<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

DOK-ING XD
Idite na 1, 2, 3 ... 40, 41, 42  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Električni automobili
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Cose

PostPostano: 7.9.2008. ned. 07:29    Naslov: DOK-ING XD Citirajte i odgovorite

Iz casopisa Lider, 05.09.2008:

"DOK-ING pri kraju izrade prototipa elektromobila kojieg bi sam proizvodio

Automobil bi velicinom trebao nalikovati Smartu, a osim za gradsku voznju ponajprije bi bio namijenjen hotelima, terenima za golf i slicnim objektima kao pomocno vozilo.

...

Ciljana cijena od 10.000 eura

Protoip vozila 80 je posto gotov, a do kraja godine trebalo bi se dovrsiti elektromotor nove generacije (engl. permanent magnet motor), koji su razvili u suradnji s pulskom tvrtkom Tenom.
...
Mini-automobil trebao bi postizati brzinu od 100 do 120 kilometara na sat i imati autonomiju od 250 kilometara."

Cijeli tekst:

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ogi
Site Admin

PostPostano: 7.9.2008. ned. 08:09    Naslov: Citirajte i odgovorite

respekt ..izuzetno mi je drago cuti da nisu odustali
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
zega

PostPostano: 7.9.2008. ned. 08:14    Naslov: Citirajte i odgovorite

Oni su se informirali o vasim hub motorima za strojeve za razminiravanje?
Odlican partner, trebalo bi im pomoci da vozilo bude bolje (dizajn hub motora)...
Mislim da bi pero mogao napraviti najbolji kontroller za to a sa ekipa najbolji HUB
z
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
ogi
Site Admin

PostPostano: 7.9.2008. ned. 08:25    Naslov: Citirajte i odgovorite

zega je napisao/la:
Oni su se informirali o vasim hub motorima za strojeve za razminiravanje?

Kupili su ih ali nije mi poznato da li su zavrsili prototip

Koja je to Pulska tvrtka Tena?
Mislite da su oni razvili hub motor?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
VladoK

PostPostano: 7.9.2008. ned. 12:20    Naslov: Re: Zagrebacka tvrtka razvija automobil na baterije Citirajte i odgovorite

Cose je napisao/la:
Iz casopisa Lider, 05.09.2008:

"DOK-ING pri kraju izrade prototipa elektromobila kojieg bi sam proizvodio

Zanimljiva vijest,
samo znajmo da dug je put dok ne osvane prvi prototip na cesti, budemo morali biti jako dugo strpljivi...
Ja im naravno držim fige...
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 11.6.2009. čet. 19:26    Naslov: Citirajte i odgovorite

CroDriver je napisao/la:
Danas i jucer sam proveo nekoliko sati kod DOK-ING-a.

Da podsjetim, oni se bave proizvodnjom "robota" za razminiravanje i izvoze ih u cijeli svijet. Nekoliko entuzijasta (trojica) unutar firme su više iz zajebancije odlucili konstruirati mali gradski auto na elektricni pogon.

Pokretac tog projekta i ja imamo jednog zajednickog prijatelja pa mi je dogovorio sastanak da razmjenimo iskustva. Njemu se jako svidio moj dosadašnji rad (proucavanje i usporedivanje komponenti, studija o svim dosadašnjim EV-ima i izvještaj iz Geneve) pa me pozvao u firmu. Jucer sam obišao njihove pogone na žitnjaku, bio sa vlasnikom, vidio razvojne projekte, razgovarao sa inženjerima... Jako poucna dva dana.

Tvrtka mi se neopisivo svida i siguran sam da mogu uspjeti u naumu proizvodnje tog malog autica.

Inace su do sada vecinom robote radili sa velikim dizel motorima koji pogone gusjenice hidraulicno ali sada žele ici na struju.

