<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Hibrid,izvedivo il ipak ne?!?!?
Idite na 1, 2  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
pumpy

PostPostano: 28.10.2009. sri. 15:50    Naslov: Hibrid,izvedivo il ipak ne?!?!? Citirajte i odgovorite

Pozz svima...E vak...s obzirom da je prilikom konstrukcijeEVova najproblematicniji dio(i obicno najskuplji)skladistenje energije,prosle mi kroz glavu lokomotive!!!Koliko je izvedivo "gurnuti"u auto motor od 220v i pogoniti ga agregatom koji bi se takodjer spakovao negdje u auto???Btw,takn bi bilo lakse rijesiti i problem grijanja(220v) i niz drugih stvari.I vrlo bitna stvar,imao bi neogranicenu autonomiju!!!
Nadalje ak je to iole izvedivo,interesira me kolika bi se brzina mogla dobiti sa cca 10kw motorom koji ima 2880rpm(u starom passatu ili nesto slicne klase).E sad,znam da to izlazi iz okvira klasicnih EV,ali cini mi se solidnom idejom...pozz
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ogi
Site Admin

PostPostano: 28.10.2009. sri. 16:12    Naslov: Citirajte i odgovorite

Bok Pumpy!

Mislim da je u tom slucaju ekoloski prihvatljivije koristiti obican auto Wink
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
pumpy

PostPostano: 28.10.2009. sri. 18:01    Naslov: Citirajte i odgovorite

EV je napisao/la:
Bok Pumpy!

Mislim da je u tom slucaju ekoloski prihvatljivije koristiti obican auto Wink

Poštujem,mada mislim da je vrlo diskutabilno...
No ipak,nisam dobio odgovor niti na jedno pitanje... respekt
[Vrh]
CroDriver

PostPostano: 28.10.2009. sri. 18:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

Obični generatori nisu predviđeni za automobilsku upotrebu pa su stoga poprilično teški, bučni, vibriraju i zagađuju.

A da staviš motor iz motocikla/skutera? I ova opcija bi ti bila isplativa jedino ako imaš već neke baterije a motor SUI koristiš samo kao backup.

Elektroauto pogoniti direktno iz generatora nema nikakvog smisla

Energija bi samo propadala kad nebi držao pun gas ili kada bi kočio, stajao na mjestu...
[Vrh]
Pero

PostPostano: 28.10.2009. sri. 20:01    Naslov: Re: Hibrid,izvedivo il ipak ne?!?!? Citirajte i odgovorite

pumpy je napisao/la:
Pozz svima...E vak...s obzirom da je prilikom konstrukcijeEVova najproblematicniji dio(i obicno najskuplji)skladistenje energije,prosle mi kroz glavu lokomotive!!!Koliko je izvedivo "gurnuti"u auto motor od 220v i pogoniti ga agregatom koji bi se takodjer spakovao negdje u auto???Btw,takn bi bilo lakse rijesiti i problem grijanja(220v) i niz drugih stvari.I vrlo bitna stvar,imao bi neogranicenu autonomiju!!!
Nadalje ak je to iole izvedivo,interesira me kolika bi se brzina mogla dobiti sa cca 10kw motorom koji ima 2880rpm(u starom passatu ili nesto slicne klase).E sad,znam da to izlazi iz okvira klasicnih EV,ali cini mi se solidnom idejom...pozz

1. Konverzija kemijske energije (benzin ili dizel) u mehanicku, pa onda u elektricnu (generator) te opet u mehanicku (elektromotor) je ca ti zagovaras umjesto konverzije kemijske energije u mehanicku (motor i getriba).
- Na temelju cega mislis da je isplativo raditi trostruku konverziju energije u odnosu ne jednostruku? U svakoj konverziji nesto gubis...

2. S 10kW neces dobiti neku brzinu, racunam da ces moci prestici kojeg puza, ali samo ako je (puz) umoran i pospan...

Slijedi protupitanje: na koje to pitanje vec nisi prije mojeg posta dobija odgovor, ulazem Kviska.
[Vrh]
pumpy

PostPostano: 28.10.2009. sri. 20:18    Naslov: Citirajte i odgovorite

@Pero
Laik sam u tom području,ideja vodilja je bila ta da diesel generator od cca 10ak kw trosi cca 1l nafte na sat.I kad bi se za taj sat uspjelo prijeć nekih 60ak km,cini mi se ok....il ne?!?!?
[Vrh]
nikola

PostPostano: 28.10.2009. sri. 20:44    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pumpy, 10kW ti nije ni blizu dovoljno da pokreneš auto na kojeg misliš..recimo 15kW je za peglicu ok jer ima malu masu,ali će max. opet bit 70-ak km/h...Passat je prilično glomazan pa njemu treba otprilike 30kW,možda i više.
Ako želiš neki motor umetnut,onda treba bit tih i imat malu potrošnju,plus još baterije,tak da ti dođe još veći trošak..

Osobno mislim da se ne isplati to radit.. palac
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
CroDriver

PostPostano: 28.10.2009. sri. 20:57    Naslov: Citirajte i odgovorite

15kW je i za peglicu pre malo jer ima gubitke u kontroleru, motoru, prijenosu...

Po meni bi ti bilo super imati generator ako imaš solidne baterije.

Recimo da imaš 150 kg litija što je oko 15kWh i iz njih izvlačiš kakvih 100 ks peak.

To bi ti bilo dosta za 60-ak km dometa a kad ideš na duži put upališ generator koji cijelo vrijeme puni bateriju sa 10-ak kW, čak i kad stojiš i tako si povećaš domet
[Vrh]
pumpy

PostPostano: 28.10.2009. sri. 21:15    Naslov: Citirajte i odgovorite

CroDriver je napisao/la:
15kW je i za peglicu pre malo jer ima gubitke u kontroleru, motoru, prijenosu...

Recimo da imaš 150 kg litija što je oko 15kWh i iz njih izvlačiš kakvih 100 ks peak.

To bi ti bilo dosta za 60-ak km dometa a kad ideš na duži put upališ generator koji cijelo vrijeme puni bateriju sa 10-ak kW, čak i kad stojiš i tako si povećaš domet

Nije mi baš najbistrije to sa 15Kw za peglicu...Čubi je svoju zdelo s motorom od 5,5 Kw...A kombinacija baterija i generatora jeste ok,al zato bi već trebao kakav kombi Sad
[Vrh]
CroDriver

PostPostano: 28.10.2009. sri. 21:27    Naslov: Citirajte i odgovorite

pumpy je napisao/la:
CroDriver je napisao/la:

Nije mi baš najbistrije to sa 15Kw za peglicu...Čubi je svoju zdelo s motorom od 5,5 Kw...A kombinacija baterija i generatora jeste ok,al zato bi već trebao kakav kombi Sad

Ako imaš 15kW generator ta snaga generatora mora proći slijedeći put:

Kemijska en. --> mehanička (motor generatora) - 15 kW
Mehanička en. --> električna en. (AC 220V generator) - gubitak ???
220V AC --> DC (punjač) - gubitak 10-ak %
DC --> motor - gubitak 10-ak% u kontroleru
El. DC iz kontrolera --> mehanička kroz motor - 10-ak % gukitaka
Mehanička energija --> kinetička kroz kvačilo, mijenjač, diff i kotače - 25% gubitka

Na kraju nebi imao NITI 5 kW!

Sorry ali meni ovo nema nikakvog smisla. Nisam nikad niti vidio ijedan auto u ovom setupu.
[Vrh]
solarstorm

PostPostano: 29.10.2009. čet. 07:46    Naslov: Citirajte i odgovorite

cro malo si pretjerao s gubicima..a i s 15 kw ideš 90 a ne 60..za 60 ti je dovoljno 5kw to je dokazano u praksi.ali ni meni se ne sviđa to s generatorom, ak već moraš ići na dalek put zakvači prikolicu s 300 kg litija..
[Vrh]
Brada

PostPostano: 29.10.2009. čet. 10:28    Naslov: Citirajte i odgovorite

BYD F3DM koristi generator. Koncept je zapravo odličan ali vrlo zahtjevan i meni se čini da je van dometa samogradnje osim ako se ne želi razvijati XX godina.

U F3DM autu su benz motor 1.0/50kW, elektro motor 50kW i generator 25kW. Deklariraju ukupnu (kratkotrajnu) snagu od 125kW. Očito da elektronika gurne elektromotor u uvjete da daje peak na način da se dio struje dobiva iz generatora, a ostatak posrče iz baterija dok benz motor istovremeno dodaje razliku koju nije potrošio na generator.

Gubitaka konverzije ima ali oni se izgleda utapaju u konačnom rezultatu jer konverzija nije potpuna, a u stvarnom životu 400 Nm koje razvija el motor donosi jako puno kod međuubrzanja.

Jedva čekam da taj auto stvarno izađe u javnost. Sto kilometara vožnje samo na struju uz raspoloživih 168hp/400Nm za preticanje i vožnju po autoputu. Lizaljka

Još me jedna stvar zanima. Generator je 25kW, a deklarirana potrošnja u full EV modu 16kWh na 100km. Generator gonja 1.0 motor od 50kW. Za koliko se napune bakterije preko generatora i uz koju potrošnju benzina? Je li to manje od sat vremena rada motora na 50% opterećenja uz optimalni broj okretaja? Cifra za gorivo u slučaju potrebe hitnog punjenja bi mogla biti pristojno niska. Uvijek se može voziti kao hibrid ali meni je veća fora staviti laganini muziku i zujat okolo na štrom sa izbačenim laktom kroz prozor ko pravi balkanac.
[Vrh]
CroDriver

PostPostano: 29.10.2009. čet. 10:50    Naslov: Citirajte i odgovorite

^^

Kada ima baterije takav sustav ima itekako smisla ali bez baterija ne.
[Vrh]
Pero

PostPostano: 29.10.2009. čet. 20:47    Naslov: Citirajte i odgovorite

Brada, ja tipujem na balkanski model palac

Glede ugradnje generatora za punit ba(k)terije, mislim da ima smisla, iako podosta energije gubis kroz bateriju jer ti motor radi na optimalnom broju okretaja, treba vidjeti faktor iskoristenja motora s nutarnjim sagorijevanjem (i vanjskim zagadjenjem) pri razlicitim opterecenjima i brojevima okretaja,
Nazalost, klasicni generator vrti na konstantnom broju okretaja, a to znaci da trosi podosta ako nije valjano opterecen.

Koncepcija #2 je da se konstruira generator za punjenje baterija koji moze spustiti broj okretaja kada je rijec o zavrsnoj fazi punjenja baterije jer ce tako i povecati iskoristenje.

Motor automobila "u leru" ne trosi puno, ali ako gaq zavrtis na malo "pristojniji" broj okretaja, potrosnja na sat rapidno raste,

Mislim da jos niko nije taj problem generatora (kad nema opterecenja) nije jos uvijek sagleda na taj nacin,
Pronadji mi generator koji mijenja broj okretaja, tj. trazi optimalnu radnu tocku motora s nutarnjim sagorijevanjem. Uvijek je rijec o konstantnoj brzini motora, sto kosta pri manjem opterecenju...

Na kraju, da stvar bude gora, to i nije neki veliki problem za rijesiti... Rolling Eyes
[Vrh]
Pero

PostPostano: 29.10.2009. čet. 20:48    Naslov: Citirajte i odgovorite

CroDriver je napisao/la:
^^

Kada ima baterije takav sustav ima itekako smisla ali bez baterija ne.

Moze i bez baterija.
... Ako koristis kondenzatore (SuperCap). plazi jezik
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2  Sljedeća
Stranica 1 / 2.

Forum(o)Bir: