<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Na rubu znanosti
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Besplatna energija
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
ogi
Site Admin

PostPostano: 8.2.2009. ned. 19:03    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pero je napisao/la:
EV je napisao/la:
Pero je napisao/la:
Zega, nitko ne zna sto je u biti gravitacija, a ne samo magnetsko polje.

Zato nemoj a priori tvrditi da je freeE nemoguc
Vidis da se sve oko nas vrti a nema jasan izvor energije

Da objasnim: a priori tvrdim da jeste nemoguc, barem dok se ne uspije srusiti temelje egzaktne fizike.

Temelje egzaktne fizike koji su suplji ko' svicarski sir smijeh1
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Pero

PostPostano: 9.2.2009. pon. 07:32    Naslov: Citirajte i odgovorite

mike20 je napisao/la:
Pa mislio sam da što radiš u RH-jedinu grešku koju si napravio u životu je ta što si trebao otići bilo kamo van, jer kod nas se stručnost i znanje ne cijeni ni najmanje-pustimo sad domoljublje, s njim nemreš auto točiti ni račune plaćati

Trebalo mi je skoro 20 godina da to shvatim.
Nazalost, nije to jedina greska sto sam je u zivotu napravio...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Pero

PostPostano: 9.2.2009. pon. 07:33    Naslov: Citirajte i odgovorite

EV je napisao/la:
Pero je napisao/la:
EV je napisao/la:
Pero je napisao/la:
Zega, nitko ne zna sto je u biti gravitacija, a ne samo magnetsko polje.

Zato nemoj a priori tvrditi da je freeE nemoguc
Vidis da se sve oko nas vrti a nema jasan izvor energije

Da objasnim: a priori tvrdim da jeste nemoguc, barem dok se ne uspije srusiti temelje egzaktne fizike.

Temelje egzaktne fizike koji su suplji ko' svicarski sir smijeh1

I kran dizalice je supalj pa ipak ima vecu nosivost od punog profila. plazi jezik
[Vrh]
pedjamil

PostPostano: 9.2.2009. pon. 20:01    Naslov: Citirajte i odgovorite

Joj , joj , sad ce poceti da se psuju vektorski i algoritamski... Very Happy
[Vrh]
inch

PostPostano: 9.2.2009. pon. 21:35    Naslov: Citirajte i odgovorite

što je ovo topic Wikipedia ili ponavljamo fiziku Very Happy
[Vrh]
max

PostPostano: 9.2.2009. pon. 22:41    Naslov: Citirajte i odgovorite

E mene zanima koliko se troši energije za lebdjenje. Teorija kaže E=F*s (sila x put) ali pošto je put nula znači nikaj e sad je to meni na rubu znanosti. Uzmimo primjer na Mjesecu tamo nema atmosfere (da mi neki nebi predlozili balon koji lebdi) pa koliko bi trebali energije za npr. tjelo mase 100 kg lebdi 1 metar od površine nekih 1 sat ?? Akceleracija na Mjesecu je 1.62 m/(s*s)
[Vrh]
Pero

PostPostano: 10.2.2009. uto. 05:52    Naslov: Citirajte i odgovorite

max je napisao/la:
E mene zanima koliko se troši energije za lebdjenje. Teorija kaže E=F*s (sila x put) ali pošto je put nula znači nikaj e sad je to meni na rubu znanosti. Uzmimo primjer na Mjesecu tamo nema atmosfere (da mi neki nebi predlozili balon koji lebdi) pa koliko bi trebali energije za npr. tjelo mase 100 kg lebdi 1 metar od površine nekih 1 sat ?? Akceleracija na Mjesecu je 1.62 m/(s*s)

P=m*a, dakle, ispada 126J ti treba u svakoj sekundi, tj. 0.162kWh za jedan sat.

Ja sam zajedno s biciklom ravno 100kg tezak, dakle, kad bih imao snagu od 1kW, bicikl bi lebdio. Jedini je problem kako pretvoriti elektricnu energiju u ubrzanje...

