<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Brodski autopilot
Idite na Prethodna  1, 2

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Radni strojevi i roboti
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Zex
Gost

PostPostano: 25.5.2015. pon. 03:18    Naslov: Citirajte i odgovorite

Eh, znam za to. Za jedrilicu to je najjednostavniji a ipak efikasan "držač" smjera.
Moj je prijatelj Meder Aron (Mađar iz Budimpešte) oplovio svijet u šešuli od 6 metara ( http://meder.hu/?lang=en ). U Panami mu je crkao pilot, 52 dana preko Tihog oceana ručno, moš misliti. Lud je došao Smile

Ovo je kod mene u portu po povratku. Ne možeš vjerovati da je s time oplovio svijet, ja ovako krupan jedva stanem u kabinu Smile
[Vrh]
Zex
Gost

PostPostano: 7.6.2015. ned. 18:34    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo malo slika s probanja. Brodica je VEN Zora sa Tohatsu 20 na krmi.
Nisam baš 100% zadovoljan jer su se pokazale dječje bolesti koje na dosadašnjim testiranjima nisu uočene a s druge strane sretan sam da se to pokazalo ovdje, dok još nisu započele isporuke.
Treba mi par dana da to riješim (algoritam upravljanja je u pitanju - regulacija preko Attack i Sens koju treba još malo isfinirati).

Uglavnom to sad izgleda ovako:

Velika remenica je fi 250, montirana na kolo kormila (Krešo je od muke sjeo na WC kad je vidio šta mu radimo od broda):

Motor je provizorno ulovljen moršetima, naravno da mu to nije konačna pozicija:

Ovdje se lijepo vidi spoj remenica i remena te odspojeno kvačilo:

Kablovi, velika upravljačka kutija s kojom inače testiramo, sve montirano:

I na kraju kratki film, povratak iz 20°odstupanja s kursa:

https://www.youtube.com/watch?v=Z-ID2byRp0k
[Vrh]
BuBi_zgb

PostPostano: 7.6.2015. ned. 21:01    Naslov: Citirajte i odgovorite

palac palac respekt
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
zega

PostPostano: 8.6.2015. pon. 14:01    Naslov: Citirajte i odgovorite

palac Samo ugladi ga malo, od ovog cukanja ce nekaj pohabat... Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
Zex
Gost

PostPostano: 8.6.2015. pon. 18:48    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hehe, ne brini. Remen jest zupčasti ali dovoljno elastičan da to kompenzira a drugo na snimci je ekstremna situacija gdje autopilot ispravlja brod iz jako velikog gubitka kursa. U normalnom radu svakih 30 do 60 sekundi ide mala korekcija.
[Vrh]
Zex
Gost

PostPostano: 24.11.2015. uto. 06:41    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nisam dugo...
Uglavnom cijeli projekt bio je na standby zbog velikih obaveza i puno ljetnog posla.
Ovih sam se dana zatvorio u radionicu i dao si truda da kvalitetno isprogramiram PID regulator koji je u dosadašnjim uvjetima bio problematičan i na mirnom moru je radio dobro no na prvom jačem bočnom valu bi se pogubio. Jako sam zadovoljan, iako su ovo laboratorijski uvjeti mogu reći da je radionički posao gotov. Sada slijedi malo podešavanja u realnim uvjetima.
Na filmu to izgleda malo "skokovito" ali u realnim uvjetima postoji remenski prenos koji će to kompenzirati a isto i otpor kormila u moru je amortizer koji nije za zanemariti.

Eko: https://www.youtube.com/watch?v=tFN4cpqB_RE
[Vrh]
zega

PostPostano: 24.11.2015. uto. 14:31    Naslov: Citirajte i odgovorite

Svejedno, kaj se to nemre podesit da glatko radi, razlohat ce se mehanika s vremenom...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
Zex
Gost

PostPostano: 24.11.2015. uto. 15:38    Naslov: Citirajte i odgovorite

Neće, očito nisi koristio autopilote ili mehaničko upravljanje brodom da shvatiš.
Prvo, ovo sa filma je motor u radionici direktno spojen na osovinu kućišta koje je teško nekih 250 grama. U realnosti to je puno sporiji motor spojen preko remenica u odnosu 1:4,5 tako da su sva kretanja puno sporija, ovo na slici je samo test PID algoritma kojeg sam primjenio.
Drugo, u realnim uvjetima list kormila i otpor mora na njega su amortizer koji radi soft start Smile
I treće, elektronika je namijenjena da tjera elektro pogon kakav sam već prikazao na slikama ali isto tako i hidraulički a kod njega pwm i soft start nemaju smisla, imam samo elektroventile za lijevo/desno koje palim po potrebi.
Uostalom za kratko vremena bit će slijedeći film, može me jedino usporiti invazija lignji (upravo idem na more dignuti koju) Smile
[Vrh]
Zex
Gost

PostPostano: 18.2.2016. čet. 18:04    Naslov: Citirajte i odgovorite

Danas mi je konačno sve proradilo kako treba (zima je bila duga...).Elektroniku sam kompletno presložio (činjenica trenutno u fazi prototipa no to se lako riješava), riješio probleme s napajanjem, sve namontirao na barku i konačno zaplovio po ravnoj crti. Malo korekcije PID parametara i sve je išlo kao po loju bez obzira na jaki bočni vjetar i valove.
Film slijedi, danas sam bio prezauzet ispitivanjem da bih snimao zato evo samo dvije fotke, mehanika na barci i elektronika u radionici.

[Vrh]
lisicakm

PostPostano: 18.2.2016. čet. 18:39    Naslov: Citirajte i odgovorite

palac
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Radni strojevi i roboti
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2