<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

BMW e36...moguci projekt
Idite na 1, 2  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Sharky

PostPostano: 15.3.2011. uto. 22:37    Naslov: BMW e36...moguci projekt Citirajte i odgovorite

Pozdrav svima, ja sam Antonio iz Poreča imam 25g...zelja mi je prepraviti ovaj BMW da vozi na elektricni pogon, nadam se ugodnom druzenju i puno dobrih savjeta palac

BMW e36 318is cupe

1: trenutni motor ima oko 100kw...koliko jaki elektricni motor bi morao imati kw da bude iste ucinkovitosti...
2: bilo bi pozeljno da je motor spojen direkt na kardan-znaci bez mijenjaca
3: domet vozila bi morao biti minimalno oko 100km
4: dal se moze sa 5.000e budeta napraviti ista sta sam zamislio, posto sam vidio da neko je pokrenuo peglicu sa 5.000kn!????
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
solarstorm

PostPostano: 16.3.2011. sri. 07:41    Naslov: Citirajte i odgovorite

možda 15k€. Za 5 ne možeš ni poštene baterije kupiti.
[Vrh]
Sharky

PostPostano: 16.3.2011. sri. 08:06    Naslov: Citirajte i odgovorite

solarstorm je napisao/la:
možda 15k€. Za 5 ne možeš ni poštene baterije kupiti.

Bok

Postene baterije?...Nemam namjeru ulupati odmah neke pare u ovu kantu...ovo mi je auto za projekt, stavit cu sve polovne dijelove za pocetak...i ako vidim da to sljaka ide sve novo u novi bmw! se kuzimo palac
[Vrh]
debeli

PostPostano: 16.3.2011. sri. 08:08    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nema pottrebe za pretprojektom.

Stvar provjereno "šljaka"

...ali ne za 5000 EUR

U peglicu je uloženo puno više do 5000 hrk
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Sharky

PostPostano: 16.3.2011. sri. 08:22    Naslov: Citirajte i odgovorite

debeli je napisao/la:
Nema pottrebe za pretprojektom.

Stvar provjereno "šljaka"

...ali ne za 5000 EUR

U peglicu je uloženo puno više do 5000 hrk

To sam i predpostavljao...pratio sam malo projekt al samo sam naveo onoliko koliko su i na videozapisu bili spomenuli!

Koliko bi onda morao ulozit da to vozi?
[Vrh]
Sharky

PostPostano: 16.3.2011. sri. 09:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

Naravno sve radove i popratno radim sam, tako da me zanima iskljucivo neka okvirna cijena za motor i kontroler baterije...
[Vrh]
dangerzone

PostPostano: 16.3.2011. sri. 10:32    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sharky je napisao/la:
Naravno sve radove i popratno radim sam, tako da me zanima iskljucivo neka okvirna cijena za motor i kontroler baterije...

Da, u Peglici je mozda 5000kn materijala ali nisu ubrojeni sati i sati rada autora projekta.

Za taj E36 imas vise opcija za konverziju na struju. Jedna je gotov sustav od Ac Propulsion koji ima motor od 200kW Peak/90kW kontinuirano, set baterija i dva punjaca s kontrolerima. Ako se dobro sjecam motor je bio 10k$, baterije isto toliko a punjaci i kontroleri isto, sve skupa racunaj oko 30k$ u Americi. Koliko si si dobar s nasim carinicima toliko ce ti biti davanja jos iznad toga. Oni proizvode taj sustav jos od devedesetih godina proslog stoljeca tako da je vec razradjen, ugradjuju ga u Teslu i provjeren je da radi dobro.

Opcija dva je da ides sam raditi (kako je Chuby radio Peglicu) ili da imas svoj team ljudi koji rade za tebe (kako Crodriver radi svoj BMW) a zadnja je da sam radis s pomoci proizvidjaca djelova koje kupujes i nekih strucnih ljudi s ovog foruma. Ima jedan dobar projekt E36 koji lik radi u Kanadi, medjutim on ostavlja getribu i instalacije od originalne E36 tako da je tu mozda mrvicu jednostavnije ali se smanjuje iskoristivost. Jedini je problem cijene kostanja, nemoj misliti da ces proci ispod kojih 20.000 Eura ako zelis ove performanse koje si spomenuo. To sada izgleda puno ali kad uzmes u obzir da te 100km kosta 3kn, da nema servisa (ulja, filtera, svijecica i kojecega drugog) onda se zbrojis na trosak od 3.000kn za 100k kilometara u pet godina. Zbroji koliko ti benzinski motor trosi s servisima i uljem pa vidi koja ti je varijanta isplativija. I da, strujni motor ima puno jacu snagu i moment od benzinskog, doslovno cupa.

