<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Prerada auta u elektro za lovu
Idite na 1, 2, 3  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
GAC

PostPostano: 27.2.2012. pon. 13:52    Naslov: Prerada auta u elektro za lovu Citirajte i odgovorite

Pozdrav svima,

već sam ranije krenio prepravljati neki manji autić na elektro ali nikako dovoljno vremena da se stvarno krene.
Pribavio sam elektromotor, 5,5kW 27VDC i nekakve baterije 4x110aH olovne. Krenio kupiti peglicu i da se to ugradi, ali to traje i traje, a ja nemam vremena toliko.

Pa me zanima da li ima netko (ili ekipa) da mi taj autić osposobi i registrira a ja da to sve platim i nabavim dijelove??
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
locoo

PostPostano: 27.2.2012. pon. 14:32    Naslov: Citirajte i odgovorite

A naće se ljudi ali koliko si voljan platiti to je pitanje i koliko si voljan platiti .

HEHHEHEHE

JA mislim da smo svi voljni pomoće koliko možemo i to for đabe
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
locoo

PostPostano: 27.2.2012. pon. 14:37    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://www.njuskalo.hr/vilicari-oprema/curtis-1204-410-dc-motor-kontorler-oglas-4556029
[Vrh]
GAC

PostPostano: 28.2.2012. uto. 08:19    Naslov: Citirajte i odgovorite

Strah me tehničkog pregleda. Kada to sve sastavim i onda nemogu registrirati.
Kako često ti kontroleri za upravljanje rikavaju, jel to nešto robusno i trajno ili svaki mjesec novi?

Jel ima netko savjet kakve bi baterije umjesto olovnih trebalo staviti za barem 50km dometa?
[Vrh]
riba

PostPostano: 28.2.2012. uto. 10:08    Naslov: Citirajte i odgovorite

trlja oci

Svaki mjesec novi? Ne znam di si to pročitao ali vjeruj nije tako Cool

Možeš i sa olovnima imati 50 km dometa, a alternativa je litij koji je sasvim drugi rang cijene.
[Vrh]
Cose

PostPostano: 28.2.2012. uto. 10:32    Naslov: Citirajte i odgovorite

GAC je napisao/la:
Strah me tehničkog pregleda. Kada to sve sastavim i onda nemogu registrirati.
Kako često ti kontroleri za upravljanje rikavaju, jel to nešto robusno i trajno ili svaki mjesec novi?

Jel ima netko savjet kakve bi baterije umjesto olovnih trebalo staviti za barem 50km dometa?

Tehnicki nije bed ali trebas prvo u CVH homologirati promjenu pogona u elektricni.

Ako sve dijelove dobro dimenzioniras na nacin da ih ne vozis stalno na granici (ili preko), onda ne bi trebalo biti problema sa pouzdanoscu.

Za 50km dometa ti treba 8-12kW struje (150-250W/km), ovisno o potrosnji automobila (koja pak ovisi o tezini, efikasnosti motora/kontrolera i nacinu voznje), s time da bi svakako trebao ici na LiFePo4 jer bi olovo istog kapaciteta bilo 5-6 puta teze i sa 10x kracim vijekom trajanja:

http://ev-power.eu/?p=p_46&sName=lifeypo4-cells-%283.2v%29

Npr. 30 celija 90Ah ti je oko 8.5kW, a ove od 160Ah su oko 15kW. Na ovoj stranici imas neka moja razmisljanja na tu temu, kao i objasnjenje problematike baterija:

https://docs.google.com/document/d/1r234KKxxuueMnRw8BfsqH0AfwxEzn_YMvXYBoktu0dE/edit?hl=en_GB

Primjeti da tamo spominjem cijanu potrosnju od oko 50W/km - to je zbog 2-3 puta manje tezine u odnosu na preradjeni auto koji ce tesko biti laksi od 900kg.
[Vrh]
riba

PostPostano: 28.2.2012. uto. 13:18    Naslov: Citirajte i odgovorite

Baš gledam tvoju kolkulaciju, nije loše, ali ipak mislim da ovo s pola kapaciteta možda nije toliko točno.

Čubi je sa 6 baterija od 12v 86Ah radio 40km, dakle sa istim 100Ah bi mogao raditi 60km. Tvoje vozilo bi u tom slučaju radilo duplo više jer troši duplo manje. No mislim da je podatak za težinu također netočan, naime 100Ah akumulator ima 30kg, a 6 ovih od 85 vjerojatno oko 24 svaki, što znači ukupno oko 150 kg.

Za normalan manji auto mislim da bi 6 baterija od 100Ah bilo ok za kojih 50ak kilometara, ipak većina ljudi će uzeti olovo, bar za početak. Pogotovo jer su akumulatori dostupni kod nas.

