<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

BMW E-E39
Idite na 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
dc74

PostPostano: 29.11.2014. sub. 10:26    Naslov: BMW E-E39 Citirajte i odgovorite

Evo napokon i ja mogu otvoriti temu u ovoj rubrici.
Kupio sam BMW 535i, 1997 godina, mehanički mjenjač, boja zelena s efektom.
Motor je u kvaru, pa će biti zamijenjen s 2 godine mlađim trofaznim elektromotorom od 15 kW.
Motor će biti spojen na mjenjač preko kratkog kardana ili kandžaste spojke. Auto će biti konstantno u 2. ili 3. brzini - konačna odluka će biti nakon testiranja ubrzanja i krajnje brzine (zbog više razloga će brzina biti max. 70 km/h).
Grijanje će biti preko originalnog webasto uređaja.
Postojeća servo pumpa za upravljački mehanizam i alternator će biti pogonjeni s remenicom koja je ugrađena na pogonskoj osovini motora.
Vakum pumpu i spremnik za kočnioni mehanizam planiram nabaviti od VW koja je na forumu proglašena kao najpouzdanije rješenje.
Baterije će biti olovne samo zato jer su puno jeftinije, a moje dnevne potrebe za dometom su male.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
riba

PostPostano: 29.11.2014. sub. 11:22    Naslov: Citirajte i odgovorite

Svaka čast na entuzijazmu!

Olovne baterije nisu jeftinije, a svakako ne povoljnije Smile To je već više puta dokazano i izračunato na forumu, a ne treba ni zanemariti gubitak energije i performansi na autu, em zbog puekertovog efekta, em zbog mase i volumena tih baterija.

Ali samo ti kreni, kad tad će se nacrati pare za litij!

Koji kontroler ćeš koristiti?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
dc74

PostPostano: 29.11.2014. sub. 11:48    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sad vidim da sam otvorio temu u krivoj rubrici - daleko sam ja još od tablica. Molim Ogi-a da prebaci.
Svi elektro dijelovi: kontroler, motor, encoder, pedala gasa i nadzorna jedinica displey su od viličara Fiat OM Fase 30.
Preko displeja se može podešavat maksimalni broj okretaja motora i regenerativno kočenje. U vožnji može prikazivati napon baterije ili struju iz baterije ovisno što se odabere, ima prikaz napunjenosti akumulatora i prikazuje brzinu viličara (može se preračunati u broj okretaja motora).
Kad motor nije u pogonu prikazuje ukupne radne sate.
[Vrh]
riba

PostPostano: 29.11.2014. sub. 14:33    Naslov: Citirajte i odgovorite

Lijepo! A kolika je max frekvencija motora, tj max okretaji, i ima li slabljenje polja? I koliko je motor težak? I koliki je napon batrerija?
[Vrh]
bmwcabrio

PostPostano: 29.11.2014. sub. 14:55    Naslov: Citirajte i odgovorite

Domet u tom tenku sa olovom Shocked
U tom autu 70kmh je kao da stojis na mjestu.
Imat ces 2 tone,ubrzanje nikakvo a potrosnja sa gubicima na punjenju olova bit ce
katastrofalna.
Nemoj to slagati.
Ili kupi mali auto ill litij. Sa ovime neces biti zadovoljan ni blizu.
Ako su se neki zaje.... Nemoras i ti.
[Vrh]
dc74

PostPostano: 29.11.2014. sub. 15:28    Naslov: Citirajte i odgovorite

riba je napisao/la:
Lijepo! A kolika je max frekvencija motora, tj max okretaji, i ima li slabljenje polja? I koliko je motor težak? I koliki je napon batrerija?

Nazivni napon baterija 96 V, motor je težak 110 kg, kontroler je težak oko 25 kg i predviđen je za upravljanje s obadva motora na viličaru.
Frekvenciju nisam uspio izmjeriti u probnom radu motora i kontrolera kao ni točan broj okretaja. Broj okretaja sam pokušavao izmjeriti preko inpulsa s encodera i izračunao sam oko 4000, maksimalni broj okretaja motora prema njegovoj pločici je 4500, frekvencija koja piše na motoru je 90 Hz.
Točan broj okretaja ću izmjeriti za koji dan kad mi stigne digitalni mjerač broja okretaja.
Moja pretpostavka je da motor ima nazivni moment do frekvencije od 90 Hz (za moment u uputama viličara piše 27 kgm), a preko toga ide sa slabljenjem polja.
[Vrh]
bmwcabrio

