<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Mercedes 190 (w201)
Idite na 1, 2  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
ssekulic

PostPostano: 29.4.2012. ned. 13:18    Naslov: Mercedes 190 (w201) Citirajte i odgovorite

Pozdrav svima.
Već se neko vrijeme interesiram u EV te sam zaključio da je ovo najbolje mjesto za nešto više saznat o tome.
Vidim da je CroDriver-ova tema dosta razrađena i stvarno se trudim to pročitati i nešto razabrati u tome, ali me tehičko znanje dosta ograničava. Uglavnom brat i ja imamo plan da bi svog Mercedesa 190D pretvorili u EV.

Uploaded with ImageShack.us
Cilj je da auto ima neke solidne performanse, 100-150 kw te autonomiju 100 km (čim više km to bolje). Kako je to sve dosta razrađeno ovdje, pogotovo u CroDriver-ovoj temi (to bi ustvari bio auto trećine njegove snage, iste kilaže i otprilike iste autonomije). Sad me zanima na koji način nam je tako nešto najbolje napravit,gdje nabavit dijelove i koliko bi to sve koštalo Smile
Isto tako gledam kod Rimca na stranici da imaju dijelove svoje proizvodnje, ali nema nikakvih informacija o cijeni i o tome što točno proizvode, samo vidim da piše kako ne pretvaraju aute na fosilna foriva u elektro aute za ostale, pa neznam kako je s dijelovima za te aute.
I ne razumijem se baš u vrste elektro motora i omjere snaga i sve to, al volje ne manjka Smile Tako da je svaka pomoć dobrodošla

Zadnja promjena: ssekulic; 29.4.2012. ned. 23:16; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mike20

PostPostano: 29.4.2012. ned. 15:02    Naslov: Citirajte i odgovorite

Lijep autić i odličan motor-meni bi to bilo grijeh raskupusati.

Hm, za ove svoje ciljeve pripremi par desetaka tisuća ojra Shocked
[Vrh]
ssekulic

PostPostano: 29.4.2012. ned. 15:39    Naslov: Citirajte i odgovorite

mike20 je napisao/la:

motor je 2.0 dizel tak da bas i nije grijeh raskopat, a bio bi on lijep i dalje s elektromotorom Smile

a i ne mora se baš taj raskopat, imamo doma još jednog s 2.5-16 motorom, a to pak je šteta Smile ... uvijek se može kupit neki bez motora za 1000 eura, mislim da bi to bio najmanji izdatak u cijeloj priči Smile

zbog tih desetak tisuca i pitam za cijene i mogucnosti
[Vrh]
sirius

PostPostano: 29.4.2012. ned. 16:30    Naslov: Citirajte i odgovorite

mike20 je napisao/la:

Ja imam takav 300D, 124 liniju, kao nov i bez ogrebotine. Ima 5 brzina. Moja preporuka je HHO. U Mitsubishi L200 sam skinuo potrošnju 3-4 litre, a Gec kaže da zna tipa kojemu takav kao tvoj (od ssekulica) troši možda 4-5 litara. Još ti dobije osjetno više snage.
[Vrh]
ssekulic

PostPostano: 29.4.2012. ned. 17:04    Naslov: Citirajte i odgovorite

sirius je napisao/la:

Ja imam takav 300D, 124 liniju, kao nov i bez ogrebotine. Ima 5 brzina. Moja preporuka je HHO. U Mitsubishi L200 sam skinuo potrošnju 3-4 litre, a Gec kaže da zna tipa kojemu takav kao tvoj (od ssekulica) troši možda 4-5 litara. Još ti dobije osjetno više snage.

Nebi baš to.. Ideja je da samo na struju ide.
Al nisam siguran za ovu snagu od 100-150 kw.. Jel tih 100 kw elektromotora isto ko i 100 kw dizelskog ili to ispadaju drugačije performanse na kotačima... Jer nije cilj da auto ima maksimalnu brzinu 250 nego da ima neku nisku potrošnju struje pri brzinama od 60-100 km/h, al da ipak ima neke rezerve i snage da se može lakše pretjecat i da se čovjek ne osjeća ugroženo na cesti... ono snaga u svrsi sigurnosti,a ne brzine... za na more baš teško da će imat autonomiju tako da netreba neke brzine koje bi se na autoputu postizale konstantno držat, a definitivno se nece nitko utrkivat s njim... tako da sam otvoren za sve sugestije Smile

i još me zanima kako uopće ide taj postupak montiranja svega toga... izvadi se dizel motor i svi viškovi, EM se spoji na getribu,baterije i kontroler, baterije na punjač i to je biti to.. znam da ide još hrpa elektronike, al ovak laički u grubo je to to? ili ima još nekih preinaka većih?
[Vrh]
sirius

PostPostano: 29.4.2012. ned. 17:23    Naslov: Citirajte i odgovorite

ssekulic je napisao/la:
sirius je napisao/la:

