<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Troškovnik cijelovitih EV riješenja
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
creatin

PostPostano: 30.1.2013. sri. 08:45    Naslov: Citirajte i odgovorite

I meni bi isto pasalo na biciklu domet od 200 km jer eto isao bi s njim do mora, a mozda i nazad u jednoj turi.

Pocni prvo s dometom od 50 km, na odredistu napunis za povratak doma. Nakon nekog vremena prosiri paket.
E-buba je u pocetku isto vozila s pola paketa.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Roman

PostPostano: 30.1.2013. sri. 11:55    Naslov: Citirajte i odgovorite

"Treba odvagnuti kakav ti auto zapravo treba, meni auto dometa od 50km velika nula. Baš zato kaj se nikad nebudem vozio na tih naknap 50km u oba smijera, već oko 40km i tih 40km je veliko ništa. A preostalih 10km rezerve moraš računati da pada kapacitet baterije i mogući zastoji na cesti koje bi progutale tu razliku.
npr. kad ideš s autom na fosilna goriva onda nikad neračunaš meni je potrebno za taj domet A-B i B-A točno 100kn i amen, ne nego treba još dodati barem 30kn gore da nebi ostao na cesti zbog kolone ili kakvog drugog zastoja koji je uvijek moguć. "

Čini mi se da si ti tu malo pobrkao lončiće ili još nisi skužio princip rada električnog auta. Kažeš da bi zastoji na cesti progutale tu razliku ali si smetnuo sa uma da kada električni auto stoji u koloni i motor u njemu stoji i ne troši baš ništa struje i možeš stajati koliko želiš. Svako puštanje gasa na električnom autu ne troši ništa a ako imaš regen još i vraća nešto u baterije. Električni auto ne radi u "leru" Smile
[Vrh]
deadfall

PostPostano: 30.1.2013. sri. 12:06    Naslov: Citirajte i odgovorite

Roman je napisao/la:

Čini mi se da si ti tu malo pobrkao lončiće ili još nisi skužio princip rada električnog auta. Kažeš da bi zastoji na cesti progutale tu razliku ali si smetnuo sa uma da kada električni auto stoji u koloni i motor u njemu stoji i ne troši baš ništa struje i možeš stajati koliko želiš. Svako puštanje gasa na električnom autu ne troši ništa a ako imaš regen još i vraća nešto u baterije. Električni auto ne radi u "leru" Smile

Kaj neguta najviše struje kad ga moraš pomaknuti smijesta jer bi tada trebao imati najveće opterećenje ?
[Vrh]
Roman

PostPostano: 30.1.2013. sri. 12:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

Po mojim iskustvima NE, samo kretanje za par metara kao npr u koloni najmanje troši struje. To zaključujem po nikakvom padu napona u tim slučajevima. Tu vrlo pomaže kontroler koji služi kao pojačalo snage jer daje motoru puno veću struju na malom naponu nego što crpi iz akumulatora. Po mojim iskustvima najviše troši na ubrzanjima i na maksimalnoj brzini. Ako smanjiš ubrzanja i ne voziš se maksimalnom brzinom daleko možeš dospijeti. Smile
[Vrh]
deadfall

PostPostano: 30.1.2013. sri. 12:24    Naslov: Citirajte i odgovorite

Roman je napisao/la:
Po mojim iskustvima NE, samo kretanje za par metara kao npr u koloni najmanje troši struje. To zaključujem po nikakvom padu napona u tim slučajevima. Tu vrlo pomaže kontroler koji služi kao pojačalo snage jer daje motoru puno veću struju na malom naponu nego što crpi iz akumulatora. Po mojim iskustvima najviše troši na ubrzanjima i na maksimalnoj brzini. Ako smanjiš ubrzanja i ne voziš se maksimalnom brzinom daleko možeš dospijeti. Smile

Aha to je onda drugi par rukava jer kod fosilnih je obrnuto, guta naviše kad ga moraš pomakuti s mijesta. Barem tako i piše na putnom računalu u trenutku stiskanja gasa ode preko 10 litara na 100km, i onda dok se nesmiri padne normalno na prihvatljivih oko 6 litara.
[Vrh]
creatin

PostPostano: 30.1.2013. sri. 12:42    Naslov: Citirajte i odgovorite

Fosilni guta isto kao i elektricni, da svi ljudi krecu u prvoj brzini sa samo cetvrtinom gasa, znaci lagano onda bi i potrosnja bila manja, samo sto ti onda klipan u puntu trubi sto sporo kreces jer on ipak starta u prvoj punim gasom Wink
[Vrh]
deadfall

PostPostano: 30.1.2013. sri. 12:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

creatin je napisao/la:
Fosilni guta isto kao i elektricni, da svi ljudi krecu u prvoj brzini sa samo cetvrtinom gasa, znaci lagano onda bi i potrosnja bila manja, samo sto ti onda klipan u puntu trubi sto sporo kreces jer on ipak starta u prvoj punim gasom Wink

Ma to me nebrine ko blica, trubi zaboli me ona stvar, ja krećem autom s 1/5 gasa do 1/4 gasa. Na autocesti kad se prestrojim na lijevu traku kada nema nikog kako bi pretijecao kamion s 100-120km/h jer se voze oko 80km/h, za to vrijeme mi znaju naići brži vozači i blicati, mene to uopće nedira vozim i dalje istim tempom bez dodavanja gasa.

