<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Kako napraviti izračun???

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Hidroelektrane
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
pumpy

PostPostano: 20.7.2007. pet. 14:01    Naslov: Kako napraviti izračun??? Citirajte i odgovorite

E vako.Noćas sam poskidao sa neta skoro sve zakonske akte vezane za proizvodnju i otkup struje i sada sve to skupa polako "žvačem".Međutim,u čemu je kvaka.Odlučio sam napraviti,odnosno pokušati napraviti jednu elektranicu(testnu,tek da vidim dali je izvedivo),ali sam u startu zapeo sa proračunima.Pogon bi trebao biti koncipiran na principu vodeničkog kola i smješten na pontonu odgovarajućih dimenzija.Zanima me kako je moguće izračunati energiju vode,odnosno kojih dimenzija bi trebao biti kotač,koliko lopatica staviti i koliko velikih.Ak je neko u stanju savjetovati me,vječno zahvalan:).
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pumpy

PostPostano: 20.7.2007. pet. 14:05    Naslov: Citirajte i odgovorite

E da,zaboravih napomenuti...Živim u Osijeku i pogon bi jednom trebao zaplutati na Dravi...
[Vrh]
inch

PostPostano: 20.7.2007. pet. 22:16    Naslov: Citirajte i odgovorite

energija koju rijeka ima je kinetička...
formulu za knetičku energiju predpostavljam da znaš... i onda dodaš u račun i površinu tvog vodeničnog kola - ono što će stajati u struji toka...i ono što dobiješ kad sve pomnožiš to je teoretska snaga - no moraš uzeti u obzir i koeficijent iskoristivosti vodenog kola (ovaj tip kola ima oko 30-50%) pa isto tako i generatora i svih prijenosnika koje ćeš zacjelo morati imati jer alternator treba brzinu oko 1000 pa nadalje okretaja...

inače slučajno sam i ja blizu drave, uzvodno od tebe kod virovotice, drava ima određenu brzinu - možda oko 1m/s u boljem slučaju, ali neznam baš da ćeš sa običnim vodeničnim kolom dobiti neku posebno veliku snagu generatora - ima moment zato se i mljelo brašno, no daleko od toga da se uz dobar prijenos to nemože izvesti i biti učinkovito - trebat će ti kotač velike površine i promjera, toje neizbježno kod ovakvog načina...

npr. zato se i grade brane koje akumuliraju vodu, dobiješ potencijalnu energiju razlike visne a konetičku zbog velikih izlaznih brzina vode...
[Vrh]
north

PostPostano: 20.8.2007. pon. 16:48    Naslov: Citirajte i odgovorite

sa kotacem bas nece bit racunice kod mene su se delale male elektrane al je trebalo imat bar 30 metara visinske razlike (potok kojem napravis malu branu i odvedes vodu po cjevi na turbinu )
a sta se otkupa struje tice mislim da sa malim elektranama jos to nece bit jos skoro jer je hep-u sinhrinizacija takve energije preskupa jedino da se drzava ukljuci i poradi po tom pitanju
[Vrh]
Oldtimer

PostPostano: 20.8.2007. pon. 18:35    Naslov: Re: Kako napraviti izračun??? Citirajte i odgovorite

pumpy je napisao/la:
.Pogon bi trebao biti koncipiran na principu vodeničkog kola i smješten na pontonu odgovarajućih dimenzija..
pa nakad su na rijekama plivali mlinovi, mljeli zitarice. Vjerojatno bi danas bilo moguce napraviti nesto ucinkovitije
od nekadasnjih vodenickih kola Wink nazalost konkretan savjet ili upute nemam Sad ali imas moju moralnu podrsku Razz
.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Hidroelektrane
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.