S druge strane, i to je relativno, problem je u nacinu na koji se ostvaruje lebdenje. Ocigledno je da ako napravis npr. magnetski odbojnik, tijelo ce lebdjeti bez daljnjeg utroska energije jer ce se odbijati od necega na cvrstoj podlozi. Lako se s ovakvim problemom iskoci iz konteksta...
[Vrh]
turbo

PostPostano: 13.2.2009. pet. 18:21    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pero otkud je snaga m*a ?? Shocked
Pa to je valjda F=m*a, drugi njutnov zakon. Inače ovo pitanje lebdenja je interesantno i ni meni nije jasno,kako se troši ta energija,jer ima sile a nema pomaka? U koji oblik se (pretpostavimo) električna energija koja pogoni lebdjelicu pretvori??
[Vrh]
Pero

PostPostano: 13.2.2009. pet. 19:54    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sada vidim da nisam treba pisat prije nego sto dovrsim prvo kafe. Embarassed
Mislija sam na lebdenje na raketnim motoru. Da bi se odupro gravitaciji, treba ti protivna sila. Daklem, ako nemas uporiste, ostaje ti jedino Newtonow treci aksiom.
Nisu formule toliko jednostavne.
1. F=m*a - daklem, cim vise ubrzavas ispusne plinove, dobijas vecu silu propulzije.
2. S obzirom da se ne zeli "ispaliti" sva masa odjednom, cilj je ubrzavati tu odbacenu masu cim dulje tj. doi cim vece izlazne brzine.
3. Brzina odbacene mase definira ulozenu energiju: W=m*v^2/2
- Naravno, od vektora akceleracije treba oduzeti samu gravitaciju.

Sada bi trebalo uzeti u obzir smanjivanje ukupne mase zbog one mase sto se odbacuje. Koliko se sjecam, iskoristenje takvog pogona je u funkciji izlazne brzine; daklem, u relativistickom smislu to znaci da bi trebalo pribliziti tu brzinu cim vise brzini svjetlosti.

Da zakljucim: nikakva energija se ne ulaze u lebdenje kao takvo, energija se ulaze u odbacenu masu kod raketnog motora u cilju dobijanja potrebne sile reakcije.

Avion mora uloziti energiju u odrzavanje brzine u zraku te aerodinamikom dobiva potrebnu silu da se odupre gravitaciji. Snaga se trosi na trenje.
Balon mora uloziti energiju na zagrijavanje zraka u balonu.

Nisam izveo formule do kraja, ali radi se o slijedecem:
1. Masa 100kg, akceleracija 1.62m/s^2 =>> sila 162N
Cim manju masu odbacujemo raketnim motorom, ta masa mora ici vecom brzinom. Ono sto je bitno je da bez obzira na brzinu ta masa ima istu kineticku energiju, a kako to radimo kontinuirano, dobivamo racunicu za snagu:
W=m*v^2/2
f=m*a
Recimo da odbacujemo 0.1g svake sekunde, ispada da brzina odbacene mase mora biti 1620km/s te kako moramo izbaciti tu masu brzinom 0.1g/s, a svaki 0.1g da se ubrza do 1620km/s (tokom jedne sekunde) treba 81J energije.
Daklem, treba 81W snage plus 0.1g mase da bi odrzao tijelo od 100kg na mjestu.
Energija se nije potrosila na levitaciju, potrosena je na ubrzavanje odbacene mase. Zanimljivo je da koliko god smanjivali masu, ostaje uvijek tih 81W. Moze se dokazati da cak i pri relativistickim brzinama odbacene mase ostaje ista potrebna snaga.
Bio sam zabrzao s formulom, izlazi da je:

P=m*a/2 - ovo je pojednostavljeni model, ali je dovoljno dobar da se procijeni potrebna snaga; ipak sam falija jer sam napisa da je P=m*a. Wink
Naravno, to je priblizna formula, tj. odbacena masa nije usla u racun ukupne mase koju treba odrzavati na mjestu.

Naravno, ovdje je zanemaren gubitak mase zbog odbacene mase, da se i ona uracuna treba rjesavati diferencijalne jednadzbe...
[Vrh]
HAL9000v2.0

PostPostano: 13.2.2009. pet. 21:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

Gdje gješim ako ću reć... da ti netreba diferencijalna jednadžba kad ti se samo masa smanjuje. potisak (protusila gravitaciji) je direktno vezana na masu tako da za lebdenje skup riješenja je neka krivulja znači da nam je dosta integral. Govorim o levitaciji u jednoj točki uz konstantnu gravitaciju. drugo je ako se mićeš al to nije bilo pitanje.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
max

