<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Prerada auta na struju - kako poceti?
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
eltico

PostPostano: 18.9.2013. sri. 20:34    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mislim da je najvažnije prvo razmisliti o namjeni vozila i uzeti u obzir konfiguraciju terena. O tome ovisi dugoročno zadovoljstvo.

Sretno!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Roman

PostPostano: 19.9.2013. čet. 08:58    Naslov: Citirajte i odgovorite

Točno tako, ti moraš prvo znati za što misliš koristiti auto, ako je to gradska normalna vožnja ili možda street race ili drift. Osim toga bitno je koliko love misliš zatuć u preradu.
Ja sam svojeg Traubeka radio kao low cost preradu i zadovoljan sam sa Radeom (Balkancarom) i zapijem. Zapi je sa Radeom u jako dobrim odnosima i ide stvarno dobro. Čak i uzbrdice savladava bolje od Kellya. Budući da je moj Traubek gradski autić za vožnju po kvartu za sada sam zadovoljan sa onim što mi pruža. Nisam zadovoljan sa baterijama jer su već lagano mortus ali litij zahtjeva veću investiciju a onda to više nije low cost vozilo. Ako trebaš auto za street race/drift i imaš dovoljno love slobodno se obratiš Mati Rimcu i rješio si sve probleme odmah. :-)
[Vrh]
Zupi

PostPostano: 19.9.2013. čet. 09:34    Naslov: Citirajte i odgovorite

bmwcabrio je napisao/la:
Da skratimo....., koliko love misliš i možeš zatući ?

Pa to su u stvari dva pitanja. Ono prvo jos nije definirano jer se ne zna konacna konfiguracija. Ono drugo je dovoljno veliko da se mogu upustiti u ovu avanturu.

Ajmo reci ovako: svi se slazemo da je litij najbolji izbor za baterije. Trenutno mi je ciljana konfiguracija 96V baterija sa 60 Ah clancima, bas kao i kod tvog kadetta (usput, cestitke na preradi, pratio sam je zadnjih nekoliko mjeseci, sjajan posao palac ). Cijenu toga znas bolje od mene, ali okvirna procjena uz pretpostavku cijene od 1,2 EUR/Ah (iako se nadam da ce na kraju biti niza) + BSM i punjac = oko 3k EUR. Prateca oprema (kablovi, sklopke, pokazivaci, DC/DC, grijac...) oko 1k EUR (ovo je vjerojatno preoptimisticna procjena). Usluge razlicitih majstora i atestiranja za sada ne racunamo. Dakle imamo osnovnu cijenu od oko 4k EUR. Opcija rade + zapi je oko 500-1000 EUR cini mi se.

Ako imamo investiciju reda velicine 5+ kEUR, cini mi se... (ne mogu naci odgovarajucu rijec) nekako neprikladno za to koristiti motor star 30-ak godina, odnosno odvojiti samo 10-20% od ukupnog budgeta za taj dio. Znam da je vecina konverzija ovdje radjena upravo na tom motoru i nadam se da se nitko nece naljutiti ili uvrijediti, ali htio bi istraziti i druge mogucnosti. Netko je na jednoj temi vec upitao slicno: mora li uvijek biti rade? Ako vec imam tako veliko ulaganje, spreman sam odvojiti X% dodatnog budgeta za motor koji je nov(iji), laksi, snazniji, efikasniji...

Na ovaj projekt gledam i na ovaj nacin: baterije su "potrosna roba". Imaju zivotni vijek tijekom kojeg njihovu amortizaciju mozemo usporediti s odgovarajucim troskovima za gorivo kod obicnih vozila, pri cemu bi ukupni troskovi za auto na struju trebali biti nizi. Medjutim, na motor (i kontroler) gledam kao na dugotrajnu imovinu. Nakon sto baterije i donorski auto odzive svoj zivotni vijek, motor i kontroler je moguce iskoristiti u nekoj iducoj konverziji (racunam da iz njih u medjuvremenu nece izaci "bijeli dim" koji ih pokrece Smile ). I iz tog razloga nemam potrebu da odaberem najjeftiniju opciju, iako bi i ona vjerojatno bila zadovoljavajuca.

Ajmo sad, prihvatite izazov i kazite svoju idealnu konfiguraciju za e-auto.
[Vrh]
Zupi

PostPostano: 19.9.2013. čet. 09:42    Naslov: Citirajte i odgovorite

Roman, naveo si dva krajnja primjera.

Ja bi htio nesto izmedju (vidi prethodni odgovor). Da li ce konacno rjesenje biti blize "high" ili "low" kraju, znat cu kad sve opcije stavim na papir. Pokusavam minimizirati price/performance faktor Smile
[Vrh]
r005w3lt

PostPostano: 19.9.2013. čet. 09:46    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pa ponovo ti ovisi ono pitanje, što želiš od automobila i kakav automobil želiš.
Za mene bi idealna konfiguracija bila recimo Fiat punto, fiat stilo novijeg godišta, maksimalno olakšan, jedan goldenmotor od 10kw, i litij.

