<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Problem - vijak od zamašnjaka
Idite na 1, 2  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Emil

PostPostano: 30.12.2010. čet. 14:35    Naslov: Problem - vijak od zamašnjaka Citirajte i odgovorite

Nije mi vrag dao mira pa sam jos jednom prije prvog spajanja isao sve pregledati. Izvadim van kompletni motor i kod pregleda imbus šrafa, koji spaja osovinu motora i zamašnjak, primjerim ovo:

http://i54.tinypic.com/5d8fex.jpg

E sad, nije problem procistiti rupu u osovini motora ili napraviti veču ali ono što me zanima je kako je opće moguče da se vijak toliko izglodao.

Cijelo vrijeme se razbijam glavu s tim i fakat ne kužim kako je to moguče. Jedino kaj mi se cini kao logicno je da se izglodao dok je motor bio jos u testnoj fazi, jer je onda zupčanik jos bio na zamašnjaku. Ali opet i kad bi župčanik strugao po getribi to bi se moralo vidjeti, a na getribi nema nikakvih "oziljaka".

Ne znam...

Emil
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Sigy

PostPostano: 30.12.2010. čet. 15:36    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dali ti je isti korak navoja u osovini i na vijku?
OBAVEZNO novi vijak namaži LOCTITE smjesom protiv odvrtanja.
[Vrh]
Emil

PostPostano: 30.12.2010. čet. 17:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dali ti je isti korak navoja u osovini i na vijku?
** Isti je, to smo baš posebno provjeravali.
Vadili smo zamašnjak nekoliko puta i nikad nisam vidio da je vijak izglodan ili tako nešto. Niti ga nema što izglodati...

Da smo ga prejako pritegnuli u startu to bi se moralo osjetiti kod samog šrafanja a osim toga to bi se onda vidlo i prije.

Nego ovo sam sad zapazio. Ne znam kako mi je promaklo ali to također može biti od prije :

http://i51.tinypic.com/v4y05w.jpg

Možda je sve preduboko unutar getribe pa šaraf struže po osovini od getribe ?. Po slici je sigurno to u pitanju ali opet onda bi i ostatak navoja bio zglodan ( a ne samo prvi dio )... btw. sad ne mogu vidjeti osovinu od getribe jer nisam doma.

E.
[Vrh]
Sigy

PostPostano: 30.12.2010. čet. 20:22    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sigurno je spojnička osovina ribala, ali ona nije mogla nikako oštetiti pola navoja, niti da je cijeli osim ako je zadržavala vijak ali to mi je nekako nevjerojatno... Vjerojatnije je da ste ga pretegli...
[Vrh]
marko-sk

PostPostano: 30.12.2010. čet. 23:46    Naslov: Citirajte i odgovorite

OPET NOVA TEMA Zujo

- Meni se to događalo na motoru , imao sam metalne piljevine/strugotine u rupi .
[Vrh]
dmeter

PostPostano: 9.1.2011. ned. 22:05    Naslov: Re: Problem - vijak od zamašnjaka Citirajte i odgovorite

Emil je napisao/la:
Nije mi vrag dao mira pa sam jos jednom prije prvog spajanja isao sve pregledati. Izvadim van kompletni motor i kod pregleda imbus šrafa, koji spaja osovinu motora i zamašnjak, primjerim ovo:

http://i54.tinypic.com/5d8fex.jpg

E sad, nije problem procistiti rupu u osovini motora ili napraviti veču ali ono što me zanima je kako je opće moguče da se vijak toliko izglodao.

Cijelo vrijeme se razbijam glavu s tim i fakat ne kužim kako je to moguče. Jedino kaj mi se cini kao logicno je da se izglodao dok je motor bio jos u testnoj fazi, jer je onda zupčanik jos bio na zamašnjaku. Ali opet i kad bi župčanik strugao po getribi to bi se moralo vidjeti, a na getribi nema nikakvih "oziljaka".

Ne znam...

Emil

Emil tek sad sam vidija sliku.
Prvo na viljak je djelovala tlačno/vučna sila van projektiranoe snage (vijak je vjerovatno pretegnut) Tijelo u koje se zavidaje vijak i sam vijak su od drastično različitih materijala.
Vijak je vjerovatno van standarda loše kvalitete.Kupi vijak 8.8 jače nemoj i obavezno stegni moment ključem.
Probaj prvo bez locita i upotrebljavaj proizvod i vidi da li se mjenja sila.

Vijak mora biti sa DIN 7984 standardom.Ako se to ponovi moraš stavljat veči vijak ili više vijaka.
Inače to je velika nauka i zato samo malo tvrtki je u stanju proizvest dizajn motora a ostali kupuju licence sa gotovim nacrtima.
[Vrh]
šarafko

PostPostano: 22.2.2011. uto. 22:31    Naslov: Citirajte i odgovorite

Glava vijka je oštećena jer je radi navoja ispao pa se uklještio u nešto?
[Vrh]
Emil

PostPostano: 24.5.2011. uto. 17:04    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pozdrav.

Evo vec mi je pukao film pa me zanima što vi mislite o ovome.
Stavim motor ( s ugrađenim zamanjskom i prirugnicom ) u getribu, spojim struju i malo se vozikam. Kad pustim auto u leru, neki vrag ko da tuče ili da istodobno struže po nečemu. Stavim ga u brzinu, sve radi tiho i čisto ok.

