<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Prerada Zastave 750-Fićo na elektro pogon iz 1982.
Idite na 1, 2  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
mike20

PostPostano: 2.5.2010. ned. 18:09    Naslov: Prerada Zastave 750-Fićo na elektro pogon iz 1982. Citirajte i odgovorite

Bez skupih kontrolera, elektronike na zanimljiv i jako jednostavan način riješen pogon

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
locoo

PostPostano: 2.5.2010. ned. 19:02    Naslov: Citirajte i odgovorite

Wow dobar kontroler hm da
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
pedjamil

PostPostano: 3.5.2010. pon. 14:15    Naslov: Citirajte i odgovorite

Smile I ja imam taj "Sam". Spominjao ranije na ovom forumu , ali bez skeniranih stranica(u vreme pre izgradnje Eyote)...Tehnika je uznapredovala u medjuvremenu.
[Vrh]
sone

PostPostano: 20.6.2013. čet. 11:57    Naslov: Citirajte i odgovorite

Tehnika je uznapredovala, a ja imam zelju da radim nesto ovako pa da vidimo mogu li biti bolji. Imam motor Rade Koncar 72v 5 kw (mislim da je isti kao ko romana),starog fiću,dobru volju i nesto alata.
[Vrh]
munjeni

PostPostano: 20.6.2013. čet. 19:09    Naslov: Citirajte i odgovorite

Želim ti da uspiješ ali Fićo mi kao automobil nije ostao u dobrom sjećanju.
Voli trunuti prenja strana kod muldi i onda imaš osjećaj da ti se lim pod nogama piga a i inače, stalno sam po njemu šarafio.
Glavni kvar je gumigelenk i prirubnica poluosovine. To je ing. Šafranko izbjegao direktnim priključivanjem 'motora' na kotače.
A i kočioni sistem stalno je radio probleme, možda uspiješ ako imaš dvokružni sistem koji se ugrađivao u zadnjih nekoliko godišta kad su već radili i Yugo.
[Vrh]
pedjamil

PostPostano: 21.6.2013. pet. 10:50    Naslov: Citirajte i odgovorite

Problemi sa kočnicama i prirubnicama se odavno drugačije rešavaju...Ljudi stavljaju diskove umesto doboša i poluosovine sa homokinetičkim zglobom (obe stvari ja koristim na svom Fići) i nikakvih problema nema. Nekad je većina ljudi sama održavala svoj auto , a danas isto radi uz pomoć platne kartice (ili keša) kod ovlašćenog servisera.
Lično mislim da bi u slučaju prerade , trebalo koristiti neki drugi menjač , jer je Fićin dosta slab , kao i ojačati karoseriju sa "sankama" (šasija).
[Vrh]
sone

PostPostano: 10.7.2013. sri. 13:35    Naslov: Citirajte i odgovorite

Fićo je trenutno kod limara pa kada on zavrsi svoje mogu da nastavim radove. Odabrao sam ga zato sto ga je sve manje na putevima,neke nedostatke cemo mu otkloniti a nekima progledati kroz prste Smile . Mislim da ce problema sa gumigelinzima,prirubnicama i kocinicama biti manje posto ce on imati svega 5.5 kw.
Konkretno, ja bi bio sasvim zadovoljan sa autonomijom od 20 km,ima li neko ideju koje akumulatore i kakav kontroler da koristim,cjena nije presudan faktor,volio bi da napravim nesto kvalitetno.
[Vrh]
Cose

PostPostano: 10.7.2013. sri. 14:10    Naslov: Citirajte i odgovorite

sone je napisao/la:
Fićo je trenutno kod limara pa kada on zavrsi svoje mogu da nastavim radove. Odabrao sam ga zato sto ga je sve manje na putevima,neke nedostatke cemo mu otkloniti a nekima progledati kroz prste Smile . Mislim da ce problema sa gumigelinzima,prirubnicama i kocinicama biti manje posto ce on imati svega 5.5 kw.
Konkretno, ja bi bio sasvim zadovoljan sa autonomijom od 20 km,ima li neko ideju koje akumulatore i kakav kontroler da koristim,cjena nije presudan faktor,volio bi da napravim nesto kvalitetno.

40Ah LiFePo4 baterije (oko 35kg za 72V), mali Golden motor 5kW, kontroler kod Grge da moze dati 100-150A u spici i vozis se ko veliki. Wink
[Vrh]
mkarli17

PostPostano: 10.7.2013. sri. 22:31    Naslov: Citirajte i odgovorite

sone je napisao/la:
prodajem ti ja provjereni motor končar 5kw i kontroler zapi h2 72V 400A što je odlićna kombinacija.
[Vrh]
sone

PostPostano: 24.7.2013. sri. 13:34    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cose je napisao/la:
sone je napisao/la:

40Ah LiFePo4 baterije (oko 35kg za 72V), mali Golden motor 5kW, kontroler kod Grge da moze dati 100M-150A u spici i vozis se ko veliki. Wink

Motor vec imam( rade koncar ),koliko mislis da bi mogao preci sa ovakvim baterijama ?
[Vrh]
sone

PostPostano: 24.7.2013. sri. 13:35    Naslov: Citirajte i odgovorite

mkarli17 je napisao/la:
sone je napisao/la:
prodajem ti ja provjereni motor končar 5kw i kontroler zapi h2 72V 400A što je odlićna kombinacija.
Imam taj motor Smile
[Vrh]
Cose

PostPostano: 24.7.2013. sri. 19:21    Naslov: Citirajte i odgovorite

sone je napisao/la:
Cose je napisao/la:
40Ah LiFePo4 baterije (oko 35kg za 72V), mali Golden motor 5kW, kontroler kod Grge da moze dati 100M-150A u spici i vozis se ko veliki. Wink

Motor vec imam( rade koncar ),koliko mislis da bi mogao preci sa ovakvim baterijama ?

Racunaj otprilike 150Wh po kilometru po ravnom - moze biti manje za duze relacije bez puno stajanja ili vise od toga (puno stani/kreni, teza noga na gasu...).

Baterije treba dimenzionirati prema zeljenoj kilometrazi tako da barem 20% kapaciteta ostane u baterijama, pozeljno i 30% (tada baterije imaju duplo veci broj ciklusa).

Kod spomenutih baterija je rijec o 24 baterije 40Ah nazivnog napona 3.2V - 24*40*3.2 = 3072Wh, kad skines 20% rezerve to je 2450Wh. Sa potrosnjom 150Wh to ispada oko 16km.
[Vrh]
riba

PostPostano: 24.7.2013. sri. 20:57    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ma u tako malom i lagonom autu nije sigurno 150, prije 100 do 120.
[Vrh]
bmwcabrio

PostPostano: 24.7.2013. sri. 23:49    Naslov: Citirajte i odgovorite

uz pažljivu vožnji i ispod 100......
to je lagano.
[Vrh]
Cose

PostPostano: 25.7.2013. čet. 08:35    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da, vjerojatno ce biti manje - ali je bolje zeznuti u smjeru predimenzioniranja nego da budu baterije manjeg kapaciteta.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2  Sljedeća
Stranica 1 / 2.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.