Nebi baš to.. Ideja je da samo na struju ide.
Al nisam siguran za ovu snagu od 100-150 kw.. Jel tih 100 kw elektromotora isto ko i 100 kw dizelskog ili to ispadaju drugačije performanse na kotačima... Jer nije cilj da auto ima maksimalnu brzinu 250 nego da ima neku nisku potrošnju struje pri brzinama od 60-100 km/h, al da ipak ima neke rezerve i snage da se može lakše pretjecat i da se čovjek ne osjeća ugroženo na cesti... ono snaga u svrsi sigurnosti,a ne brzine... za na more baš teško da će imat autonomiju tako da netreba neke brzine koje bi se na autoputu postizale konstantno držat, a definitivno se nece nitko utrkivat s njim... tako da sam otvoren za sve sugestije Smile

i još me zanima kako uopće ide taj postupak montiranja svega toga... izvadi se dizel motor i svi viškovi, EM se spoji na getribu,baterije i kontroler, baterije na punjač i to je biti to.. znam da ide još hrpa elektronike, al ovak laički u grubo je to to? ili ima još nekih preinaka većih?

Ima ovdje puno relevantnijih od mene, ali dok ti ono ne odgovore mogu ja. Ako želiš slične perfomanse benzincu ili dizelu od 100kW, mislim da ti je dosta 30-35kW nazivne snage elektromotora. Rijetko se koristi puna snaga. To je kod ubrzanja i preticanja, što traje kratko da može i ovakav el. motor pokriti. Izuzetak su krajevi poput mog, gdje ideš desetke kilometara u brdo, ali ni tu nema potrebe za punim gasom. Prešalta se u nižu brzinu i opet s pola gasa.........I još nešto....el. motor ima okretni moment gotovo od nule, što se za ove fosilne ne može reći.
[Vrh]
marko-sk

PostPostano: 29.4.2012. ned. 18:23    Naslov: Citirajte i odgovorite

@ssekulic, napiši koliko love imaš/misliš potrošit na projekt . samo nemoj napisat što manje moguće.
[Vrh]
riba

PostPostano: 29.4.2012. ned. 20:30    Naslov: Citirajte i odgovorite

150kw električni znači otprilike 800Nm, pa vidi treba li ti to....

40kW trajno je sasvim dovoljno, jedan kostov 11' 250V. Baterije CALB oko 25kWh, znači 78 komada ćelija od 100Ah, kontroler soliton junior.

Motor:

http://kostov-motors.com/tractionmotors/kostovevmotors%28ac-dc%29/seriesdcmotorsforelectricvehicles/k11250v/

Baterije:

http://www.ev-power.eu/CALB-40Ah-400Ah/SE100AHA-Lithium-Cell-LiFePO4-3-2V-100Ah.html (78 komada)

Kontroler:

http://www.ev-power.eu/Evnetics-Soliton/Evnetics-Soliton-Junior-DC-Motor-controller-300V-500A-175kW.html

Kontroler trenutno može dati 150kw, a to je otprilike 500Nm, nadam se dovoljno smijeh2

Za cijenu se ne pita palac
[Vrh]
ssekulic

PostPostano: 29.4.2012. ned. 21:48    Naslov: Citirajte i odgovorite

marko-sk je napisao/la:
@ssekulic, napiši koliko love imaš/misliš potrošit na projekt . samo nemoj napisat što manje moguće.

kolko treba Smile ... al ne tolko bas da bude jako neisplativo, jer je cilj neka blaga usteda

@riba
a da recimo ubacim Kostov 11' 192V - jel bi za njega trebalo manje baterija ili pak slabije baterija
http://kostov-motors.com/tractionmotors/kostovevmotors(ac-dc)/seriesdcmotorsforelectricvehicles/k11192v

al ni sta kazes nije lose... ulazi u nekih 15K eura s carinama i PDV-om
po ovome su baterije najskuplje - 10K dolara
150kw je mozda cak i puno, ovisi kolko struje pije kad tolko vrti Smile
I kolko tak nest trosi kn/km ako se to da izracunat ovak bez puno informacija?
[Vrh]
riba

PostPostano: 29.4.2012. ned. 22:17    Naslov: Citirajte i odgovorite

ssekulic je napisao/la:
marko-sk je napisao/la:

kolko treba Smile ... al ne tolko bas da bude jako neisplativo, jer je cilj neka blaga usteda

@riba
a da recimo ubacim Kostov 11' 192V - jel bi za njega trebalo manje baterija ili pak slabije baterija
http://kostov-motors.com/tractionmotors/kostovevmotors(ac-dc)/seriesdcmotorsforelectricvehicles/k11192v

al ni sta kazes nije lose... ulazi u nekih 15K eura s carinama i PDV-om
po ovome su baterije najskuplje - 10K dolara
150kw je mozda cak i puno, ovisi kolko struje pije kad tolko vrti Smile
I kolko tak nest trosi kn/km ako se to da izracunat ovak bez puno informacija?

Možeš i taj motor, onda ti treba manje baterija, tj 60. Naravno tu ima i dosta drugih dijelova. To ti je onda 19,2 kWh, dovoljno za 150 km ako štedljivo voziš, ili 80 do 100 ako ga kolješ.

Tih 100 do 150 km te košta oko 12 kn u noćnoj tarifi.

