<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

BMW e36...moguci projekt
Idite na Prethodna  1, 2

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
pkristo

PostPostano: 17.3.2011. čet. 10:07    Naslov: dok-ing Citirajte i odgovorite

CroDriver je napisao/la:
Btw: Ekipa iz dokinga je uspjela skurit jedan takav motor koji sam im posudio prije par dana. Nemam pojma na koju foru im je to uspjelo. Zato sam sad morao naručit dva.

Moram priznati da jako podržavam XD i veselim se svakoj (posebno dobroj) vijesti koja stiže u vezi tog projekta, ali nekad se baš pitam jesu li svi u tom timu dorasli tom zadatku. Kad sam im svojedobno poslao mail s upitom o baterijama (Mate upravo si ti tvrdio da pouzdano znaš da litij nije vidio XD) dobio sam od njih odgovor koji je trebao raspršiti takve glasine (dakle: ugrađujemo LiFeYPO4), ali me je dodatno zabrinuo. Naime ja sam spomenuo litij-ionske baterije, a odgovor....ma evo ti cijeli odgovor pa prosudi:
"Postovani g. Kristo,

Hvala Vam na informacijama i savjetima koje ste nam uputili. Takodjer, zahvaljujemo se na interesu kojeg ste pokazali za nase vozilo XD.

Sto se baterija tice, istina je da u XD nikad nisu ugradjene litij ionske baterije niti ce ikada biti ugradjene. Razlog tome je cinjenica da Dok-Ing vec 3 godine u svoje radne strojeve ugradjuje Thundersky baterije koje, prije svega, nisu litij ionskog sastava vec se sastoje od litija, zeljeza, itrija te fosfata. Te baterije koristimo jer su se pokazale kao najizdrzljivije u vrlo teskim uvjetima rada, kao sto su rudnici, te nas stroj za rudarstvo pogonjen njima radi cijelu smjenu sa jednim punjenjem i pritom gora oko 20 tona rude sa okretnim momentom od oko 10000 Nm. Ujedno, baterije ovog kemijskog sastava, za razliku od jeftinih litij ionskih, nisu zapaljive! Misljenja smo da je sigurnost vozaca i putnika na prvom mjestu i mi, za razliku od VW ne zelimo da nam se vozilo zapali prilikom sudara ili nekog drugog veceg mehanickog ostecenja.

Na kraju, Thundersky baterije dolaze sa odredjenom garancijom i broj ciklusa punjenja iznosi predvidjenih 5000, a o mogucnosti rasporedjivanja samih celija po vozilu najbolje govori cinjenica da smo u vozilo duzine 2,8 m ugradili 33kWh baterija bez da smo time kompromitirali putnicki prostor. Stovise, stabilnost vozila te teziste istog su vise nego zadovoljavajuci.

Nadamo se da ste zadovoljni objasnjenjem te za sva daljna pitanja stojimo na raspolaganju.

S postovanjem,

XD Team
Sent via BlackBerry from Vodafone"

Zar to nije malo zabrinjavajuće da čovjek koji radi na tome ne zna da je LiFeYPO4 također vrsta litij-ionske tehnologije? Nadao sam se da je to bio neki manager, a ne neki inženjer, ali sad kad si javio da su ti skurili motor...ne znam što misliti. (EV aj nabavi smajlić koji se češe po glavi).
Antonio oprosti što sam ovo tu ubacio i sretno s projektom! palac
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Roman

PostPostano: 17.3.2011. čet. 10:57    Naslov: Citirajte i odgovorite

Konfiguracija koju ti je predložio Mate je idealna i više od toga za tvoje potrebe i želje i može se primijeniti i sa getribom i bez nje. Ja sam već rekao da preferiram getribu jer si možeš namjestiti prijenosni odnos koji ti u datom trenutku treba. Ja u traubeku imam samo 7,5 KW snage motora ali uz getribu me izvuče iz svake podzemne garaže u koju uđem.

Budući da ti planiraš uzeti motor sa trenutnom snagom 150 KW biti će dovoljno da te izvuče uzbrdo i bez getribe ali pazi, moraš imati dobre akumulatore jer u tom slučaju je amperaža velika i akumulatori je moraju dati ako želiš ići. Ista stvar je i sa ubrzanjem. Ubrzanje ti ovisi o amperaži koju propušta kontroler i koju mogu dati baterije. Ako si riješio vakum pumpe za servo onda si na konju, još trebaš nekako smjestiti motor i spojiti ga na getribu ili direkt na kardan, napraviti nosače za akumulatore, sve spojiti i voziti se Smile

Neće to biti tako lako kako sam ja ukratko opisao ali to su ti osnovni smjerovi. Sretno u preradi i ako imaš neka pitanja pitaj nas. palac
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Sharky

PostPostano: 17.3.2011. čet. 11:34    Naslov: Citirajte i odgovorite

Heh, crodriver mi je pomutio cilj....zelio sam napraviti samo ekonomicni elektricni auto, pustimo to sto sam uzeo bmw za preradu-al kad je stajao u dvoristu i velika je prednost sto ga rastavim i sastavim za dorucak, zasto ne iskoristiti! al da budem iskren-da sam morao kupiti auto za preradu uzeo bi Yugo i slozio bi nesto kao sta imas ti Trabia...svi dijelovi su mi dostupni-polovni osim kontrolera! Mislim da Yugo sa 8Kw bi bio fenomenalan! To slazem iz cistog gusta jer volim serafati i zanimljiv mi je el.pogon...

Pa sad jos uvijek razmisljam dal da idem na nove konponente ili napravim low budget projekt...samo znam da kad bi ga slozio da vozi-bio bi jednako sretan Smile
[Vrh]
CroDriver

PostPostano: 17.3.2011. čet. 12:13    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sharky je napisao/la:

skace od srece to sam trazio, ova kombinacija mi se jako svida...
Mislio sam neki trofazni nabaciti jer mi frend ima toga ko blata i dao bi mi motor za nista...al kad vidim ove podatke od DC-a...razmislit cu jos malo pa ti se javim do kraja sedmice! inace ovih kratkotrajnih 150kw to bi cak islo zanimljivo na ubrzanju/dostizanju putne brzine kako vec da kazem!

Pitanje: dali si mi dao ovu konfiguraciju da slozim na mijenjac ili moze i na kardan direktno? imam na raspolaganju dva differencijala...od 3.45 original i 4.45 od automatik modela!

Ako bi gledao podatke od Kostov 9 "6.800rpm" stavim motor direkt na kardan i stavim ovaj differencijal od 4.45omjer da smanjim krajnju i dobim na momentu/snazi... po kalkulatoru bi mi max brzina bila 180kmh---naravno to je kalkulator. to mi je najbolja kombinacija koju mogu slozit sto se prijenosa tice...inace da imam jos kraci diff bi stavio da smanjim krajnju i dobim jos na snazi...

A sto se tice nosaca motora i tih stvari...imam radionu, imam alat, strojeve...to su mi sve slatke muke samo se ne kuzim previse u te struje smijeh1 ...naucit cu, prvo moram dosta toga prozvakat ovdije palac

Trofazni su u principu bolji za pogon auta jer imaju mogućnost regen kočenja i veće su efikasnosti od motora sa četkicama. Problem je što ti standardni industrijski motori neće puno pomoći jer su većinom vrlo teški i ogromni za datu snagu, tj. low energy/power density. Motori koji su predviđeni za aute kao AC Propulsion ili EVO electric su jako skupi. Ispod 20.000 € za motor i kontroler se ne može proći. A sam motor bez kontrolera ti ništa ne znači, pogotovo kod AC pogona.

Struja iz baterija će ti bit jednaka imao ti getribu ili ne, ali će na motoru biti jako visoka struja jer je ona obrutoproporcionalna okretajima, dok je napon proporcionalan. Pošto je na niskim okretajima velika struja a napon mali su gubici veći pa je sa stajališta dometa i efikasnosti svakako bolje imati getribu. Ja je nemam jer ne može izdržati moju snagu a ionako mi domet nije prvi na listi želja.

Mislim da bi bila totalna glupost izbacit getribu u bilo kojem DC autu osim ako se radi o trkaćem.

Tih 6.800 RPM uzmi sa rezervom. Najveća snaga se dostiže na cca. 3.000 RPM. Od 3000-5000 je i najveća efikasnost pa gađaj da se što više u tom području voziš (dakle ne na niskim okretajima kao u benzinskom autu).
[Vrh]
VladoK

PostPostano: 17.3.2011. čet. 20:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

CroDriver je napisao/la:

Trofazni su u principu bolji za pogon auta jer imaju mogućnost regen kočenja i veće su efikasnosti od motora sa četkicama.

Cro i ostalo poštovano društvo

Regenerativno kočenje sa DC motorom i recimo ZAPI mosfet regulatorom je sasvim normalna stvar, da nam novi kolega na forumu ne bi dobio potpuno krivi dojam. Naime čim pustiš pedalu za gas on vrlo efikasno koči, ja to na e-Toyoti nisam htio primijeniti jer kad je trebalo šaltati iz niže brzine u višu pustim gas, a "vrag" napravi baš to što ne trebaš počne kočiti...
To s regenerativnim kočenjem je jednostavno i OK za moj pojam samo tamo gdje je motor izravno preko reduktora vezan na pogonske kotače bez getribe...
Čubi najbolje zna da smo prve metre vožnje s mojom tojotom u izradi napravili upravo s takvim regulatorom i onim mojim famoznim remenskim prijenosom, za koji mi je naš prijetelj s foruma gospodin "debeli" napisao - pa podmaži to malo ( nije dodao kao u pjesmi podmaži to malo, bar malo budalo itd.) eto malo šale na moj račun.
Možda se netko i usprotivi tome, ali što jednostavnije to kvalitetnije i manje se kvari. palac
[Vrh]
CroDriver

PostPostano: 17.3.2011. čet. 21:57    Naslov: Citirajte i odgovorite

Vlado - istina palac

Samo je Zapi na žalost jedini koji nudi regen sa DC motorom i to nije pretjerano efikasno, bar ne kao kod AC motora. Opcija za veću snagu nema, bilo je pokušaja ali su završili sa puno spaljenih IGBT-a i MOSFET-a.
[Vrh]
Sharky

PostPostano: 17.3.2011. čet. 22:18    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala na info!
Znaci getriba ostaje, ipak sam skuzio da ima vece prednosti-bar kod slabijih el.motora
Neki DC motor iz nekog vilicara
Necu se zezat sa rege kocenje

1.
Vidio sam dosta prerada sa direktnom spojkom na mjenjac tj. bez kvacila i kad lik pusti gas samo šalta i sve glatko ubaci, ocito se motor spusti na nekih 100,200rpm a mozda doslovno stane pa onda uspije sve glatko šaltat bez da zagrebe???????????????

