<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Pitanja i savjeti u vezi mini elektrane
Idite na 1, 2  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Hidroelektrane
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Nik jana

PostPostano: 18.11.2010. čet. 13:09    Naslov: Pitanja i savjeti u vezi mini elektrane Citirajte i odgovorite

Pozdrav ekipi.Pošto nisam vidjel rubriku gdje se predstavlja napisat ču ovdje par stvari o sebi. Zovem se Nikola i ovaj forum sam našal sasvim slučajno pretraživajuči net o HHO generatorima. Imam 33 godine i po struci sam elektromehaničar, serviser kučanskih aparata. Jako mi zanimljiv ovaj forum i sve teme na njemu.Volim razmišljati ekološki i najt način da se negdje nešto uštedi. Uz kuču mi teče jedan mali potok, po mojoj procjeni jedna cjev od 150 do 200 milimetara bi bila uvjek puna, po zimi i puno više i kad ima kiše.Pitanje je kaj bi se moglo iskoristiti iz njega? mogal bi napravit branu na njemu možda metar ili 1.5 metara visoku.ja sam mislil položiti po njemu jednu cjev fi 150 dok nebi došal do visinske razlike oko 2 metra i na kraj cjevi stavit neki generator u cjevi ili samo turbinu u cjevi.želio bi čuti vaše komentare i mišljenje, prjedloge za turbinu, generator? Znam da to nebi puno davalo ali mislim da bolje išta nego ništa.
Pozdrav!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
m2

PostPostano: 18.11.2010. čet. 13:58    Naslov: Citirajte i odgovorite

hi
Na forumu se raspravljalo o mikro/mini HE ... Ispod naslova desno klikni na "Pretražnik"..... mislim da će te nađeno usmjeriti u dobrom smjeru

Zadnja promjena: m2; 19.11.2010. pet. 19:19; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Nik jana

PostPostano: 18.11.2010. čet. 14:40    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pročital sam sve postove u temi hidroelektrane.mene zanima dali ima netko složeno od članova tak nekaj, gdje kod nas nabaviti opremu, napraviti proračun kaj se može dobiti iz toga kaj ja imam?
[Vrh]
dmeter

PostPostano: 18.11.2010. čet. 15:45    Naslov: Re: Pitanja i savjeti u vezi mini elektrane Citirajte i odgovorite

Nik jana je napisao/la:
Pozdrav ekipi.Pošto nisam vidjel rubriku gdje se predstavlja napisat ču ovdje par stvari o sebi. Zovem se Nikola i ovaj forum sam našal sasvim slučajno pretraživajuči net o HHO generatorima. Imam 33 godine i po struci sam elektromehaničar, serviser kučanskih aparata. Jako mi zanimljiv ovaj forum i sve teme na njemu.Volim razmišljati ekološki i najt način da se negdje nešto uštedi. Uz kuču mi teče jedan mali potok, po mojoj procjeni jedna cjev od 150 do 200 milimetara bi bila uvjek puna, po zimi i puno više i kad ima kiše.Pitanje je kaj bi se moglo iskoristiti iz njega? mogal bi napravit branu na njemu možda metar ili 1.5 metara visoku.ja sam mislil položiti po njemu jednu cjev fi 150 dok nebi došal do visinske razlike oko 2 metra i na kraj cjevi stavit neki generator u cjevi ili samo turbinu u cjevi.želio bi čuti vaše komentare i mišljenje, prjedloge za turbinu, generator? Znam da to nebi puno davalo ali mislim da bolje išta nego ništa.
Pozdrav!

2 metra je izuzetno malo ali bi moga dobit otprilike

Promjer cijevi 120mm Visina 1.7~2。0 Protok 40 litara sekunda 300 Wati

Da na istoj turbini povečaš visinu na primjer na 2.2 ~ 2.5 m dobijaš 500W
a na 5m 1 kw uz isti protok
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 19.11.2010. pet. 10:53    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dobrodosao Nik! Smile
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Nik jana

PostPostano: 22.11.2010. pon. 14:04    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala na dobrodošlici i odgovorima. Ako netko ima neki prjedlog kak iskoristiti to kaj imam, koju turbinu ugraditi, kakav generator,bio bih zahvalan.Još sam mlad pa volim pitati i slušati prjedloge Smile.
[Vrh]
dmeter

PostPostano: 22.11.2010. pon. 18:22    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nik jana je napisao/la:
Hvala na dobrodošlici i odgovorima. Ako netko ima neki prjedlog kak iskoristiti to kaj imam, koju turbinu ugraditi, kakav generator,bio bih zahvalan.Još sam mlad pa volim pitati i slušati prjedloge Smile.

Jesam li ti ja odgovoria
[Vrh]
Nik jana

PostPostano: 22.11.2010. pon. 18:58    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dmeter odgovorio i ja zahvalan.sad znam da mogu dobiti oko 300 w snage,ja sad pitam preko čega ju dobiti, kakvu turbinu koristiti da bude učinkovita na tom protoku i za tu snagu i kakav generator koristiti, od nečeg priručnog, dali je altenator auta preveliki za taj sistem, nešto sličnog možda od nečeg iskoristiti?
[Vrh]
dmeter

PostPostano: 22.11.2010. pon. 19:34    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nik jana je napisao/la:
Dmeter odgovorio i ja zahvalan.sad znam da mogu dobiti oko 300 w snage,ja sad pitam preko čega ju dobiti, kakvu turbinu koristiti da bude učinkovita na tom protoku i za tu snagu i kakav generator koristiti, od nečeg priručnog, dali je altenator auta preveliki za taj sistem, nešto sličnog možda od nečeg iskoristiti?