Još si mislim strpi se malo dok nebude bila slobodna desna traka i onda vidiš frajera na unutrašnjem retrovizoru kako pizdi, predobro ga je za vidjeti onako živčanog, a nemre ti niš ! lol
[Vrh]
schumacher

PostPostano: 30.1.2013. sri. 14:07    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nisi naletio na onog koji će ti moći i jako željeti nešto.. Very Happy
[Vrh]
deadfall

PostPostano: 30.1.2013. sri. 14:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

schumacher je napisao/la:
Nisi naletio na onog koji će ti moći i jako željeti nešto.. Very Happy

Želja im je uzaludna ako neželi imati poslije negativnih posljedica zbog gluposti ! lol
[Vrh]
Roman

PostPostano: 30.1.2013. sri. 14:31    Naslov: Citirajte i odgovorite

Tu i je problem živčanosti i agresije. No ja imam sreću pa vozim Traubeka, tako kada se ja "vučem" po cesti vratolomnom brzinom od 60 km/h brži vozači me samo zaobiđu i pogledaju sa sažaljenjem, e sad pitanje je tko koga treba sažalijevati Very Happy

Općenito mi nije jasna vozačka navika ili stil vožnje da kada vidiš na semaforu crveno svjetlo, samo po gasu i onda jače kočiti da bi stao pred semaforom. Ja uvijek pustim gas i dokoturam se do križanja a ponekad i prođem jer se u međuvremenu upali zeleno. Tada prođem pored onih koji su se ganjali pa onda oni pređu mene a ja ih sustignem na drugom semaforu i opet prođem i tako do cilja. Ja ne kužim zašto tolika agresivnost za volanom, pa zar nije vožnja užitak i razonoda. Recimo kada bih ja išao na more autom već samo kretanje na put je početak odmora a ne kada se stigne na odredište. Zato nemoram žuriti i sebe i druge stavljati u pogibelj.

Inače za ovih pet godina što krstarim gradom u Traubeku samo sam jednom naišao na "luđaka" koji je trubio i šizio što ja nemogu ići brže, a kada me konačno uspio preći naglo se ubacio pred mene i zakočio kao da me želi izgurati sa ceste. Ja sam srećom predvidio takvo ponašanje pa sam počeo kočiti čim me prelazio tako da ga nebih udrio i razbio mu krntiju :-))

Moje je mišljenje da takvim vozačima nikako nije mjesto za volanom već u tramvaju jer su opasni i za sebe i za druge. Kakvo je vaše mišljenje o tome.
[Vrh]
deadfall

PostPostano: 30.1.2013. sri. 19:48    Naslov: Citirajte i odgovorite

@Roman

Kaj nemoš uvaliti getribu od drugog auta s 5 ili 6 brzina npr. od renault kangroo-a dizla s 5 brzina, njega je moći voziti i u 5-oj na 60km/h na 1600 okretaja, al bi mogao voziti iznad 60km/h bar na 70-80km/h na niskim okretajima tako nebi nikome išao na nos.
Recimo meni izvangradska vožnja po staroj cesti usred ničega je smrt voziti tako sporo jer se vozim redovno minimum 70km/h do pristojnih 80km/h, preko 80km/h rijetko samo po ravnoj cesti jer nisu ceste toliko dobre.
Drugo je grad kak je Zagreb gdje ima ograničenja oko 60km/h no ima i na mijestima gdje je dozvoljeno 80km/h.

Problem je općenito taj ako si na staroj cesti prespor npr. piše 80km/h a ti vozis 60km/h onda svima ideš na živce jer praviš kolonu pa puno riskiraš s škarama jer te oće cijela kolona pretijecati.
[Vrh]
Roman

PostPostano: 31.1.2013. čet. 12:05    Naslov: Citirajte i odgovorite

Prometnice po gradu gdje je dopušteno voziti 70 ili više km/h imaju dvije ili više traka tako da tu nije problem preteći me, na auto cestu ne pomišljam ići a na nekim cestama po gradu sam i ja čak pretekao neke aute. No, malo veća brzina nebi škodila a mogu je probati dobiti jednostavnije nego mijenjati getribu. Jednostavno dodam još 24V akumulatora i probam na 72 V umjesto na 48 V. To planiram jednom pokušati Smile
[Vrh]
MP

PostPostano: 31.1.2013. čet. 17:43    Naslov: Citirajte i odgovorite

Roman je napisao/la:
Prometnice po gradu gdje je dopušteno voziti 70 ili više km/h imaju dvije ili više traka tako da tu nije problem preteći me, na auto cestu ne pomišljam ići a na nekim cestama po gradu sam i ja čak pretekao neke aute. No, malo veća brzina nebi škodila a mogu je probati dobiti jednostavnije nego mijenjati getribu. Jednostavno dodam još 24V akumulatora i probam na 72 V umjesto na 48 V. To planiram jednom pokušati Smile

digni onda na 96V , ne moraš sve odjednom
[Vrh]
Roman

PostPostano: 1.2.2013. pet. 12:27    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kontroler koji imam u Traubeku dopušta samo do 72 V tako da nemože na 96 Sad
[Vrh]
mkarli17

PostPostano: 1.2.2013. pet. 16:29    Naslov: Citirajte i odgovorite

Roman je napisao/la:
Kontroler koji imam u Traubeku dopušta samo do 72 V tako da nemože na 96 Sad