Rastepal sam sve van, izvadil motor i probao zavrtiti ručno ( zamašnjak je jos bio gore ). Na kojih 270 stupnjeva ko da neki vrag preskoči. Skinem zamašnjak s prirubnicom dolje pa opet probam. Sad se nista ne događa.Sve ok. Stavim opet prirubnicu s zamašnjakom i opet preskače.

Izvukao sam cijeli rotor van i pregledao lagere ali to je bilo mjenjano tak da nema šanse. To preskakanje nije jako ali osjeca se.

Npr. ako motor radi na 20HZ sve je mirno. Kad krenem preko toga ili ga stavim na npr 50 hz-a možeš osjetiti kako se cijeli auto lagano trese a i sve to postane dosta bučno.

Ideja ?
[Vrh]
marko-sk

PostPostano: 24.5.2011. uto. 20:55    Naslov: Citirajte i odgovorite

nije balansiran zamašnjak / nije cijeli u centru .
[Vrh]
Emil

PostPostano: 28.5.2011. sub. 12:48    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ma balansiran je 100 posto.
To se nije prije događalo...

Sama prirubnica ( koja je spojena s zamašnjakom preko 5 ( dodano zaljepljenih ) šarafa )) je 100 posto u centru.

Osim toga prirubnica ide skoro po skoro cijeloj duljini osovine motora. Na osovini motora je također i kajla na koju ide ta prirubnica.

Kad se prirubnica nakalemi na motor nema lufta.
Doslovno se događa da zavrtim cijeli krug i pri kraju kruga preskoči.
[Vrh]
VladoK

PostPostano: 29.5.2011. ned. 06:15    Naslov: Citirajte i odgovorite

Emil je napisao/la:

Kad pustim auto u leru, neki vrag ko da tuče ili da istodobno struže po nečemu. Stavim ga u brzinu, sve radi tiho i čisto ok.

Rastepal sam sve van, izvadil motor i probao zavrtiti ručno ( zamašnjak je jos bio gore ). Na kojih 270 stupnjeva ko da neki vrag preskoči. Skinem zamašnjak s prirubnicom dolje pa opet probam. Sad se nista ne događa.Sve ok. Stavim opet prirubnicu s zamašnjakom i opet preskače.

Izvukao sam cijeli rotor van i pregledao lagere ali to je bilo mjenjano tak da nema šanse. To preskakanje nije jako ali osjeca se.

Npr. ako motor radi na 20HZ sve je mirno. Kad krenem preko toga ili ga stavim na npr 50 hz-a možeš osjetiti kako se cijeli auto lagano trese a i sve to postane dosta bučno.

Ideja ?

Emil
to ti se izgleda događa u nutra u getribi, a ne u motoru, neki vrag ti šeta, hoda amo-tamo uslijed djelovanja "sile".
Ako si isprobal zavrtiti motor sa ugrađenom spojkom izvan getribe i nema vibracije ni zvuka onda ti to dolazi iz getribe.
Nemoj očekivati od nas da smo vidoviti pa da preko Interneta vidimo pod tvoju haubu, takvi su problemi normalni dok nekaj razrađuješ na staroj krami... Nemoj se rasrditi na ovaj odgovor
[Vrh]
Emil

PostPostano: 29.5.2011. ned. 11:31    Naslov: Citirajte i odgovorite

Bok Vlado !
Ma kaj bi se rasrdil, pa sve što si napisao je istina.

Ja sam ti motor izvukao van iz getribe i zamašnjak sam ručno vrtio a poslije sam motor spojio na struju. Ista stvar. Zavrtis ga i osjetis / cujes kako preskače. A kaj je najbolja fora sve je u centru.

Ne znam, budem jos jednom sve rastepal...
[Vrh]
šarafko

PostPostano: 29.5.2011. ned. 11:54    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zasigurno kulisa (vilica) mjenjača ima slobodan hod. Imaš li kakve slike ili podatke od mjenjača?
[Vrh]
VladoK

PostPostano: 29.5.2011. ned. 12:18    Naslov: Citirajte i odgovorite

Emil je napisao/la:
Bok Vlado !
Ma kaj bi se rasrdil, pa sve što si napisao je istina.

Ja sam ti motor izvukao van iz getribe i zamašnjak sam ručno vrtio a poslije sam motor spojio na struju. Ista stvar. Zavrtis ga i osjetis / cujes kako preskače. A kaj je najbolja fora sve je u centru.

Ne znam, budem jos jednom sve rastepal...

trlja oci Čekaj malo - daj budi sad precizniji u odgovoru, da te skužim:
1. Zavrtiš elektromotor sa zamašnjakom i oni preskaču, ili
2. Zavrtiš bez motora getribu pa čuješ da u njoj preskače?

Daj da to razdvojimo na proste faktore, da lakše skužim kaj opisuješ...
[Vrh]
Emil

PostPostano: 29.5.2011. ned. 14:03    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zavrtiš elektromotor sa zamašnjakom i oni preskaču.
* To je u pitanju. Motor je izvan auta.

E.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2  Sljedeća
Stranica 1 / 2.

Forum(o)Bir: