<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Grijanje u EV preradi
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Didi

PostPostano: 13.9.2013. pet. 10:37    Naslov: Citirajte i odgovorite

A šta je sa nekakvim grijanjem ili protočnim bojlerom iz jahti ili brodova? Oni svi rade na 12v.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Cose

PostPostano: 13.9.2013. pet. 11:27    Naslov: Citirajte i odgovorite

Didi je napisao/la:
A šta je sa nekakvim grijanjem ili protočnim bojlerom iz jahti ili brodova? Oni svi rade na 12v.

Rade na 12V ali trebaju i nesto diesela - uglavnom Webasto i Eberspacher. Elektricne nisam vidio da postoje u takvom obliku (grijalice vode za kavu se ne racunaju).
[Vrh]
riba

PostPostano: 13.9.2013. pet. 11:33    Naslov: Citirajte i odgovorite

Govorim o starijem webastu, treba naći rabljeni.
[Vrh]
Zex
Gost

PostPostano: 13.9.2013. pet. 11:44    Naslov: Citirajte i odgovorite

Didi je napisao/la:

Tu ćeš se usrati od cijene jer sve što ima natpis 'marine' ima cijenu najmanje x 3, a što je starije to je skuplje.
Treba tražiti male kamionske.
[Vrh]
pesovic

PostPostano: 13.9.2013. pet. 11:53    Naslov: Citirajte i odgovorite

Većina proizvođača automobila u ponudi za dizele ima dodatne električne grejače kabine (izgledaju kao radijator za grejanje kabine). Oni se napajaju sa 12V, imaju tri grejača i snaga im je oko 1kW (postoje tri stepena grejanja). Oni se uključuju kako bi ubrzali zagrevanje kabine, jer se savremeni dizeli sporo zagrevaju zbog visoke efikasnosti. U pitanju su grejači sa PTC elementima (nekom keramikom) koja ne postiže temperature veće od 200 stepeni i grejanje kabine počinje momentalno. Po meni su oni bolje resenje og grejanja vode, gde su mnogo veće komplikacije a i efikasnost je sigurno manja. Verovatno se ti grejači mogu naći na auto otpadima po povoljnoj ceni, ja planiram danas da idem da tražim jedan za moj električni auto. Samo treba naći grejač odgovarajućih dimenzija da stane na mesto radijatora. Dosada sam našao grejač za Fiate, on je dimenzija 27x11 cm, debljine 2cm, ali mi je predugačak.
[Vrh]
r005w3lt

PostPostano: 13.9.2013. pet. 12:37    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hmm zanimljivo riješenje, nešto ovako?

http://www.ebay.com/itm/12V-24V-150W-200W-PTC-Heating-Element-Thermostatic-Electric-Heater-for-car-/261268730491?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3cd4d4727b
[Vrh]
pesovic

PostPostano: 13.9.2013. pet. 12:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da, stim što je ovo neko custom rešenje. Evo nekih primera PTC grejača za vozila.

VW, AUDI, SKODA i SEAT
http://www.ebay.com/itm/VW-AUDI-SKODA-air-heater-heating-electric-element-matrix-1K0963235F-1K0-963-235F-/271272823608?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item3f291ecb38&vxp=mtr

PEUGEOT
http://www.ebay.co.uk/itm/PEUGEOT-407-2004-2008-CITROEN-C6-INTERIOR-HEATER-ELECTRIC-HEATING-ELEMENT-/221264980508?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item33846baa1c

RENAULT
http://www.ebay.co.uk/itm/Renault-Megane-2003-2008-Electric-Heater-Element-Free-Postage-/261280605169?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item3cd589a3f1
http://www.ebay.co.uk/itm/RENAULT-ESPACE-MK4-2-2-DCI-ELECTRIC-HEATER-CATEM-52-409-873-01-/181157565043?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item2a2dd51273

FORD
http://www.ebay.co.uk/itm/FORD-FOCUS-TITANIUM-2009-ELECTRIC-HEATER-ELEMENT-3M51-18K463-FB-/181214232487?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item2a3135bfa7

Dakle ima ih skoro u svim vozilima, samo treba pogoditi dimenzije.
[Vrh]
mike20

PostPostano: 13.9.2013. pet. 12:52    Naslov: Citirajte i odgovorite

Svaka čast za link, ovo tražim već jedno vrijeme.
[Vrh]
r005w3lt

PostPostano: 13.9.2013. pet. 12:54    Naslov: Citirajte i odgovorite

Genijalno, ali evo, vidimd a kinezi to rade po mjeri. Dakle kažeš kakve karakteristike hoćeš, koje dimenzije i oni ti naprave. Čak rade i nastavke za vodeno hlađenje, da se mogu iskoristiti postojeći elementi u automobilima.

