<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Električni Solarni Katamaran
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Električna plovila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
zega

PostPostano: 9.4.2020. čet. 18:02    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dmeter, ovo je za tebe, odlicna nadopuna za noc a bogami i dan...
https://oceanvolt.com/solutions/hydro-generator/

SHAFTDRIVE 5-->PRICE STARTING FROM: 5930€ (3KW) / 6315€ (5KW)
SHAFTDRIVE 8-->PRICE STARTING FROM: 7365€
SAILDRIVE 8-->PRICE STARTING FROM: 12015€ (6KW) / 13015€ (8KW)
SAILDRIVE 10-->PRICE STARTING FROM: 31615€ (SD) / 39400€ (SP)
dalje https://oceanvolt.com/standard-systems/
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
Pero

PostPostano: 11.4.2020. sub. 07:28    Naslov: Citirajte i odgovorite

Žega, problem je usporavanje broda, gdje jedra gube na efikasnosti...
Rijetke su situacije kad to možeš koristiti, a svakako jedrenje u vjetar (orca) ne spada u takvu situaciju.
Usporavanjem broda se povećava moment sile koji naginje brod te tako jedra dodatno gube na svojoj efikasnosti...

Ukratko, brod je puno nagnutiji u orcu ili mezza nave, a kad se ide niz vjetar, smanjuje se stabilnost zbog kočenja generatorom.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
zega

PostPostano: 11.4.2020. sub. 16:15    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pero je napisao/la:
Žega, problem je usporavanje broda, gdje jedra gube na efikasnosti...
Rijetke su situacije kad to možeš koristiti, a svakako jedrenje u vjetar (orca) ne spada u takvu situaciju.
Usporavanjem broda se povećava moment sile koji naginje brod te tako jedra dodatno gube na svojoj efikasnosti...

Ukratko, brod je puno nagnutiji u orcu ili mezza nave, a kad se ide niz vjetar, smanjuje se stabilnost zbog kočenja generatorom.

To je downside (ne postoji magic bullet) naravno no pitanje je koliko to igra ulogu, to mogu posvjedociti samo oni koji imaju taj pogon i jos vise oni koji su radili konverziju nedavno pa imaju nekakvu objektivnu/subjektivnu usporedbu...
E sad mnogi imaju prop vulgaris (ne sklopivi) i njima se to ionako dogadja (drag) 8-)...zasto onda ne iskoristiti da izvuku koji watt...
I koliko se gubi od brzine u % pitam se?
Ako se gubi 3%, 5%, 10% ne znam, to mogu objaviti oni koji imaju sklopivi propeler, bas cu potraziti malo, ja osobno mislim da se isplati, pogledaj snagu koju izvlacis, kad ima vjetra ima...
[Vrh]
Pero

PostPostano: 12.4.2020. ned. 07:41    Naslov: Citirajte i odgovorite

Gubi se jako puno, prije utrka smo znalli skidat čak i sklopivi propeler radi postizanja boljih perfomansi...

Doduše, za izlete na jedra to je primjenljivo, ali za neku ozbiljniju distancu nikako jer se gubi i preko 30%.
Običan propeler u leru skida brzinu preko 25%, iako nema toliki otpor u vodi kao propeler koji je opterećen generatorom. Dva su uzroka tome: vrtloženje vode te povećano naginjanje broda, čime se smanjuje aktivna površina jedara i narušava strujanje između genoe i glavnog jedra (strujanje je onda prema dolje, umjesto horizontalno)...

BTW, za ozbiljnije utrke se čak trup podmazuje svinjskom masti. Very Happy

Ljudi obično koriste montažne vjetrogeneratore, koji se lako skinu kad se baterija napuni, a što se tiče potrebe za energijom, obično je 1-2kWh/dan uvrh glave dovoljno (frižider, rasvjeta i hidrofor)...

Puno je isplativiji solarni panel jer po lošem vremenu (oblačno itd.) obično ideš ili na utrke, ili putuješ nekamo, ili si vezan u portu, gdje vjetrogenerator puno bolje posluži.

Da imam jedrilicu 10-15m, prije bih uložio u solarne panele i vjetrogenerator, a svakako bih se potrudio ugraditi sklopivi propeler iako s takvim propelerom su manovre puno teže (slabo vuče nazad)...
Naravno, potrudio bih se nabaviti i pristojan frižider s pristojnim iskorištenjem energije...
Za mnogo toga koristiš more za rashlađivanje jer temperatura vode na dubini >20m bude ispod 18 stupnjeva, a ponegdje svega 7-8 stupnjeva...
Pivu sam znao spuštati na 25m, za 5 minuta je hladna... Cool
[Vrh]
zega

PostPostano: 18.4.2020. sub. 20:21    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pero je napisao/la:
Gubi se jako puno, prije utrka smo znalli skidat čak i sklopivi propeler radi postizanja boljih perfomansi...