Pokazali su mi jedan robot sa 110 ThunderSky 160 Ah baterija. trlja oci Nebi se nikad nadao tako nešto vidjeti kod nas respekt

Jako su veliki pobornici brushless DC-a. Kaže da ima vecu iskoristivost od AC-a, regenerativno kocenje i td. Imaju par komada. Vodeno i zracno hladene. Zapisao sam ime proizvodaca ali mi je na papiricu u autu, budem sutra napisao kako se zove. Motori su cak i dosta jeftini. Ako su njihovi navodi tocni onda su ti brushlesi stvarno vrh šta se motora tice.

Kontrolere i BMS proizvode sami. Ja ih nagovaram da ih pocnu proizvoditi i prodavati ali oni nemaju baš nekog interesa jer oni rade namjenski velike strojeve za puno novaca pa im se neda zajebavat s tim. I ovaj auto rade onako sa strane, cisto zato što znaju da mogu.

Cak su za testiranje jedan Mitsubishi pick-up elektrificirali. Stvarno su napravili odlican posao. Izgleda kao jedna od boljih konverzija na EV albumu. Veliki (dugi) brushles DC na mjenjacu i lead acid na tovarnom prostoru. Kažu da je auto išao preko 80 km/h ali su sada izvadili controller za neke druge stvari.

Razvijaju i in-wheel motor. Vidio sam prototip koji je ogroman i težak, preko 100 kg. Odmah sam im rekao da bolje odustanu od toga jer je za njihov auto i dovoljan jedan mali 30-40kW (a taj prototip ima preko 100kW) motor jer oni izricito žele maksimalnu brzinu od 80 km/h Rolling Eyes

Držao sam 3D print u rukama, vidio stupnje evolucije dizajna i td.

Ima par stvari koje bi promijenio na konceptu ali to je njihov projekt pa neka rade što žele.

Uglavnom mi se cine kao odlicna ekipa za ovako nešto, da mi je zaposlit njih trojicu da rade prema mojim napucima samo na EV-u bi cuda napravili!

Al tko ce takve naci...

Dogovorili smo se da cemo jedno drugom pomagati i suradivati ako zapnemo negdje.

Btw. Bilo mi je malo neugodno tamo sa fotoaparatom hodati kroz razvojne hale pa nemam slika

EV je napisao/la:
Drago mi je da si upoznao gosp. Majetica
Slazem se sa njime da nema potrebe za vecom brzinom od 80km/h

CroDriver je napisao/la:
Možda nema potrebe ali vi ne razumijete da marketing i imdidž prodaje auto a ne potreba.

Automobil koji ide 80 km/h nece doživjeti neki veci tržišni uspjeh. I ideja o jednom "pravom" sjedalu i jednom pomocnom mi isto nije baš najbolja ali dobro... Oni niti nemaju neke pre velike ambicije za taj auto pa je sve OK

EV je napisao/la:
Mislim da bi se razvoj elektricnih automobila prije svega trebao zapocet u vidu malih gradskih vozila ( poput npr. C1 )
U tom smislu je sigurnih 80km/h dovoljna brzina

CroDriver je napisao/la:
Ali i dalje tvrdim da auto treba ići minimum 120 i imati dva prava sjedala.

Imamo različita razmišljanja, ne moramo se mi slagati Smile
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 11.6.2009. čet. 19:29    Naslov: Citirajte i odgovorite

CroDriver je napisao/la:
Ali i dalje tvrdim da auto treba ići minimum 120 i imati dva prava sjedala.

Imamo različita razmišljanja, ne moramo se mi slagati Smile

Naravno Smile

Za sjedala se slazemo palac
[Vrh]
zega

PostPostano: 11.6.2009. čet. 22:07    Naslov: Citirajte i odgovorite

vec je bilo te rasprave i slazem se sa Crodriverom...
80 je dovoljno ali ponekad treba imati malo vise, sto ako zelim potegnuti do Ivanica autocestom i sl...
120 je nekako optimalno a 80 je min...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
ogi
Site Admin

PostPostano: 11.6.2009. čet. 22:31    Naslov: Citirajte i odgovorite

Svi znamo koliko kosta novaca i kilograma 1kWh baterije, i koliko raste potrosnja sa porastom brzine
[Vrh]
CroDriver

PostPostano: 11.6.2009. čet. 22:46    Naslov: Citirajte i odgovorite

EV je napisao/la:
Svi znamo koliko kosta novaca i kilograma 1kWh baterije, i koliko raste potrosnja sa porastom brzine

Oni čak planiraju dosta dometa (kaže da bi moglo biti preko 300 km) ali s obzirom da koriste TS i to u tako malom vozilu ne znam gdje će ih toliko smjestiti. Oni idu na maksimalnu korisnost i gledaju svaki postotak pa taj domet žele ostvariti sa malom potrošnjom energije.

