<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Prerada BMW 5ice
Idite na 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
dvidovic

PostPostano: 28.7.2014. pon. 21:23    Naslov: Prerada BMW 5ice Citirajte i odgovorite

Dobar dan,

gledam ovdje po forumu i na diyelectriccar.com i stvarno je teško naći smislene odgovore među toliko puno postova.

No svakako sam uspio puno naučiti od nekih tema i autora. Pa Vas molim za komentar mog projekta:

Moja želja je nabaviti BMW 5, 1995 +godinu za nekih 700 Eura (u Njemačkoj ili Italiji)
Preko ebaya sam kupio industrijski AC motor sa sljedećim karakteristikama:
Motori Marelli
4ooV, 5oHz, 58A, 3o KW, n/min 1465 ,15o kg
to me koštalo 35o Eura.

AC kontroler (inverter)bi uzeo za samogradnju od dipl.ing. Johannes Hubnera
za 25o eura i IGBTi preko ebaya 12ooV,6oo A za 35o Eura.

Koliko shvaćam, motoru bi trebao spustiti voltažu bar za pola, i to se da jednostavno napraviti s prekopčavanjem polova (u bilo kojem vikleraju).

No brinu me okretaji, oni će ostati isti ili ? Koji bi bio optimalni broj okretaja AC motora ?

Ovakav motor bi trebao imati dosta lufta da ga overclockam i u vršnoj snazi dignem do 100 KW, kod ubrzanja auta (točno ili baš i ne?).

Također mi nije jasno jeli bolje imati automatski mjenjač ili da bude mehanički ?

Nadalje, kod registracije se spominje da je auto trebao biti prethodno registriran kod nas (to sam negdje pročitao na forumu).

Kaj se tu podrazumijeva, kod nas, u Europskoj uniji ili u Rh ? Naime ne vidim smisla prvo prijavljivati auto s benzinskim motorom da ga odmah iza toga idem raskopati, ali znam da imam posla s najnenormalnijom birokraciju pa me ne bi čudilo da baš to očekuju.

Molio bih za savjete, ako negdje kardinalno griješim u ovom konceptu.

d.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
bmwcabrio

PostPostano: 28.7.2014. pon. 21:35    Naslov: Re: Prerada BMW 5ice Citirajte i odgovorite

dvidovic je napisao/la:

Moja želja je nabaviti BMW 5, 1995 +godinu za nekih 700 Eura (u Njemačkoj ili Italiji)

Također mi nije jasno jeli bolje imati automatski mjenjač ili da bude mehanički ?

Nadalje, kod registracije se spominje da je auto trebao biti prethodno registriran kod nas

Kaj se tu podrazumijeva, kod nas, u Europskoj uniji ili u Rh ?

Molio bih za savjete, ako negdje kardinalno griješim u ovom konceptu.

d.

odličan izbor,ako imaš novca za ostatak priče Smile
mjenjač obavezno mehanički.
da,ako želiš SAMO na atest nakon prerade auto mora biti u upotrebi od prije kod nas.
ako ga uvezeš trebaš rješiti papire do registracije,onda obaviti preinaku pa atest i registraciju.
mislim da ti se auto iz te godine ne isplati uvoziti,kupi ga ovdje i preradi.
oko takve vrste motora ti nemam ništa pametno za reći ali me zanima kakve performanse očekuješ, koliko baterija ??

Zadnja promjena: bmwcabrio; 28.7.2014. pon. 21:42; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
riba

PostPostano: 28.7.2014. pon. 21:42    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nisi mogao naći teži motor? Very Happy

No dobro, krenimo polako:

1. broj okretaja motora, koliko je optimalno? Optimalan broj okretaja motora je što veći, no ne toliko velik da se raspadne rotor ili da se stator zagrijava od vrtložnih struja. To ovisi koliko su mu debeli statorski limovi, što su tanji to se motor može vrtiti brže. naravno da ti treba bar 3500 okretaja, ipak je to auto. Trebaš li ga premotati? Ovisi na koji napon ideš, to trebaš prilagoditi kontroleru, tako da dobiješ na kraju dobru kombinaciju. Sumnjam da ćeš u autu imati 600 V DC, stoga bi trebalo premotati motor na puno manji napon. Moraš nam reći nešto više o kontroleru, što nas vodi do..

2. kontroler - svaka čast na pristupu, hrabro, može se isplatiti ako znaš šta radiš i razumiješ se u elektrotehniku, jer AC kontroleri su inače teški za podesiti, kontroler mora znati sve parametre motora da bi sustav optimalno radio.

