<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Mehanički gubici

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Eustahije

PostPostano: 18.12.2019. sri. 10:06    Naslov: Mehanički gubici Citirajte i odgovorite

Nedavno sam obavio 10tak kilometara da utvrdim max brzinu omege. Rezultati su ispali prilično razočaravajući.
Naime, max brzina u 5toj brzini je 70kmh i to pri potrošnji 11-12kW.
Nakon ovog sam odlučio malo pomnije istražiti kuda to snaga odlazi i rezultati pri 2000 okretaja motora (što odgovara 85kmh) su slijedeći:

Ler - samo ulazna osovina getribe se vrti 800W
5ta brzina uz odspojen kardan - dakle komplet getriba - 1100 W
Spojen kardan kotači u zraku - 3700 W !!

Nakon toga kroz termalnu kameru vidi se da svijetli jedan disk i diferencijal.

Razrađena čeljust kočnice - 2700W
Skinuti kotači - 2200 W

Uglavnom na kraju po komponentama gubici pri 2000 okretaja motora su:
Motor u praznom hodu ~500 - 600W
Getriba ~600W
Diferencijal ~1100 W
Kotači ~400W

Ono što me zapravo najviše čudi su gubici diferencijala, onako na prvu sam očekivao 300-400W max.
Druga stvar su sami kotači i razlika kad su montirani ili ne - dodatnih 400W.

Nakon 5 min testa uz razrađene kočnice na 3000 okretaja (120km/h) motor i getriba potpuno hladni, diferencijal na 35°C i lagano tople (vidi se IC kamerom) manžete na poluosovinama.

Ako je netko pokušavao napraviti slična mjerenja, pogotovo na stražnjem pogonu, baš me zanimaju vaša iskustva.
Da li se netko igrao s izmjenama ulja da smanji gubitke i sl.

Moram napomenuti da je auto stajao na mjestu više od 2g i prije ovog mjerenja je napravio tek 20tak km, tako da i to ima utjecaja. Vanjska temperatura pri testu je bila 12tak stupnjeva.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
sarakuzza

PostPostano: 18.12.2019. sri. 12:52    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nemam iskustvo sa preradom ali stražnji pogon ima puno veće mehaničke gubitke od prednjeg, pogotovo kod starijih vozila. Stavljanje eco ulja u takve diferencijale se ne preporuča, eventualno stavljanje drugog sintetičkog ulja sa smanjenim trenjem.

Nakon dugog stajanja preporuka ubaciti novu mast i razraditi kočenje.
Diferencijal se grijao dodatno jer je jedna strana stalno kočila, kad je sve u redu ne bi trebao pretjerano grijati se (što ne znači da nema značajne gubitke)
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 18.12.2019. sri. 13:16    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zanimljivo respekt
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Eustahije

PostPostano: 19.12.2019. čet. 09:33    Naslov: Citirajte i odgovorite

Citat:
Nemam iskustvo sa preradom ali stražnji pogon ima puno veće mehaničke gubitke od prednjeg, pogotovo kod starijih vozila

Zapravo kad sam vidio koliko troši prerada Tomislavove omege to mi postavilo nekakva očekivanja.
Iz jednog videa se moglo vidjeti cca 8kW - 80kmh. To mi se činio poprilično dobar rezultat. Naravno kod njega nema getribe, ali usprkos tome nije loše.

Citat:
Diferencijal se grijao dodatno jer je jedna strana stalno kočila

To je moguće objašnjenje za grijanje, ali nakon razrade kočnice, još uvijek je "potrošnja" diferencijala bila >1kW.

U međuvremenu sam našao odličan dokument na ovu tematiku. Kog zanima neka googla "Power Loss Modelling of a Rear Axle Transmission with Experimental Study of No-load Losses"
Prvi link je dobar.
Dakle ovisno o ulju i radnoj temperaturi diferencijal BMWa E46 može trošiti od 700W ( 75W140 40°C) do 250W ( 75W85 na 80ºC) na 2000 okretaja.
[Vrh]
eltico

PostPostano: 20.12.2019. pet. 10:43    Naslov: Citirajte i odgovorite

Na Ticu sam stavio rijeđe ulje u mjenjač i vjerujem da sam ubrzao uništavanje sinhrona Smile . Važno je reći da ih i inače uništavam jer nemam kvačilo pa mjenjam "na silu".
Prijatelj je na BMW kockici stavio nekakav "keramički" aditiv. U smislu zvukova je jako zadovoljan, a vjerujem i da se smanje gubici.
[Vrh]
Gec

PostPostano: 20.12.2019. pet. 17:15    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jako interesantni rezultati mjerenja, kad se pogleda konnstrukcia tih dijelova i očekivani palac Keramički aditivi u ulju smanjuju frikciju za 75% u odnosu na samo ulje.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.