<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Testiranje artasovog hub motora bez kontrolera?

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Električni bicikli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Krikijan

PostPostano: 7.10.2019. pon. 13:26    Naslov: Testiranje artasovog hub motora bez kontrolera? Citirajte i odgovorite

Pozdrav! Relativno sam novi u svijetu el. Bicikala i iako sam kroz zadnjih par godina istrazio vecinu toga sto se ima za prouciti o baterijama i ostalim komponentama ev. , Manjkom financija bio sam onemogucen od izrade takvog neceg. Do jucer.

Jucer se mojih ruku dopao artasov hub motor(tocnije kotac s hub motorom na kojem pise nine control i artas.hr) upitne ispravnosti koji sam dobio dosta povoljno. Naime iz onog sto sam procitao do sad na forumima(tocnije ovom forumu) cini mi se da je u pitanju n48 motor (koliko sam skuzio ima vise verzija , ovaj ima limeno srediste statora). Motor mi ne izgleda skureno, ne cini mi se kao da je nesto s njim lose (iako mi magneti izgledaju kao da su bili "podgrijani" par puta. Zanima me moze li mi netko detaljnije reci o tom motoru , ako i je u pitanju starija verzina n48 koje su mu granice(max snaga i sl.) Te hoce li za njega odgovarati konteoler koji artas trenutacno ima u ponudi? Naravno , zaboravih ono naj bitnije, postoji li nacin na koji mogu isprobati motor (kao provjeravanje provodnosti ili otpora moltimetrom) da nebih bacio 400kn na kontroler samo da saznam da motor ne radi.

Unaprijed hvala svima koju pomognu (slike motora stavim kad dodem s posla ako skuzim kako )
Ps. Sorry na dugackom postu al sta ces volim biti detaljan Wink
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Pero

PostPostano: 11.10.2019. pet. 08:14    Naslov: Citirajte i odgovorite

1. Učvrsti motor na bicikl (okrenut naopačke) ili bilo kako da možeš rukom okrenuti kotač.
2. Kratko spoji sve tri faze (debele žice) pa probaj na silu okretati kotač.
- Kotač bi trebao pružati otpor bilo kakvom okretanju te bi to trebalo biti kontinuirano. Drugim riječima, sila koju moraš savladati pri okretanju kotača treba biti kontinuirana i proporcionalna brzini okretanja kotača.
3. Razdvoji faze motora i probaj zavrtiti kotač - trebao bi se lako okretati, tj. minimalan otpor trenja bi jedino trebao biti pri tome.

U fazi 2 si provjerio kontinuitet sva tri namota (otpor okretanju).
U fazi 3 si provjerio izolaciju namota (prilikom okretanja kotača se generira napon, ali ne smije biti struje jer su faze razdvojene).

Ovo ti je najbrži test, za koji ne treba nikakav instrument.

Ukoliko u fazi 2 osjetiš trzaje pri okretanju kotača, imaš jedan namot u prekidu.
Ukoliko u fazi 3 ne možeš zavrtiti kotač dovoljno brzo radi povečanog kočenja istog - postoji vjerojatnost da je probila izolacija namota.

Ovim testom ne provjeravaš HAL senzore, ukoliko ih motor ima (5-polni konektor).
[Vrh]
Krikijan

PostPostano: 22.10.2019. uto. 16:15    Naslov: Citirajte i odgovorite

Takvo nesto sam i napravio, uzeo sam kontroler motora za dronove, tzv. Esc od 40a napravio arduino program i spojio na akumulator (neki random od 100ah koji se nasao u garazi), okrenem pot, motor vrti , ja sretan, kad crkne kontroler...... Reko jbg s razlogom je 2$ na ebayu a 40 kn na njuskalu, ugl nakon toga testirao sam i ovo sa spajanjem faza, kad spojim sve 3 otpor je konstantan , a ima ga, kad su razdvojene vrri se lagano i cuje se zvizduk(ko turbina aviona? Haha)(okrecem ga pomocu onog malog torque arma) a kad spojim bilo koje 2 faze skupa ima otpora ali preskace (kao kad ti preskace lanac na biciklu. Ugl mislim da je motor ispravan (yeyyy) , kontroler je narucen(uzeo sam kontroler od 50a pa planiram limitirat struju modifikacijom shunta, ako netko misli da to nebu funkcioniralo slobodno nek kaze) , mislio sam preventivno (cak i ako su ispravni) hall-ove zamijeniti , jer koliko sam cuo nisu skupi a tako ne moram provjeravati jesu li ispravni nego cu znati da jesu, i da jos jedno na motoru su zice bile odrezane kada sam ga kupio(da svih Cool iz nepoznatih razloga pa sam ih usput mislio upgreadat na malo deblje ali neznam ima li to smisla?
[Vrh]
peco

PostPostano: 23.10.2019. sri. 06:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hal senzore ti je lako ispitati ako imaš bilo kakav unimer - https://www.ebikes.ca/documents/HallSensorTestingFinal.pdf
Bilo bi dobro otvorit motor, provjeriti magnete i ako treba zamjeniti ležaje. Deblje fazne žice bi bilo dobro staviti, ali sumnjam da će proći kroz osovinu
[Vrh]
Krikijan

PostPostano: 23.10.2019. sri. 09:30    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pa motor sam otvorio bio pri kupnji, sto se lezeja tice njih sam projerio i oni nemaju ni mm lufta,a za magnete nebih znao kako ih provjeriti.... Mislim kao sto pise u 1. Postu cine mi se kao da su bili zagrijavani i to dosta jer su zickaste boje.
Za zice koliko sam citao na netu (ako sam u pravu i ako artas n48 motor je popularni 9c hubmotor (nine continent kao sto pise na njemu) ekipa iz usa-e uspjesno provlaci deblje zice kroz njega a posto su ove sad kratke morat cu iz mijenjati ionako.
Ova metoda za hallove mi se cini easy samo cu morat do chipoteke po nove pipalice(ili kako vec) za svoj uni-t multimetar jer su ove pocele gubiti kontakt.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Električni bicikli
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.