<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

BMW E-E39
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
dc74

PostPostano: 3.12.2014. sri. 15:52    Naslov: Citirajte i odgovorite

bmwcabrio je napisao/la:
Sve su to nijanse,ja tu nevidim nikav problem osim novaca .
palac
Da, nedostatak novac je najveći problem.
Lako je živjeti s novcima, treba znati preživjeti bez njih.

Na autu nisam još ništa radio jer čekam poreznu da dođu napraviti procijenu i obračunati porez, a od subote imam malo problema i s kičmom (jučer i danas je počelo popuštati malo po malo).
Stigao mi je instrument za mjerenje broja okretaja, pa ću sutra pokušati napraviti malo mjerenja u praznom hodu.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
grrga

PostPostano: 3.12.2014. sri. 15:58    Naslov: Citirajte i odgovorite

riba je napisao/la:
Uz malo pažnje, nca ćelije će izdržato sasvim dovoljno:

Za kraj životnog vjeka ćelije se uzima vrijednost od 80%, dakle garantiranih 500 ciklus.
I LiFePO4 ćelije imaju puno kapaciteta preko nakon 7000 ciklusa ali se svejedno barata brojem od maksimalno 2000 ciklusa

Kokam pak za svoje lipo (ili liion) kaže da idu 7000 ciklusa pa sad treba biti pametan.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
riba

PostPostano: 3.12.2014. sri. 16:12    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kokam su posebna kategorija Very Happy
[Vrh]
dc74

PostPostano: 3.12.2014. sri. 16:21    Naslov: Citirajte i odgovorite

tomislav m je napisao/la:
Omega ima masu kao i tvoj bmw , ja sam kao i ti htio sloziti veci auto na struju i o tome razmišljao preije tri godine ali sam shvatio da necu biti zadovoljan s olovom . Dve godine sam skupljao djelove i novce za litij , kad sam prvo slozio za testiranje na 96v još uvjek je to bilo pre malo , tek na 144V i 1000A je bilo zadovoljavajuce ! Problem je u tome sto omega na diraktnom pgonu nije mogla savladati prepreku od 7 cm. pred kotacima bez 700A prema motoru . Sada dižem napon na 192V , kad sve spojim možeš doći probati ako te zanima !

Ja sam htio napraviti auto na struju s trofaznim motorom, jer sam kroz svoj radni staž imao prilike uvjeriti se u njegove prednosti i mane u odnosu na istosmjerni motor. Zbog slabijeg poteznog momenta trofaznih motora tražio sam motor s minimalno 10 kW, a obzirom da ih je dosta teško naći pogotovo u RH ja sam se zaletio u kupovinu tog motora da ga nebi netko drugi kupio.
Tek kad sam ga dovezao kući i malo mjerio shvatio sam da će ga biti moguće ugraditi samo u auto koji ima uzdužno smješten motor. Prva ideja je bila ugraditi ga u Audi 80, ali sam čitajući forum shvatio da je bolje ići na noviji auto. Gledao sam BMW 3 i zaključio da kod njega ima jako malo mjesta u prostoru motora i gepeku. Nakon toga sam počeo gledati veće aute.
Kontroler koji imam nema mogućnosti podizanja napona. Ako je napon veći od 120 V ne dozvoljava uključenje glavnog kontaktora, a kad napon propadne ispod 65 V isključuje glavni kontaktor. U slučaju kad se baterije isprazne na manje od 20% kapaciteta kontroler reducira broj okretaja motora na cca 500 okretaja u minuti.
Hvala na ponudi za probnu vožnju, nadam se da će na nekom idućem okupljanju biti prilike da me provozaš jedan krug.
[Vrh]
bmwcabrio

PostPostano: 3.12.2014. sri. 17:47    Naslov: Citirajte i odgovorite

riba je napisao/la:
Pa napisao sam koliko košta, čak je nešto manje od lifepo4, i to bez popusta na količinu.

Mislio sam opcenito.
[Vrh]
riba

PostPostano: 3.12.2014. sri. 18:47    Naslov: Citirajte i odgovorite

Aha, to da, ali eto dugoročno je isplativije od olova, pogotovo kad se uzmu u obzir performanse i lakša izrada nosača. Nadam se da se autor teme ne planira voziti kratko, da će taj auto biti malo dugoročnija solucija, i vjerujem da će prije ili kasnije litij doći na red Smile
[Vrh]
svirko

PostPostano: 3.12.2014. sri. 19:54    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sa litijem nemam puno iskustva ali sa olovom imam. Ja sam sebi tražio optimalnu opciju za bateriju uz raspoloživi budžet 2000eura (mišljenja sam da je ovo skup hobi i sa manjim budžetom za bateriju projekt elektro auta ne treba ni počinjati).
Po meni razlika u cijeni i nije tako velika. Sa olovom radim svaki dan (kupujem, održavam, testiram,..). Prvi razlog zašto sam odustao od olova je taj što pored poznatih zimskih mana ljetni režim rada u Mostaru olovna baterija ne može izdržati. Temp je redovno >30°C a u autu na suncu bude i puno više. Toplota ubija olovo.