3. vršnu snagu ćeš imati i 300 kw, ima dosta termalne mase za otpustiti toplinu. kontinuirana snaga će uvijek biti 30 kw, ili manje, osim ako ne smisliš neko dobro hlađenje. motor je težak, auto je težak, stoga ako želim imati pristojan domet i performanse ćeš trebati ići na 18650 baterije, nešto u stilu sony v3 ili panasonic pf. To je još jedan problem jer treba znati nabaviti i sastaviti. Možeš ići i na lifepo4, ali po cijenu dometa, težine, i volumena.

4. ja bih za svaki slučaj prvo registrirao auto kod nas dok je još ice, bit će ti lakše sigurno, ali nije da moraš.

5. automatski mjenjač nipošto, ručni svakako ili bez mjenjača.

Ako misliš da je ovo zbunjujuće, puno sreće s projektom, jer ovo nije niti 1% od cijele priče, tu ima znanja koje treba skupljati godinama.

I jedno pitanje, zašto nisi išao na DC sustav, olakšao biš si život dosta. Zbog para ili je nešto drugo? Jer ionako ćeš morati potrošiti puno para na baterije, pa cijena motora nije toliko strašna.
[Vrh]
dvidovic

PostPostano: 28.7.2014. pon. 22:04    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hi,

hvala na brzom odgovoru.

Znam da se vrag obično krije u detaljima.

Auto (bmw 5ica) kod nas košta par tisuća eura, a u Njemačkoj
par stotina Eura. S time da mogu naći i uščuvane primjerke, a kod
nas sve neke rage s preko 3oo.ooo km. Uz uvozna davanja (CO2 porez) me auto ispadne
oko 1.ooo eura.

Mjenjač mehanički obavezno. U redu. Zašto točno ? AC motor ne podnosi
automatski zbog momenta ili nešto takvo ?

Atest, neznam kaj je. Pretpostavlja prošireni tehnički pregled s novim motorom ? Jeli mogu auto registrirati bez atesta ?

Za baterije sam našao neke Čehe koji imaju LiFePO4 sa 5C po nekih 260 Eura za KWh (sad je baš kao akcija) kupio bi oko 10 KWh (to je oko 1oo kg).

Ovo im je adresa:
http://www.ev-power.eu/Sinopoly-40Ah-300Ah/SP-LFP66AHA-Lithium-Cell-LiFePO4-3-2V-66Ah.html?listtype=search&amp;searchparam=SP-PROMO

Voltaža baterijskog paketa, prema mom frendu bi mi trebala biti 4oo V ,jer iznad toga mi se lijepi i spaja pločica i javljaju se neki ozbiljni problemi u elektronici, a ispod toga su prevelike amperaže (tak mi veli, iako nema pojma o el. autima, zna puno o struji).

A performanse, pa htio bi da mi auto ide malko slabije od originala s benzinskim motorom. S time da mi je dnevno 5o km uvrh glave.

AC motor me zanima baš zato jer se s kontrolerom sve da programski riješit (informatika mi je struka).

Uff, ovo s meh. mjenjačem mi je baš problem jer sam već snimio pravi auto na mobile.de ,ali dobro slušam iskusnije kolege i tražim dalje Wink
[Vrh]
r005w3lt

PostPostano: 28.7.2014. pon. 22:13    Naslov: Citirajte i odgovorite

Malo si se preračunao sa naponom, i za baterije, ali vjerujem da več u ovom trentku Riba piše bibliju o tome Very Happy

Zato ču ti ja dati drugi savjet, kupnja auta donora.

http://www.njuskalo.hr/auti/bmw-serija-5-520i-kes-1800e-zamjena-2200-auto-1000e-oglas-12292233

Evo ovo je prvi koji sam naletio. Dok platiš sve trošarine, plus prijevoz iz njemačke, plus registracija, pa odjava. Puno lakše je uzeti ovaj, i gotovo.

Naravno, ovo je prvi s njuškala, pogledaj još šta se nudi. Računaj još da ćeš dosta dijelvoa mći prodati kasnije u dijelove.

Ako misliš imati performanse približne serijskoj verziji, ovo je definitivno onda 15k€ (minimum) projekt...
[Vrh]
bmwcabrio

PostPostano: 28.7.2014. pon. 22:33    Naslov: Citirajte i odgovorite

dvidovic je napisao/la:

auto ispadne
oko 1.ooo eura.

