<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Troškovnik cijelovitih EV riješenja
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
zega

PostPostano: 29.2.2012. sri. 14:25    Naslov: Citirajte i odgovorite

riba je napisao/la:
max je napisao/la:
Kao da je problem državi donjeti Zakon o solarnim panelima: da se plaća harač na sunce, godišnje na instaliranu snagu/površinu npr 100kn/m2/godišnje pa ti vidi. Ako ne vjeruješ pogledaj kak deru u Češkoj Sad

Ma samo neka probaju, ima i za to riješenje - selidba.

Krivi odgovor...
Radije promjeni vlast...(koliko je to moguce)
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
Lonky

PostPostano: 29.2.2012. sri. 14:31    Naslov: Citirajte i odgovorite

grrga je napisao/la:
Nešto ne štima ta matematika od početka. Projekat je svakako isplativ ali ga ipak trba malo bolje postaviti.

1. Cijena baterija - u obzir je uzeta cijena prešvercanih baterija bez slovenskog poreza. Dvije ćelije možeš dovesti bez davanja pa treba ići više puta - troškovi puta.

2. cijene kontrolera i motora ti ne sadrže shiping na koji se također plaća pdv pa podebljaj cijenu za 25-50%

sa shippingom i porezom na njega: cca 14250 kn

grrga je napisao/la:

3.Kablovi, konektori, instrumenti i slično puno koštaju a nema ih u računici.

Ima ih u računuci: 5500 kn....

Slažem se da ima detalja koji su pogrešni, međutim za sve ovo što si naveo pogreška u računici nije veća od cca 500$ skuplje što se tiče elektromotorne izvedbe.

Možda te zbunilo to što sam kod benzinca uzeo početnu cijenu automobila 14000 kn, u odnosu na cca 10000 kn za donor auto. To je zato jer benzinca kupuješ komplet u što boljem stanju, a za donor automobil gledaš da mu je barem motor u komi..
4-5 godina i novac se vratio pri 12kkm/godišnje. Tko radi više kilometara i prije...

Zadnja promjena: Lonky; 29.2.2012. sri. 14:55; ukupno mijenjano 3 put/a.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
fire

PostPostano: 29.2.2012. sri. 14:36    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Lonky"][quote="Cose"]
grrga je napisao/la:
Lonky je napisao/la:
Dakle ovako, ovo bi bilo najpovoljnije što sam ja uspio pronaći:

30 x LFP0100AHA - WB-LYP100AHA (3.2V/100Ah)= 3500 eur = cca 26500 kn

96V/560A Brushless Motor Controller $920.00 + 25% PDV = 1150$ = cca 6500 kn
HPM-10K 96V 10KW BLDC Motor (3200RPM) $765.00 + 25% PDV = 956$ = cca 5500 kn
(http://www.goldenmotor.com/)

http://endless-sphere.com/forums/viewtopic.php?f=14&t=5416&start=2160

BMS, ukoliko dođem do nekih full opensource rješenja, kao primjerice ovo gore, bih radio sam,
imam iskustva u izradi štampanih pločica, nešto sitno programiranja mikrokontorlera...
cca 200$ = 1100 kn

Ostale stvari, ne računajući automobil donor cca. 5500 kn = 32600 kn

Recimo da nađem meni odgovarajući noviji Fiat Punto za cca 1500 eura, ukupno bi me prerada koštala oko 57000 kn.

Obzirom da znam sam polakirati automobil, ali bi mi limar trebao takav auto vjerojatno malo pregledati (Punto bi bio star cca.10 ak godina)
trebalo bi srediti i neke mehaničke dijelove..možda ovjes, CVH... ukupno bi cijela priča izašla tu negdje - 65000 kn.

E sada idemo napraviti usporedbu Smile

Fiat Punto 1.2, 44Kw troši po gradu oko 7.5 litara benzina.
Recimo da se godišnja kilometraža...neka se kreće na prosječnih 12000 km/god.
Recimo i da će cijena benzina dok ja napravim svoj električni automobil biti sigurno 12 kn/l.
---------------------------------------
120x7.5x12 = 10800 kn

Jednom godišnje se mijenja ulje, filteri i ostalo u pet godina prosječno..cca 2000 kn održavanja (jer se u tom intervalu mijenja i zupčasti, zatezači itd..).
Obavezno osiguranje sa 50% bonusa= cca 1500 kn. Ekotest cca. 100kn.Tehnički i ostala davanja cca.750 kn
----------------------------------------
Godišni trošak benzinskog Punta= cca. 15000 kn

Električni Punto - nek bude cijena na 100 km "paprenih" 10 kn
120x10= 1200 kn za energiju
dalje, 1200 kn registracija (<30kW), tehnički i ostala davanja cca.750 kn
-----------------------------------
Godišnji trošak električnog Punta: 3150 kn
Ukupno uložen novac bi se pri toj kilometraži trebao vratiti nakon 4 godine: 74000 (benzinski) naprema 77600 (ektrični) kn. Međutim, ono što mnogi previđaju (čitajući razne kalkulacije s foruma) je da će za tih daljnih 4 godine cijena litre benzina vjerojatno biti oko 15 kn, a previđa se i vrijednost automobila nakon te 4 godine, kada će takva vrst vozila biti poprilično tražena...

Pretpostavimo da baterije nakon 4 godina odu do vraga (3 godine garancija). Nove baterije će tada biti bitno jeftinije od 3500 eura u slučaju elektroautomobila, a sam elektroautomobil će vrijediti bez baterija barem 4-5000 eura. Benzinski Punto neće vrijediti ni 1000 eura, dok će onaj tko je preradio automobil kupiti nove baterije, napraviti eventualno neke popravke na karoseriji za sitne novce..i vozi dalje.

S druge strane, u ovom projektu imamo rizik da baterije odu baš nakon isteka garancije, da elektromotor ili kontroler (Kina) pregore...što šta pri samoj konverziji može poći ukrivo pošto je sve samogradnja..ograničenje na domet od nekih 60-ak km....

ZAKLJUČAK: Konverzija će se običnom puku isplatiti (cca 15000km/godina) tek za nekih 2-3 godine Sad.

Tesko ces s 10kW autom napraviti tolku kilometrazu. Pogotovo jer ga stlano moras puniti. Drugo ako ces raditi tolku kilometrazu, nevjerujem da ce ti baterije izdrzati tolko godina.

A kada imas elektricni auto, dalje imas troskove guma, ovjesa ...
A trosak motora ako se nist ne pokvari ne iznosi vise od 400kn godisnje(servis) benzinskog.

Plin je jos uvijek najjeftinije rjesenje.
[Vrh]
Lonky

PostPostano: 29.2.2012. sri. 14:42    Naslov: Citirajte i odgovorite

fire je napisao/la:

Tesko ces s 10kW autom napraviti tolku kilometrazu. Pogotovo jer ga stlano moras puniti. Drugo ako ces raditi tolku kilometrazu, nevjerujem da ce ti baterije izdrzati tolko godina.

A kada imas elektricni auto, dalje imas troskove guma, ovjesa ...
A trosak motora ako se nist ne pokvari ne iznosi vise od 400kn godisnje(servis) benzinskog.

Plin je jos uvijek najjeftinije rjesenje.

Zašto bi bio problem sa 10kW autom problem napraviti 12kkm/godišnje, odnosno 60kkm u 4-5 godina? Dovoljno je svakog dana ići na posao u jednom smjeru 20 km (recimo Zaprešić - Lanište) i već si na 10 kkm. Uzmi vikende kada možeš napraviti i po 70-80 km dnevno (ako odeš kod rodbine i puniš automobil 3-4 sata dok si kod njih)...

Trošak benzinskog motora košta oko 500 kn, slažem se. Međutim kada kupuješ automobil star 10 godina s benzinskim motorom, očekuj probleme, naivno ih je ne očekivati - spojka, dihtung, bregaste, zupčasti, vodena pumpa, antifriz... starter, alternator...ausupuh, sve to treba održavati i nije pretjerano u prosjeku uzeti 2000 kn za održavanje, ako gledaš razdoblje od 5 godina.

Ukoliko parcijalno gledaš samo godinu (najboljih) dana, onda možeš otići i u drugu krajnost i na tom autu promijeniti akumulator, zadnji lonac, katalizator, kuplung, dihtung glave i karike, pumpu goriva u rezervoaru, napraviti veliki servis (ulje, fileteri, antifriz, remen, svijećice, španeri, kablovi itd..) - i ode barem 10000 kn na održavanje u godini dana...
[Vrh]
fire

PostPostano: 29.2.2012. sri. 22:39    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pa zbog 10kW motora, jel si vozio tako nesto slabo?
Ja radim preko 60 000km godisnje, ali na autocesti imam prosjek oko 195km/h(tako kaze enc) pa nije tesko natuci kilometre. Ali s vozilom od 10kW tezine preko 1tone s vozacem i baterijom kojeg moras puniti svakih 30km ako ne zelis brzo unistiti baterije mi se cini nemoguce.
I jos ako npr uzmes si satnicu od npr 20kn, jel se isplati gubiti vise svaki dan 20min u svakom smjeru? Taman ti satnica nadoknadi gorivo.
[Vrh]
zega

PostPostano: 1.3.2012. čet. 05:57    Naslov: Citirajte i odgovorite

fire je napisao/la:
195km/h

Pa koliko ti vozis na autocesti?
Zaistac?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
sirius

PostPostano: 1.3.2012. čet. 07:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

fire je napisao/la:
Ja radim preko 60 000km godisnje, ali na autocesti imam prosjek oko 195km/h(tako kaze enc) pa nije tesko natuci kilometre. Ali s vozilom od 10kW tezine preko 1tone s vozacem i baterijom kojeg moras puniti svakih 30km ako ne zelis brzo unistiti baterije mi se cini nemoguce.
I jos ako npr uzmes si satnicu od npr 20kn, jel se isplati gubiti vise svaki dan 20min u svakom smjeru? Taman ti satnica nadoknadi gorivo.