Ovo je bila moja dilema pri nabavci baterija:
Par puta godišnje nabavljam po set od 38 kom već spominjanih AGM baterijskih članaka XL6V180 (6V 180Ah). Cijena je cca 260KM (130 EUR) komad bez PDV. Ima jeftinijeg ali i skupljeg olova. Po meni je ovo dobra srednja klasa.
Opcija 1
13 članaka x 130eura + PDV= cca 2000eura
Dobije se napon 85V, prividni kapacitet 180Ah, realni puni kapacitet u elektro autu pri 80A je cca 110Ah, ako ćemo je maziti i paziti da što duže traje morali bi je prazniti znatno manje. Težina baterije je 390kg.
Opcija 2
Ja sam kupio 26 članaka x 3,2V 60Ah LiFePo4 + PDV= 2000eura
BMS me je koštao 300eura
Dobio sam napon 83V, realni kapacitet 60Ah i težine cca 60 kg

Mišljenja sam da opcija 1 ne može trajati dvije godine u autu sa svakodnevnim pražnjenjem strujom od 80A u trajanju od 45 minuta (od oka dommet 45km, brzina 60km/h).
Mišljenja sam da bi opcija 2 ovaj režim mogla izdržati i zato sam je izabrao. Molim vaše mišljenje respekt
[Vrh]
riba

PostPostano: 3.12.2014. sri. 22:36    Naslov: Citirajte i odgovorite

U tim uvjetima bez problema, i puno više.
[Vrh]
dc74

PostPostano: 3.12.2014. sri. 23:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

riba je napisao/la:
Aha, to da, ali eto dugoročno je isplativije od olova, pogotovo kad se uzmu u obzir performanse i lakša izrada nosača. Nadam se da se autor teme ne planira voziti kratko, da će taj auto biti malo dugoročnija solucija, i vjerujem da će prije ili kasnije litij doći na red Smile

Ako ugradim litij morat će me voziti doživotno smijeh1 smijeh2
[Vrh]
svirko

PostPostano: 3.12.2014. sri. 23:22    Naslov: Citirajte i odgovorite

riba je napisao/la:
U tim uvjetima bez problema, i puno više.

Misliš li na opciju 1 ili 2 ili obe?
[Vrh]
riba

PostPostano: 3.12.2014. sri. 23:46    Naslov: Citirajte i odgovorite

dc74 je napisao/la:
riba je napisao/la:

Ako ugradim litij morat će me voziti doživotno smijeh1 smijeh2

Skoro palac

Svirko mislio sam na opciju 2 naravno Smile
[Vrh]
zega

PostPostano: 4.12.2014. čet. 05:48    Naslov: Citirajte i odgovorite

fire je napisao/la:
zega je napisao/la:

To je skoro pa 80 kila a toliko ima manja baterija!
CVH bi morao malo korigirat neke izracune i racunat sa masom praznog vozila ali (!) sa punim rezervoarom (!)

benzin je 1litra=0.72kg u prosjeku.

Da znam, ja sam imal diesela koji je 0.83kg/l i zato sam napisao skoro (jer je ispod 1Kg/l)
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
BB

PostPostano: 5.12.2014. pet. 17:18    Naslov: Citirajte i odgovorite

dc74 je napisao/la:

a od subote imam malo problema i s kičmom (jučer i danas je počelo popuštati malo po malo).

sad vidiš još jednu prednost litija...

duže traje kičma smijeh smijeh1 smijeh2
[Vrh]
dc74

PostPostano: 8.12.2014. pon. 20:37    Naslov: Citirajte i odgovorite

Danas sam konačno malo mjerio brojeve okretaja motora s laserskim tahometrom.
Motor s ovim kontrolerom može postići maksimalno 4100 okretaja u minuti.
Ako se akceleracija stavi na maksimum do tog broja okretaja dođe za malo manje od 20 sekundi, a ako se akceleracija stavi na minimum do maksimalnog broja okretaja dođe za manje od 30 sekundi.
Maksimalni broj okretaja se može smanjiti, s tim da kad se stavi na minimum maksimalni broj okretaja u minuti je i dalje preko 2000.

Danas je konačno došao procijenitelj iz porezne pogledati auto i rekao da oni mogu umanjiti katalošku vrijednost auta za maksimalno 30 % i to samo u slučajevima kad je auto jako karamboliran.
Prema njihovim katalozima ispada da za auto star 17 godina moram platiti blizu 2000 kn, pa sam im zato rekao neka dođu na teren procijeniti vrijednost auta.
Auto sam platio 8800 kn, auto nije registriran od 7/2014, a motor je neispravan i djelomično rastavljen.
Zna li netko što trebam napraviti da bi mi naplatili porez prema kupoprodajnom ugovoru ili da ga umanje po nekom drugom kriteriju. trlja oci
[Vrh]
riba

PostPostano: 8.12.2014. pon. 20:39    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nikako, morao biš imati vezu.

Nekako mi se motor presporo zavrti do max okretaja, ovi bldc se zavrte do max u par sekundi.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeća
Stranica 5 / 8.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.