<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Ulazni parametri za Home Vjetroelektranu
Idite na 1, 2, 3, 4  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Vjetrenjače
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Darrieus

PostPostano: 20.1.2008. ned. 21:19    Naslov: Ulazni parametri za Home Vjetroelektranu Citirajte i odgovorite

Daklem planiram u nekoj skorijoj budučnosti graditi Vjetroelektranu za kuću, a za to mi trebaju ulazni podaci.
Samu Vjetroelektranu mi i nije neki problem složiti, no međutim trebam za početak uopće napraviti nekakav proračun da bi znao odabrati vrstu Vjetroelektrane...

1. Atlas, karta raspoloživosti vjetra za Hrvatsku, odnosno za Hrv Zagorje
- brzine vjetra
- raspoloživost vjetra

2. kolka snaga bi mi trebala za napajanje kuće između 120 do 220 kvadrata za sva potrošila + da se te struje nešto i da prodati Wink

Znači nebih radio elektranu za samo jednu žarulju u podrumu, koju upalim jednom mjesečno, već za cijelu kuću, da mogu koristiti sva potrošila (naravno kad ima vjetra).
U potrošila ubrajam; rasvjeta, kućanske aparate, klima uređaj, itd.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
zega

PostPostano: 20.1.2008. ned. 21:37    Naslov: Citirajte i odgovorite

covjece ti najbolje znas koliko trosis...
Odi pogledaj uplatnice HEP za proslu god...
Ja sam trosio u ogromnom kucanstvu 4000kwh godisnje, al tad sam imao 3 bojlera na struju i 8 clanova kucanstva...
U medjuvremenu dosao pliin i kucanstvo se osulo, vjerujem da je sad 1000kwh bez velike stednje stednih zarulja svuda, sve A klasa portosaca i bla bla... (to je 111W const)
To moras sam ustanoviti...
Isto kao i potencijal vjetra na tvojoj mikrolokaciji kupi anemometar i data logger, 2 god minimalno skupljati podatke)...
z

Zadnja promjena: zega; 20.1.2008. ned. 22:19; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Drago-Zg

PostPostano: 20.1.2008. ned. 21:54    Naslov: Re: Ulazni parametri za Home Vjetroelektranu Citirajte i odgovorite

Darrieus je napisao/la:
Daklem planiram u nekoj skorijoj budučnosti graditi Vjetroelektranu za kuću, a za to mi trebaju ulazni podaci.
Samu Vjetroelektranu mi i nije neki problem složiti, no međutim trebam za početak uopće napraviti nekakav proračun da bi znao odabrati vrstu Vjetroelektrane...

1. Atlas, karta raspoloživosti vjetra za Hrvatsku, odnosno za Hrv Zagorje
- brzine vjetra
- raspoloživost vjetra

2. kolka snaga bi mi trebala za napajanje kuće između 120 do 220 kvadrata za sva potrošila + da se te struje nešto i da prodati Wink

Znači nebih radio elektranu za samo jednu žarulju u podrumu, koju upalim jednom mjesečno, već za cijelu kuću, da mogu koristiti sva potrošila (naravno kad ima vjetra).
U potrošila ubrajam; rasvjeta, kućanske aparate, klima uređaj, itd.

Uf uf ovdje se velikom žlicom ..... šala Very Happy
Kartu vjetra teško da ima , a moj prijedlog je da probaš kod najbliže meteo stanice ako imaju podatke o mjerenju svaki dan vjetra pa recimo unazad 3 godine da ti izlistaju ili da počneš mjeriti sam.
Kolika snaga u principu što više to bolje jer si naveo puno i jake potrošaće a još za informaciju 1 kw vjetrenjača gotova košta 20 000 kn pa ti dalje Umjetnik
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Darrieus

PostPostano: 21.1.2008. pon. 00:16    Naslov: Citirajte i odgovorite

Što se potrošnje tiče to je nemoguće ustoanoviti, jer kuća gdje mislim graditi vjetroelektranu ne postoji, ili drugim riječima prilikom gradnje kuće, graditi ću i vjetroelektranu upravo za nju Smile

Također finalna lokacija nije u potpunosti poznata, a mjerenja u trajanju od 3 god, je puno previše vremena za čekati Wink

Dakle jedino mogu ići u meteo stanicu pitati, sam je pitanje hoće li oni meni dati te podatke, erm ok, već iam ideju kak izmusti podatke for free od njih Very Happy

Da vidio sam cijene gotovih, ali to nije meni cilj, već u potpunosti prilagoditi vjetrenjaču mojim uvijetima, te je u potpunosti optimizirati, daklem custom made only for me.
Naravno različite dijelove naručiš iz različitih firmi da ti naprave (dakako ono što ne možeš sam napravit).

