<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Alfa 145 za EV
Idite na 1, 2, 3  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
ceker

PostPostano: 11.9.2011. ned. 22:28    Naslov: Alfa 145 za EV Citirajte i odgovorite

prvo da vas sve pozdravim i da se predstavim: ivan iz okolice zapresica, 20 g. Imam alfu 145 1.7 16v boxer sa unistenim motorom koja je trebala dobit novi motor ali je nekako izgubljena volja jer nema neke svjetle buducnosti u cijeni goriva/plina. auto ima svasta nesto od opreme abs, stakla na struju, klimu i hrpu ostalih vise manje nepotrebnih stvari.

istini za volju to je poprilicno tezak auto ali isto tako i dosta krut i ima mjesta za baterije, motor mu je postavljen uzduzno ali je kratak dosta. al ima mjesta za motor duzine 60-70 cm od prednjeg veznog do getribe. ili ako se stavljaju dva motora izravno na poluosovine onda je sirina kosa nekih 80-85 cm.

prvo da onako umisljeno kazem svoje prohtjeve pa da vi iskusniji kazete ima li tu ikakve sanse.

putna brzina barem 90-100kmh da se tak mogu vozit 30-40 km u komadu (zg-doma vecinom sam na magistrali ili obilaznici i to mi je putna brzina rijetko kad idem vise pa ni netreba vise a rijetko kad se vozim i manje osim u gradu)

autonomija barem 150km jer to mi je dnevna prosjecna kilometraza pa bi mi bilo idealno da se preko noci napuni tj. cc-a 6-8h (al moze i duze) i da izdura cijeli dan.

getriba je 5 brzina. u 5 na 2900 rpm je cc-a 100-110 kmh

kolko kw motor bi trebao bit za to
kolko kwh baterija bi trebalo za to
kolko cc-a novaca treba za to.? mehanika i neke pizdarije tokarenja i tog radim sam odnosno tokar za colu i fantu.

kaj se tice elektrotehnike sam tudum da nemrem bit veci al. recimo da volim naucit ono kaj bi moglo bit iskoristivo.

kvacilo bi ostavio, rezervar goriva ide lako dole i ispod imam mjesta za baterije, u planu mi je bilo sam slagat kutije tih baterija iz razloga da im napravim oblik da dio stane ispod auta iza dio naprijed kod motora radi rasporeda mase a i sto nizeg tezista.

i da auto ima oko 1100-200kg.

inace sam u puntu mk2 1.2 60hp kojim je pola tih konja pokrepalo tako da nisam zagrizeni adolescent kojem je bitan broj od 0-100 vec mi je bitno samo da mogu normalno i nesmetano pratit promet a ne da mi na semaforu trube jer mi do 80 treba vise nego konobarici na napravi kavu.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Roman

PostPostano: 12.9.2011. pon. 11:56    Naslov: Citirajte i odgovorite

Čuj, ima tu puno još nepoznanica za razglabanje ali imat ćemo vremena. Dođi od 14 - 18 na velesajam. Tamo ćemo izlagati nas trojica pa ćeš moći saznati sve detalje i vidjeti uživo kako smo to mi napravili. Osim toga imati ćeš priliku vidjeti i tvornički Citroen C Zero koji će isto biti izložen.

Inače, moraš se dobro zbrojiti ako želiš postići zadane performanse i domet. Tu prije svega mislim na akumulatore (litijeve naravno) jer olovni su preteški za taj auto i te performanse i domet.

Ako misliš ostaviti kvačilo, što je dobro zaboravi na dva motora na poluvratilima jer je jedan bolji preko kvačila i mjenjača i rješio si i moment i ubrzanje i brzinu. Jedino će biti malo problema ako imaš servo volana i kočnica. Dobro, kočnice nisu tako problematične ali volan je.

Vidimo se na velesajmu. Smile
[Vrh]
locoo

PostPostano: 12.9.2011. pon. 12:25    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja neznam baš kombinacija sa dva motora Smile Dobro je sve to fino ali napiso si da to tokar napravi to za kolu i fantu teško tokar je od 2000-5000kn za spajanje jednog motora ha dva kemijanja puno ce jos naplatiti .

A smijem i ja doći na velesajam Smile
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
pkristo

PostPostano: 12.9.2011. pon. 12:30    Naslov: Citirajte i odgovorite

locoo je napisao/la:
A smijem i ja doći na velesajam Smile

Mislim da na jesenski zagrebački velesajam smiju doći svi koji uredno kupe ulaznicu. Ili su izlagači. Ili su dobili ulaznicu. Ili su preskočili ogradu i nitko ih nije ulovio...
[Vrh]
locoo

PostPostano: 12.9.2011. pon. 12:40    Naslov: Citirajte i odgovorite

aha Ograd hahhaha a ovaj ceker imas pp
[Vrh]
ceker

PostPostano: 12.9.2011. pon. 16:45    Naslov: Citirajte i odgovorite

dupli post.

