barem postojao neki super izdržljivi kabel opleten nekakvim egzotičnim materijalom koji može čak i plutati blizu dna pa da ga tajekt prilikom plovidbe u jednom smjeru polaže a prilikom vraćanja namotava natrag i tako dobiva struju s kopna na tih par km pruge...Cool
Da vidimo kakav je ovdje smisao za humor... Very Happy

Ima Elka stroj koji zovu Žirafa, s njim polažu kabel u more, a u moru je hrpa ronioca koji ga navigaju i učvršćuju za dno smijeh1 smijeh2
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
tossa

PostPostano: 28.8.2016. ned. 16:49    Naslov: re Citirajte i odgovorite

prijatelj mi je kapo na hrvatu-biokovu itd,,mislim da sam ga jednom pitao koliko nafte trosi ..na relaciji split-supetar,,,CC od 900-1100 ako me pamćenje sluzi....ovisno o vremenu i autima u palubi,,tako da uz drzavne poticaje na naftu ,,,i ine..poticaje,,,,,koliko je isplativo na struju..s cijenom karte od 30tak kuna ljeti za putnike i 200 kn za automobile tako da je dizel brod jako isplativ
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku AIM
dmeter

PostPostano: 28.8.2016. ned. 17:12    Naslov: Re: re Citirajte i odgovorite

tossa je napisao/la:
prijatelj mi je kapo na hrvatu-biokovu itd,,mislim da sam ga jednom pitao koliko nafte trosi ..na relaciji split-supetar,,,CC od 900-1100 ako me pamćenje sluzi....ovisno o vremenu i autima u palubi,,tako da uz drzavne poticaje na naftu ,,,i ine..poticaje,,,,,koliko je isplativo na struju..s cijenom karte od 30tak kuna ljeti za putnike i 200 kn za automobile tako da je dizel brod jako isplativ

450-550 kw na osovini za 40-45 minuta
Plovi cirka 11 12 cvorova da plovi full gas trosija bi oko 2000 litara
[Vrh]
tossa

PostPostano: 28.8.2016. ned. 17:28    Naslov: re Citirajte i odgovorite

uglavnom split supetar je linija koja netreba subvencije jer je vise nego isplativo,,a cijena takvog trajekta 11 milona dolara ..(mozda i manje) je investicija koja se je na toj ruti odavno isplatila
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku AIM
riba

PostPostano: 28.8.2016. ned. 20:09    Naslov: Citirajte i odgovorite

lisicakm je napisao/la:
riba je napisao/la:

Gdje to? ?? Smile

U usa stalno, a u EU moraš hvatati ponude kad netko oglasi. I vjerojatno uzeti malo veću količinu (16 ili 24 kwh)
[Vrh]
BB

PostPostano: 1.9.2016. čet. 07:53    Naslov: Citirajte i odgovorite

dmeter je napisao/la:

teško je to napraviti u RH, nemamo sposobnih el.inžinjera

kako nema? a šta je Pero?
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna