<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Pasivna kuća VENERA - mit ili realnost?!
Idite na 1, 2, 3, 4  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Štedljive kuće
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
halo

PostPostano: 16.1.2011. ned. 02:02    Naslov: Pasivna kuća VENERA - mit ili realnost?! Citirajte i odgovorite

Pasivna kuća "VENERA" je projektovana pre oko 25 godina u projektnoj organizaciji "NAŠ STAN" - Beograd uz svestranu pomoć nesebičnog pokojnog Dr. Branka Lalovića, pionira za uvođenje solarne energije.

Usled teške ekonomske krize devedesetih godina prošlog veka u bivšoj SFRJ, gradnja je prekinuta 1991 godine (ozidana, sa armirano-betonskom pločom i četvorovodnim krovom, a bez staklenika - terase, termoizolacije, prozora, vrata, elektroinstalacije, vodovoda, kanalizacije,.....) i od tada do danas stoji kuća nepromenjena.

Evo kako otprilike izgleda nedovršena pasivna solarna kuća VENERA u prizemlju

Ne znam da li ću moći nacrtati krov. Mnogo mi je komplicirano nacrtati četvorovodni krov uz pomoć free programa Google Sketch-UP 8.

Posle velikih muka sa Google Sketch-UP 8, sadašnji izgled nedovršene pasivne solarne kuće "VENERA":

Ni danas nije ništa bolja ekonomska situacija u odnosu da period od devedetih godina prošlog veka, pa ne znam kako prevazići tu situaciju imajući u vidu da u toj kući nije moguće osposobiti kao ostali prostorija po prostorija.

Evo malo detalja za kako bi trebalo da funkcioniše pasivna kuća:

Tako treba da izgleda pasivna kuća VENERA sa staklenikom:

Video prezentacija pasivne kuće "VENERA" kako bi trebala da bude:

Zadnja promjena: halo; 22.7.2011. pet. 19:42; ukupno mijenjano 4 put/a.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
max

PostPostano: 16.1.2011. ned. 15:21    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da nije bilo prof. dr. Branka Lalovića krajem 70-ih i početak 80-ih, teško da bi ja danas imao PV module, vakuumske kolektore, i energetski neovisnu kuću, skoro pred useljenjem Cool
Ta kuća je objavljena u posebnom izdanju odličnog časopisa Galaksija 1987.g. Vremena, tehnologije, prioriteti.... od onda na ovamo su se darstično promjenila. On je bio vizonar zaljubljenik u solarnu energiju (kao i to da je u ono vrijeme Hrvatska bila velesila u proizvodnji solarnih ćelija, njemci, japanci su dolazili u posjete nama (tad su prouzvodili kao mi danas NIŠTA), oni koji su danas velesila u proizvodnji istih...) Želim reći da je pasivna kuća koju je osmislio Branko nije to što se smatra danas pod pojmom pasivna kuća. Naime on je projektirao solarnu kuću sa pasivnim zahvatom (upotrebom) solarne energije i tako želio postići neovisnost o primarnim energentima. Današnja pak pasivna kuća stremi da njoj ne treba skoro pa nikakva energija bilo primarna ili alternativna tj maximalnoj izolaciji.
palac
PS Branko je napisao po meni bibliju o solarnoj energiji, za ono vrijeme 1982. g. NASUŠNO SUNCE. Još jednom hvala mu.
[Vrh]
halo

PostPostano: 16.1.2011. ned. 22:05    Naslov: Citirajte i odgovorite

max je napisao/la:

PS Branko je napisao po meni bibliju o solarnoj energiji, za ono vrijeme 1982. g. NASUŠNO SUNCE. Još jednom hvala mu.

Imam i ja tu knjigu. Zanimljivo je napomenuti da ga nema nigde na internetu u elektronskom pdf. obliku. Ta veoma vredna knjiga retko se može naći sem ponegde ga ima u antikvarnicama i to po znatnoj višoj ceni.