Ja ti ne govorim o samogradnji nego od profesionalnim napravljenim turbinama i altenatorima.U samogradnji nemaš šanse dobit tu iskoristivost ili veoma teško
[Vrh]
mladenek

PostPostano: 22.11.2010. pon. 20:34    Naslov: Citirajte i odgovorite

@dmeter:
-nisam primjetio (nasao) da si negdje napisao koji tip turbine, a Nik nigdje nije napisao da bi on bas samogradnju. Dakle ili odgovori na post ili ako neznas odgovor nemoj se pijeniti Mad

@Nik
-Za odabir prikladne turbine ti trebaju min. dva parametra.
1. protok
2. geodetski pad

Glavni tipovi turbina za HE:
*Francisova (radijalna) turbina
*propelerna ili Kaplanova (aksijalna) turbin
*Deriazova (dijagonalna) turbina
*Peltonova turbina slobodnog mlaza

Primjena:
- Peltonova: primjenjuje se ze velike geodetske padove (veći od 400-600 m) i relativno male protoke
- Francisova: primjenjuje se za srednje geodetske padove (od 40-60 do 500-700 m)
- propelerna: primjenjuje se za velike protoke i male geodetske padove (od 1-3 do 60-70 m)
- Kaplanova: propelerna turbina sa zakretnim lopaticama radnog kola

Za tvoj slucaj (pretpostavljam posto pise potok) trebala bi biti "krizanac"smijeh Peltonove (za male protoke) i propelerne turbine (za male geodetske padeve)

Peltonova turbina slici na nekadasnja rijecna mlinska "kola" (vrlo pojednostavljeno Very Happy ), dok propelerna, kao sto joj sam naziv veli, izgleda kao propeler od broda, i postavlja se vodoravno (kao da brodu dignes prednji kraj u zrak, znaci rotor okomit na podlogu). Mislim da ti je najbolje prvo probati napraviti pojednostavljenu peltonovu turbinu, posto ju je moguce vrlo jednostavno napraviti, i vidjeti koliko mozes dobiti iz nje.
[Vrh]
dmeter

PostPostano: 22.11.2010. pon. 21:39    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nik jana je napisao/la:

Pogledaj ovdje gotove
http://www.yueniao.com/Low%20head%20generator.htm

http://www.microhydropower.com/Low%20Head.htm

Moj savjet
Napravi tu branu koliko možeš više i ispod brane produbi kanal potoka što možeš više.
[Vrh]
Nik jana

PostPostano: 23.11.2010. uto. 14:37    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala na konkretnim odgovorima, prjedlozima, objašnjenjima. mene zanima sve u vezi toga i gdje to kod nas nabaviti a nebi mi bilo ni strano napravit nekaj u samo gradnji ako bi netko to imal več isprobanu ili neke smjernice, nacrte kak napraviti sistem.
[Vrh]
m2

PostPostano: 23.11.2010. uto. 17:26    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nik jana je napisao/la:
Hvala na konkretnim odgovorima, prjedlozima, objašnjenjima. mene zanima sve u vezi toga i gdje to kod nas nabaviti a nebi mi bilo ni strano napravit nekaj u samo gradnji ako bi netko to imal več isprobanu ili neke smjernice, nacrte kak napraviti sistem.

Jesi li gledao stare SAM-ove?
[Vrh]
inch

PostPostano: 24.11.2010. sri. 16:29    Naslov: Citirajte i odgovorite

ovisi o brzini potočića - a nemoj ga uništiti ako je lijepo prirodan a i što se događa kad su bujice, vidiš kako poplavlja u zdanje vrijeme, možda neki bajpas da napraviš.

recimo ja bi radio spoj staroga i novoga, znači vodenica sa velikim kotačem...e sad dali podljevno ili naljevno kolo to ovisi o visini koju ćeš dobiti kanalizacijom.
[Vrh]
Nik jana

PostPostano: 25.11.2010. čet. 09:27    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pogledal dosta starih SAMova ali niš nisam vidil slično mojoj ideji.Ja nebi radio branu da se ne dogodi koja šteta na susjednoj strani obale zbog visokog vodostaja.sa moje strane je betonska škarpa visoka 2.5m i dugačka oko 25m.ja bi po njoj postavio cjevi koje bi išle uzvodno po potoku dok nebi dobio visinsku razliku od oko 2 metra u odnosu na mjesto gdje bi bila turbina.na kraj cjevi bi postavio turbinu koja bi bila u cjevi ispred generatora.to bi sve bilo u jednoj debljoj cjevi iz koje bi izlazil kabal.to bi napravio zbog toga jer bi na taj način izbjegal probleme sa visokim vodostajom koji se pojavi za vrjeme velikih kiša i bude veči i do par stotina puta a opet bi imal taj promjer konstantno pun.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Hidroelektrane
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2  Sljedeća
Stranica 1 / 2.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.