PostPostano: 29.11.2014. sub. 15:54    Naslov: Citirajte i odgovorite

pratio sam kw na omegi, za nekakvo normalno pokretanje i ubrzanje sa ostalima u prometu treba cca 40kw snage za 1,6t mase.
taj bmw sa olovom će imati cca 2t, bez 500A pri tom naponu nemaš ubrzanje.
u takvom režimu ubit ćeš akumulatore ne za god. dana nego za 3 mjeseca.
[Vrh]
dc74

PostPostano: 29.11.2014. sub. 15:57    Naslov: Citirajte i odgovorite

bmwcabrio je napisao/la:
Domet u tom tenku sa olovom Shocked
U tom autu 70kmh je kao da stojis na mjestu.
Imat ces 2 tone,ubrzanje nikakvo a potrosnja sa gubicima na punjenju olova bit ce
katastrofalna.
Nemoj to slagati.
Ili kupi mali auto ill litij. Sa ovime neces biti zadovoljan ni blizu.
Ako su se neki zaje.... Nemoras i ti.

Svaka čast na iskrenosti.
Auto radim zato jer mi nedostaje drugi auto u obitelji.
70 km/h mora biti jer će se koristiti samo za gradsku vožnju, problem u Petrinji i Sisku je taj što policija non stop kontrolira brzinu na svim dionicama gdje možeš povesti preko 50 km/h. Prednost naše gradske vožnje je da nema gužve - u Petrinji ima samo jedan semafor, pa nema vožnje stani-kreni.
Ako potrošnja s gubitcima bude i duplo veća od prerada na forumu to bi bilo 20-25 kn/100 km što je opet jeftinije od bilo kojeg klasičnog auta.
U mali auto motor nemogu ugraditi zmog dimenzija.
Olovne baterije koje imam ću koristiti za probne vožnje, a ako u vremenu dok budem to sve slagao naleti opet neka povoljna kupovina kao ona iz Engleske sigurno ću na litij.
Ubrzanje će biti dobro, isprobao sam motor na prikolici koja je napravljena na diferencijalu od auta motor spojen preko kardana direktno na diferencijal, zakvačio za traktor i vozio se preko 30 km/h - više nisam smio jer kardan nije bio baš najbolje centriran i bojao sam se da ne iskoči s kuke. Sve zajedno je bilo teško preko 3 tone na 6 kotača s tim da su zadnji kotači od traktora ogromni i još je morao vrtjeti dio ogromnih zupčanika u traktorskoj getribi.
Zajebao sam se kad sam kupio te elektro dijelove, a jedan zajeb uvijek za sobom vuče drugi. Rijetki su ljudi koji znaju kad treba od nečega odustati.
Da sam tada znao da će se na tržištu pojaviti gotovi Saxo za 2500 Eu nikada se nebi upuštao u preradu. Ovako sam se godinu ipol zajebavao dok sam pronašao sheme i uspio pokrenuti motor, nakon toga sam mjesec dana proveo testirajući ga i vidio da motor i kontroler čine čuda i onda sam na televizoru vidio reklamu za seriju kud puklo da puklo i kupio BMW.
[Vrh]
bmwcabrio

PostPostano: 29.11.2014. sub. 16:28    Naslov: Citirajte i odgovorite

sve tu štima, motor , kontroler, auto ali baterije su problem.
ubrzanje će biti ok ali od kud struja ?
koje akumulatore imaš ili misliš kupiti ?
[Vrh]
dc74

PostPostano: 29.11.2014. sub. 18:22    Naslov: Citirajte i odgovorite

Za sada imam stare olovne akumulatore više vrsta.
Kada ugradim motor planiram staviti te akumulatore u auto u putnički prostor i gepek, pa ću ići na probne vožnje, a nakon toga ću imati najbolje pokazatelje.
U testiranjima koje sam izvodio s traktorom imao sam struju od 350 A kod ubrzanja i na uzbrdici, a to je puno veća masa i kardan direkt na diferencijal (kao 4. ta brzina).
Koliko sam shvatio iz tvojih postova i postova još nekih kolega masa "potroši" puno energije kod ubrzanja, potrošnja energije značajno raste kod održavanju veće brzine i kod penjanja uz uzbrdice, dok za održavanje neke brzine od npr. 60 km/h razlika u potrošnji energije se malo razlikuje kod lakših i težih auta.
Moja olakotna okolnost je što u planiranom radiusu kretanja vozila nema gužve u prometu, nema velikih i dugih uspona i to što su svi elektrodijelovi od istog viljuškara koje je tvornica prilagodila jedno drugome.