Voziš presretača? Opasan posao..... ja sam s motorom prije par godina iz radoznalosti krenuo za nekom Alfom od Karlovca do Zagreba. Čovjek nije spustio ispod 230 po mom kilometarsatu. Na kraju je meni dojadilo, jer mi se učinilo da je to držanje glave u torbi, kad netko iz desne trake izleti u preticajnu. A nemam se što ljutiti, kad je ograničenje 130. Znam da mi nema nitko pravo oduzeti prednost, ali svejedno. Zato sad lijepo jurim biciklom, sa svakodnevnim prosjekom od 25-40 km/h i opet stignem. Very Happy
[Vrh]
schumacher

PostPostano: 1.3.2012. čet. 09:05    Naslov: Citirajte i odgovorite

Veći je gušt voziti 120 od Senja do Karlobaga nego 250 po "tepsiji" od KA do ZG Smile
[Vrh]
Danielg

PostPostano: 1.3.2012. čet. 09:27    Naslov: Citirajte i odgovorite

A koliko u cijelu tu priču ide cijena ruku? Ne znami i kak je s elektronikom stvar, ali treba uračunati i satnicu preinake elektronike auta da to sve štima... Sa autima starim 20-30 godina tu nije puno frke, ali kaj je s novima, sigurnijim automobilima. Spominje se fiat punto(nadam se mk2), a ko je ikad raskopavao fiata zna šta je zapetljancija s strujom... A i stvar je da ima nas koji bi vozili na struju, a nemaju ni znanja ni vremena ni mjesta za prtljanje po autu...
Mislim da bi trebalo krenuti s nekom udrugom (blejim sad bezveze jer uopće ne znam kak ta stvar u državi funkcionira), koja bi (ha, ha moš mislit) dobivala pare/poticaje Smile od države(braniteljske dobivaju a ku*ca ne rade), ako već ne za potrošene sate mozganja i rada ljudi, barem za funkcioniranje te donacijom neke veeelike državne prostorije/čitaj garaže... U udruzi bi pomagali jedni drugima u konverziji vozila(ne samo auta, i bicikli su vozila) te opčenito razmjenjivanju znanja i iskustva (nešto kao ovaj forum, a falabogu ovdje ima iskustva na bacanje, a u praksi se sve te silne baterije kontroleri bmsovi, pa i paneli, vjetrenjaće mogu vidjeti, opipati, čuti, razmjeniti, kupiti... Wink) ministrice HOLY gdje ste? Wink Naravno da kroz udrugu bi i djelovale rezne firme u hrv koje bi prezentirale, prodavale i usavršavale sve vezano uz zelenu energiju...
Ja bi se bez beda učlanio (i platio članarinu) da mogu bar jednom tjedno doći nagdje da vidim sve te tehnikalije, čujem iskustva, pa i zasućem rukave i pomognem...
Znam da je osnivanje organizacija takve udruge ogrooman posao i teško da to može netko izorganizirati jer to oduzima previše vremena i živaca, a pogotovo još uz svakodnevni posao... al eto sanjarim

Ispravite me ak takva udruga već postoji palac
[Vrh]
Cose

PostPostano: 1.3.2012. čet. 09:36    Naslov: Citirajte i odgovorite

Danielg je napisao/la:
U udruzi bi pomagali jedni drugima u konverziji vozila(ne samo auta, i bicikli su vozila) te opčenito razmjenjivanju znanja i iskustva (nešto kao ovaj forum, a falabogu ovdje ima iskustva na bacanje, a u praksi se sve te silne baterije kontroleri bmsovi, pa i paneli, vjetrenjaće mogu vidjeti, opipati, čuti, razmjeniti, kupiti... Wink) ministrice HOLY gdje ste? Wink Naravno da kroz udrugu bi i djelovale rezne firme u hrv koje bi prezentirale, prodavale i usavršavale sve vezano uz zelenu energiju...
Ja bi se bez beda učlanio (i platio članarinu) da mogu bar jednom tjedno doći nagdje da vidim sve te tehnikalije, čujem iskustva, pa i zasućem rukave i pomognem...
Znam da je osnivanje organizacija takve udruge ogrooman posao i teško da to može netko izorganizirati jer to oduzima previše vremena i živaca, a pogotovo još uz svakodnevni posao... al eto sanjarim

Ispravite me ak takva udruga već postoji palac

Evo jos jednog koji bi se rado uclanio u tako nesto. palac

Iako je i ovaj forum nesto vrlo slicno, jedino sto nije formalizirano pa se niti ne mozemo negdje pojaviti i traziti ovo ili ono (slabo prolaze fore tipa "znate, mi smo ekipa s jednog foruma").

