<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Aleks car od amidesign.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja ostalih e-vozila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
amidesign

PostPostano: 2.9.2009. sri. 23:00    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zdravo,

To pravi skoro godinu dana sto nisam išo u napred sa disanj ovo vozilo. Ali sada sam siguran da ce imati četiri kotača za sigurnost.

Ti si u pravo. Hub motor je optimalan izbor kad se gleda prinos.
Na drugu stranu kad se gleda mase suspendirane nje dobro ... Tockovi od automobila trebaju da budu naj lagane što moze. Hub motor ide za biciklu koja nema suspenzija. Ali za vozilo i motori sve šta je tesko je u šasije i osobe su udobne. Više metneš tezine u kotač i više tvoja kola se ponaša kao da nema suspenzija. Ne toliko za udobnost ali gume ce da skakaju na svaki kamenj.

Moja vozilo treba da bude naj lagana što moze. Jedan središte kotača motor ima 6 kilograma i moji motori imaju 500 grama.

Mislim na registratciu ... Brzina ne me intereseju. Ako mogu da vozim 45 na sat to mi ide odlicno. Imam isto u glavu : jedan čovjek, jedan konj kao un starom vecu. Znamo da jedna konjska snaga je 736 vata (736 Watts). Mislim da sa četiri motora od 250 vata to je previse. To pravi, ako brojim jos 500 grama za remenica remenski, četiri kila.
Sa hub motora mislim da ne mogu sici ispod 16 kila.

12 kW je mnogo i je slicno na snaga od Yamaha 125 kubika sto ima tezinu od 120 kila. Moja kola treba imati maksimalno 40 kila.

Postoji mali hub motori. Ali imju isto zupčanici unutra.

Aleksander Micsiz.

PS : Zelim da razumete šta pišem jer dugo nisam vezbao naš jezik.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
solarnevo1

PostPostano: 4.9.2009. pet. 21:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

stavi dva manja hub motora od recimo 500 w koji zajedo imaju 6 kg.Zupcanici u tom motoru su dizajnirani i tvornicki proracunati da izdrze jako dugo.Tvoji motorici kad ih spajas preko remen ce imati dota gubitaka... dalako vise nego dva hub motora.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
amidesign

PostPostano: 6.9.2009. ned. 13:28    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dobro, svatim sta kazes.

Evo moj problem :

U Svajcarsku, svaka vozila treba uspeti se penjeti na 20% nagibcni put.

Ja sam resio da brzina u to vreme treba biti od 10 km/h.

Racunao sam da mi treba 1'000 W (vata).

Na drugu situaciu, kad vozim na ravno sa 45 km/h brzina treba mi samo 200 W. To je zbog dobar prinos aerodinamike.

Te dve situacije pokazu da nije moguce sa moj sistem ili tvoj (Hub motori) imati dobar prinos 1'000 W motori kad trose samo 200 W. Prinos pada ispod 60%.

Jako pametni ljudi su nasli kako moze izbegavati tu situaciji :

Pricam od PAC-Car II od teknicki fakultet iz Cirih (Zürich) u Svajcarsku. Oni upotrebljavaju dva motora na isti kotac : jedan ima mnogo snage za akseleraciju i drugi ima odlican prenos u normalnu voznju.

Tako ja bi mogo da imam cetiri hub motora : dva od 100 W i dva od 400 W.
Tako na izbrdica imam 1'000 W i kad vozim na ravan put upotrebim samo 200 W.

solarnevo1,
Sta mislis od toga ?

PS : Sada mislim da necu naci hub motori od 100 W. Mogu resiti tako :

Cetiri motora od 250 W. 500 W za ravno i 1'000 za 20% nagib. Je isto moguce upotrebiti samo jedan od 250 W. Postoji vozila sa cetiri kotaca koji imaju samo jedan kotac sto vuce. U moj situaciju mogu da izberem (izabrati) koj kotac dobije struju. Zavisi situacije, desni ili levi, prednji ili poslednji. Ili svi cetiri za akseleraciu.
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 6.9.2009. ned. 14:18    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ami..trebas samo hub motor sa velikim brojem polova za dobru efikasnost pri malom broju okretaja

Npr. sa dva jeftina N48 motora mozes imati 2-3kW za uzbrdicu a na ravnom ce potrosnja pasti na tih 200W pri 45km/h
Ne vidim nikakvu potrebu za upotrebom dva razlicita motora

Koji je promjer kotaca i ukupna masa?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
amidesign

PostPostano: 6.9.2009. ned. 17:22    Naslov: Citirajte i odgovorite

EV je napisao u :

http://www.e-vozila.com/forum/viewtopic.php?t=1395&sid=fb0f21b431b1cdff63068e060794e036

"Dragi prijatelji! skace od srece

Ja sam totalno zaljubljen u N48 motor!!"

Sada trebam da citam taj post i posle cu ti odgovarati.

Samo da ti kazem da vozila treba imati maksimalno 35 kg.

Nesto ce da lici na toga :

Na slici nema nos i nema rep. Ali vidi se da prednja suspenzia je dosta komplikovana.