Da li bi neko mogao da tu knjigu skenira i pošalje ga ovde u elektronskom obliku?
[Vrh]
eygon

PostPostano: 2.2.2011. sri. 22:15    Naslov: Citirajte i odgovorite

fino si to nacrtao, ovo bi trebalo staviti pod poglavlje povijest razvoja pasivne gradnje palac
[Vrh]
zega

PostPostano: 12.2.2012. ned. 05:17    Naslov: Citirajte i odgovorite

Tu di jesam imam etazno grijanje, forsirani zrak, ali je orijentacija stana savrsena, jug, lagano jugoistok!
Za razliku od Zagreba ima puno vise suncanih zimskih dana, danas je bio jedan takav, nocasnji minimum je bio -16c a dnevni maksimum -7c, no kako je bilo suncano i vedro (zubato sunce) moj sustav grijanja se nije upalio niti jedan trenutak za dana!
Imam 2 prozora (jedan po sobi)klasicne velicine (2x ca 1x1.6m otvor) i balkonska vrata te prozor kao ta vrata u boravku (cca 2x2m otvor) prilicno sunca ulazi u boravak.
Znaci uz ne prevelike staklene povrsine prema jugu potvrdjujem stvar funkcionira prilicno dobro za suncanog dana sam navikao da mi grijanje nikad ne radi!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
halo

PostPostano: 16.2.2012. čet. 03:40    Naslov: Citirajte i odgovorite

zega je napisao/la:
Tu di jesam imam etazno grijanje, forsirani zrak, ali je orijentacija stana savrsena, jug, lagano jugoistok!
Za razliku od Zagreba ima puno vise suncanih zimskih dana, danas je bio jedan takav, nocasnji minimum je bio -16c a dnevni maksimum -7c, no kako je bilo suncano i vedro (zubato sunce) moj sustav grijanja se nije upalio niti jedan trenutak za dana!
Imam 2 prozora (jedan po sobi)klasicne velicine (2x ca 1x1.6m otvor) i balkonska vrata te prozor kao ta vrata u boravku (cca 2x2m otvor) prilicno sunca ulazi u boravak.
Znaci uz ne prevelike staklene povrsine prema jugu potvrdjujem stvar funkcionira prilicno dobro za suncanog dana sam navikao da mi grijanje nikad ne radi!

Veoma značajan podatak. Ovde bijem naučnu bitku sa takođe visokostručnim licem koji se iskustveno vrlo dobro razume u solarnu energiju.

On na osnovu svog iskustva tvrdi da je ovde uopšteno u dobro termoizolovanoj običnoj kući nemoguće da bude toplo za vreme zubatih sunčevih vrlo mrazovitih dana, a da nije uključeno bilo kakvo dopunsko električno grejanje.

Da li možete da navedete bar saveznu državu u USA ako nećete navesti mesto prebivališta (pretpostavka na osnovu vašeg profila). Geografski položaj savezne države će mi mnogo značiti da bih uporedio sa brojem sunčanih dana ovde u bivšoj SFRJ.
[Vrh]
zega

PostPostano: 16.2.2012. čet. 04:37    Naslov: Citirajte i odgovorite

Stan na drugom katu od ukupno 3 u tom trenutku trenutku je u stanu bilo oko 23-25c (ovisno o dobu dana), izolacija je tak tipicna za budget gradnju prije 20 god cca 10cm blown in izolacije pretpostavljam, prozori plastika sa izo staklom vulgaris 10mm zracni raspor (imam slike) koja nije bog zna sto (pusta, osjeti se)...
[Vrh]
halo

PostPostano: 16.2.2012. čet. 17:23    Naslov: Citirajte i odgovorite

poštovani @zega,

vaše mesto prebivališta je u Saveznoj državi Michigen, tik do granice sa Kanadom, na geografskoj širini od oko 42 step i 38 min. N tj. južnije od Zagreba i mog mesta.

To znači da ima više zimskih sunčanih dana u odnosu na moje mesto koji se nalazi na oko 44 step. N. a još više sunčanih dana u odnosu na Zagreb koji se nalazi na geografskoj širini od oko 45 step i 47 min. N

Međutim, za razliku od moje usamljene kuće sa svih strana, vaš stan je dobro "ušuškan" među zgradama levo i desno i stanovima gore i dole. Vaš stan je otvoren jedino ka jugoistoku i eventualno ka severozapadu. Dakle, najidealniji uslovi za prijem pasivne solarne energije da u stanu bude prijatno toplo, a bez potrebe za uključivanjem dodatnih električnih grejalica.[/img]