Što se tiče same isplativosti, o tome ću napraviti kalkulaciju, kad saznam sve ulazne parametre, znači količinu vjetra, brzinu, pa odaberem tip vjetrenjače, pa onda snagu koja mi treba itd Smile

Sem toga, treba razmišljati i na način, da s obzirom da proizvodiš struju, istu možeš i prodati, dakle ono što se možda u početku čini kao preveliki trošak, može u konačnici ispasti isplativa invensticija.

Rezime; podatke o vjetru ću probati izvuči iz meteorloških stanica, sad me još samo zanima snaga.
idea
[Vrh]
solarstorm

PostPostano: 21.1.2008. pon. 10:07    Naslov: Citirajte i odgovorite

razmisli o hibridnom sustavu FN- vjetoelektrana,
ps. na kontinentu ima jako malo dobrog vjetra,
vjetrenjače na tržištu su predviđene za nazivnu brzinu vjetra od
10-12 m/s takvog kvalitetnog vjetra na sjeverozapadu Hrvatske nema
odosno ima ga samo 30-45 dana na godinu, tu pušu ovisno o mikro lokaciji(brda , jezera i sl. ) slabi vjetrovi 3- 5m/s . Da bi se dobilo bar malo el.energije iz takvog slabog vjetra (500 -1000w minimalno ) potrebna ti je velika elisa( promjera 5-6 m i više pazi to su promjeri koji daju oko 5kw na 12m/s
i jako su skupi, osim ako nemisliš na samogradnju elise( ARTAS ti može ponuditi recimo 1kw genertor s regulacijom a elisu sam napraviš.).,puno bolje rješenje je FN ili ili solar-vjtar hibrid.

Zadnja promjena: solarstorm; 21.1.2008. pon. 10:19; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
HAL9000v2.0

PostPostano: 21.1.2008. pon. 10:19    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo ti ruža vjetrova za Zagreb.

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Darrieus

PostPostano: 21.1.2008. pon. 10:23    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zapravo i mislim na samogradnju svega, osim možda generatora, jer to moram vidjeti razliku između kupljenog i rađenog.

Zapravo ja i ne ciljam na vjetrenjaču klasičnu "horizontalnu" s elisama, već ja ciljam na Darrieusov rotor, malo modificirani, no velim, prvo trebam vidjeti kakvi su vjetrovi, da bi mogao opće odabrati tip vjetrenjače.

Još jednom ponavljam vjetrenjača će biti custom made, optimizirana za moje područje!

Mislio sam ja još i dodati solarne ploće, te još neke kombinacije, no za početak trebam krenuti s vjetrenjačom Wink
[Vrh]
solarstorm

PostPostano: 21.1.2008. pon. 10:58    Naslov: Citirajte i odgovorite

vertikalna vjetrenjača ?! ovo kaj tu kod nas puše je puno preslabo
za Darrieusov rotor, , slabe vjetrove ti može Savon.tip iskoristiti dosta dobro,ali opet trebaš cca 25m2 aktivne površine ,veliko i nezgrapno i skupo.
trokraka ili dvokraka elisa je najjeftinije i najbolje rješenje.
[Vrh]
inch

PostPostano: 21.1.2008. pon. 11:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

investiraj u stup tako da bi ti trebala manja turbina...visina kojih 25m a promjer propelera 1-2m (mada je metar promjera najekonomičnije)
a i opet razmisli dali je to bolje ili možda uložiti u FN sustav. (vidim da ima u ponudi 3kw FN oko 40tak tisuća kuna) a ako ideš na vjetar onda smao male turbine i visok stup...
[Vrh]
solarstorm

PostPostano: 21.1.2008. pon. 12:25    Naslov: Citirajte i odgovorite

inch je napisao/la:
investiraj u stup tako da bi ti trebala manja turbina...visina kojih 25m a promjer propelera 1-2m (mada je metar promjera najekonomičnije)
.

smijeh1 smijeh a kaj bi ti s 1m ?komarce tjeral?, ako je na 15m visine brzina vjetra 3m/s na 25 može biti 4max a ne 10 ili 12.bitan je promjer,
osim toga 25 m visok stup košta i to dosta..
[Vrh]
Darrieus

PostPostano: 21.1.2008. pon. 16:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

ermm ajmo ovak. To o tome koji će biti najbolji tip vjetrenjače će odlučiti proračun, odnosno simulacija, tak da tek onda ću ići na to kolko kaj košta i isplativost toga.