Naravno treba ti i dobar punjač:

4 sata punjenje: http://www.ev-power.eu/Chargers-TC-6-kW/Charger-for-LiFe-Y-PO4-192V-24A-6-kW-TCCH-H233-6-24.html

2 i pol sata punjenje: http://www.ev-power.eu/Chargers-TC-8-kW/Charger-for-LiFe-Y-PO4-192V-36A-8-kW-TCCH-H233-6-36.html

(iako je ovaj po meni malo prevelik za auto, a 4 sata je sasvim ok vrijeme)

E da, i ako ideš na ovako brutalan sistem onda nemoj očekivati neku prejaku isplativost, ali opet ako to napraviš gušt će ti se sve isplatiti Smile
[Vrh]
ssekulic

PostPostano: 29.4.2012. ned. 22:50    Naslov: Citirajte i odgovorite

@riba
tih 150 km u ovom drugom 190(E 2.5-16-147 kw) dođe nekih 20 litara benzina... tak da je 12 kn jako isplativo Smile .. nekih 10 puta jeftinija je struja
znaci sa ovim slabijim motori, 25 kWh baterije izvuklo bi se podosta km na jednom punjenju... ako bi baterija izdržala to se za 5 godina samo isplati

fali BMS, svi moguci kabeli, rad, dost toga... al ovak okvirno za nekih 100-150K kn dobijem novi Mercedes 190EV Smile (npr Clio RS od 147 kw koji troši 8 litara benzina je 150K kn)... Elektro Mercedes > Clio :
[Vrh]
riba

PostPostano: 29.4.2012. ned. 22:55    Naslov: Citirajte i odgovorite

ssekulic je napisao/la:
@riba
tih 150 km u ovom drugom 190(E 2.5-16-147 kw) dođe nekih 20 litara benzina... tak da je 12 kn jako isplativo Smile .. nekih 10 puta jeftinija je struja
znaci sa ovim slabijim motori, 25 kWh baterije izvuklo bi se podosta km na jednom punjenju... ako bi baterija izdržala to se za 5 godina samo isplati

fali BMS, svi moguci kabeli, rad, dost toga... al ovak okvirno za nekih 100-150K kn dobijem novi Mercedes 190EV Smile (npr Clio RS od 147 kw koji troši 8 litara benzina je 150K kn)... Elektro Mercedes > Clio :

Da, to si dobro napisao... Smile Ne mogu ni zamisliti gušt s takvim momentom, samo isto treba razmisliti može li mjenjač to podnijeti. Baterija bi trebala trajati najmanje 10 godina. A tada će ionako biti puno jeftinije.
[Vrh]
ssekulic

PostPostano: 29.4.2012. ned. 23:09    Naslov: Citirajte i odgovorite

vidit cemo jos sta ce drugi komentirat. Nadam se da ce se CroDriver, koji mislim najviše može reć, uključit. Al uglavnom jako mi se sviđa kud ide ovo s mogućnostima i cijenom..
a jel se moment može ograničit, vjerujem da može, al moram pitat Smile
[Vrh]
riba

PostPostano: 29.4.2012. ned. 23:18    Naslov: Citirajte i odgovorite

Naravno da se može, samo ograničiš struju kontrolera, to se sve radi na kompjuteru, samo ga spojiš i konfiguriraš palac
[Vrh]
DompaEV

PostPostano: 30.4.2012. pon. 22:47    Naslov: Citirajte i odgovorite

Samo naprijed s idejom/projektom! palac

Sto se tice motora, Kostov je vjerojatno najjednostavniji za dobavu. Inace ako zelis proci ponesto jeftnije mozes se igrati sa nekim malo vecim Koncarom iz kakvog viljuskara.

Koliko vidim, Soliton Junior nema mogucnost regena (rijetko koji DC kontroler ga uopce ima i da radi pouzdano), tako da ce kocenje biti iskljucivo pomocu kocnica. Nije da se regenom puno dobiva nazad u baterije, ali i 10% je bolje nego nista. Ako te ipak zanima regen, mozda bi trebao razmisliti o alternativi, recimo Zapiju.

Punjac kao prvo moras prilagoditi primarnom mjestu punjenja auta, dakle garazi kod kuce. Ako tamo nemas 3f uticnicu onda zaboravi na punjace snage vece od 3.5 kW. Ja uredno imam TC od 1.5kW i sasvim sam zadovoljan jer mu za punjenje ebubinog 16kWh paketa treba max 10-11h kad bi bio potpuno prazan. No to u praksi nije nikad slucaj jer u gradskoj voznji obicno ne prelazim vise od 60-ak km. Izuzetak su susreti oldtimera, kao sto je ovaj vikend bio Desant na Ozalj. Na odredistu sam se napunio sa prirucnim brzim punjacem od 3.5kW (jer sam od organizatora Desanta uspio nazicati prikljucak na 16A uticnicu), a nakon povratka sa ugradjenim TC-om (trebalo mu je nekih 6.5h za prijedjenih 79km, sasvim dovoljno za nocnu tarifu koja traje od 22-08h)
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2  Sljedeća
Stranica 1 / 2.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.