<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

e-uno
Idite na 1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
orjen

PostPostano: 9.8.2012. čet. 12:43    Naslov: e-uno Citirajte i odgovorite

da se maknem iz tuđeg topica

Pozdrav,
kako nema podforuma za predstavljanje, onda ću ovako,
čestitke bmwcabrio, vrlo lijepo napravljeno, i vrlo brzo svaka čast.

Upravo zatvaram financijsku konstrukciju ( taman sam završio jednu samogradnju drugog tipa), za sličan projektić , i nakon dugo lurkanja po ovom forumu i raznim drugim stranicama ( prema savjetima s ovog foruma - hvala) odlučio se za fiat una, baterije gratis olovo iz ups ( znam ali napominjem GRATIS i pristojnog stanja) 72 V ukupno 90 Ah, i sad pitanje što mislite da li bi dc serijski motor od 7,2 KW nazivno na 72 V 3300 rpm zadovoljio potrebe vožnje u Rijeci ( svi ostali su ipak iz manje strmih prostora ili bolje ići na BLCD ( nešto tipa golden motor) ili čak AC?

OK, za baterije mi je jasno da nisu trajno riješenje ali za probu će morati biti dobre ,jer ako sad naručum LiFePO4 istih nazivnih karakterisitika...
ne budem se dugo maknuo od teorije... ( a samogradnje do sad završene me uče , napravi trup do kraja pa onda sređuj jarbole i jedra )

Pero i vi mislite da bi motor odgovarao?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
riba

PostPostano: 9.8.2012. čet. 13:16    Naslov: Citirajte i odgovorite

Koliko kila ima motor?
[Vrh]
orjen

PostPostano: 9.8.2012. čet. 13:21    Naslov: Citirajte i odgovorite

između 55 i 60 po dinamometar vagi, nije baš najlakši , a ikako sam mislio ostavit kvačilo, i normalno koristit mjenjač...
po svemo što sam do sad čitao i znao serijski ne voli baš promjene režima rada a rijeka je znaš i sam kakva...
[Vrh]
riba

PostPostano: 9.8.2012. čet. 14:10    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nema problema s time, ionako koristiš kontroler. Za rijeku ti treba bar 400A po meni.
[Vrh]
bmwcabrio

PostPostano: 9.8.2012. čet. 22:15    Naslov: Citirajte i odgovorite

pozdrav,neznam kakvi su ti kriteriji ali nemoj započinjati preinaku sa kantom kakav je uno (meni je jako žao što nisam preradio noviji auto)
evo vozim se već par dana tu i tamo sa svojom e-peticom i odmah ću reći da me strašno smeta škripanje plastike i razni zvukovi koji se inače nečuju do je benzinac unutra a pogotovo diesel Very Happy
stara kanta obavezno znači i lakiranje i sto drugih popravaka koji oduzimaju lovu i vrijeme a na kraju nešto malo si profitirao a i dalje imaša staru ragu.

što se tiče motora,već sad pomalo gledam 15-ak kw novije generacije,masa je oko 4-5 puta manja a učinkovitost preko 90% a masa je po meni najvažnija!!
danas sam malo provozikao i po brdima i mogu reći da mu teško padaju usponi,bez obzira na jako dobra ubrzanja po ravnom.
bez 15kw konstantno nećeš biti zadovoljan u Rijeci !

baterije....tu je sve jasno, ali nemogu još ništa reći jel se ne vozim konstantno u svakom slučaju sigurno ću kad tad na litije Smile

ti ćeš naravno napraviti onako kako ti financije dozvole ali ovo su moja prva iskustva i prema ovako nečemu težim.
samo naprijed

palac
[Vrh]
sirius

PostPostano: 10.8.2012. pet. 00:44    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mene također proganja ideja za elektrifikaciju Una. Popravljao sam ih godinama, zato imam nekakvih iskustava. Mehanički nije loš. Lagan je i dijelovi su mu bagatela. Mislim da se solidan uno može nabaviti za male novce. Lak je na volanu, nema servo. Pumpa od kočnica također postoji bez servo dodatka. Samo se prilagodi motor, ukrcaju baterije, spoji kontroler i eto ga. Very Happy
I ja mislim da za Rijeku treba bar 15 i više kW konstantno.
[Vrh]
Pero