Zadnja promjena: ceker; 12.9.2011. pon. 16:47; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
ceker

PostPostano: 12.9.2011. pon. 16:47    Naslov: Citirajte i odgovorite

nisam dobio pp.

dva motora su samo zlu netrebala opcija ako nikako nece moci bit motor neke N snage da to vozilo pogoni tom brzinom.

olovo nisam imao ni u sirom vidokrugu jer ga prvenstveno bas nemam i gdje smjestiti a nit mi nije bas i lagan a htio bi i dalje da mi auto bude za 4 osobe odnosno 5 osoba. al da su barem 4 osobe, jer hebiga kad se ide u kupovinu vecinom ide pol familije a ja ostanem na sokicu negdi. Very Happy
tako da mi je masa cak i dosta bitan faktor..

u vidu nekom sam imao baterije tipa lipofe4 i da ih slozim u vise packova po autu da to bude fino raspoređeno jer recimo oko zadnjeg mosta imam gro mjesta, kod motora naprijed dole imam gro mjesta (nemam za jednu velku nego za vise "manjih" i racunam da bi se u cijeli auto moglo nagurat poprilicno struje.

dali je to isplativo ili ne neznam jer eto nisam u to upucen bas nesto. i ubiti ovo su jedine baterije za koje sam tu na forumu "skuzio" da nekaj vrijede i imaju nekog potencijala.

druga stvar je da bih taj auto vozio minimalno 5g. i u tih 5g. nije bas da bi bio lude zelje mjenjat kompletne baterije u tom nekom roku recimo da bi bilo cc-a 150000~200000km i cc-a 1700 punjenja baterija (racunam da ih ispraznim uvijek nekih 80%)

pod neke stavke sam imao neke ideje, mozda sulude, a mozda opet i ne.?
da na krov i haubu stavim solarne panele eventualno na straznja bocna stakla mala. jer auto mi ioneko preko dana stoji vecinom na suncu pa taman da mi ih dopuni za nekih 2 km. mozda bude bas to presudilo između guranja auta i parkiranja pred uticnicu.

i kad bi vec radio/nabavljao pogonski sklop (motor+kontroler) svakako bi gledao opciju da ima regenerativno kocenje jer u gradu hrpu puta ubrzaj i onda kolona koci pa raskrizja pa ovo ono znate i sami kak je u zg. kad je guzva a i kad nije.. nekako imam dojdam da bi to dosta popravilo domet.. ali gledam da same baterije bez iceg imaju barem nekih 120 km dometa bez jebem ti.

sad koliko je to moguce odnosno nemoguce neznam..

kaj se tice tokara.. nisam mislio doslvno da mi radi spojnice za centriranje oba motora u centar i sve za dve cole nego slikovito nevolim ljudima ostat duzan makar bi mi on radio i sve besplatno jer "voli" majmune kak sam ja kaj uvijek nekaj pokusavaju a napokusaval sam se svega i svacega u ovih par godina kaj sam na svijetu.. Very Happy
[Vrh]
kloky

PostPostano: 12.9.2011. pon. 20:21    Naslov: Citirajte i odgovorite

Podržavam ideju, ali samo jedno pitanje:
Jesi li svjestan da bi taj projekt mogao poprilično koštati?

Recimo neka osnovna prerada bez regena i s nekim dometom 50-100km može koštati bez problema 5000 EUR, a ovo što si ti nabrojao i poprilično više...
[Vrh]
grrga

PostPostano: 12.9.2011. pon. 20:38    Naslov: Citirajte i odgovorite

kloky je napisao/la:
Podržavam ideju, ali samo jedno pitanje:
Jesi li svjestan da bi taj projekt mogao poprilično koštati?

Recimo neka osnovna prerada bez regena i s nekim dometom 50-100km može koštati bez problema 5000 EUR, a ovo što si ti nabrojao i poprilično više...

5000€ je nabrijani bicikl, auto niti ne treba počimati sa tim buđetom ako se planira stavljati litij.
[Vrh]
locoo

PostPostano: 12.9.2011. pon. 20:41    Naslov: Citirajte i odgovorite

E to sam i mislio pod komplicirano Smile
[Vrh]
ceker

PostPostano: 12.9.2011. pon. 21:58    Naslov: Citirajte i odgovorite

dio po dio, i skupi se, u razmaku od 2 maximalno 3g. se nadam da bi mogao imat sve u kompletu i ugrađeno. u 200000km potrosim samo na gorivo uz cijenu 1l 10kn i prosjecnu potrosnju 6.5l 130000kn. ili u 100000km 65000kn

neracunajuc svakih 10000km 350kn na servis+svakih 50000km svjecice, kablovi, filteri goriva itd. tj. na odrzavanje se minimum minimuma potrosi 10000kn u tih 100000km. i dolazimo do cifre od 10000€ potrosnje koju radi benzinski motor, neracunajmo na to da ce u toj kilometrazi sigurno otic i koji nosac motora, koja dizna, koji senzor, da ce vec ulje trosit pa generalka 1500-3000kn. ugl. cifra od 10000€