Mjenjač mehanički obavezno. U redu. Zašto točno

Jeli mogu auto registrirati bez atesta ?

kupio bi oko 10 KWh (to je oko 1oo kg)

A performanse, pa htio bi da mi auto ide malko slabije od originala s benzinskim motorom.

AC motor me zanima baš zato jer se s kontrolerom sve da programski riješit (informatika mi je struka).
Wink

o kojoj liniji 5-ice pričamo,e34 ili onoj iza?
kad kod nas dođeš platiti davanja onda po našem katalogu vrijedi 5 puta više nego po njemačkom tako da na kraju se ne isplati,to je sigurno!
mjenjač automatski traži okretaje da bi pokrenuo auto, a elektromotor najbolje vuče od nule i tu se nebi slagali,možeš vidjet na netu da gotovo nema prerada sa automatskim mjenjačem.
ovaj motor koji ti imaš netreba mjenjač-direkt na kardan je idealno.
auto nemožeš regat bez atesta ,ako si ga već prije preradio u elektro.
10kwh baterija za toliku masu nije ništa,jako premalo...........
400V, ja ih baš nebih u autu.....
da ti ide slabije od kojeg benzinca ,518 ili 540...??
i na dc motoru se sve rješava kontrolerom............
pogledaj i prouči malo temu Omega EV,možda ti bude jasnije.
http://www.e-vozila.com/forum/viewtopic.php?t=4709
[Vrh]
riba

PostPostano: 28.7.2014. pon. 23:21    Naslov: Citirajte i odgovorite

Tako je, neću ništa pisati jer vidim da ima još jako puno štiva za čitati.
[Vrh]
Tomy

PostPostano: 29.7.2014. uto. 01:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pozdrav,ne bih puno. Težak auto,težak motor,premalo baterija,ali se može. Najbolje bez mjenjača uz te okretaje motora,ali treba izračunati kolika bi bila brzina. 400V u autu? lol
[Vrh]
lisicakm

PostPostano: 29.7.2014. uto. 11:26    Naslov: Citirajte i odgovorite

Po mom , da bi taj auto imalo smisla prerađivat trebaš barem 30-40 kwh baterija, to ti je 300-400 kg LiFePo što je previše za takav auto koji sam ima 1600 kg.... E34 se definitivno ne isplati prerađivat.( E39 možda , al ga teško naći u dobrom stanju. Kod nas su groblja , znam iz iskustva jer sam htio kupit takav auto pa na kraju uzeo e60.... )
Pošto su Lifepo preteške , trebaš uzet 18650 kako je riba već rekao. Al to je problem nabavit i pospajat..... a i računaj za batke 12-15 K Eu. (možda sam i malo rekao jer govorim na pamet)
Zato, moj savjet , nabavi končara+ zapi , napravi neki manji auto , 10 kwh lifepo da si komotan i vrlo brzo ćeš se vozit , (to isključivo mislim u odnosu na ovo kaj misliš radit) Wink
[Vrh]
r005w3lt

PostPostano: 29.7.2014. uto. 11:45    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pa netreba svkome mali auto za voziti po gradu, netko hoće baš veće stvari.
Evo primjer je mate (koji je u startu pucao na drag), pa tomislav (ako sam pogodio ime, koji prerađuje Omegu).
Ono što gospodin nije rekao, jest koliko novaca misli uložiti, kakav domet očekuje, dali planira ostaviti klimu, raditi servo i još xx pitanja.
Ovo što je nabavio motor, koji je po meni pretežak, još iako ga uspi spustiti da radi na puno nižem naponu, motor će biti predimenzijoniran i slično...

S obzirom da očekuje sportske perfomanse koliko sam ja shvatio iz ovoga gore napisanog, i da bude "sličan" benzincima, činjenica je da će morati uložiti barem 15k€ i opet nije sigurno da će sve dobro raditi.
Kad se ulaže toliko novca, onda barem ja smatram, da je bolje malo žrtvovati domet, uzeti neki provjereni motor, tipa neki warp ili kostov, odbiti 2-3k€ od baterija, i biti siguran da će raditi, s obzirom da su ti motori predviđeni za ovakve stvari, dok će ovaj postojeći morati "silovati" da radi ono za što nije namjenjen.

Što se tiče baterija, 18650 su sigurno dobar izbor, međutim sastavljanje kompleta, pa održavanej istih je puno teže nego lifepo4 čelija, pogotovo za nekoga kome to nije direktna struka.

