<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Električni Buggy - Tehnička Škola Pula
Idite na 1, 2  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Matko Skutari

PostPostano: 3.8.2013. sub. 19:18    Naslov: Električni Buggy - Tehnička Škola Pula Citirajte i odgovorite

Pozdrav Very Happy
Evo već par tjedana čitam sve živo po forumu, ali nikako da nađem vremena za pisanje o našem uratku Smile

Ja sam iz Tehničke Škole Pula,prije mjesec dana maturirao za tehničara za mehatroniku.. Nas par zajedno s profesorom od ove godine radi na konverziji buggya na struju Smile

Odabrali smo relativno noviji, uščuvan, mali dvosjed - buggy marke „Kinroad“ - kojem je benzinski motor od 150 cm3 bio neispravan

Motor - Golden motor "mali" 5kW

Kontroler - Golden motor HPC 500
Baterije - Šest AGM deep cycle baterija ( 75Ah ) spojenih serijski - 72V
Punjaci - CTEK 12V 7A

Ok... Ajmo ispocetka.. Ovako je buggy izgledao tek kada je kupljen Smile

Dashboard:

I onda smo ga premjestili u prostor koji smo imali i počeli roštiljati Headbang

Povađeno je i skinuto sve nepotrebno, mjenjač ( Bio je automatik), krov, krpice, i slično..

E sad, nakon toga smo bili prisiljeni napustiti prostor u kojemu smo do tada bili, a i trajala je škola, pa smo malo zagrijali stolicu Very Happy..
U međuvremenu smo si smislili kako riješiti prijenos, nosač, smještaj baterija i slično...Prijenos s motora na osovinu izvedena je pomoću duplog lančanika i njemu pripadnog lanca. Lančanik na osovini smo zadržali od prijašnjeg prijenosa, a drugi lančanik koji je spojen na osovinu motora smo sami izradili uz pomoć Obrta za obradu metala „Pokrajac“.
Brzina motora kreće se od 2000 do 6000 okr/min. Opseg kotača je 1,675m. Kad bi motor bio direktno vezan na kotače uz pretpostavku da se motor okreće nekom srednjom brzinom od 4000 okr/min brzina vozila bi bila 402km/h. Kod 2000 okr/min (što je neki minimum) brzina vozila bi bila 201km/h. Ako sad odredimo i ograničimo maksimalnu brzinu našeg bugija na približno 60 km/h vidimo da moramo uzeti prijenosni omjer otprilike 3:1.
Konkretno omjer zubaca koje smo uradili je 32:12. Veći omjer bilo bi teško napraviti jer bi bitno oslabili manji lančanik (12 zubaca). Manji promjer je gotovo nemoguć. Veći lančanik (32 zubaca) ima ograničen smještajni prostor, te se ne može povećati.

Nakon završenog zupčanika, dobili smo prostor od brodogradilišta Uljanik gdje je prije bila arhiva......Peh nam je bio sto se u tom prostoru nije moglo variti, brusiti, niti proizvoditi bilo kakav plamen / iskru... Tako da smo onda uz pomoć tvrtke Roce d.o.o napravili nosač za motor i baterije....

Zavarena cijev koje služe kao nosači baterija:

Nosač motora:

Ondaaa smo se vratili fino u "naš" prostor i nastavili dalje Smile

Guramo ga natrag, sve se fino vrti kako treba...
Video:
https://www.dropbox.com/sc/2jlw3v5ixjl8th5/SVM2oeJhKL

Nakon toga odrađen prvi test "u zraku"..
Video:
http://www.youtube.com/watch?v=gcAvZrk2gVY

Taman u tom periodu je dosao kraj šk. god pa je trebalo učiti za maturu i tak to, pa je to malo zastalo. No evo sad u 7. mjesecu se opet krenulo delat Smile..

Baterije:

Odlučili smo se na krov postaviti FN panele... 2, odnosno 4 komada po 60W.

