<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Prerada bmw e36 limuzina u electric
Idite na 1, 2, 3, 4  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Gamebookers

PostPostano: 23.6.2013. ned. 16:01    Naslov: Prerada bmw e36 limuzina u electric Citirajte i odgovorite

Eto došli smo i do toga, premda ideja datira još od davne 1986 i grada ZGB.

Iskreno više manje na tome se planu nije puno ništa pomaklo za taj cijeli niz godina, pa ispada da sam ga već tada treba složiti i prišparati si na gorivu cca dobrih pola milionćeka kuna Sad

Zašto bmw i zašto e36 ?

Jednostavan razlog što taj auto vozim veliki niz godina, imam ih na bacanje, perfomanse i dopadljivost linije neću spominjati i eto odabir je baš e36 limuzina.

Zahtjevi koje stavljam pred sebe ukratko:

1. Najmanji mogući broj prerada na šasiji (atest)
2. Relativno malo kilograma, za priličan doživljaj vožnje; na atest moram doći s max težinom vozila sada u knjižici (imam nekoliko šasija od 1130-1390 kg)
3. Autonomija 50 km (proširljivo na 110 nakon atesta)
4. Putna brzina 70 km/h
5. Ubrzanje 0-70; 14-18 sec
6. Ne potrošiti više 10 tisuća kuna na cestu (u adw. verziji do 18 tisuća kuna)

U pogon mislim uglaviti nešto na 144V što može požderati barem 20 kW do 15 sec.nominalno možda 7-8kW a da je negdje 2850 okretaja i obavezno "licht" verziju olovnjača Very Happy dok baterije ne postanu jeftinije (uzalud potroši do sada 25+ godina za to, al ništ od toga)

Pošto ostaje getriba i radi se o zadnjem pogonu ne očekujem većih problema (ono moš misliti).

Eto šasije su već olakšane, sad idu male slatke stvari, one koje jako dobro znam i one koje nemam pojma.

Sve sugestije dobro došle upravo ovdje u tread, na šta ću naletiti i gdje bi mogao probleme imati. Bilo bi dobro da vlasnici e-mobila (još ako su radili sami) nabace neke sugestije aka potrošnja (kako ovo gordo zvuči), ubrzanje, snaga po kg vozila, maksimalna autonomija itd..itd..

btw: Koliko ima zapravo e-mobila na cesti koji su prošli atest?

Zadnja promjena: Gamebookers; 23.6.2013. ned. 17:25; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gec

PostPostano: 23.6.2013. ned. 17:09    Naslov: Citirajte i odgovorite

perormanse nisu problem, problem je lova, za 10kkuna to ne možeš napraviti.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
mkarli17

PostPostano: 23.6.2013. ned. 17:16    Naslov: Citirajte i odgovorite

imaš prevelike apetite a premalo love misliš ukucat, probaj sa manjim autom ali opet ne premalim palac
[Vrh]
bmwcabrio

PostPostano: 23.6.2013. ned. 19:58    Naslov: Citirajte i odgovorite

za 10 000kn trlja oci smijeh
neznam jesi čitao koliko me koštao renault 5 , a jako puno su mi frendovi pomogli i imao sam dosta sreće sa svime.
[Vrh]
grrga

PostPostano: 23.6.2013. ned. 20:06    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ma cifra je OK, valuta je vjerojatno tipfeler. Kn i euro su na tipkovnici blizu Very Happy
[Vrh]
MP

PostPostano: 23.6.2013. ned. 20:23    Naslov: Re: Prerada bmw e36 limuzina u electric Citirajte i odgovorite

Gamebookers je napisao/la:

klasa optimist palac
[Vrh]
miko

PostPostano: 23.6.2013. ned. 20:38    Naslov: Citirajte i odgovorite

Bok Slavonac

Ovdje imaš vrlo poučno obrađenu preradu, automobil je isto težak kao i tvoj.

http://www.e-vozila.com/dokumenti_forum/Tehnicki_elaborat_preinake_vozila_Toyota_celica.pdf

Trebati će ti puno dijelova a onaj dio koji imaš (auto) je vjerovatno među jeftinijim komponentama koje su potrebne za preradu. Napon koji si predvidio ti sam po sebi jako diže cijenu prerade, komponente na 72V su puno dobavljivije i puno jeftinije nego one na 144V i više. Za bilo kakvu preradu iznos koji si predvidio ti je minimum i to uz jako dobro odrađenu kupnju. Želim ti puno sreće i volje, jedino ti to treba i uspjet ćeš.

Vidim da si pisao da si spreman dati razliku u cijeni goriva za komponente za elektro auto, vožnja na struju te isto košta i to na lifepo4 0,25kn po km za baterije i cca 0,11 kn za struju, olovo je isto tu negdje ako ga povoljno nabaviš i kasnije prodaš ali to je upitno.
[Vrh]
Cose

PostPostano: 23.6.2013. ned. 20:56    Naslov: Citirajte i odgovorite

grrga je napisao/la:
Ma cifra je OK, valuta je vjerojatno tipfeler. Kn i euro su na tipkovnici blizu Very Happy

Bas tako - osobito za 144V sustav... A i olovne baterije otpadaju u toj varijanti jer je 12 komada 100Ah preko 400kg.