a uz sve to radje prikupim sve te dijelove valjda ce se nesto nac jeftinije negdje (nazalost to vecinom ispadne skuplje) pa ce neko uskocit, imam par frendova kaj su dipl. elektrotehniku makar nije da se bas bave tim al ajd. neki racku ce znat a u krajnjem slucaju imaju poznanike koji znaju to radit pa se nekaj da napravit.. ubiti najveci problem mi je izabrat koji i kakav motor i kontroler neki posten i sistem za nadzor baterija. ubiti problem mi je sve kaj je skup veci od 5 zica i 3 releja. Embarassed

da rezimiram ulozim 10000€ ojra u najboljem slucaju drzim fige da mi auto izdura 100000km i zasadim cvijece na njemu i u njemu.. Smile
jer osim kaj je puno puta "lakse" stavit na stranu vecu sumu kad imas nego skupljat sicu kad nemas.. i opet na kraju krajeva napravit cu 100000km sa 0% ispusnih plinova sem onih iz baterija koji su zanemarivi naspram onog kaj radi motor..
[Vrh]
kloky

PostPostano: 12.9.2011. pon. 23:33    Naslov: Citirajte i odgovorite

grrga je napisao/la:

5000€ je nabrijani bicikl, auto niti ne treba počimati sa tim buđetom ako se planira stavljati litij.

Kao prvo, pretjeruješ i na taj način ubijaš optimizam i možda nečiju želju za preradom.
Drugo, ja s tom lovom napravim bez problema osnovnu preradu uključujući litij i ako ne tražimo prevelike performanse (npr. max 100kmph i 100km dometa).
Treće, da si čitao moj komentar vidio bi da sam ja stavio 5000€ kao neku početnu cifru za neku minimalnu preradu...
[Vrh]
grrga

PostPostano: 13.9.2011. uto. 00:03    Naslov: Citirajte i odgovorite

kloky je napisao/la:
grrga je napisao/la:

Kao prvo, pretjeruješ i na taj način ubijaš optimizam i možda nečiju želju za preradom.
Drugo, ja s tom lovom napravim bez problema osnovnu preradu uključujući litij i ako ne tražimo prevelike performanse (npr. max 100kmph i 100km dometa).
Treće, da si čitao moj komentar vidio bi da sam ja stavio 5000€ kao neku početnu cifru za neku minimalnu preradu...

Pretjerujem? Pogledaj malo po trgovinama. Bic na pedale za spust je oko 5000€ i još niti nema neku posebnu opremu za te pare. Na forumu ima bar 3 - 4 bica koja su skuplja od toga, neki i duplo (npr Albino)Ako možeš složiti auto sa tim specifikacijama za 5000€ odmah ću ti ih uplatiti na žiro račun i dovesti ti svoj auto da to ugradiš.

Samo malo matematike: za te performanse trebaš cca 15-16 KW baterija, dakle cca 50 kom Thundersky 3,2V 100Ah po min 150$ kom + dostava i dađbine..............
To je da svaki put iscjediš baterije do kraja, dakle barem još 25 kom za trajnost.......

Ne treba se zanositi da je to jeftino i da se vozi za đabe i bez uloga. U svakom slučaju je isplativo što vjerojatno mogu potvrditi vozači e-auta tu na forumu. Ne želim nikog obeshrabritti a i vidim da ceker dobro razmišlja.
[Vrh]
kloky

PostPostano: 13.9.2011. uto. 00:26    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dobro, nećemo se sad prepirati oko različitih mišljenja...palac

Moj komentar nije imao veze sa ikakvim biciklom, nego na tvoje obeshrabrenje da se sa 5000€ ne treba niti započinjati projekt.
Osobno ne mislim kao ti i kažem da bih vrlo vjerojatno za tu cifru mogao složiti neku osnovnu preradu, ali ne bih krenuo u projekt kupovajući gotove dijelove u dućanu. Slagao bih preradu bez nekog roka pomalo tražeći što je najbolje i najpovoljnije i zato govorim da tih 5 soma eura nije malo.

I opet pretjeruješ s baterijama, buba ima 50 TS 100Ah baterija i ima domet više nego na što bih pucao (cca 120km, a ja sam napomenuo max 100km). I cijenu baterija si dignuo u nebo, npr. Mate ih je prodavao po 90€, možda i manje. Također bi možda trebao i manje baterija, jer bi meni osobno domet 50km bio dovoljan, a uzeo bih puno lakši auto, napravio dvosjed i maksimalno umanjio masu itd...
Problem je naravno kako i ceker kaže imati neku cifru, pa nema druge nego napraviti neki plan, učiti, pratiti forume, pomalo skupljati lovu i kupovati dio po dio...
Pa makar sve trajalo i 5 godina, ali gušt je na kraju neprocjenjiv skace od srece
[Vrh]
mike20

PostPostano: 13.9.2011. uto. 07:08    Naslov: Citirajte i odgovorite

Imao sam istu ideju i želju ko i ceker, imam tu želju i dalje lol

Al realna cifra za slične želje brzina i dometa (nekih 150km barem) i sa nekim neolovnim baterijama te solidim komponentama je barem 15 000 ojra, možda realnije oko 20 000 eura-znači od ideje do reganog auta na cesti.

Nek me isprave ak nisam u pravu palac
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3  Sljedeća
Stranica 1 / 3.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.