Mislim da same baterije nebi trebale imat problema sa više snage. Ja bi recimo ugradio 50-60 kW i dodao ECONOMY gumb koji bi onda ograničio snagu na 30 kW za maksimalni domet
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 11.6.2009. čet. 22:56    Naslov: Citirajte i odgovorite

Smile ..oprosti ali mislim da si previse vozio nabrijane pile

Ne mozes se razbacivati kW-ima sada kad su cijene baterija tako visoke
Moj savjet, koncetriraj se na visokoefikasne motore manjih snaga i regen kocenje
Poanta e-automobila je u ekologiji ( i slobodi hehe ), mala potrosnja je bitna cak i da zanemarimo cijenu baterija
[Vrh]
CroDriver

PostPostano: 11.6.2009. čet. 23:01    Naslov: Citirajte i odgovorite

EV je napisao/la:
Smile ..oprosti ali mislim da si previse vozio nabrijane pile

Ne mozes se razbacivati kW-ima sada kad su cijene baterija tako visoke
Moj savjet, koncetriraj se na visokoefikasne motore manjih snaga i regen kocenje
Poanta e-automobila je u ekologiji ( i slobodi hehe ), mala potrosnja je bitna cak i da zanemarimo cijenu baterija

E vidiš u tome se ja baš ne slažem!!

Problem sa EV-ima je što su ih do sada (osim Tesle) radili ljudi (i za ljude) koji automobile smatraju nužnim zlom kada ne mogu taj put prijeći pješice, biciklom ili javnim prijevozom.

Ja mislim da elektromotor ima izvrsne karakteristike i potencijale za snažne, zabavne, lijepe i "cool" automobile uz čistu savjest vozača glede ekologije.

Raditi "škatulice" samo tek toliko da se kreću... Hmmm, to mi nikako ne odgovara.

Ali neka svatko radi što želi. Ja imam svoje ciljeve i od njih ne odustajem Wink
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 11.6.2009. čet. 23:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

CroDriver je napisao/la:

E vidiš u tome se ja baš ne slažem!!

Problem sa EV-ima je što su ih do sada (osim Tesle) radili ljudi (i za ljude) koji automobile smatraju nužnim zlom kada ne mogu taj put prijeći pješice, biciklom ili javnim prijevozom.

Ja mislim da elektromotor ima izvrsne karakteristike i potencijale za snažne, zabavne, lijepe i "cool" automobile uz čistu savjest vozača glede ekologije.

Raditi "škatulice" samo tek toliko da se kreću... Hmmm, to mi nikako ne odgovara.

Ali neka svatko radi što želi. Ja imam svoje ciljeve i od njih ne odustajem Wink

Uz zabavne automobile ide i buka motora, ti najvise sto mozes postici je milozvucni fijuk, nesto kao turbina Very Happy

Jedva cekam da potece struja palac
[Vrh]
solarstorm

PostPostano: 12.6.2009. pet. 07:34    Naslov: Citirajte i odgovorite

za 80km/h je dosta 15kw recimo da auto ima oko 800-900kg auto bi imao dobre performanse u gradu. i s manje kilovata se može ići 80 čak bi i Vladina toyota trebala imati tu brzinu, jedino je broj okretaja pog. stroja premali.
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 12.6.2009. pet. 07:54    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kazu da je 15kW snage u prosjeku dovoljno za 100km/h

Jesmo mi ikad od Vlade, Cubija, Romana dobili podatak o odnosu snage i brzine Upitnik

Decki!! Rog
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Električni automobili
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3 ... 40, 41, 42  Sljedeća
Stranica 1 / 42.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.