<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Početnik
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
riba

PostPostano: 24.7.2013. sri. 22:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

Tomy malo si fulao s baterijama, to ti je samo 8kwh.

A čemu trošiti 3 puta više para na pogon koji je na kraju slabiji? I vjerojatno ima manju učinkovitost jer radi na preniskom naponu. (48 vs 144V)
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
bmwcabrio

PostPostano: 24.7.2013. sri. 23:38    Naslov: Citirajte i odgovorite

ovo uopće nema smisla trlja oci
jedva se dobije nekakav domet u malom gradskom laganom autu , a da će netko voziti po gradu tonu i pol i da je to sve skupa praktično .....
prva stvar je da uz tolike baterije više nema mjesta za robu koju treba prevesti.
a nitko ne računa uspone, niske temperature,grijanje......... ovdje su konstantna kretanja od nule tako teškog auta ,to nemože malo trošiti .
neznam samo zašto koristite benzinca u teretnom vozilu?
vi ste načuli ili vidjeli da el. auto fakat radi pa planirate veliku uštedu ali nažalost još se nije došlo baš do tog nivoa.
vama treba dobar diesel !
[Vrh]
pesovic

PostPostano: 24.7.2013. sri. 23:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jedno zanimljivo dostavno vozilo koje bi se moglo prepraviti na električni pogon je Piaggio APE TM 703

http://www.tpz.hr/piaggio-ape.php

Pre mesečak dana sam prijatelju pomagao oko elektrike na njemu i prilično sam se iznenadio kada mi je saopštio njegovu nosivost. Prazno vozilo je teško oko 450 kg a nosivost je 800 kg, tako da ima puno mesta za baterije. Jedno mi se ne sviđa što ima tri točka, ali je izuzetno okretno, odlično za dostavu u malim uskim ulicama.

Takođe Piaggio ima i električno dostavno vozilo Piaggo Porter (motor 11kw, 96V) 130km dometa 400 kg nosivosti
http://www.piaggioporter.co.uk/electric.htm
[Vrh]
Didi

PostPostano: 25.7.2013. čet. 06:29    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dobar diesel? Ha. Imao berlinga 1.9 obični diesel, imam kangooa 1.2 16v i kangooa 1.5 dci i svi su na potrošnji od 12 litara. Samo benzinac je na plin pa je jeftinije. Benzinac za 100 kn vozi dva dana a diesel jedan. Ipak je to čista gradska vožnja sa teretom. Zato sada struja.
[Vrh]
Tomy

PostPostano: 25.7.2013. čet. 06:53    Naslov: Citirajte i odgovorite

Didi je napisao/la:
Dobar diesel? Ha. Imao berlinga 1.9 obični diesel, imam kangooa 1.2 16v i kangooa 1.5 dci i svi su na potrošnji od 12 litara. Samo benzinac je na plin pa je jeftinije. Benzinac za 100 kn vozi dva dana a diesel jedan. Ipak je to čista gradska vožnja sa teretom. Zato sada struja.

Didi, nemoj se srditi na pitanju, ali kako uspjevaš trošiti 12 litara dizela u 1.5dCi? Prijatelj ima takav motor u cliu i kad ga je ganjao po ZGu cijeli dan s nas 5 u autu potrošnja nije bila iznad 7 litara (oko 1500kg s opremom).
Ako imaš "tešku" nogu morati ćeš voziti generator sa sobom u e-autu.

Riba, znam da je baterija malo, ali je motor i elektronika ok. Ako može dopunjavati između tura bude mu dovoljno. Ili će morati poduplati baterije...
[Vrh]
munjeni

PostPostano: 25.7.2013. čet. 08:49    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kome nije jasno zašto je tako velika potrošnja goriva neka proba jedan dan napraviti u ZG 100 - 150 km.
To uglavnom i nije vožnja, više je stajanje - kretanje - kočenje - stajanje.
Slavna Ljubljanska, Zagrebačka, Vukovarska, Nova Branimirova, da ne nabrajam dalje - sve su to crveni valovi.
Onaj koji je poštelavao semafore nije lud. Ipak se najviše u državnu blagajnu uprihodi od goriva za automobile.
[Vrh]
grrga

PostPostano: 25.7.2013. čet. 09:04    Naslov: Citirajte i odgovorite

U jednom proteklom periodu sam radio prijevoz mudonja po Zagrebu sa novim multivanom 2,5 tdi. Klima i kreni stani režim i brzine od prve do treće i potrošnja u prosjeku 18,5 litara.
[Vrh]
Roman

PostPostano: 25.7.2013. čet. 09:16    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja bih se vratio malo na pogon. Meni se uvijek sviđao SepEx DC motor ali ga nikada nisam uspio nabaviti i to iz dva razloga; jednostavan je regen i sa smanjenjem struje na uzbudi dobiješ više okretaja tj. veću brzinu a vidim da Kostov ima takve motore u ponudi.

Inače je u Traubeku I motor Balkancar koji se danas zove Kostov i isti takav je i danas u ponudi. No on je 7,5 kw snage pa je ipak malo preslab za upotrebu u teretnom autu, ali Kostov od 20 kw je već jako dobar.

Osim toga imaš i kod Teme iz Pule upotrebljive AC motore koji već isto imaju regen po defaultu (oni tjeraju Dokingov XD). No dosta su skupi a i kontroleri za njih su skupi. No ako želiš kvalitetu ima Mate (Crodriver) dva takva Temina motora pa možeš kod njega pitati. On ih dalje povoljnije a novi su.

Trebaš samo na papir staviti što želiš i da li to možeš financirati i onda lagano krenuti u preradu Smile
[Vrh]
bmwcabrio

PostPostano: 25.7.2013. čet. 11:26    Naslov: Citirajte i odgovorite

Didi je napisao/la:

potrošnja od 12l na 100km nafte..., to je oko 130kwh energije iz nafte , taj diesel je učinkovit oko 30% znači da si za pogon trebao oko 40kwh energije a ostalo je razbacao u vjetar neučinkovit motor.
elektroverzija bi bila učinkovita oko 90% tako da bi za takav teret u gradskim uvjetima trebao i više baterija nego što se spominjalo, ovo nije precizno ali je tu negdje , osim ako ti diesel nije ispravan pa troši ko lud bezveze.
malo mi je čudno da toliko troše....ja isto svaki dan vozim po gradu natovaren sa berlingom,kanguom,jumpijem.....ali potrošnje nisu baš tolike, a imam i bmw-a na plin tako da mi je sve jasno.
vama su auti ili neispravni ili im vadite mast od semafora do semafora.
[Vrh]
Tomy

PostPostano: 25.7.2013. čet. 12:02    Naslov: Citirajte i odgovorite

bmwcabrio je napisao/la:
Didi je napisao/la:

potrošnja od 12l na 100km nafte..., to je oko 130kwh energije iz nafte , taj diesel je učinkovit oko 30% znači da si za pogon trebao oko 40kwh energije a ostalo je razbacao u vjetar neučinkovit motor.
elektroverzija bi bila učinkovita oko 90% tako da bi za takav teret u gradskim uvjetima trebao i više baterija nego što se spominjalo, ovo nije precizno ali je tu negdje , osim ako ti diesel nije ispravan pa troši ko lud bezveze.
malo mi je čudno da toliko troše....ja isto svaki dan vozim po gradu natovaren sa berlingom,kanguom,jumpijem.....ali potrošnje nisu baš tolike, a imam i bmw-a na plin tako da mi je sve jasno.

palac
[Vrh]
r005w3lt

PostPostano: 25.7.2013. čet. 12:53    Naslov: Citirajte i odgovorite

bmwcabrio je napisao/la:
Didi je napisao/la:

Također je ista stvar kod mene. Trenutno zbog privremenog posla, vozim Peugeot Partnera, i redovito je natovaren 300-400kg. Znam da nije puno, ali s upaljen klimom, po gradu (uglavnom po samom centru, jer je za specifične dostave služi auto) uz stalne semafore, troši oko 6.2-8 L po ugrađenom računalu u njemu, a nisam primjetio da previše odstupa od stvarnog stanja. S tim, da ga ja znam često "malo jače potegnut", kad se nekamo baš žurim. Unutra je 1.6hdi turbo mašina, ali sad nemogu da vjerujem da 1.9tdi troši duplo više, ili 2.5tdi više od 3 puta više...
Plus još auto koji ja vozim je star skoro 8 godina, navodno je i manje trošio...
[Vrh]
zega

PostPostano: 25.7.2013. čet. 13:32    Naslov: Citirajte i odgovorite

bmwcabrio je napisao/la:

Svi znamo kako grrga vozi svog greyborga, i koliko wh po km to trosi (ko traubek)
Ako to translatiras na aute sa ICE, da sve je jasno...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
grrga

PostPostano: 25.7.2013. čet. 13:38    Naslov: Citirajte i odgovorite

Relacija Westin - Dom spoortova i natrag - 200 - 300 km u danu, isključivo gas - kočnica (voze se mudonje kojima se žuri) nikad nisam ubacio u četvrtu i nema ništa čudnog u toj potrošnji. Vozila (cca 15 komada) su bila potpuno nova, 13-15 km na satu.
[Vrh]
Didi

PostPostano: 25.7.2013. čet. 14:45    Naslov: Citirajte i odgovorite

Gledajte nemam vam šta lagati. Potrošnja je takva kakva je. I ja bi bio sretniji da je manja ali kada nije. Sve aute sam kupio nove i od početka je tako.
Nego ustvari nije uopče bitno koliko troši, bitno je da trebam složiti struju. Poslao sam upit crodriveru za taj motor.
Da li bi bilo pomoći išta da se stavi jedan monokristalni panel na krov?
[Vrh]
Cose

PostPostano: 25.7.2013. čet. 15:02    Naslov: Citirajte i odgovorite

Didi je napisao/la:
Nego ustvari nije uopče bitno koliko troši, bitno je da trebam složiti struju. Poslao sam upit crodriveru za taj motor.
Da li bi bilo pomoći išta da se stavi jedan monokristalni panel na krov?

Pitaj u NetEko za onaj njihov AC motor i pripadajuci kontroler.

Kada bi na krov mogao staviti 4 solarna panela od 250-300W, mogao bi za suncanog dana sakupiti par kWh struje. Pod uvjetom da ne parkiras u hladu, da se ne vozis po ulicama gdje drvece i zgrade rade sjenu, itd.

U slucaju 20kWh baterija (ili vise), to bi bilo ne vise od 10-15% dodatnog kapaciteta.

BTW ako dostavno vozilo tijekom dana dodje par puta u firmu - mozda ne bi bilo lose razmisliti o varijanti manjih baterija koje se mogu lako zamijeniti, pa se jedan paket puni dok se na drugom vozi. I jos imas manju masu koju vozis okolo sa sobom.

Recimo blok od 10kom 160Ah LiFePo4 celija je oko 50kg - dvoje odraslih to bez problema izvadi/stavi. Svaki blok se napravi da je fiksiran u svojem okviru sa ruckama kojim se lako manipulira, plus konektori za brzo odspajanje.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeća
Stranica 3 / 7.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.