Zadnja promjena: halo; 17.2.2012. pet. 10:46; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
zega

PostPostano: 17.2.2012. pet. 06:49    Naslov: Citirajte i odgovorite

Otvoren je ka Jugistoku...
No misljenja sam da bi samostojeci objekat koji je bolje izveden i izoliran, bio jednako topao uz iste uvijete ako ima vise staklenih povrsina!
Recimo pogledaj automobil na zimskom suncu, izolacija nikakava, a ako je vani teski minus a suncano je, u vozilu je ugodno toplo!
[Vrh]
Gec

PostPostano: 17.2.2012. pet. 06:57    Naslov: Citirajte i odgovorite

zega je napisao/la:
Otvoren je ka Jugistoku...
No misljenja sam da bi samostojeci objekat koji je bolje izveden i izoliran, bio jednako topao uz iste uvijete ako ima vise staklenih povrsina!
Recimo pogledaj automobil na zimskom suncu, izolacija nikakava, a ako je vani teski minus a suncano je, u vozilu je ugodno toplo!
Tako je, moja je kuća na osami, imam stiropor fasadu, stolarija je drvena sa izo staklima i nepropusna. Znači ništa posebno. Sunce "obilazi " kuću tijekom dana i kroz dan se grijanje na -3-4 stupnja jedva ponekad upali.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
zega

PostPostano: 17.2.2012. pet. 07:27    Naslov: Citirajte i odgovorite

Gec, kolika je kvadratura prozora/otvora (pogotovo juznih) a koja je kvadratura kuce?

Sad sam malo eksperimentirao sa Gmapama, i moja geografska duzina je u razini zatona malo iznad dubrovnika...
Ali vrijeme nije ni blizu tome (brrr)!
[Vrh]
halo

PostPostano: 17.2.2012. pet. 11:00    Naslov: Citirajte i odgovorite

zega je napisao/la:
Sad sam malo eksperimentirao sa Gmapama, i moja geografska duzina je u razini zatona malo iznad dubrovnika...
Ali vrijeme nije ni blizu tome (brrr)!

Valjda ste hteli reći geografska širina.

Gec je napisao/la:
Tako je, moja je kuća na osami, imam stiropor fasadu, stolarija je drvena sa izo staklima i nepropusna. Znači ništa posebno. Sunce "obilazi " kuću tijekom dana i kroz dan se grijanje na -3-4 stupnja jedva ponekad upali.

@Gec,
Pored @zega-ovih pitanja plus dopunska pitanja:

-debljina termoizolacije?
-orijentacija kuće?
-raspored prostorija odn. položaji prostorija prema stranama sveta?
[Vrh]
zega

PostPostano: 17.2.2012. pet. 18:33    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ma mislio sam sirina, po ovoj slici, nemam pojma kako sam napisao krivo
[Vrh]
Utopija

PostPostano: 17.2.2012. pet. 22:49    Naslov: Citirajte i odgovorite

Teoretski je moguće
- izgraditi kuću sa superizolacijom
- orijentirati dnevni boravak na jug
- grijati se samo pomoću Sunca

No, jedno je teorija, a drugo je praksa. Jako je teško pogoditi balans između toplinskih gubitaka kuće i toplinskih dobitaka tijekom zubatih zimskih dana kada je vani npr. -10 i Sunce sija i ne trebaš nikakvo dodatno grijanje.

Koliko je takvih dana tijekom zime uopće? Kod mene je ovdje bilo tek par takvih dana ostatak zime je bio jako maglovit, oblačan bez imalo Sunca i po par tjedana.
[Vrh]
zega

PostPostano: 18.2.2012. sub. 05:30    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zagreb je koma sto se toga tice, znam da je svaku jesen zimu u magli, po cijele dane, jer sam isao na sljeme poslom barem jednom tjedno pa se to gore ljepo vidi kako je u oblaku magle...
Ovdje gdje sam sad ima puno vise suncanih dana, preko pola zimskih dana su suncani!
Steta sto nema Hrvatske za usporedbu, evo malo podataka o solarnom zracenju i jos ponesto (korisno):
http://www.scribd.com/doc/69722191/Solar-Radiation-Data
Najblizi su Bec i Milano...
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Štedljive kuće
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3, 4  Sljedeća
Stranica 1 / 4.

Forum(o)Bir: