<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Nissan Micra K11,Potreban Savet
Idite na Prethodna  1, 2, 3

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
OldDog

PostPostano: 19.7.2014. sub. 06:05    Naslov: Citirajte i odgovorite

pesovic je napisao/la:
xenon je napisao/la:
Uzgred,koji je to slovenački elektromotor od 40kw koji košta samo 1000 eura????

http://www.b92.net/automobili/aktuelno.php?yyyy=2014&mm=07&nav_id=878247

U pitanju je motor i kontroler firme Stoja, mislim da je zbirna cena oko 4000eura.

Prije par mjeseci sam slao upit firmi "Stoja" u Sloveniji i poslali su mi cijene:

Motor+kontroler nom snage 21 kW (max 30 kW) =4540 €+PDV
Motor+kontroler nom snage 30 kW (max 40 kW) =5450 €+PDV

Detaljnije sam o tome pisao na:
http://www.e-vozila.com/forum/viewtopic.php?t=5014&postdays=0&postorder=asc&start=0
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
xenon

PostPostano: 19.7.2014. sub. 09:41    Naslov: Citirajte i odgovorite

Šta ju tu onda 1000 eura kako rekoše ove mudrice iz AMSS-a????

Primetio sam na golden sajtu nekakvo hibridno rešenje.Da li neko zna o čemu se tu zapravo radi?

[Vrh]
riba

PostPostano: 19.7.2014. sub. 10:09    Naslov: Citirajte i odgovorite

O potencijalno dobroj ideji koja nije zaživjela Very Happy

Iskreno, ne znam koliko je isplativo raditi tako nešto, napraviti električni auto koji ima agregat ili mali motorić za puniti baterije je 10 puta bolja ideja.
[Vrh]
pesovic

PostPostano: 19.7.2014. sub. 11:36    Naslov: Citirajte i odgovorite

xenon je napisao/la:

Primetio sam na golden sajtu nekakvo hibridno rešenje.Da li neko zna o čemu se tu zapravo radi?

Pomenuli su samo cenu motora od 1000e, kontroler nisu ni pomenuli, to je sitnica od 3000 i vise evra
[Vrh]
riba

PostPostano: 19.7.2014. sub. 11:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

Tako je, lako nabaviti AC motor i premotati, ima ih koliko hoćeš, ali naći jaki AC kontroler, i još ga programirati prema motoru je posao. Zato su i kupili njihovu kombinaciju, jer je kontroler već prilagođen za motor.
[Vrh]
pesovic

PostPostano: 19.7.2014. sub. 12:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nov Zapi AC3 je sigurno bolji i jeftiniji od ovog kontrolera, mislim da je cena novog oko 1000e, sa novim motorom, ne bi sve izaslo preko 2000 evra a cena za Stoju od 4500plus PDV je stvarno visoka.
[Vrh]
riba

PostPostano: 19.7.2014. sub. 13:32    Naslov: Citirajte i odgovorite

Slažem se.

Pitanje za dompu i čubija - kako ide programiranje AC3? Unošenje frekvencija motora i to? Ja sam čitao u manualu za AC kontroler od DMC-a, ne čini se toliko komplicirano s nešto sitno podataka o motoru (slip, broj okretaja, broj polova i statorskih zuba?) Ali da je skroz jednostavno, nije.

Trapezni BLDC i DC kontroleri su mila majka po tom pitanju, nema nikakvog programiranja u tom stilu. Ok, ne nekim DC motorima treba namjestiti kut četkica.

Drugi problem s AC sustavom je što su motori ili stari pa premotani, dakle teški i veliki, a ako su novi, onda su skupi, ali opet veći i teži od novim i jednako skupih bldc. A s bldc se bar može uzeti trap kontroler pa izbjeći programiranje.
[Vrh]
eltico

PostPostano: 19.7.2014. sub. 14:41    Naslov: Citirajte i odgovorite

pesovic je napisao/la:
xenon je napisao/la:

Pomenuli su samo cenu motora od 1000e, kontroler nisu ni pomenuli, to je sitnica od 3000 i vise evra

Kontroler za 10kW golden se može normalno kupiti za 700€. Zove se HPC500H.
Ne kažem da je savršen, ali samo u detaljima.
[Vrh]
DompaEV

PostPostano: 19.7.2014. sub. 20:55    Naslov: Citirajte i odgovorite

riba je napisao/la:
Pitanje za dompu i čubija - kako ide programiranje AC3? Unošenje frekvencija motora i to? Ja sam čitao u manualu za AC kontroler od DMC-a, ne čini se toliko komplicirano s nešto sitno podataka o motoru (slip, broj okretaja, broj polova i statorskih zuba?) Ali da je skroz jednostavno, nije.

Podosta toga se moze konfigurirati na Zapi AC-3 kontroleru, ali je ta konfiguracija i podosta gruba (najcesce odabir izmedju desetak predefiniranih vrijednosti). Nazalost, nemogu se konfigurirati neki osnovni parametri, kao sto je broj polova motora i broj imp/okr enkodera. To je "hardkodirano" i treba traziti direktno tvornicu da isporuci odgovarajucu verziju SW koju onda treba "nafleshati" na kontroler. Ja sam tome doskocio tako sto sam napravio saam enkoder koji u biti zavarava kontroler - on i dalje "misli" da upravlja 4p motorom i da je enkonder od 64 imp/okr, a u e-bubi je 2p Elektrokovina.
Razlog ovako radikalnom pristupu je bio sto sam nakon nekoliko iteracija sa tvornicom saznao da Zapi S.p.A. "nije testirao svoj SW na 2p motoru", sto znaci da nemaju tu verziju SW. A ja sam inzistirao na 2p motoru jer u to vrijeme nisam nasao da je itko tako slozio svoj EV.
Da, slazem se, ja moram uvijek biti nesto posebno Mig

Postoji i jedan skriveni dio parametara na Zapiju i on se odnosi na odredjene parametre motora, ali posto oni meni nisu bili poznati, do njihovih vrijednosti sam dosao po sistemu pokusaja i pogreski, ali nisam bas siguran da su trenutno idealno namjestene.
Stoga je e-buba i dalje "eksperiment u pokretu" jer je vise toga "u zraku". To je samo argument vise da danasnja auto-industrija izmislja toplu vodu sa svojim EV-ovima i sa neusporedivo vise potrosene pinke dolazi do rezultata koji ne odskacu znacajno od moje "sklopocije" Very Happy

Doduse, donekle razumijem Zapi (iako je to u ovo vrijeme zastarjeli pristup trzistu) - oni se bave iskljucivo kontrolerima za viljuskare i tu nema puno eksperimentiranja i raznolikosti. Mi koji smo ga nastojali iskoristiti za pogon auta smo u biti vrlo mali dio njihovih musterija.
Unazad 2g izbacili su verziju SW i za EV, ali nije da i ona pruza pregrst novih parametara za konfiguraciju.
Ali ono sto se dosad pokazalo nekolicini nas EV-asa na globusu koji ga koristimo - Zapi AC-3 je podosta robustan i pouzdan kontroler za EV, pa ga nikako ne treba izbaciti iz uzeg izbora samo radi limitiranih mogucnosti konfiguriranja.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
riba

PostPostano: 19.7.2014. sub. 21:35    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala na odgovoru! palac
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Vremenska zona: GMT + 01:00.