I onda još elektronika koja ide uz sve to..
Kontroler HPC 500

Gas pedala

PLC za dio automatike

Prva funkcija mu je da uključivanje pojedinih trošila izvrši određenim redoslijedom, Naime, uključivanjem motora može doći do pojave smetnji na osjetljivim potrošačima, te bi se oni uključili nakon što se uključi glavni sklopnik elektromotora. Druga funkcija mu je da nadzire ukupni napon na baterijama, ispisuje njegovu vrijednost na displayu, te alarmira kad kapacitet baterija padne ispod 55%. Treća funkcija mu je da izračunava pređene kilometre, brojeve okretaja kotača, te da rezultate prikazuje na displeju. Sa PLC-om mogli bi po potrebi vršiti još neka dodatna izračunavanja te iste prikazati na displeju ili na centralnom računalu.

MPPT

Inverter (Čisti sinus) Phoenix Inverter 12/180

Inverter koristimo za panele, odnosno DC iz panela ide u MPPT, pa na inverter koji onda AC ide u punjače baterija i baterije se pune. ( Jasno je da ovakav sistem vjerojatno nije idealan, no primarna svrha ovog buggya je da služi kao pokazni materijal za učenje..)

72 - 12V DC pretvornik * 2 Meanwell SD 150 72/12V, model 183-764

Svrha našeg istosmjernog invertora (pretvarača) jest smanjivanje napona s baterija na 12 V (DC) kako bi se energijom mogli opskrbljivati različiti uređaji i sustavi na buggiju. Koristimo dva istosmjerna invertora kako bismo mogli zadovoljiti potrebe osjetljivih uređaja (laptop, arduino) i onih manje osjetljivih instalacija(svjetla, žmigavci). Također, serijski spoj tih dvaju pretvarača daju nam 24V koja su dovoljna za uključivanje glavnog sklopnika ( kontaktora)...

I onda to ovako izgleda sve spojeno, još uvijek ne sređeno.. ima još posla.

Komentari, kritike, pitanja, što god dobrodošlo Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
BB

PostPostano: 3.8.2013. sub. 22:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

komentar respekt
[Vrh]
r005w3lt

PostPostano: 3.8.2013. sub. 22:23    Naslov: Citirajte i odgovorite

PA koliko znam, Buggya se kupuje za offroad, ne za cestu, tako da ne vidim smisao ovih solarnih ploča na njemu.
Osim toga, sve ostalo mi se sviđa.

Inače, vidim da je Buggy bio regan, sad dali će vam proći homologacija za električni pogon, to nekako sumnjam. Ralog je što baterije moraju biti odvojene od vozačke kabine, sad, s obzirom da je to buggy, sve je nekako otvoreno, pa kako će na to gledati neznam.

Jeste se več raspitivali o tome?
[Vrh]
riba

PostPostano: 3.8.2013. sub. 22:28    Naslov: Citirajte i odgovorite

Planirate li to atestirati?
[Vrh]
Matko Skutari

PostPostano: 4.8.2013. ned. 00:05    Naslov: Citirajte i odgovorite

r005w3lt je napisao/la:
PA koliko znam, Buggya se kupuje za offroad, ne za cestu, tako da ne vidim smisao ovih solarnih ploča na njemu.
Osim toga, sve ostalo mi se sviđa.

Inače, vidim da je Buggy bio regan, sad dali će vam proći homologacija za električni pogon, to nekako sumnjam. Ralog je što baterije moraju biti odvojene od vozačke kabine, sad, s obzirom da je to buggy, sve je nekako otvoreno, pa kako će na to gledati neznam.

Jeste se več raspitivali o tome?

Prvo smo mislili uzeti nekakav auto, ali svrha ovoga osim vožnje je i pokazati i učiti na ovom buggyu..Ima stvarno jako puno predmeta koji se mogu povezati sa ovim: strojarstvo,mehanika,elektrotehnika,mikroračunala,upravljanje i regulacija, obnovljivi izbori energije itd.. Zato je buggy savršen za ovako nešto, jer je sve odmah vidljivo, ne treba se ništa otvarati, micati i sl.