BMW E36 projekt:
http://www.evdrive.com/bmw_project/acmotor.html

AC Propulsion
http://www.acpropulsion.com/

I pogledaj si Chuby-evu Peglicu i Crodriverov BMW na ovom forumu.

Dobru zabavu. Wink
[Vrh]
grrga

PostPostano: 16.3.2011. sri. 12:04    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kriva je malo matematika, 3 kn/100km troši bolji bicikl, auto troši ipak mrvicu više Smile
[Vrh]
dangerzone

PostPostano: 16.3.2011. sri. 12:32    Naslov: Citirajte i odgovorite

grrga je napisao/la:
Kriva je malo matematika, 3 kn/100km troši bolji bicikl, auto troši ipak mrvicu više Smile

A koliko je sad kiloWat, zar nije u rangu od kojih 30ak lipa..? Deru nas iz Elektre, donedavno je bila 20ak lipa a sad svakim danom sve vise poskupljuju. Mislis da bi mu trebalo vise od kojih 10kW do 15kW sati za tih stotinjak kilometara..? Onaj A2 je presao kojih 600km od Berlina do Munchena s manje od 100kW sati a ako bi E39 trosio 20kW/100km koliko to vise onda ispada..? 6kn za 100km ili tako nekako..?
[Vrh]
Roman

PostPostano: 16.3.2011. sri. 13:22    Naslov: Citirajte i odgovorite

Bok, Antonio,

drago mi je da bi želio ući u projekt elektromobila. Kao što si već vjerojatno vidio ja se već četiri godine vozim na struju tako da imam neka iskustva oko toga. Prvo si trebaš odrediti neke ciljeve koje želiš postići sa preradom. Rekao si da želiš domet najmanje 100 km. Ok, to je iz sadašnje perspektive lako ostvarivo a ovisi samo o kapacitetu akumulatora koje ćeš staviti. Preporuka je LiFePo4 akumulatore jer olovni su dosta teški pa ih treba više za isti kapacitet. Nisi naveo maksimalnu brzinu koju želiš postići a ona osim snage motora ovisi i o broju okretaja elektromotora na određenom naponu. Trebaš isto odrediti na koji napon želiš ići. Mi smo tu šareno društvo sa naponima od 48, 72, 80, 96 pa do Mate sa 380 V.

Budući da si auto već odabrao moraš biti svjestan da ćeš imati poteškoća sa servo volanom i kočnicama tj. nabava vakum pumpi i usklađenje njihovog rada sa potrebama.

Elektromotor možeš čak i kod nas naći ako pitaš Matu (Crodriver) da li još ima onaj Kostov od 80 KW i da li bi ga prodao ali on je na 380 V pa ti je time i napon zadan. Toplo preporučam za normalnu vožnju ostavljanje mjenjača i kuplunga jer pri pokretanju i na uzbrdicama treba manje ampera. Mišljenje je da ti 5000 € neće biti dovoljno za tvoje želje ali ako smanjiš apetite moglo bi se čak i izvući ali da li bi bio zadovoljan brzinom oko 50 km/h i dometom oko 50 km to moraš ipak sam odlučiti.
[Vrh]
CroDriver

PostPostano: 16.3.2011. sri. 17:17    Naslov: Citirajte i odgovorite

AC peopulsion nema šanse da dobijete za išta približno 10.000$

Moj auto trenutno istražuju strojarski fakultet i CVH zajedno, a isti ti ljudi su vidjeli sve ostale el. aute u Hr.

Ovo što sam ja radio je nešto sasvim drugo i ne može se uspoređivati sa bilo kojim el. autom na svijetu.

Nemojte biti u zabludi i misliti da je lako napraviti el. auto takvih performansi.

Čubi je vrhunski stručnjak i nije siromah te je napravio odličan posao - realan, iskoristiv automobil za everiday uporabu. Naš razvoj je na nivou OEM-ova i čak bi se usudio reći da je u nekim slučajevima i daleko iznad njih tako da mislim da se nebi trebali mjeriti/ravnati po mom projektu. Mi imamo sasvim druge ciljeve koje su irealni za pojedince.

Sa 5.000 € nećeš ništa napraviti po pitanju performansi ili dometa. Ali pokušaj ako misliš da možeš, ljudi ovdje će ti pomoći koliko mogu ali moraš znati da u HR postoje samo 4 automobila na struju vrijedna spomena, a od tih 4 su neki bolje, neki lošije složeni. Sukladno tome ima jako malo ljudi koji imaju praktičnog iskustva. Jedno je tipkanje po forumu, drugo je doista napraviti nešto.
[Vrh]
Sharky

PostPostano: 16.3.2011. sri. 18:50    Naslov: Citirajte i odgovorite

Napokon neki konkretni odgovori...
Sto se tice performansi nisam trazio nikakva ubrzanja...cisto da vozi i zadovoljan sam sa maximalnom brzinom od 100kmh...

