<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Hibrid,izvedivo il ipak ne?!?!?
Idite na Prethodna  1, 2

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
bmwcabrio

PostPostano: 27.10.2013. ned. 18:05    Naslov: Citirajte i odgovorite

Recimo ja sada u kadetta na ovo što imam u zadnji kraj auta nisko ugradim jedan mali boxer motor i preko njega pokrećem generator, proizvodim 8-10kw, motor radi stalno u idealnim okretajima.
kakav generator odabrati,gdje ga pronaći, što ugraditi..... dc generator,ima netko ideju ?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pesovic

PostPostano: 27.10.2013. ned. 18:38    Naslov: Citirajte i odgovorite

O tome smo već pričali u temi

http://www.e-vozila.com/forum/viewtopic.php?t=4250

Po meni najbolje je naći neki agregat, izvršiti tjuning motora (ukloniti regulator i izmeniti opruge ventila) kako bi mogao da radi na većim brzinama, do 5000 ob/min, na kojima može razviti i veće snage. Npr Honda GX200 na 3000 obrtaja ima 4kW a tjunirana na 5200 obrtaja razvija oko 7kW. Pošto agregat mora da radi na 3000 obrtaja zbog generisanja 50Hz on ima regulator koji regulise broj obrtaja. Sam generator je sličan alternatoru, stim što nema diode. Potrebno ga je premotati za niži napon, dodati diode da pravi jendosmerni napon i napraviti regulator pobude kako bi generiao 72 ili 96V. Regulator teži da održi konstantan napon a sa brojem obrtaja se povećava struja. Tako da se ovakvom generatoru može dati određen nivo gasa da pravi neki nivo željene snage, ako je to suviše za motor ići će u baterije a kada nema dovoljno pozajmljivaće se iz baterija.
[Vrh]
grrga

PostPostano: 27.10.2013. ned. 19:03    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mjenjanjem karakteristika motora ,snage i broja okretaja, ukratko friziranjem se gubi osnovna prednost generatora a to je potrošnja. Motor iz režima masimalne ekonomičnosti ide u režim rada sa najvećom snagom i potrošnjom. Iskustvo kaže da je porast potrošnje veći od porasta snage pa mi se friziranje agregata za struju ne čini kao ozbiljna ideja.
[Vrh]
pesovic

PostPostano: 27.10.2013. ned. 21:34    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ovde je osnovna ideja bila range-extender, tj agregat koji će vas izbaviti iz nevolje kad se baterije istroše (što će biti redak slučaj). Pošto je potrebno spakovati što manji i lakši agregat da bi stao u vozilo, a opet bio dovoljno snažan da pokreće vozilo, mislim da je friziranje neophodno. Sama potrošnja u slučaju korišćenja range extendera nije toliko bitna, bitno je da na bilo koji način dođete do najbliže raspoložive utičnice. Misim da rad sa većom snagom u kraćim vremenskim intervalima (pola sata do sat maksimalno) ne bi trebalo da predstavlja problem motoru agregata jer su oni namenjeni za višečasovnu kontinualnu upotrebu.
[Vrh]
BB

PostPostano: 28.10.2013. pon. 12:22    Naslov: Citirajte i odgovorite

Može li jedan od ovih ljepotana da služi u svrhu extend range

http://www.polini.com/it/page_429.html

solidna snaga a mala masa
[Vrh]
Cose

PostPostano: 28.10.2013. pon. 23:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

pesovic je napisao/la:
Ovde je osnovna ideja bila range-extender, tj agregat koji će vas izbaviti iz nevolje kad se baterije istroše (što će biti redak slučaj). Pošto je potrebno spakovati što manji i lakši agregat da bi stao u vozilo, a opet bio dovoljno snažan da pokreće vozilo, mislim da je friziranje neophodno. Sama potrošnja u slučaju korišćenja range extendera nije toliko bitna, bitno je da na bilo koji način dođete do najbliže raspoložive utičnice. Misim da rad sa većom snagom u kraćim vremenskim intervalima (pola sata do sat maksimalno) ne bi trebalo da predstavlja problem motoru agregata jer su oni namenjeni za višečasovnu kontinualnu upotrebu.

Range extender nije ono sto palis kada ispraznis baterije nego ono sto palis kada krenes na voznju za koju znas ili pretpostavljas da ce trajati duze nego imas u baterijama. Inace mozes sjesti na kavu i 3-4 sata cekati dok si spojen negdje na uticnicu.

Na putnom kompu u autu vidim da mi je prosjecna brzina po gradu malo ispod 30km/h - uz potrosnju 150Wh/km mali agregat 2kW (koji radi cijelo vrijeme) proizvede blizu pola struje sto znaci da imas skoro dupli domet.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2
Stranica 2 / 2.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.