Slobodno me ispravite ako sam negdje u krivu palac
[Vrh]
Cose

PostPostano: 28.2.2012. uto. 14:07    Naslov: Citirajte i odgovorite

riba je napisao/la:
Baš gledam tvoju kolkulaciju, nije loše, ali ipak mislim da ovo s pola kapaciteta možda nije toliko točno.
...
Za normalan manji auto mislim da bi 6 baterija od 100Ah bilo ok za kojih 50ak kilometara, ipak većina ljudi će uzeti olovo, bar za početak. Pogotovo jer su akumulatori dostupni kod nas.

Slobodno me ispravite ako sam negdje u krivu palac

To sa kapacitetom ces pronaci svugdje po forumima gdje ljudi pisu o svojim iskustvima, a postoji i kao tehnicki definiran Peukertov zakon.

Po tome 6 baterija od 100Ah mogu dati cca. 3.6kWh struje, sto je sa 150W/km (sto je odlican rezultat!) niti 25km dosega.
[Vrh]
riba

PostPostano: 28.2.2012. uto. 14:08    Naslov: Citirajte i odgovorite

Znam za taj pad kapaciteta naravno, no u praksi ne cijediš akumulatore cijelo vrijeme.

Pogledaj čubijeve rezultate Smile
[Vrh]
Cose

PostPostano: 28.2.2012. uto. 14:18    Naslov: Citirajte i odgovorite

riba je napisao/la:
Znam za taj pad kapaciteta naravno, no u praksi ne cijediš akumulatore cijelo vrijeme.

Pogledaj čubijeve rezultate Smile

Znam kakve sam rezultate imao na biciklu sa 4x9Ah olova - mislim da nisam iz njih uspio dobiti niti 5Ah van. Confused

Osim toga, 150kg baterija mi je totalni no-no na vozilu kad je isti kapacitet u Litiju oko 35kg. Nije da nisam prvo prvo mislio uzeti olovo, pa onda jednog dana bla bla, ali sam shvatio da to jednostavno nema smisla - cak sam i za testiranje uzeo 10 malih LiPo baterija (sve skupa <6kg) sa kojima bi trebao imati 5-10km voznje.
[Vrh]
riba

PostPostano: 28.2.2012. uto. 14:21    Naslov: Citirajte i odgovorite

Za težinu se apsolutno slažem. Imao sam i ja te olovne u biciklu, ali jbg, to je kad cijediš 9Ah sa 20A. Još u Rijeci smijeh1

Uglavnom ja bih uvijek išao na litij, ali na kraju ipak odlučuje financijska situacija.
[Vrh]
Cose

PostPostano: 28.2.2012. uto. 15:12    Naslov: Citirajte i odgovorite

riba je napisao/la:
Za težinu se apsolutno slažem. Imao sam i ja te olovne u biciklu, ali jbg, to je kad cijediš 9Ah sa 20A. Još u Rijeci smijeh1

Uglavnom ja bih uvijek išao na litij, ali na kraju ipak odlučuje financijska situacija.

Financije upravo i govore da se olovo ne isplati - iako je najlakse dostupno. Ako 6 olovnih kosta 1k EUR i imaju 200-300 ciklusa, Lipo kostaju 2x i imaju 800-1000 ciklusa, a LiFePo4 kostaju 2.5x i imaju preko 2000 ciklusa, onda je racunica prilicno jasna oko toga sto se (ne) isplati.

Kad ides graditi kucu, neces je ici raditi od kartona zato jer trenutno nemas love za ciglu - ili ces dignuti kredit za ciglu, ili ces pricekati sa gradnjom dok sakupis lovu.

Ne vidim zasto bi kod EV bilo drugacije.
[Vrh]
riba

PostPostano: 28.2.2012. uto. 15:21    Naslov: Citirajte i odgovorite

Imaš potuno pravo, ako gledamo da 6 olovnih baterija od 100Ah daje efektivno 3.6kWh, litij za tu energiju košta duplo više, ali traje 8 puta dulje.
Samo treba dodati i BMS, no to se da izraditi.

Ali zato što se tiče težine litij ima 130 kg manje Shocked

Dao si mi misliti palac
[Vrh]
tomislav

PostPostano: 28.2.2012. uto. 15:27    Naslov: Citirajte i odgovorite

...a kilogrami = potrošnja.
[Vrh]
riba

PostPostano: 28.2.2012. uto. 15:30    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da, plus što bi taj paket (4,3 kWh) litija sa malim golden motors 10kW motorom stao pod haubu, i dalje bi sve zajedno bilo teško 70 kg (motor, kontroler, baterije).

Kolika je poštarina s ove stranice:

http://www.ev-power.eu/?p=productsMore&iProduct=289&sName=lfp060aha-wb-lyp60aha-%283.2v-60ah%29

Dakle 22 takve... (ili 21, onda se može složiti u 7x3 paket).
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3  Sljedeća
Stranica 1 / 3.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.