Gamebookers, malo trebas revidirati prohtjeve i vidjeti sto je od svega navedenog zapravo vazno, pa onda kombinirati gdje raditi kompromise.
[Vrh]
Gamebookers

PostPostano: 24.6.2013. pon. 09:58    Naslov: Citirajte i odgovorite

Gec je napisao/la:
perormanse nisu problem, problem je lova, za 10kkuna to ne možeš napraviti.

Lova nije problem, nema je !!! Very Happy

Moje odokativno s računicama x 2 kaže to je to ! Mora biti dosta.
[Vrh]
Gamebookers

PostPostano: 24.6.2013. pon. 10:01    Naslov: Citirajte i odgovorite

mkarli17 je napisao/la:
imaš prevelike apetite a premalo love misliš ukucat, probaj sa manjim autom ali opet ne premalim palac

Gle nedostaju 3 bitne stvari, motor za premotati, kontroler za napraviti i baterije koje treba kupiti !

Apetiti nisu veliki po meni nikako ! Manji auto zaista neću slagati s manjim konforom
[Vrh]
Gamebookers

PostPostano: 24.6.2013. pon. 10:02    Naslov: Re: Prerada bmw e36 limuzina u electric Citirajte i odgovorite

MP je napisao/la:
Gamebookers je napisao/la:

klasa optimist palac

He-he, i krepati ću takav!
[Vrh]
anonymous coward

PostPostano: 24.6.2013. pon. 10:02    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja ne kužim kako netko tako lako maksimalistički na prvu Shocked .
Prvo treba sitnim koracima pa tek onda krupnim a i puzanje je za početak preporučljivo.
I konverzija bedastog romobila na struju je zahtjevna, a kamoli auta.

Ali moguće da sam u krivu, ako imaš radionu, frendove znalce, više gajbi pive, čeličnu volju jednog Sturmbannführer-a ako ne i Obergruppenführera sve je moguće palac
[Vrh]
Gamebookers

PostPostano: 24.6.2013. pon. 10:03    Naslov: Citirajte i odgovorite

miko je napisao/la:
Bok Slavonac

Ovdje imaš vrlo poučno obrađenu preradu, automobil je isto težak kao i tvoj.

http://www.e-vozila.com/dokumenti_forum/Tehnicki_elaborat_preinake_vozila_Toyota_celica.pdf

Trebati će ti puno dijelova a onaj dio koji imaš (auto) je vjerovatno među jeftinijim komponentama koje su potrebne za preradu. Napon koji si predvidio ti sam po sebi jako diže cijenu prerade, komponente na 72V su puno dobavljivije i puno jeftinije nego one na 144V i više. Za bilo kakvu preradu iznos koji si predvidio ti je minimum i to uz jako dobro odrađenu kupnju. Želim ti puno sreće i volje, jedino ti to treba i uspjet ćeš.

Vidim da si pisao da si spreman dati razliku u cijeni goriva za komponente za elektro auto, vožnja na struju te isto košta i to na lifepo4 0,25kn po km za baterije i cca 0,11 kn za struju, olovo je isto tu negdje ako ga povoljno nabaviš i kasnije prodaš ali to je upitno.

Thnx, vrlo, vrlo korisno!
[Vrh]
Gamebookers

PostPostano: 24.6.2013. pon. 10:07    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cose je napisao/la:
grrga je napisao/la:

Bas tako - osobito za 144V sustav... A i olovne baterije otpadaju u toj varijanti jer je 12 komada 100Ah preko 400kg.

Gamebookers, malo trebas revidirati prohtjeve i vidjeti sto je od svega navedenog zapravo vazno, pa onda kombinirati gdje raditi kompromise.

A gle zamisao je takva da se izbjegnu ogromne struje cuclanja iz accu-a, sad da neću ići na vidim već oprobane verzije za moju prvu preradu ne tvrdim, ali se inaće vidim na bitno drugačijim naponima i konceptima !
[Vrh]
Gamebookers

PostPostano: 24.6.2013. pon. 10:13    Naslov: Citirajte i odgovorite

anonymous coward je napisao/la:
Ja ne kužim kako netko tako lako maksimalistički na prvu Shocked .
Prvo treba sitnim koracima pa tek onda krupnim a i puzanje je za početak preporučljivo.
I konverzija bedastog romobila na struju je zahtjevna, a kamoli auta.

Ali moguće da sam u krivu, ako imaš radionu, frendove znalce, više gajbi pive, čeličnu volju jednog Sturmbannführer-a ako ne i Obergruppenführera sve je moguće palac

Moj kut gledišta na stvar je sljedeći: Razlika u cijeni je manja od 30% daklem nebitna, a dobit veća od 200% daklem vrlo primjetna !

Možda ne gledam dobro, ali moja volja je takva , inače kažu da sam samovoljan ! Smile

btw: ja rastavim i sastavim cijeli e36 unutar tri dana kad me dođe, ako to išta znači i to i na -14 C Cool

Zadnja promjena: Gamebookers; 24.6.2013. pon. 18:12; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3, 4  Sljedeća
Stranica 1 / 4.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.