Doduše, za izlete na jedra to je primjenljivo, ali za neku ozbiljniju distancu nikako jer se gubi i preko 30%.
Običan propeler u leru skida brzinu preko 25%, iako nema toliki otpor u vodi kao propeler koji je opterećen generatorom. Dva su uzroka tome: vrtloženje vode te povećano naginjanje broda, čime se smanjuje aktivna površina jedara i narušava strujanje između genoe i glavnog jedra (strujanje je onda prema dolje, umjesto horizontalno)...

BTW, za ozbiljnije utrke se čak trup podmazuje svinjskom masti. Very Happy

Ljudi obično koriste montažne vjetrogeneratore, koji se lako skinu kad se baterija napuni, a što se tiče potrebe za energijom, obično je 1-2kWh/dan uvrh glave dovoljno (frižider, rasvjeta i hidrofor)...

Puno je isplativiji solarni panel jer po lošem vremenu (oblačno itd.) obično ideš ili na utrke, ili putuješ nekamo, ili si vezan u portu, gdje vjetrogenerator puno bolje posluži.

Da imam jedrilicu 10-15m, prije bih uložio u solarne panele i vjetrogenerator, a svakako bih se potrudio ugraditi sklopivi propeler iako s takvim propelerom su manovre puno teže (slabo vuče nazad)...
Naravno, potrudio bih se nabaviti i pristojan frižider s pristojnim iskorištenjem energije...
Za mnogo toga koristiš more za rashlađivanje jer temperatura vode na dubini >20m bude ispod 18 stupnjeva, a ponegdje svega 7-8 stupnjeva...
Pivu sam znao spuštati na 25m, za 5 minuta je hladna... Cool

Ok onda pitanje, ako bi imao jet pogon ali bez thrust vectoringa vec da je nozzle flush sa trupom iza, znam da je jet neefikasan ali barem ne bi kocilo 8-) i onda upravljanje je standardno kormilom iza...
Kak ti se to cini?
[Vrh]
Pero

PostPostano: 20.4.2020. pon. 12:24    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nisam dobro razumija pitanje jer ne vidim kakve veze ima jet pogon s pogonom na jedra i uzimanjem energije dobivene od jedara za proizvodnju el. energije...

Problem je jednostavan: ako kočiš barku na jedra, možeš očekivati gubitak na efikasnosti jedara.
Kod malih jedrilica, koje vjetar more i prevrnut, rijetko se dešava da se jedrilica prevrne u smjeru vjetra, obično se prevrneš u vjetar.
- Testirano vlastitim iskustvom... Very Happy

zega je napisao/la:

Ok onda pitanje, ako bi imao jet pogon ali bez thrust vectoringa vec da je nozzle flush sa trupom iza, znam da je jet neefikasan ali barem ne bi kocilo 8-) i onda upravljanje je standardno kormilom iza...
Kak ti se to cini?
[Vrh]
zega

PostPostano: 20.4.2020. pon. 15:24    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pero je napisao/la:
Nisam dobro razumija pitanje jer ne vidim kakve veze ima jet pogon s pogonom na jedra i uzimanjem energije dobivene od jedara za proizvodnju el. energije...

Problem je jednostavan: ako kočiš barku na jedra, možeš očekivati gubitak na efikasnosti jedara.
Kod malih jedrilica, koje vjetar more i prevrnut, rijetko se dešava da se jedrilica prevrne u smjeru vjetra, obično se prevrneš u vjetar.
- Testirano vlastitim iskustvom... Very Happy

zega je napisao/la:

Kak ti se to cini?

TO je za verziju koja ne koci ali i ne regenerira...
Primjeti da neki imaju propeler koji koriste za pogon ali ne regeneriraju, imaju prop vulgaris koji ne mogu sklopiti (worst case), da li bi u tom slucaju bilo dobro imati kvazi jet pogon koji uopce ne bi kocio brod?
U tom slucaju mozes se pozdraviti sa regeneracijom ali barem imas pogon koji ne koci (kad te to toliko smeta)...
Zasto pitam, cim ljude nesto veoma smeta, spremni su za rijesenje platiti fine novce, da li na trzistu ima interesa za takvo rijesenje?
Naime ti moras ici po svijetu zaraditi pare, a ja sam misljenja da rijesavanjem odredjenomg problema najprije u nautici (jer je to tvoje polje) mozes dobro zivjeti doma bez da letis okolo.
Wink
[Vrh]
Pero

PostPostano: 22.4.2020. sri. 06:04    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pravo da ti velim, ako je riječ o barci na jedra za zabavu, sklopivi propeler itekako dobro odradi svoje.
Fiksni propeler isto tako ne smeta toliko jer ionako je u leru pa gubici i nisu toliki. Tu bi se dalo napraviti poboljšanje tako da se propeler okruži prstenom, koji bi povećao efikasnost propelera kada se koristi za pogon, ali bi isto tako podosta smanjio gubitke propelera (vrtloženja) kad je isti u leru.