Ja bi rado da mi izaberete motor za taj projekt, posto nisam previse upucen u to, dal bi bilo dovoljno 50KW konstantnih...

A sto se tice rijesavanja servo pumpe i kocionog cilindra - to je vec rijeseno...elektricna servo pumpa od nekog auta xy imam i el. pumpica koja pumpa cilindar kocnice do određenog pritiska pa se gasi i tako konstantno....znaci to je rijeseno...
trebam preporuku za motor... koj, koliko KW, dovoljno mi je 100kmh i ubrzanje od 10sekundi do 100kmh...mislim da ne trazim previse....neko mi kaze da je 50kw uvrh glave...neznam sta mi vi preporucujete?????
[Vrh]
CroDriver

PostPostano: 16.3.2011. sri. 20:53    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo ti najbolji motor za to:

http://kostov-motors.com/tractionmotors/kostovevmotors-and-kits/seriesdcmotorsforelectricvehicles/k9220v/

Najbolji kontroler za tvoj projekt je Soliton Junior.

Krajem mjeseca mi trebaju stići dva takva motora iz tvornice. Ako hoćeš jedan takav se javi još ovaj tjedan da i za tebe naručim. Neću ti ništa naplatit, samo će ti shipping bit jeftiniji. Isto tako sam naručio i jedan Soliton Junior kontroler za špijunažu Smile koji također stiže od Kostova pa mogu i to naručit.

Ta konfiguracija ti omogućuje oko 150 kW snage kratkotrajno ako baterije izdrže.

Ona samo još trebaš punjač, Battery Management System (BMS), kable, releje, utičnice, gas pedalu i stotine sitnica.

Najgore je onda napraviti adapter za getribu, nosače za motor i bateriju itd. ali sve se može ako se ima volje.

Eto, nema puno filozofije...
[Vrh]
CroDriver

PostPostano: 16.3.2011. sri. 21:05    Naslov: Citirajte i odgovorite

Btw: Ekipa iz dokinga je uspjela skurit jedan takav motor koji sam im posudio prije par dana. Nemam pojma na koju foru im je to uspjelo. Zato sam sad morao naručit dva.
[Vrh]
Sharky

PostPostano: 16.3.2011. sri. 21:52    Naslov: Citirajte i odgovorite

CroDriver je napisao/la:
Evo ti najbolji motor za to:

http://kostov-motors.com/tractionmotors/kostovevmotors-and-kits/seriesdcmotorsforelectricvehicles/k9220v/

Najbolji kontroler za tvoj projekt je Soliton Junior.

Krajem mjeseca mi trebaju stići dva takva motora iz tvornice. Ako hoćeš jedan takav se javi još ovaj tjedan da i za tebe naručim. Neću ti ništa naplatit, samo će ti shipping bit jeftiniji. Isto tako sam naručio i jedan Soliton Junior kontroler za špijunažu Smile koji također stiže od Kostova pa mogu i to naručit.

Ta konfiguracija ti omogućuje oko 150 kW snage kratkotrajno ako baterije izdrže.

Ona samo još trebaš punjač, Battery Management System (BMS), kable, releje, utičnice, gas pedalu i stotine sitnica.

Najgore je onda napraviti adapter za getribu, nosače za motor i bateriju itd. ali sve se može ako se ima volje.

Eto, nema puno filozofije...

skace od srece to sam trazio, ova kombinacija mi se jako svida...
Mislio sam neki trofazni nabaciti jer mi frend ima toga ko blata i dao bi mi motor za nista...al kad vidim ove podatke od DC-a...razmislit cu jos malo pa ti se javim do kraja sedmice! inace ovih kratkotrajnih 150kw to bi cak islo zanimljivo na ubrzanju/dostizanju putne brzine kako vec da kazem!

Pitanje: dali si mi dao ovu konfiguraciju da slozim na mijenjac ili moze i na kardan direktno? imam na raspolaganju dva differencijala...od 3.45 original i 4.45 od automatik modela!

Ako bi gledao podatke od Kostov 9 "6.800rpm" stavim motor direkt na kardan i stavim ovaj differencijal od 4.45omjer da smanjim krajnju i dobim na momentu/snazi... po kalkulatoru bi mi max brzina bila 180kmh---naravno to je kalkulator. to mi je najbolja kombinacija koju mogu slozit sto se prijenosa tice...inace da imam jos kraci diff bi stavio da smanjim krajnju i dobim jos na snazi...

A sto se tice nosaca motora i tih stvari...imam radionu, imam alat, strojeve...to su mi sve slatke muke samo se ne kuzim previse u te struje smijeh1 ...naucit cu, prvo moram dosta toga prozvakat ovdije palac
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2  Sljedeća
Stranica 1 / 2.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.