PostPostano: 10.8.2012. pet. 05:27    Naslov: Citirajte i odgovorite

Potpisujem.
7kW je dovoljno za motocikl, ne za auto... Very Happy
[Vrh]
orjen

PostPostano: 10.8.2012. pet. 08:38    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala, i mislio sam da ću dobiti ovakve odgovore za motor,
nemam neke stratosferne želje, da auto nakon prerade ne smeta u gradskom prometu u Rijeci ( dakle 70 km/h max, i ubrzanje reda veličine lade nive ili renaulta 4) i nekih 50-ak km dometa ( za sad mogu puniti na poslu...)
i sam sam razmišljao o donoru novijeg datuma, ali uno ima sve ove prednosti koje je naveo sirius što jako pojednostavljuje prilagodbu i većinu stvari na njemu također znam napraviti sam,a i imam mogućnost nabaviti ga u stanju za 5 za relativno male novce ( cca 2500 HRK)... bez motora

nazad na motor, Pero hvala, o regen funkciji sam mislio od početka, nego ovaj motor mi je slučajno naletio jučer čovjek bi mi ga dao za neku kompenzaciju, pa sam se malo pomamio... niš od toga dakle...
da rijeka je konfiguracijom malo zeznuta... bude to zahtjevalo jedno 12 kWh baterija ali realnih za normalan rad ako ne i više je ako Dompa u bubi sa AC - om u Zg troši 120 do 150 W/km ja ću u ri minimum 200 u nekim realnim uvjetima.. pa neko grijanje itd...
[Vrh]
DompaEV

PostPostano: 10.8.2012. pet. 12:33    Naslov: Citirajte i odgovorite

U periodu mastanja/premisljanja/razmisljanja (koji je potrajao godinama) jedna od opcija je i meni bila Uno, ali na kraju je ipak prevagnuo bubin sarm i jos jednostavnija mehanika Mig
U svakom slucaju te podrzavam! palac
Sto se tice motora i uzbrdice, uz dobro napravljeno prisilno hladjenje motora Cubijeva pEgla je isla puno bolje nego sto ebuba moze i danas (iako ebuba testirano prolazi tebi vjerojatno poznate uzbrdice kao ona prema Novoj cesti od pumpe u Opatiji ili onu uzbrdicu prema Novoj cesti kod Bille, pEgla bi to ipak prosla bolje).
pEgla je samo na najvecim uzbrdicama kretala od 0 kmh u trecoj, inace je stalno bila u cetvrtoj brzini. Tako da ako je tvoj motor u rangu RK 5.5kW iz pEgle (mislim na robusnost izrade i karakteristike), vjerojatno bi za tvoje potrebe i bio dovoljan.
Regen mozes imati i sa DC motorom, samo moras kupiti/nabaviti adekvatni kontroler koji ima tu opciju (nemaju svi), kao npr. H2B-600. Na pEgli je regen radio sasvim zadovoljavajuce.
I da, nece ti skodit ako odes na nesto visi napon, npr. 96V, motor ce to izdrzati bez problema, a imat ces nesto veci max broj okretaja Mig
Sretno!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
orjen

PostPostano: 10.8.2012. pet. 13:24    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dompa, hvala na informaciji, ove reference su mi vrlo važne. Kako ti se auto ponašao na gornjoj polovici tih uzbrdica ako se sječaš. jel bilo jakog pada brzine ili je to normalno prošlo?
znam da si pisao da kod dugih uspona ( na putu od mora) fali sape...

hvala

moj prvi izbor za donora bio bi punto2 ( elektro servo) ali mislim da bi to bilo malo preskupo za prvi put, radije tu razliku od 1800 eura u cijeni donora dam u baterije, a ako se ova kombinacije s unom pokaže dobra kroz neko vrijeme budem vidio, no korak po korak...
[Vrh]
bmwcabrio

PostPostano: 10.8.2012. pet. 16:00    Naslov: Citirajte i odgovorite

najbolje navrati do nekog tko ima završen autić pa probaj,jedino tako ćeš biti siguran da je to to .
na punta 2 ne računaj, masa mu je prevelika.
očekuješ 70kmh na sat po laganoj uzbrdici ? nema šanse sa 7,5kw.
ako možeš nabavi fiat ciquecento,puno je lakši,(670kg) a i otpor zraka je manji.
[Vrh]
m2

PostPostano: 11.8.2012. sub. 18:58    Naslov: Citirajte i odgovorite

[Vrh]
bmwcabrio

PostPostano: 11.8.2012. sub. 19:57    Naslov: Citirajte i odgovorite

panda,simpa autić 700-800kg kako koji model
4x4 pretežak
teško ga je naći da je limarijski dobar , prva šajba slabo polegnuta isto kao i kompletan prednji kraj (okomit) a to znači veliki otpor zraka.
masa mu je slična kao i unu ali u unu ima dosta više mijesta,po meni radije uno Smile
[Vrh]
locoo

PostPostano: 11.8.2012. sub. 21:29    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dompa sto se tice napona kako znati koji mozemo imati na kojm motoru moj je 72v Rade a kontroler mi moze do 144 v mozda i vise
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
bmwcabrio

PostPostano: 11.8.2012. sub. 22:05    Naslov: Citirajte i odgovorite

locoo je napisao/la:
Dompa sto se tice napona kako znati koji mozemo imati na kojm motoru moj je 72v Rade a kontroler mi moze do 144 v mozda i vise

čubi je imao radu 72v a poslije ga je digao na 96v i nije imao nikakvih problema,osim što mu je auto sa max 60kmh skočio na 80kmh Smile
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća
Stranica 1 / 5.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.