Kod barki za regatu nema smisla bilo kakav pogon pored jedara; manje koriste radije vanbrodski motor, koji se lako skine i ukloni s barke (svaki kilogram mrtvog tereta se broji)...

BTW, zaglavija sam doma i sada se vraćam na svoj BMS, da ga konačno dovršim. Ostali su neriješeni detalji oko najjeftinijeg centralnog kontrolera, kao i mjerenja (provjera kontrole brzog punjenja)...
Iduća faza je napraviti de luxe centralni kontroler, kojem je oko 80% firmwarea već gotovo...
[Vrh]
Daddy_o7

PostPostano: 22.4.2020. sri. 09:02    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kad već pričate o tim stvarima ovaj model mi se baš sviđa Cool
[Vrh]
zega

PostPostano: 22.4.2020. sri. 14:06    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pero je napisao/la:
Pravo da ti velim, ako je riječ o barci na jedra za zabavu, sklopivi propeler itekako dobro odradi svoje.
Fiksni propeler isto tako ne smeta toliko jer ionako je u leru pa gubici i nisu toliki. Tu bi se dalo napraviti poboljšanje tako da se propeler okruži prstenom, koji bi povećao efikasnost propelera kada se koristi za pogon, ali bi isto tako podosta smanjio gubitke propelera (vrtloženja) kad je isti u leru.

Kod barki za regatu nema smisla bilo kakav pogon pored jedara; manje koriste radije vanbrodski motor, koji se lako skine i ukloni s barke (svaki kilogram mrtvog tereta se broji)...

BTW, zaglavija sam doma i sada se vraćam na svoj BMS, da ga konačno dovršim. Ostali su neriješeni detalji oko najjeftinijeg centralnog kontrolera, kao i mjerenja (provjera kontrole brzog punjenja)...
Iduća faza je napraviti de luxe centralni kontroler, kojem je oko 80% firmwarea već gotovo...

Mislis kao ovaj azipod?
https://www.eurekamagazine.co.uk/design-engineering-news/worlds-most-efficient-electric-propulsion-system-for-marine-vessels/145329/

https://www.yachtingmagazine.com/story/gear/trending-sharrow-propeller/?

Eh taj nesretni BMS kinezi vec nude hrpe BMS'a sa Bluetooth i raznim android apovima...nije da je prosla baba sa kolacima ali skoro je prosla...

Zadnja promjena: zega; 22.4.2020. sri. 14:21; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
zega

PostPostano: 22.4.2020. sri. 14:16    Naslov: Citirajte i odgovorite

Daddy_o7 je napisao/la:

Da dobar, brz i bez jedara, izgleda vema luksuzno, ako znas mozda cijenu, solar impulse su oko 1-4 miliona$ ovaj je ziher 5milja$ sportska verzija brz i bez jedara...
Prije sam bio fokusiran samo na solarni katamaran (kao ovi solar impulse) no sad sve vise gledam i ove na jedra... no kad pogledas ta jedra jarbol, sajle koluti whichevi nisu ni jeftini a solari su sve jeftiniji...
ima integrirane panele u krov 1.8Kw cini se, i lithium baterije su brandirane od proizvodjaca katamarana, stvarno je dobro rijesen...
E Pero koliko kosta posjed takvog broda, ne govorim o odrzavanju vec vez, ili upotreba obale?
Mislim u Hr no kad imas takav brod ides gdje te najmanje cicaju, a mozes bilo gdje u osvijetu (mislm da to oni koji donose takve zakone ne kuze zato imamo masovni odljev u Crnu Goru sad)
Htio bih usporediti cijenu kuce za odmor/zivot vs broda za odmor/zivot?
Koliko vlasnika kosta brod od ~10 m ispred kuce na vezu?
[Vrh]
Daddy_o7

PostPostano: 22.4.2020. sri. 23:10    Naslov: Citirajte i odgovorite

zega je napisao/la:
Daddy_o7 je napisao/la:

Da dobar, brz i bez jedara, izgleda vema luksuzno, ako znas mozda cijenu, solar impulse su oko 1-4 miliona$ ovaj je ziher 5milja$ sportska verzija brz i bez jedara...
Prije sam bio fokusiran samo na solarni katamaran (kao ovi solar impulse) no sad sve vise gledam i ove na jedra... no kad pogledas ta jedra jarbol, sajle koluti whichevi nisu ni jeftini a solari su sve jeftiniji...
ima integrirane panele u krov 1.8Kw cini se, i lithium baterije su brandirane od proizvodjaca katamarana, stvarno je dobro rijesen...
E Pero koliko kosta posjed takvog broda, ne govorim o odrzavanju vec vez, ili upotreba obale?
Mislim u Hr no kad imas takav brod ides gdje te najmanje cicaju, a mozes bilo gdje u osvijetu (mislm da to oni koji donose takve zakone ne kuze zato imamo masovni odljev u Crnu Goru sad)
Htio bih usporediti cijenu kuce za odmor/zivot vs broda za odmor/zivot?
Koliko vlasnika kosta brod od ~10 m ispred kuce na vezu?

Koliko sam shvatio oni su uzeli model Gunboat 60 https://www.gunboat.com/about/ i modificirali u Moonwave hibrid. http://www.moonwave.com/ Cijenu novoga ne bih znao ali polovni iz 2015. je oko 3mil.$ https://www.yachtall.com/en/boat/gunboat-60-312975 i sad bi trebalo vidjeti koliko dođu svi ovi hibridni dodaci. Mislim da je na koncu stvar u tome što se želi s tim plovilom. Kao što je Pero rekao, ako želiš sportske performanse onda tražiš rješenja koja idu u tom smjeru a ako trebaš opuštenu i sigurnu plovidbu onda su neki sportski detalji manje važni. Meni je fora imati i jedra uz solare ali što sam stariji nekako sam više skloniji komforu i jednostavnosti a tu ovi solarni katamarani što spominješ nalaze svoje mjesto.
Evo jedna zanimljiva priča. Ovaj par je već više od 30 godina dizajnirao i plovio po svijetu sa jedrilicama da bi na koncu došli u fazu kada im je najugodniji klasični motornjak. Wink
Brodovi koje su izradili su vrhunski i vrlo stabilni a koliko sam skužio ne proizvode ih serijski već spadaju u unikate.
https://setsail.com/
Evo struja već pomalo ulazi u svijet nautike: https://www.boatus.com/expert-advice/expert-advice-archive/2020/april/electric-dreams-and-hybrid-solutions Cool
[Vrh]
zega

PostPostano: 23.4.2020. čet. 00:42    Naslov: Citirajte i odgovorite

Motornjak, meni bi drndanje islo na jetra...ajde elektricni motor podnosim koliko toliko, jer bi mogao biti veoma tih, jedra su takojer ok, nije mi do sportskih performansi vec preferiram laganini...
Znam da jedra i solar medjusobno ne rade najbolje (jedra bacaju sjenu na panele) ali na laganom vjetru jedra su jos tisa od el motora a katamaran se ne naginje kao monohull, jedan par koji je rado usporedbu je rekao da im je prevagnulo komfor za njihovog psa ljubimca koji nije podnosio naginjanje broda...
Jos kad cujem koliko goriva trose te vece brodice nakostrijesim se, kosta puno za vozit, smrdi, drnda...gee ne kuzim ljude kojima je to ok...
[Vrh]
Pero

PostPostano: 23.4.2020. čet. 05:19    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mana katamarana je da vez plaćaš dvostruko jer uzima mjesto za dvi barke...
To nisu mali troškovi...

Vidija sam podosta davno jedan skllopivi trimaran, svidija mi se jako jer je preko 10m, a masa mu je ispod 1000kg...
Trimaran ne mora imati balast, a obično ga ni nema (kao i katamaran) te su jedrilice bez balasta puno brže i agilnije na vjetru.
Od jednotrupaca bez balasta bi jedino J24 došao u obzir, ali tu se traži vještina jer ga je jako lako prevrnuti, već i na 3-4 bofora..
J24 dosta ružno izgleda, ali je jako lagan (da ga se vući i prikolicom) te ima onaj minimum komfora za cruising.

Prednost sklopivog trimarana (u usporedbi s katamaranom) je da kad privučeš plovke, plaćaš vez kao i za jednotrupac jer sklopljen nije puno širi.
Naravno, mana je da gubiš površinu za panele i sl.
Svejedno, katamarani su i dalje najbrži, kad razvrstavaš prema trupu...
Trimaran je nešto sporiji, ali kojekakva poboljšanja tu dolaze u obzir, npr. balastiranje plovka za jedrenje pri jakom vjetru...

Na kraju, struja takorekuć jedino treba za frižider, rasvjetu te pumpu slatke vode (iako kod manjih barki se to rješava nožnom pumpom).
Kad se tako postave stvari, ne treba puno struje ako se uloži u kvalitetan frižider i led rasvjetu.
[Vrh]
zega

PostPostano: 23.4.2020. čet. 05:44    Naslov: Citirajte i odgovorite

A jel znas konkretne cifre za odredjeu lokaciju i odredjeni brod (ti ili netko koga znas?) koliki su ti nofci da bi bio negdje?
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Električna plovila
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeća
Stranica 6 / 8.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.