PostPostano: 14.2.2009. sub. 09:27    Naslov: Citirajte i odgovorite

trlja oci ništ ne kužim kak sad snaga koja se mjeri u W jednaka sili u N

Pero je napisao/la:

Nisam izveo formule do kraja, ali radi se o slijedecem:
1. Masa 100kg, akceleracija 1.62m/s^2 =>> sila 162N
Cim manju masu odbacujemo raketnim motorom, ta masa mora ici vecom brzinom. Ono sto je bitno je da bez obzira na brzinu ta masa ima istu kineticku energiju, a kako to radimo kontinuirano, dobivamo racunicu za snagu:
W=m*v^2/2
f=m*a
Recimo da odbacujemo 0.1g svake sekunde, ispada da brzina odbacene mase mora biti 1620km/s te kako moramo izbaciti tu masu brzinom 0.1g/s, a svaki 0.1g da se ubrza do 1620km/s (tokom jedne sekunde) treba 81J energije.

W=0.0001 kg *1620m/s*1620m/s / 2 = 1312 J a ako denam kak si napisal u km/s onda za 1000000 više

A da probamo sa fotonskim motorom Very Happy
Sila fotona po m2 F = J*(1+k)/c gdje je J jačina fotonskog motora (lasera) u W/m2, c brzina svjetlosti, k 0 za potpuno apsorbirajuće ili 1 za potpuno reflektirajuće fotone.
To sam spuknul jer sam u PV branši Cool Rolling Eyes
[Vrh]
Pero

PostPostano: 14.2.2009. sub. 09:44    Naslov: Citirajte i odgovorite

Prob'o ponovo racunat, ali sam fulal i sefa i stanicu i dva km pruge. Confused
Nije mi jasno kako sam dosao do jucerasnjih rezultata, skroz je pogresno.
Potrosija sam pola sata na formule i negdje grijesim jer sada dobivam snagu P=m*a*v/2, gdje je v brzina izbacene mase:
F - sila
m - masa tijela
mp - izbacena masa
ap - akceleracija izbacene mase
vp - brzina izbacene mase
t - vrijeme ubrzavanja izbacene mase

F=m*a=mp*ap
vp=ap*t

slijedi da je m*a=mp*vp/t

nadalje, snaga ovisi i o kolicini izbacene mase u jedinici vremena, kao i o njenoj brzini:
P=mp*vp*vp/t/2
iz jednadzbe sile ispada da je mp/t=m*a/vp
uvrstimo izracunati mp/t u jednadzbu snage:
P=mp/t*vp*vp/2=m*a/vp*vp*vp/2 = m*a*vp/2
Sada mi ispada da je potrebna snaga upravo proporcionalna brzini izbacene mase, bez obzira na kolicinu izbacene mase u jedinici vremena. Confused trlja oci

Negdje ocito grijesim, ali trenutno ne vidim gdje.

Zakljucak: zahrdjao sam. Sad

Max, ni tvoja formula ne prolazi, bit ce da ja snaga lasera izrazena u W, ne u W/m2.
Ono sto me muci je da za absorbijajuce fotone dobivas da je P=F*c, ispada stravicno velika snaga. trlja oci
Ne znam gdje ja u svojim formulama grijesim, a muci me da je potrebna snaga kod klasicnog raketnog motora za isti potisak upravo proporcionalna brzini izbacene mase. Confused
Ako stavis brzinu vp=c, dolazimo do tvoje formeue za laserski potisak, sto bi i trebalo biti.

Nesto sam ispustija iz racunice... trlja oci
[Vrh]
HAL9000v2.0

PostPostano: 14.2.2009. sub. 10:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kolko ja vidim fali ti samo oduzimanje izbačene mase od ukupne.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Pero

PostPostano: 14.2.2009. sub. 10:23    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pokusao sam postaviti jednadzbu za integral, ali dobivam tu proporcionalnost potrebne snage s brzinom izbacene mase, a to mi ipak ne stima. Rolling Eyes
[Vrh]
turbo

PostPostano: 14.2.2009. sub. 12:01    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ma dobro,nije bitan proračun,to s raketom kužim kud ode energija,ali mene zanima u koji oblik bi se pretvarala energija da imamo (hipotetski) neki leteći tanjur,aladinov tepih ili nešto slično,dakle neki lebdeći stroj koji ne radi na principu propulzije (bez izbacivanja bilo kakvih čestica)?
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Besplatna energija
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeća
Stranica 4 / 8.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.