I za kraj, da ponovim, najveće pitanje svega je novac, koliko misli uložiti, što misli dobiti.
Tek kad se dobije odgovor na to pitanje, može mu se dati konkretna sugestija.

Pozdrav
[Vrh]
bmwcabrio

PostPostano: 29.7.2014. uto. 11:57    Naslov: Citirajte i odgovorite

spominje se domet od 50km, za to je dovoljno 12-15kwh baterija,manji motor (warp9 ili sl.) i auto na kraju nebi bio težak.
omega je na 96v (15kwh) sa warpom i getribom imala oko 1300kg.
a to je tu negdje sa bmw-om po masi.
ako je traženi domet takav onda se govori o gradskoj vožnji a tu brzine i netrebaju preko 100kmh što će sigurno imati u ovakvoj kombinaciji uz odlično ubrzanje.
[Vrh]
lisicakm

PostPostano: 29.7.2014. uto. 12:08    Naslov: Citirajte i odgovorite

r005w3lt je napisao/la:
Pa netreba svkome mali auto za voziti po gradu, netko hoće baš veće stvari.
Evo primjer je mate (koji je u startu pucao na drag), pa tomislav (ako sam pogodio ime, koji prerađuje Omegu).
Ono što gospodin nije rekao, jest koliko novaca misli uložiti, kakav domet očekuje, dali planira ostaviti klimu, raditi servo i još xx pitanja.
Ovo što je nabavio motor, koji je po meni pretežak, još iako ga uspi spustiti da radi na puno nižem naponu, motor će biti predimenzijoniran i slično...

S obzirom da očekuje sportske perfomanse koliko sam ja shvatio iz ovoga gore napisanog, i da bude "sličan" benzincima, činjenica je da će morati uložiti barem 15k€ i opet nije sigurno da će sve dobro raditi.
Kad se ulaže toliko novca, onda barem ja smatram, da je bolje malo žrtvovati domet, uzeti neki provjereni motor, tipa neki warp ili kostov, odbiti 2-3k€ od baterija, i biti siguran da će raditi, s obzirom da su ti motori predviđeni za ovakve stvari, dok će ovaj postojeći morati "silovati" da radi ono za što nije namjenjen.

Što se tiče baterija, 18650 su sigurno dobar izbor, međutim sastavljanje kompleta, pa održavanej istih je puno teže nego lifepo4 čelija, pogotovo za nekoga kome to nije direktna struka.

I za kraj, da ponovim, najveće pitanje svega je novac, koliko misli uložiti, što misli dobiti.
Tek kad se dobije odgovor na to pitanje, može mu se dati konkretna sugestija.

Pozdrav

Koliko vidim po čitanju posta da je kolega potpun padobranac koji misli da je nabavkom motora i kontrolera riješio 90% problema prerade.... Što se tiće potreba , ma nezna ni on sam koje su mu potrebe... tek kad preradi nešto manje , da stekne nekog iskustva, malo se načita, malo odspava , onda će tek vidit kakve budu potrebe. Mislim da će potpuno promjenit stajalište.
Jedini padobranac koji u početku nije baš previše znao o tome i tko je uspio napravit auto za drag je Rimac koji ima para a onda tek i volje.... ,I to isključivo zato jer je utucao abnormalno puno para za taj auto. Nije se pitalo koliko će doći motor, kontroler i baterije....
Prerada Omege je rađena isključivo na temelju znanja i iskustva uvaženih kolega Wink , gdje se na samom početku manje više sve znalo Wink
[Vrh]
r005w3lt

PostPostano: 29.7.2014. uto. 12:16    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ok, ma jasno da je teško, ali nije nemoguće.
Kad bi se dotični odlučio raditi, sigurno mu nebi kolege s foruma uskratile pomoć...
[Vrh]
dvidovic

PostPostano: 29.7.2014. uto. 12:40    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pozdrav društvo !

vidim da je dinamika poruka velika.

Prvo hvala na konkretnim i korisnim odgovorima.
Pogotovo onima koji me upute na link gdje već postoji
odgovor na moje pitanje (@bmwcabrio
hvala za link na tvoju preradu, čitam i učim).

S druge strane argumentacije tipa lol, i 400V mi baš ništa
ne znače. Rekao sam da znam osnove, da brzo učim i da
želim tu preradu progurati kroz koju godinu ili dve.

Ako nemate smislene odgovore, onda nemojte niti popovati.

Od love, mislim uložiti max. 10K Eura kroz godinu dana.

