<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Električni automobil polo, punto
Idite na 1, 2, 3 ... 17, 18, 19  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
miko

PostPostano: 17.1.2012. uto. 15:14    Naslov: Električni automobil polo, punto Citirajte i odgovorite

Veliki pozdrav svima.

Novi sam na ovom forumu (po registraciji), čitam ga cca 6 mjeseci.

Kao prvo velika pohvala svima, puno stvari sam naučio čitajući ovaj forum.

Čitajući forum jako sam se zagrijao za preradu auta na električni pogon, međutim koliko sam čitao i Čubi i Vlado su prodali svoje pile (ako sam dobro pročitao) ako nije tajna dali se zna razlog?

dali netko ima iskustva sa motorom AGNI ili MARS??

Moj naum je sljedeći:
Preradio bi neki automobil, tipa Polo, Punto ili tako nešto od 800 - 1000 kg (nije nužno da bude neki od tih ali takav bi mogao nabaviti relativno povoljno) auto bi koristio za odlazak na posao i vožnju po gradu, dnevno da mogu prijeći cca 20 kilometara sa brzinom cca 50 – 70 km/h

Motor Rade Končar 11,5 kw, 72v, 1600 okretaja, 178 A cca 100 kila (od viljuškara)

Kontroler Alltrax AXE 7245 ili AXE 7234 (vidim da se na e-buy taj najviše prodaje) koliko sam primjetio kod nas su svi koristili ZAPI kontroler.

Baterije sam prvo mislio akomulatore stacionarne?? 6 komada 12 v po 55ah (prema nekim „mojim“ proračunima auto troši cca 160w/km tako da bi mi ovo trebalo biti dosta za 20 km/danu), neznam dali bi to moglo pokrenuti ovaj motor?

Molio bih Vas pomoć, da vidim dali je ta zamisao uopće izvediva.

Puno hvala svima
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pkristo

PostPostano: 17.1.2012. uto. 16:04    Naslov: Citirajte i odgovorite

Miko dobrodošao. Mislim da će te naš Ogi najprije malo pošpotati jer si stavio ideju za samogradnju u rubriku za nove aute. Odmah ispod ti je radiona. Smile
Baterije koje si naveo bi mogle to upogoniti - lijepo si sve izračunao. Nego zar ti je 20 km dovoljno? To nije baš puno. Ali možda dovoljno za prvu ruku. Sretno s preradom! Smile
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
miko

PostPostano: 18.1.2012. sri. 09:08    Naslov: Citirajte i odgovorite

sorry

Molio bih administratora da mi izbriše post budući sam ga greškom stavio u krivu rubriku.

hvala
[Vrh]
Roman

PostPostano: 18.1.2012. sri. 11:24    Naslov: Citirajte i odgovorite

Što se tiče motora, snaga je dobra ali broj okretaja od 1600 o/min je premali. Kada budeš uzimao auto za preradu dobro provjeri koji mu je maksimalni broj okretaja i koja mu je maksimalna brzina tako da možeš izračunati koliku ćeš brzinu dobiti van. Po mojim iskustvima tih 1600 će ti biti negdje za 40 km/h. Ako si već uzeo motor možeš si pomoći podizanjem napona na 96 V ili izbacivanjem mjenjača i stavljanjem svojega reduktora sa odgovarajućim prijenosnim omjerom. U tom slučaju, iz mog iskustva koji sam ostavio mjenjač, zaboravi na uzbrdicu i dobra ubrzanja. Za to bi ti trebao puno jači motor i puno više akumulatora jer to ti je kao da krećeš iz pete brzine a onda vuče jako puno struje iz akumulatora.