2.
Ako pustam kvacilo onda moram prepraviti zamajac da ide na el. motor i tu mi je dosta posla!

Dal se mogu izvuc sa opcijom pd broj 1.???????
[Vrh]
VladoK

PostPostano: 18.3.2011. pet. 09:06    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sharky je napisao/la:
Hvala na info!
Znaci getriba ostaje, ipak sam skuzio da ima vece prednosti-bar kod slabijih el.motora

1.
Vidio sam dosta prerada sa direktnom spojkom na mjenjac tj. bez kvacila i kad lik pusti gas samo šalta i sve glatko ubaci, ocito se motor spusti na nekih 100,200rpm a mozda doslovno stane pa onda uspije sve glatko šaltat bez da zagrebe???????????????

2.
Ako pustam kvacilo onda moram prepraviti zamajac da ide na el. motor i tu mi je dosta posla!

Kod bilo kakvih naknadnih dorada i prerada originalnih i homologiranih dijelova vozila bude teško dokazati njihove nove karakteristike u CVH za potrebu atestiranja i registracije gotovog e-vozila, naravno ako se ide u projekt s takvim ciljem. S tim treba računati.
[Vrh]
VladoK

PostPostano: 18.3.2011. pet. 09:16    Naslov: Citirajte i odgovorite

CroDriver je napisao/la:
Vlado - istina palac

Samo je Zapi na žalost jedini koji nudi regen sa DC motorom i to nije pretjerano efikasno, bar ne kao kod AC motora. Opcija za veću snagu nema, bilo je pokušaja ali su završili sa puno spaljenih IGBT-a i MOSFET-a.

Cro
Kontroler, originalni "dugi" ZAPI ide na 80V do 800A, to je za manje i laganije vozilo vrlo respektabilna snaga. Nije to baš za utrkivanje to što recimo tebe dosta zaokuplja, ali 80Vx800A=64000VA mnogi benzinci i dizelaši to nemaju, a njihovi vlasnici se s njima ipak ponosno voze.
Ja mislim ovako: daleko više problema za e-vozilo zadaje izbor i kapacitet jeftinijih akumulatora (takvih nema, kapacitet ne odgovara našim željama a cijene su im opake). Confused
[Vrh]
Roman

PostPostano: 18.3.2011. pet. 11:00    Naslov: Citirajte i odgovorite

U zadnje vrijeme sam primijetio da je izašao Kellyev kontroler za serijske motore sa regenerativnim kočenjem ali mu je cijena paprena:

http://kellycontroller.com/hsr-series-motor-controller-with-regen-c-76_77.html

Tako da se može i regen napraviti bez problema. (osim financijskih) Very Happy

Budući da si ti Antonio ipak, koliko sam skužio, odustao od sportskih karakteristika onda imaš šanse složiti mali autić za normalnu vožnju gradom. No u tom slučaju ti je karoserija BMW-a prevelika i preteška. Zato bih ti preporučio manju i lakšu karoseriju i povoljan elektromotor iz oglasa te mala količina olovnih polovnih akumulatora. Tada ćeš moći složiti upotrebljiv autić u okviru svojeg budžeta.
[Vrh]
Roman

PostPostano: 18.3.2011. pet. 11:12    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sharky je napisao/la:
Hvala na info!

1.

2.

Teško ćeš se izvući sa prvom opcijom jer to ne ide tako glatko kako ti se čini jer zaboravljaš da će ipak grebsti jer ako je sve fiksno spojeno (bez kuplunga) onda ti inercija preko kotača vrti mjenjač i motor i motor nikad ne stane u vožnji, stane samo kada i auto stane. drigp u nekim izvanrednim situacijama kada bi elektronika "poludila" moraš se brzo sjetiti izbaciti mjenjač iz brzine umjesto da jednostavno stisneš kuplung.

Ja sam ostavio kuplung i nisam požalio, probaj ga i ti svakako ostaviti iako može biti upotrebljivo i bez njega. Probao sam mjenjati bez kuplunga, ide ali teško a prebaciti iz više u nižu je skoro pa nemoguće. Zamisli situaciju da si uzeo kontroler sa regenom i na nizbrdici želiš ubaciti u nižu kako bi povećao broj okretaja elektromotora a time i efikasniji regen a ne ide Sad
[Vrh]
Gamebookers

PostPostano: 20.6.2013. čet. 07:28    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da li je saživio ovaj bmw e36 na elektro pogon ?
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2
Stranica 2 / 2.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.