Htio bi imati funkcionalan (ne trkači auto, nego prosjećan za po mom
malom gradiću -Samoboru).

Za AC motor sam se odlučio jer mi je informatika struka i
inverter može značajno upravljati s parametrima motora.

To sam već i spomenuo ,ali eto ponovo. Također mi je to i obrazložio
tvorac invertera, koji je stručnjak na tom polju.

Auto BMW serije 5 nisam još niti nabavio i rado bih čuo druge sugestije.
BMWa nikad nisam vozio, pa eto zato.

Veličinu sam odabrao jer mislim da je to neki doljni minimum,
normalnog auta (imam malo dijete i ne bi ga stavljao u neka
kolica od 500 kg).

Iako mislim da je i serija 3 dovoljna, ovo mi je draže jer ima sve
za dimenziju veće (getribu, osovine, šasiju) ,a pošto je ovo
eksperimentalan auto onda je bolje da se ima mjesta za raditi
nego da je sve na milimetar.

Plan mi je do zime složiti motor na kontroler i to vrtjeti.
Paralelno bi nabavio i auto.

Pošto očito nitko ne zna jeli mogu uzeti njemački auto, maknuti
motor i onda staviti elektromotor, te tako nešto uvesti bez plaćanja
CO2 poreza, vjerujem da je prvi korak da odem na carinu i njih pitam Smile

I na kraju pitanje: zašto bi 150 kg težak AC motor u teškom autu bio
loše rješenje ? Pogotovo, ako je moguće izbjeći i getribu u preradi.

Bateriju bi dokupljivao, po potrebi, odnosno kada draga dozvli nenamjenska trošenja Wink
[Vrh]
lisicakm

PostPostano: 29.7.2014. uto. 12:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

dvidovic je napisao/la:
Pozdrav društvo !

vidim da je dinamika poruka velika.

Prvo hvala na konkretnim i korisnim odgovorima.
Pogotovo onima koji me upute na link gdje već postoji
odgovor na moje pitanje (@bmwcabrio
hvala za link na tvoju preradu, čitam i učim).

S druge strane argumentacije tipa lol, i 400V mi baš ništa
ne znače. Rekao sam da znam osnove, da brzo učim i da
želim tu preradu progurati kroz koju godinu ili dve.

Ako nemate smislene odgovore, onda nemojte niti popovati.

[b]Od love, mislim uložiti max. 10K Eura kroz godinu dana. [/b]

Htio bi imati funkcionalan (ne trkači auto, nego prosjećan za po mom
malom gradiću -Samoboru).

Za AC motor sam se odlučio jer mi je informatika struka i
inverter može značajno upravljati s parametrima motora.

To sam već i spomenuo ,ali eto ponovo. Također mi je to i obrazložio
tvorac invertera, koji je stručnjak na tom polju.

Auto BMW serije 5 nisam još niti nabavio i rado bih čuo druge sugestije.
BMWa nikad nisam vozio, pa eto zato.

Veličinu sam odabrao jer mislim da je to neki doljni minimum,
normalnog auta (imam malo dijete i ne bi ga stavljao u neka
kolica od 500 kg).

Iako mislim da je i serija 3 dovoljna, ovo mi je draže jer ima sve
za dimenziju veće (getribu, osovine, šasiju) ,a pošto je ovo
eksperimentalan auto onda je bolje da se ima mjesta za raditi
nego da je sve na milimetar.

Plan mi je do zime složiti motor na kontroler i to vrtjeti.
Paralelno bi nabavio i auto.

Pošto očito nitko ne zna jeli mogu uzeti njemački auto, maknuti
motor i onda staviti elektromotor, te tako nešto uvesti bez plaćanja
CO2 poreza, vjerujem da je prvi korak da odem na carinu i njih pitam Smile

I na kraju pitanje: zašto bi 150 kg težak AC motor u teškom autu bio
loše rješenje ? Pogotovo, ako je moguće izbjeći i getribu u preradi.

Bateriju bi dokupljivao, po potrebi, odnosno kada draga dozvli nenamjenska trošenja Wink

Nebreš.... Rolling Eyes
Auto za preradu mora prethodno imati papire i biti registriran kod nas , il mora proć homologaciju , uredan uvoz.... , al to je druga tematika...

10k ti nije dost ni za batke... to ti je konkretno ak ti to kaj znači...
Nisi ni konkretno naveo što bi u to spadalo u tih godinu dana...
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeća
Stranica 1 / 10.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.