Ako nisi još kupio motor, traži ga i dobro pazi na broj okretaja. Sretno!
[Vrh]
miko

PostPostano: 18.1.2012. sri. 12:45    Naslov: Citirajte i odgovorite

motor nisam kupio, nalazi se na koleginom viljuškaru koji ima neki problem sa hidraulikom pa ako neuspije popraviti, uzeo bi motor za auto.

mjenjač nisam mislio izbacivati, vidim da su ga skoro svi ostavili i po youtubeu i po forumima.

može pitanje Romane, vidim da si ti koristio motor 48 volti 7,5 kw, razlika izmđu 48v i 72v iste snage (pitam budući su komponente puno jeftinije za manju voltažu)
[Vrh]
Roman

PostPostano: 19.1.2012. čet. 13:33    Naslov: Citirajte i odgovorite

Osnovna razlika je u amperaži za istu snagu, tj na manjem naponu ide više ampera van a to znači deblje žice, jači kontroler. Što se tiče baterija to ti dođe na isto jer za veći napon trebaš akumulatore sa manje Ah da bi došao do istih kwh. Ja sam išao na 48V iz dva razloga. Prvo našao sam takav motor za tu voltažu a drugi je što je tih 48V dovoljno za 2300 o/min i brzinu od 65 km/h te je potpuno sigurno i "ne grize" tako da možeš svuda gurnuti ruku a da te ne ugrize :-))

Druga prednost motora manjeg napona je ta što imaš lufta za podići napon i time dobiti veći broj okretaja a time i veću brzinu. Čubi je svoju peglicu koja ima motor 72V upogonio na 96V i time je dobio bolje performanse. Isto bih mogao i ja kada bih digao napon na 72V.

Vidiš i sam da je trend u tvorničkim električnim autima visok napon od 240 do 400 V jer time štede na bakru i sa manje ampera imaju dobre i odlične rezultate. Mate i Doking idu na 400V a Citroen Czero na 240.
[Vrh]
miko

PostPostano: 19.1.2012. čet. 14:58    Naslov: Citirajte i odgovorite

kao prvo puno hvala na iscrpnom odgovoru. malo sam utučen pošto ovaj motor neodgovara ali ok, opet sam na stend baj dok nenaiđe nešto novo.

vidim da ti (možemo na "ti") koristiš alltrax kontroler, dali tvoj ima regenerativno kočenje ili ne i jesi kontroler kada si ga kupio dobio već isprogramiran ili si ga morao sam programirati??

Alltrax mi je nekako upo u oko jer ga koriste i kod običnih i kod BLDC motora pa ako jednog dana bude love mogu samo kupit motor nemoram i kontroler.

Po ovome što si napisao da bi i ti da podigneš napon dobio veću brzinu, dali to znači da imaš kontroler od 72v mogao bi ići brže?
[Vrh]
locoo

PostPostano: 19.1.2012. čet. 21:07    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pozdrav

niži napon lakše naći dijelove JEFTINIJE po mojem iskustvu bar .

I ovo što su drugi rekli taj motor ne uzeti samo problemi pre sporo premalo okretaja voltažim to možes donekle popraviti ali veća voltaža više akumulatora teži auto .

Altrax i moj izbor ali max napon na njima 90VDC MAX sto znaci nema baš puno prostora za napredaka sa brzinom a i znam da mi je roman rekao da njegov može kao do 60 pa mu zablokira kada to stavi.

Ako ideš stavljati taj motor sa obizom da je težak i DUG rebaš mjeriti i to ja npr imam corsu A u koju mi taj ne stane iako je skraćivan možda starije vozilo sa zadnjim pogonom gdje motor stoji uzdužno pa ima mjesta .Folcika npr. nije loša .

Ako želiš manji auto razmisli prije starta naručiti motor sa ebaya ili slično .

I naravno OTPADI OTPADI OTPADI i puno čitanja prije prvog koraka Smile
[Vrh]
Tomy B.