Simulaciju kao i modele ću napraviti na računalu, same modele nije neki problem napraviti, a isto tak i simulaciju, imam software za analize strujanja fluida, tak da mi to neće biti problem.

Ono što mi samo predstavlja problem su ulazni podaci, daklem to za vjetar, količina i prosječna brzina (u procesu nabavljanja), te koliko mi mora biti snaga za napajanje kućanstva, ostalo je vrlo lako proračunait Wink

@Hal
Thnx za podakte, ali mislim da prek brega drugčije puše neg u maksimiru Wink Smile
[Vrh]
Darrieus

PostPostano: 21.1.2008. pon. 17:29    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo ga pronašoh neke podatke;

Citat:
Vjetar
U Zagorju se strujanje vjetrova modificira pod utjecajem reljefa. Najučestaliji su zapadni vjetrovi sa 45% trajanjem tijekom godine. Na drugom mjestu su istočni vjetrovi sa 29% trajanja, dok je vremensko razdoblje bez vjetra oko 6% godišnjeg vremena.
Maksimalne jačine vjetra kreću se od 6-9 Bofora, a najjači vjetrovi javljaju se od kasne jeseni do početka proljeća.

Daklem, za sam prosjek brzina nemam podatke, ali i to sam u procesu nabavljanja, al pretpostavka je da nije više od 3-4 bofora, što bi značilo od 5 do 8 m/s

Sad mi još treba snaga Very Happy
[Vrh]
solarstorm

PostPostano: 21.1.2008. pon. 18:12    Naslov: Citirajte i odgovorite

bliže 5m/s, 8 je preambiciozna brojka , podatke o cca 30-45 kvalitetnih
vjetrovitih dana za sjeverozapadnu hr sam izvukel iz neke Yu arhive, stari su 20g.
BDW zgodno je to kaj imaš software za za simulaciju.. i ja planiram radit vjtrenjaču ...
[Vrh]
inch

PostPostano: 21.1.2008. pon. 18:17    Naslov: Citirajte i odgovorite

solarstorm je napisao/la:
smijeh1 smijeh a kaj bi ti s 1m ?komarce tjeral?, ako je na 15m visine brzina vjetra 3m/s na 25 može biti 4max a ne 10 ili 12.bitan je promjer,
osim toga 25 m visok stup košta i to dosta..

ponovi si malo gradivo o kinetičkoj energiji pa se onda smij, tom povećanju od samo 1m/sec. Wink

a pravilo je da u epicentru oko turbine barem sto metara nema fortifikacijskih prepreka - dakle kuće i drveće, što će reći da je treba postaviti oko deset metara višlje od navišlje prepreke...u suprotnom imaš stalne promjene smjera - turbolent, što u konačnici rezultira stalnim ubrzanjima i usporavanjima, a od toga trpi cijela konstrukcija od ležaja do krila pa do stupa itd..

usput 1m promjera daje pri nazivnoj brzini nešto ispod 1000w (gubici uračunati) a to nije baš tako malo...pod uvjetom da imamo vjetra, a ako nemamo traktor ide oko 35 kmh pa onda na traktoru vozimo i okreće se Very Happy

inače tema je ko da će sutra apokalipsa pa sad neće više bit bandera i elektre, samo čekam da netko pita kako načiniti atomsko sklonište i kako stvoriti minimalne uvjete za preživljavanje u vremenu kontaminacije. smijeh
[Vrh]
Darrieus

PostPostano: 21.1.2008. pon. 19:09    Naslov: Citirajte i odgovorite

Čekam da mi se javi DHMZ, pa da vidim stvarne brojke, no mislim da za početak mogu računat s 5m/s, +- 2m/s gore dolje...

Pa tema je zapravo za budućnost, jer tedencija je rasta energenata, pa ako imaš vlastitu elektranu, di ćeš bolje Very Happy

Samo naravno treba napraviti kalkulaciju isplativosti, odnosno za koliko god ti se vrati uloženo, uz primjer da čak i zarađuješ prodajom struje (ne radi se o bajoslovnim svotama novca)
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Vjetrenjače
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3, 4  Sljedeća
Stranica 1 / 4.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.