Tu bi opet trebalo petljati s servo volanom, ako nećeš to, možeš uzeti model bez serva. Ako nećeš puno elektronike, onda možeš uzeti neki oldtimer, več imaš traubeka, bubu, ficu, koji su pokušani...

A opet, ovisi ti i kakav auto ti želiš. Neki normalan gradski auto koji bi išao do 100kmh, po mogučnosti da mu je težina oko 900kg, mislim da ga golden od 10kw može vući, međutim za nešto više trebat će ti dosta jači motor.
Za takve veće investicije obično se preporučavaju kostov motori. Što se tiče kontrolera, ovisi što želiš, za golden imaš a njihov kontroler, a za nešto više novca možeš uzati i recimo neki kelly kontroler. Naravno, opet postoje i skuplje varijante za sve...

Koliko god ti govorio "imam dovoljno novca" to nama ništa ne znači, dok ti ne kažeš koliko okvirno planiraš potrošiti ukupno na preradu. Nije isto uložiti 5000€ i 20 000€...
[Vrh]
Zupi

PostPostano: 19.9.2013. čet. 11:17    Naslov: Citirajte i odgovorite

r005w3lt, pitanje automobila je rijeseno (vidi prvi post)

Ono sto zelim je da vozne karakteristike nakon prerade nisu losije od onih prije prerade, dapace. Jedini nuzan kompromis ovdje bi bio manja maksimalna brzina, ali 80 ili 90 kmh mi nije zadovoljavajuce. Oko 120 kmh bi bilo zadovoljavajuce.

Krajnji cilj je motor koji bi omogucavao voznju bez mijenjanja brzina, koji primjerice u podrucju 0 - 80 kmh radi u rezimu najveceg momenta a iznad 80 kmh najvece snage. Zbog toga mi je dijagram moment/okretaji (dyno graph) bitan cimbenik za konacnu odluku. Na zalost, on za radin motor nije dostupan. Ako netko ima, molim da posalje!
[Vrh]
miko

PostPostano: 19.9.2013. čet. 11:23    Naslov: Citirajte i odgovorite

Odes na stranicu kostov motors i tamo imas cijene raznih motora naprednih kontrolera i baterija.
Misim da bi bilo najbolje da se napravi neka tema koja bi bila stalno na vrhu stranice a koja bi sadrzavala potrebne dijelove za par velicina automobila sa nekim okvirnim cijenama.
To bi uvelike dovelo do boljeg snalazenja na forumu a i vodila bi nekom standardu.
[Vrh]
maliodpalube

PostPostano: 19.9.2013. čet. 11:29    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako je cilj 120 km/h, mislim da Končar ispada iz igre. Koja je to corsa? Cose je izračunao nekih teoretskih 105 km/h za svoga punta. Na 96 V... Ne vjerujem da corsa ima bitno drukčiji prijenos po brzinama.

Edit:
Naravno i pitanje je što će ti 120 km/h. To je već vožnja autoputom na more. Za to nemaš kapaciteta. Barem u nekim normalnim okvirima.
[Vrh]
Cose

PostPostano: 19.9.2013. čet. 13:15    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zupi je napisao/la:
Ono sto zelim je da vozne karakteristike nakon prerade nisu losije od onih prije prerade, dapace. Jedini nuzan kompromis ovdje bi bio manja maksimalna brzina, ali 80 ili 90 kmh mi nije zadovoljavajuce. Oko 120 kmh bi bilo zadovoljavajuce.

Za odrzavati 120km/h trebas duplo vise snage (22kW) nego za 90km/h (11.6kW), a za 90km/h trebas 65% vise nego za 70km/h.

Spominjes 60Ah baterije... Osim sto za 120km/h treba struja veca od 3C (pa nije preporucljivo tako voziti duze od 5-10 sekundi koliko treba za neko ubrzanje), sa 60Ah baterijama se ne bi mogao ne znam koliko dugo voziti 120km/h - mozda 10 minuta.

Zupi je napisao/la:
Krajnji cilj je motor koji bi omogucavao voznju bez mijenjanja brzina, koji primjerice u podrucju 0 - 80 kmh radi u rezimu najveceg momenta a iznad 80 kmh najvece snage. Zbog toga mi je dijagram moment/okretaji (dyno graph) bitan cimbenik za konacnu odluku. Na zalost, on za radin motor nije dostupan. Ako netko ima, molim da posalje!