Zadnja promjena: Cose; 1.3.2012. čet. 09:39; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
MP

PostPostano: 1.3.2012. čet. 09:37    Naslov: Citirajte i odgovorite

fire je napisao/la:

toliki prosjek nisam uspio imati ni u Njemačkoj na lokacijama gdje nema ograničenja .
Ak se želim tak brzo voziti na struju onda bi se obratil Rimcu Very Happy
mislim da se ovdje radi o mogućoj uštedi dok još struja ide po ovoj cijeni i preradi auta za obične smrtnike , te o manjem zagađivanju , skidam kapu svima koji su napravili i/ili budu preradili u E-auto .
[Vrh]
fire

PostPostano: 1.3.2012. čet. 10:45    Naslov: Citirajte i odgovorite

zega je napisao/la:
fire je napisao/la:
195km/h

Pa koliko ti vozis na autocesti?
Zaistac?

To je prosjek, znaci uracunato stajanje na naplatnim, smetanje ljudi, usporavanje ako presretac na vidiku...
Vrijeme je novac, auto je opremljen za takve brzine, ima adkvatan ovijes, gume. Puno manje me strah se voziti 250km/h nego u mazdi 2 150km/h. Jer vidis da je mazdi 2 ta brzina previse. I u gradu(zg) trosi oko 10litara plina. Sto je po mome najeftiniji nacin prevoza danas, za aute. Normalno da bicikli jeftiniji.
[Vrh]
creatin

PostPostano: 1.3.2012. čet. 11:01    Naslov: Citirajte i odgovorite

Svaka cast ako te jos nisu ulovili, al to sto vozis je onda stabilna mrcina od auta.

Meni se ne da stalno provjeravati retrovizor da li ce me dabre ili kobre uloviti.
[Vrh]
sirius

PostPostano: 1.3.2012. čet. 13:02    Naslov: Citirajte i odgovorite

schumacher je napisao/la:
Veći je gušt voziti 120 od Senja do Karlobaga nego 250 po "tepsiji" od KA do ZG Smile
Slažem se u potpunosti, pogotovo otkako je obnovljen asfalt. Very Happy Nauživao sam se toga. Još imam Bandita 1200 u garaži, s kompletnim Akrapovićem i prerađenim karburatorima. Stoji parkiran na kraju garaže i otkako imam e-bicikl, samo sam jednom bio do Zadra s njim, iz praktičnih razloga. Jedino me bol u desnom koljenu podsjeća na njega. Sinoć sam s užitkom odvezao 50 kilometara na e-biciklu jureći 25-45 km/h, u predivnoj tišini razbijenoj šumom vjetra i pogledom na Bakarski zaljev okupan odbljeskom mjesečeve svjetlosti raspršene s lagano uzburkanog mora i temperaturom zraka oko 10 °C. Very Happy
[Vrh]
Lonky

PostPostano: 1.3.2012. čet. 15:47    Naslov: Citirajte i odgovorite

creatin je napisao/la:
Svaka cast ako te jos nisu ulovili, al to sto vozis je onda stabilna mrcina od auta.

Meni se ne da stalno provjeravati retrovizor da li ce me dabre ili kobre uloviti.

Iskreno, uz najbolju volju ne znam što se tu ima za čestitati? Lik vozi tenk od auta, pri tome one koji normalno voze "smetaju"... trlja oci Nema tu grama razuma, mene ovakva hvaljenja podsjećaju samo na ovakve bisere: http://www.youtube.com/watch?v=DrzerVemRpg

Imam i ja automobil blizu 200 KS, ali se rijetko kada vozim preko 160-170 km/h, a prosjek mi je obično oko 130 po autoputu po ENC-u, što znači da se vozim oko 150-160 po tempomatu...

Ne želim nikome nesreću, ali u ovakvim primjerima u srcu mi se samo pojavi nada da kada će se liku desiti nesreća da neće u blizini biti nevinih ljudi koji su samo "smetali" na putu na more i naivno vjerovali da je autocesta za nomralne ljude...

Razum mi također govori da polako dolazi kraj cijelom tom razmetanju energijom, pa se i mentalno spremam na nešto sporije i jeftinije varijante prevoza...
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeća
Stranica 3 / 8.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.