Ako testiranja pokažu da neće ići s olovom, bit ću prisiljen ići na litij.
[Vrh]
BuBi_zgb

PostPostano: 29.11.2014. sub. 19:23    Naslov: Citirajte i odgovorite

E39 mi je najdraza linija! Smile

Posalji kakve slike kad krenu radovi i sretno u preradi! Smile
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
bmwcabrio

PostPostano: 29.11.2014. sub. 19:26    Naslov: Citirajte i odgovorite

za probu odi na cestu i mjeri ubrzanje, za normalan promet moraš imati do 15sec. od 0-60kmh ,sve iznad je presporo i smeta u prometu.
auto ipak mora imati nekakvo ubrzanje ,ako se bude baš vukao i na atestu će biti prigovora.
obzirom na olovo trebat će dobro raspodjeliti masu da se ne prekorači po osovini.
aku. znači nemaš, ako ćeš kupovati olovne žao mi je da ćeš praktički baciti novce.
istestiraj ti to sa time što imaš i odmah počni sa planiranjem za lifepo4.
čak je i Roman koji se godinama nije dao s olova konačno popustio pred činjenicama Very Happy
i ne zaboravi da je olovni aku u tom režimu na temp. ispod nule neupotrebljiv a već na +5 domet se prepolovi...
[Vrh]
lisicakm

PostPostano: 30.11.2014. ned. 12:32    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da, slušaj BMW-a , olovo je gotovo neizvedivo u takvom autu. Ako imaš volje i vremena na bacanje možeš se igrat , al nekakvim testiranjem nećeš otkrit toplu vodu. Sve je već odavna istestirano Wink
Pročitaj malo forum Smile
[Vrh]
dc74

PostPostano: 30.11.2014. ned. 21:56    Naslov: Citirajte i odgovorite

lisicakm je napisao/la:
Da, slušaj BMW-a , olovo je gotovo neizvedivo u takvom autu. Ako imaš volje i vremena na bacanje možeš se igrat , al nekakvim testiranjem nećeš otkrit toplu vodu. Sve je već odavna istestirano Wink

Forum sam počeo čitati pred par godina, a u zadnje dvije godine ga čitam gotovo svakodnevno - sve što je vezano za elektro aute.
Molim te da me prosvijetliš gdje na forumu ima objavljeno testiranje potrošnje energije u vožnji auta u ovisnosti o masi, ja sam pronašao samo par postova kolega koji su napisali da je kod težih auta malo veća struja kod ubrzanja, dok je kod održavanja konstantne brzine neznatna razlika.

Ovim putem molim korisnike vozila na elektro pogon da napišu svoja praktična iskustva za koliko im se poveća potrošnja ako se voze sami u autu u odnosu na vožnju s dodatnim putnicima ili nekom drugom masom.
[Vrh]
lisicakm

PostPostano: 30.11.2014. ned. 23:39    Naslov: Citirajte i odgovorite

dc74 je napisao/la:
lisicakm je napisao/la:

Forum sam počeo čitati pred par godina, a u zadnje dvije godine ga čitam gotovo svakodnevno - sve što je vezano za elektro aute.
Molim te da me prosvijetliš gdje na forumu ima objavljeno testiranje potrošnje energije u vožnji auta u ovisnosti o masi, ja sam pronašao samo par postova kolega koji su napisali da je kod težih auta malo veća struja kod ubrzanja, dok je kod održavanja konstantne brzine neznatna razlika.

Ovim putem molim korisnike vozila na elektro pogon da napišu svoja praktična iskustva za koliko im se poveća potrošnja ako se voze sami u autu u odnosu na vožnju s dodatnim putnicima ili nekom drugom masom.

Pa sama fizika ti govori da za auto od 2 i nešto tone za svladavanje inercije uz istu akceleraciju u odnosu na auto od tone treba duplo veća snaga. Olovo i onako ne drži predugo ni novo na velikim strujama... Ako kupiš novo , koliko će držat 20-25tkm ?? a platit ćeš ga toliko kuna.. Po takvom bolje da ostaviš benzinca nutra...
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeća
Stranica 1 / 8.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.