PostPostano: 19.1.2012. čet. 22:39    Naslov: Citirajte i odgovorite

Samo moje mišljenje za Alltrax, ja bih išao na SPM-72300 ili SPM-72400.
Po meni su prednosti veća struja kod trajnog opterećenje, USB interface i odgovaraju za motore sa serijskom uzbudom i permanentnim magnetima.
[Vrh]
riba

PostPostano: 19.1.2012. čet. 23:36    Naslov: Citirajte i odgovorite

locoo je napisao/la:
Pozdrav

I ovo što su drugi rekli taj motor ne uzeti samo problemi pre sporo premalo okretaja voltažim to možes donekle popraviti ali veća voltaža više akumulatora teži auto .

Altrax i moj izbor ali max napon na njima 90VDC MAX sto znaci nema baš puno prostora za napredaka sa brzinom a i znam da mi je roman rekao da njegov može kao do 60 pa mu zablokira kada to stavi.

Ako ideš stavljati taj motor sa obizom da je težak i DUG rebaš mjeriti i to ja npr imam corsu A u koju mi taj ne stane iako je skraćivan možda starije vozilo sa zadnjim pogonom gdje motor stoji uzdužno pa ima mjesta .Folcika npr. nije loša .

Kad već spominješ, ako nađem motor na optadu, kako ću ga atestirati, trebam li imati papire?

Također ima tu jedna napuštena dizalica (velika) sa dva motora, nekako su mi mali, no bi li bili ok za lakši auto? (oko 600kg)
Pogledat ću podatke s pločice.
[Vrh]
Roman

PostPostano: 20.1.2012. pet. 13:58    Naslov: Citirajte i odgovorite

Alltrax se i meni sviđa ali nažalost taj prvi kontroler koji sam imao je jednostavno crkao (pustio bijeli dim). A budući da je sav iznutra zalijan debelo u smolu nema šanse za popravak. No sada sam na Kelly-u i to 24-72V i 500 A. No nisam tako oduševljen njime makar radi dobro. No Alltrax ima jednu foru koja mi se jako sviđa a to je da nakon 95 % pritisnutog gasa on sam u sebi ima sklop koji otkanta kontroler i spoji direktno akumulatore i motor tako da nema ograničenja struje a to znači da ako su ti akumulatori jaki i dobri auto samo "poleti". Osim toga ima u svom programu live trace tako da dok se voziš možeš gledati podatke kao struja, voltaža, temperatura motora itd. Kelly je povoljniji ali alltrax je jednostavniji i dobro radi dok ne crkne. :-))
[Vrh]
locoo

PostPostano: 20.1.2012. pet. 14:08    Naslov: Citirajte i odgovorite

[ a

Zadnja promjena: locoo; 20.1.2012. pet. 14:14; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
locoo

PostPostano: 20.1.2012. pet. 14:09    Naslov: Citirajte i odgovorite

riba je napisao/la:
locoo je napisao/la:
Pozdrav

Kad već spominješ, ako nađem motor na optadu, kako ću ga atestirati, trebam li imati papire?

Također ima tu jedna napuštena dizalica (velika) sa dva motora, nekako su mi mali, no bi li bili ok za lakši auto? (oko 600kg)

To ti je i jedino bitno da imaju pločice
[Vrh]
riba

PostPostano: 20.1.2012. pet. 14:33    Naslov: Citirajte i odgovorite

locoo je napisao/la:
riba je napisao/la:
locoo je napisao/la:
Pozdrav

To ti je i jedino bitno da imaju pločice

Bojim se da nemaju... ALi pogledat ću malo detaljnije.

http://e-vozila.com/forum/viewtopic.php?p=71300#71300

Hvala na odgovoru!
[Vrh]
miko

PostPostano: 23.1.2012. pon. 14:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

kako to da nisi zadovoljan sa Kelly-em, veća voltaža i više ampera??? dali imaš sa Kellyem regenerativno kočenje?

Koji je onda kontroler najbolji ili najpouzdaniji u odnosu na cijenu, Alltrax Kelly, Zapi, Curtis....
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Vremenska zona: GMT + 02:00.
Idite na 1, 2, 3 ... 17, 18, 19  Sljedeća
Stranica 1 / 19.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.