Racunaj da ti za to - osim motora - treba i odgovarajuci diferencijal na kojega bi mogao direktno spojiti motor, a to znaci i znatnu promjenu pogonkog sklopa sto znaci i vjerojatne dodatne problema na atestu. Nisam ni spomenuo da bi motor za takvu upotrebu trebao imati vrsnu snago od preko 50-60kW a i baterije bi onda trebale biti takve da to mogo popratiti - znaci barem 200Ah @96V.

Lijepo je sto si postavio ciljeve, ali moras uzeti u obzir i posljedice tj. sto svaka takva zelja povlaci za sobom. Na kraju dodjes to toga da si slozis prioritete i onda sve to uskladis te prihvatiti nuzne kompromise kod stvari koje ti nisu toliko bitne.
[Vrh]
r005w3lt

PostPostano: 19.9.2013. čet. 13:25    Naslov: Citirajte i odgovorite

miko je napisao/la:
Misim da bi bilo najbolje da se napravi neka tema koja bi bila stalno na vrhu stranice a koja bi sadrzavala potrebne dijelove za par velicina automobila sa nekim okvirnim cijenama.
To bi uvelike dovelo do boljeg snalazenja na forumu a i vodila bi nekom standardu.

Ovo je zapravo ono što razlikuje odličan od dobrog foruma. Trenutno je forum dobar, ali mogučnosti snalaženja su očajne. Istina je da sve informacije i sve je več rečeno, ali ako netko dođe da nešto vidi, sigurno neće čitat 10000 stranica da sve pohvata, pogtovo što je 95% toga potpuno nepotrebno za njega. Trabao bi se napraviti FAQ za apsolutno sve podforume, za sve vrsete vozila, kao i za solarnu energiju i slično. Več sam par puta razmišljao napraviti tako nešto, međutim, sam nemam dovoljno znanja za takvo što..
[Vrh]
tossa

PostPostano: 19.9.2013. čet. 13:35    Naslov: Citirajte i odgovorite

kupiš brushlers od 20kw sa hlađenjem ori-điđi controller cca zajedno 3000-5000$ i više.....ostalo je više manje isto i imas fiju briju.... na kraju one baterijice od 60ah koje spominješ će ti se činiti nedovoljne pa će prerada ići u nebo.... a to je 15-ako ne i više tisućica... tako mi se čini tvoja računica. ja sam odmah krenuo s baterijama za 100km minimum i mislim da ispod 160ah neće ići.. kad složim onda se malo posavijetujem ovdije na forumu u ezi bat.. a ostalo krpim najpovoljnije
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku AIM
r005w3lt

PostPostano: 19.9.2013. čet. 13:39    Naslov: Citirajte i odgovorite

tossa je napisao/la:
kupiš brushlers od 20kw sa hlađenjem ori-điđi controller cca zajedno 3000-5000$ i više.....ostalo je više manje isto i imas fiju briju.... na kraju one baterijice od 60ah koje spominješ će ti se činiti nedovoljne pa će prerada ići u nebo.... a to je 15-ako ne i više tisućica... tako mi se čini tvoja računica. ja sam odmah krenuo s baterijama za 100km minimum i mislim da ispod 160ah neće ići.. kad složim onda se malo posavijetujem ovdije na forumu u ezi bat.. a ostalo krpim najpovoljnije

http://www.evolveelectrics.com/96%20Volt%20EV%20Kit.html

i još mu samo trebaju baterije palac
[Vrh]
riba

PostPostano: 19.9.2013. čet. 13:44    Naslov: Citirajte i odgovorite

Loš prijedlog.
[Vrh]
tossa

PostPostano: 19.9.2013. čet. 13:47    Naslov: Citirajte i odgovorite

nisam zbrajao ali mislim da mu je povoljnije kupiti opel amperu ili nisan leaf..... prvim moze i na more i na skijanje a drugi grad i okolica-- smijeh2 smijeh1
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku AIM
anonymous coward

PostPostano: 19.9.2013. čet. 13:50    Naslov: Citirajte i odgovorite

r005w3lt je napisao/la:
, ali mogučnosti snalaženja su očajne. Istina je da sve informacije i sve je več rečeno, ali ako netko dođe da nešto vidi, sigurno neće čitat 10000 stranica da sve pohvata, pogtovo što je 95% toga potpuno nepotrebno za njega. Trabao bi se napraviti FAQ za apsolutno sve podforume,

jučer sam počeo čitat temu ;
Kako napraviti jednostavan kontroler 72V 450A sa puno FET
http://www.e-vozila.com/forum/viewtopic.php?t=309&highlight=450a
i mogu reć da glava boli, a ima dosta dobrih elementarnih stvari za početnike koje bi trebali znat vezano za Mosfet npr.što je Rds(on) važnost i sl.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća
Stranica 2 / 4.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.