Od homologacije ja mislim da još nećemo pokušavati ništa iz razloga što buggy neće biti u svakodnevnoj upotrebi, i nema potrebe za time.. Smile
[Vrh]
bmwcabrio

PostPostano: 4.8.2013. ned. 06:28    Naslov: Citirajte i odgovorite

Guba , za po kvartu po ljeti zakon palac
ako je samo za pokazivanje zašto ste stavljali te ogromne baterije, dosta bi vam bile i upola manje Confused ?
odlične bi vam bile Lifepo4 od 40Ah a cijena bi bila nešto malo veća od ovih olovnih...... razlika u masi i volumenu je velika.
Kompletan paket Lifepo4 72V-40Ah bio bi lakši od ovog jednog akumulatora!
Baš me zanima kako će potezati kada za završite respekt
[Vrh]
Matko Skutari

PostPostano: 4.8.2013. ned. 10:22    Naslov: Citirajte i odgovorite

Imali smo jako dobar deal za ove baterije, a za LiFePo4 stvarno nismo imali para.. Very Happy. Ma krivo sam se izrazio, biti će on vožen relativno često, ali neće biti nečije prijevozno sredstvo svaki dan Smile, neće nitko ovisiti o njemu svaki dan, ali ako ga netko od profesora uzme za nastavu ili praksu jedan dan, ili za dan skole, nece ni to biti dosta Smile. Cim odradimo prvu vožnjicu pišem sve kako šta Very Happy

Vidio sam negdje da je netko napisao kako taj motor dosta cuka kada kreće, i da se to može riješiti sa reprogramiranjem kontrolera. E sad, mi imamo taj kabel, samo se nisam stigao još zezat s time, kako šta, pa ako netko ima iskustva s time, bilo bi nam jako od pomoći kada bi objasnio kako Smile
[Vrh]
lisicakm

PostPostano: 4.8.2013. ned. 11:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

Matko Skutari je napisao/la:
Imali smo jako dobar deal za ove baterije, a za LiFePo4 stvarno nismo imali para.. Very Happy. Ma krivo sam se izrazio, biti će on vožen relativno često, ali neće biti nečije prijevozno sredstvo svaki dan Smile, neće nitko ovisiti o njemu svaki dan, ali ako ga netko od profesora uzme za nastavu ili praksu jedan dan, ili za dan skole, nece ni to biti dosta Smile. Cim odradimo prvu vožnjicu pišem sve kako šta Very Happy

Vidio sam negdje da je netko napisao kako taj motor dosta cuka kada kreće, i da se to može riješiti sa reprogramiranjem kontrolera. E sad, mi imamo taj kabel, samo se nisam stigao još zezat s time, kako šta, pa ako netko ima iskustva s time, bilo bi nam jako od pomoći kada bi objasnio kako Smile

Cuka ti malo , al nije to tak strašno.
Super projektić , lajkam Smile
[Vrh]
r005w3lt

PostPostano: 4.8.2013. ned. 11:45    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da, s obirom da se auto neće regati, onda stvarno nevidim smisao solarnih ploča. ALi dobro, bitno je da ćete vi puno toga naučiti iz ovoga!
Iskreno me zanima kako će se ponašati ovaj motor. S obzirom da su ti golden motori dosta jeftini, nisam još imao priliku vidjeti kako se ponaša.
Šteta što ga niste stavili u neki automobil, a ne u buggya, ali dobro, baš izbor...
[Vrh]
CroDriver

PostPostano: 4.8.2013. ned. 12:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

Svaka cast decki!

Ovo bih uveo kao obavezan dio nastave na tehnickim skolama. Dam se kladit da ste vise naucili tokom ovog projekta nego u 4 godine formalnog obrazovanja.

Par primjedbi ovako s mobitela gledano:

1. Plasticna kutija za baterije - opasno i traljavo izgleda
2. Urednost, urednost, urednost! Morate biti uredni! Posebno sa ozicenjem. Nevjerojatno je koje probleme neuredno ozicenje moze proizrociti (smetnje). Koristite oznake na zicama, vezice, spirale, uvodnice...
3. Nadam se da ste radili neku dokumentaciju, sheme, proracune... Od sklapanja gotovih komponenti se ne nauci puno. Vidim da spominjete Aurdino i upozorenje za SOC. Ako kod i algoritme sami radite - to je vec OK
4. Bilo bi super kad bi koju komponentu probali sami napravit. Postoje open source projekti za punjac, kontroler, bms...

U svakom slucaju sve pohvale o sretno dalje!