Ako ovu bude uistinu radilo, onda je to odlično riješnje, jednostavno, i efikasno. palac
[Vrh]
Cose

PostPostano: 13.9.2013. pet. 13:09    Naslov: Citirajte i odgovorite

r005w3lt je napisao/la:
Genijalno, ali evo, vidimd a kinezi to rade po mjeri. Dakle kažeš kakve karakteristike hoćeš, koje dimenzije i oni ti naprave. Čak rade i nastavke za vodeno hlađenje, da se mogu iskoristiti postojeći elementi u automobilima.

Ako ovu bude uistinu radilo, onda je to odlično riješnje, jednostavno, i efikasno. palac

Serijske 12V varijante su problem jer moras imati DC/DC odgovarajuce snage (1kW), a PTC po mjeri je ugradjen u par auta i radi na naponu baterija (npr. Cubi).

Kod PTC-a je bitno znati tocan napon jer inace ne radi dobro (za razliku od obicnih grijaca koji samo manje ili vise griju ovisno o naponu).
[Vrh]
pesovic

PostPostano: 13.9.2013. pet. 13:15    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja sam se odlučio za grejanje na 12V jer sam planirao da ga napajam iz akumulatora za auto instalaciju, a on će se puniti preko zasebnog punjača. Za punjač tog akumulatora sam planirao da bude malo predimenzionisan kao bi mogao da se preko njega vozilo zagreva pre polaska, da ne bi trošilo akumulator, posle kad se auto pokrene, grejač se može naštelovati na najniži stepen, kako se stakla ne bi ledila. Trenutni akumulator mi je originalni 45Ah, ali sam planirao da stavim neki AGM akumulator većeg kapaciteta.
[Vrh]
maliodpalube

PostPostano: 13.9.2013. pet. 14:05    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nekako svi razmišljaju o nekom "predgrijavanju", na bilo koji način. To bi važilo za one koji imaju neki ustaljeni ritam vožnje (na posao i s posla). Ja u auto uđem desetak puta u danu i nikad u neka pravilna i predviđena vremena. Onda se razmišlja o nekoj akumulaciji topline. Sumnjam da je voda dobar akumulator. Šamot u nekoj hand made peći, izoliran staklenom vunom i s malim ventilatorom bi bio bolje rješenje. No, konačno i pravo rješenje je ipak webasto pod svaku cijenu. Ovo što kaže zex je točno - struje ionako imamo premalo da bismo je "bacali" na grijanje kabine. Treba složiti neki cekas grijač, da se zadovolji atest, a pravo grijanje na naftu, benzin ili plin.
[Vrh]
pesovic

PostPostano: 13.9.2013. pet. 15:19    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo nađoh na auto-otpadu električni grejač od VW Pola za 17 Evra (2000 din). Bilo ih je raznih ali odlučio sam se za najmanjeg jer se nadam da će najmanje trošiti a i veličine je približne kao i radijator na autu.

Dimenzije samog grejača su 16 x 10 cm i debljina 1,2cm, a sa žaštitnom plastikom iznose 22 x 17 cm. Grejač se sastoji od 3 grejača sa zajedničkom masom (braon žice). PTC elementi su plave boje i zalepljeni su između susednih izmenjivača. Srednji grejač ima šest elemenata a krajnja dva po tri. Vezivanjem za krajnje grejače (crne i bele žice) grejač se može zakačiti na mnogo veći napon (4x13.5=54V svi grejni elementi na red). Mogu se spojiti i dva ovakva grejača na red pa eto grejača za 96V.

Na otpadu sam za iste pare mogao uzeti i grejač za Golfa 5, ali je bio malo veći (25 x 20cm) pa sam odustao zbog gabarita.

Grejač ću večeras zakačiti na akumulator pa ispitati potrošnju struje i izmeriti površinsku temperaturu.

Ko se boji zime još......?
[Vrh]
Zex
Gost

PostPostano: 13.9.2013. pet. 21:30    Naslov: Citirajte i odgovorite

pesovic je napisao/la:
Ko se boji zime još......?

Onaj kome su prazne baterije. Pogotovo na pola puta do kuće Very Happy
[Vrh]
pesovic

PostPostano: 14.9.2013. sub. 08:30    Naslov: Citirajte i odgovorite

Citat:
Onaj kome su prazne baterije. Pogotovo na pola puta do kuće

Šalim se, auto planiram koristiti na kraćim relacijama, pogotovu zimi (do posla i natrag imam 5km, do sela i natrag 7km...) Tako da će akumulator od 12V moći da izdrži te relacije.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Sljedeća
Stranica 4 / 12.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.