Btw. Slazem se da je buggy odlicna platforma za vas, cak bolja od auta
[Vrh]
Matko Skutari

PostPostano: 4.8.2013. ned. 12:14    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ha gle, neće se još probati registrirati jer sad nam je bitno da ga završimo. Ja sam maturirao ove god, na jesen idem za Zagreb na fax, tako da ja radim na njemu još mjesec dana, pa se nadam da ćemo stići napraviti probnu vožnju Smile.. Vjerojatno će neka generacija poslije mene ići na registraciju toga. Registracija je u daljnjem planu sigurno...ali sa mlađim generacijama Smile... Ali sad kad se već priča o tome, imaš neki link ili nešto gdje mogu saznati o registraciji / homologaciji / atestu i štogod treba ? Smile
[Vrh]
riba

PostPostano: 4.8.2013. ned. 12:47    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako ste varili po šasiji, možeš odmah zaboraviti na registraciju.
[Vrh]
Matko Skutari

PostPostano: 4.8.2013. ned. 13:07    Naslov: Citirajte i odgovorite

CroDriver je napisao/la:
Svaka cast decki!

Ovo bih uveo kao obavezan dio nastave na tehnickim skolama. Dam se kladit da ste vise naucili tokom ovog projekta nego u 4 godine formalnog obrazovanja.

Par primjedbi ovako s mobitela gledano:

1. Plasticna kutija za baterije - opasno i traljavo izgleda
2. Urednost, urednost, urednost! Morate biti uredni! Posebno sa ozicenjem. Nevjerojatno je koje probleme neuredno ozicenje moze proizrociti (smetnje). Koristite oznake na zicama, vezice, spirale, uvodnice...
3. Nadam se da ste radili neku dokumentaciju, sheme, proracune... Od sklapanja gotovih komponenti se ne nauci puno. Vidim da spominjete Aurdino i upozorenje za SOC. Ako kod i algoritme sami radite - to je vec OK
4. Bilo bi super kad bi koju komponentu probali sami napravit. Postoje open source projekti za punjac, kontroler, bms...

U svakom slucaju sve pohvale o sretno dalje!

Btw. Slazem se da je buggy odlicna platforma za vas, cak bolja od auta

Definitivno se nauči neopisivo više, nama je već i uveden predmet "Obnovljivi izvori energije" gdje se sve ovakve stvari obrađuju...

1. To smo i mislili, ali smo muku mučili dok smo našli ovakve kutije u koje nam stane i baterija i punjač. Planiramo zavariti još jednu šipku koja će ići nekako ovako

2. Ožičenje će biti uredno, samo još se radi sada, od kada su ove slike slikane, sve žice su numerirane,
koristimo spirale za provući žice do ispred,
i onda će ta spirala ići u plastičnu cijev nekakvu,
ne znam točan naziv, može se i gaziti po njoj, fino je žilava..
Ona će ići između sjedala, a pošto su sjedala školjkasta, uopće se ne vide te žice,
niti ih je moguće oštetiti Smile
3. Dokumentacija koju smo radili je bila završni rad.... Nas par što radimo na tome, svaki je dobio određeni dio za pisati...
Konkretno ja sam bio za elektroniku, Arduino i tak to....

I hvala puno skace od srece

Zadnja promjena: Matko Skutari; 2.4.2014. sri. 21:26; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
eltico

PostPostano: 4.8.2013. ned. 15:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

Bravo dečki! Stvarno ste se naradili. Odličan 5.

Inače koristim isti komplet, ali kabel za programiranje kontrolera koji imam je za HPC500H (a ne HPC500II), pa ne vrijedi. Vjerujem da je i vaš takav. Meni i dalje radi samo po tvorničkim postavkama, što je za sada OK!

Želim vam puno uspjeha u daljnjem školovanju!
[Vrh]
Matko Skutari

PostPostano: 4.8.2013. ned. 15:41    Naslov: Citirajte i odgovorite

eltico je napisao/la:
Bravo dečki! Stvarno ste se naradili. Odličan 5.

Inače koristim isti komplet, ali kabel za programiranje kontrolera koji imam je za HPC500H (a ne HPC500II), pa ne vrijedi. Vjerujem da je i vaš takav. Meni i dalje radi samo po tvorničkim postavkama, što je za sada OK!

Želim vam puno uspjeha u daljnjem školovanju!

Hvala puno Smile

A za kabel,hmm, ne znam, trebam provjeriti..
Znam da kada sam jednom probao spojiti kontroler s PC-em, očitao je usb uređaj "Motor"...
Tako da pretpostavljam da se nešto dešava...
Nisam tada imao software za reprogramiranje, pa nisam isprobavao ništa više...
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2  Sljedeća
Stranica 1 / 2.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.