I sa nos i rep :

U stvari te dve slike su od projekta na koj radim sada. To je jedna bicikla sa cetiri kotaca. Ako uspem da uradim ovu biciklu, lako ce mi biti da namestim motori. Ona ce biti zadovoljno lagana. Ali ja sam isto vozac prototipa i moze jedno delo da se slomi. Ja cu trebati da je vozim skoro godinu dana i u teske situatcije.
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 6.9.2009. ned. 17:48    Naslov: Citirajte i odgovorite

Smile hehe

Dva N48 motora i 1-2kWh LiFePO4 baterija palac

Motori ce imati oko 14kg i npr. toliko baterija
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
amidesign

PostPostano: 6.9.2009. ned. 19:00    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ojojoj 28 kila za motorizacia i sta mi ostane za vozilo : 7 kila. Tacno ili ne ? Odgovaraj molim te !
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 6.9.2009. ned. 19:36    Naslov: Citirajte i odgovorite

amidesign je napisao/la:
Ojojoj 28 kila za motorizacia i sta mi ostane za vozilo : 7 kila. Tacno ili ne ? Odgovaraj molim te !

Zasto bi tvoje vozilo moralo biti unutar 35kg?
Pomakni granicu na 50kg i jos uvijek si duplo laganiji od malih skutera

Prijatelju, godine idu.. Wink
[Vrh]
amidesign

PostPostano: 6.9.2009. ned. 22:49    Naslov: Citirajte i odgovorite

Za vozila ima matematike :

Energia od baterije se izgubi :

1) U prinos motora i sve sta ima do kotaci

2) U gubitak između gume i pod gde masa ide u formula

3) U gubitak nagib gde masa ide

4) U trosak da se akselerise gde masa ide

5) I u aerodinamicki gubitak gde velicina i oblik ide

Od ove pet gubici se vidi strasno jasno da masa ulazi u tri od njih

Masa je prvi izvor gubici. Grama posle grama treba da se spremiti energia.

Ako moj cilj je 35 kg. Trebam da upotrebim mnogo sok od mozak da dosegim to.

Mladji kad sam bio naučnik mekanike i elektonike, imao sam gazda u teknicki facultet od Lozane. On mi je rekao dizajnirate sto vise lagano sto mozete i ako se slomi negde ojačate gde treba.
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 6.9.2009. ned. 23:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zasto je masa problem?

Tvoje vozilo moze imati gotovo jednaku potrosnju energije i sa 100% vecom masom
Cak ni kreni/stani voznja i uspinjanje nece puno povecati potrosnju

Regenerativno kocenje Wink
[Vrh]
solarnevo1

PostPostano: 7.9.2009. pon. 13:43    Naslov: joj joj Citirajte i odgovorite

Iskreno,na tvome mijestu uopce se ne bih drzao te mase od 35 kg mislim da na vozilo tolike velicine sa baterijama ,kotacima,cijela konstrukcija i motori da je prakticki nemoguce dobiti toliku masu. Cak i sa tezinom od 50 kg mase mislim da ces jako tesko izaci. U slucaj da je takvo vozilo i moguce atestirati i registrirati morat ces konstrukcijski dokazati da to vozilo moze nositi masu jednog covjeka recimo prosjecno nekih 100 kg. Gledaj na to da vozilo s masom od 50 kg je i dalje ultra lako vozilo. Slazem se sa EV om boljeje ici na vecu masu.Jos jedna stvar ako napravis jako lagno vozilo dalsi razmisljao da prilikom kocenja ti gotovo nemas nikakav faktor trenja izmedju guma i asfalta. Kada paden kisa i ti ides 45 kmh a pritisak kotac na podlogu ce biti navise 30 kg po kotacu mislis li da to vozilo nece proklizavati posebn na nekom glatkom asfaltu i jos kada se smoci.Meni osobo ne zvuci najbolje ici na tako jako malu masu.
[Vrh]
pedjamil

PostPostano: 7.9.2009. pon. 17:28    Naslov: Citirajte i odgovorite

Moguce je da nas prijatelj dobije masu blizu ciljane brojke od 35 kg (vrlo tesko ), samo sto ce (manje ili vise ) morati da koristi za izgradnju svemirske materijale (mozda zna nekoga u NASA i ) , a da novci nisu bitni u celoj prici. Koliko sam shvatio - to ce vise biti pokazna vezba , nego vozilo za svakodnevnu upotrebu (ili se mozda varam?) - nesto slicno onima koje vidjamo na you tube. Nisam shvatio da li i baterije, elektronika i pogonska grupa spadaju u racun te mase ili posebno? Ili je , mozda , vozilo pogonjeno iskljucivo na solarni pogon (direktno , kao kalkulator).
Naravno , pasivna bezbednost u tome bi bila kao na bicikli (nesto bolja) , a za aktivnu nema mesta (ni prostora ni u tezini). Aerodinamika je ,pri tim brzinama, manje bitna od mase , a kad vec pravi nesto novo , onda moze biti i sa boljim koeficijentom otpora.
Upotrebom kevlara za karoseriju (i titanijuma za sasiju/suspenziju, te lexana za kupolu) dobice jako dobre rezultate u smislu masa-cvrsoca , ali mi sve vreme izmice smisao takvog produkta...
[Vrh]
inch

PostPostano: 8.9.2009. uto. 20:44    Naslov: Citirajte i odgovorite

to bi bilo nešto slično Twike, električnom autu pedalini.
[Vrh]
amidesign

PostPostano: 15.9.2009. uto. 22:27    Naslov: Citirajte i odgovorite

Vi ste svi u pravo, taj cilj nije realistik. Ali nije zabranjeno da se sanja.

Sigurno ce biti 35 kila vozila i
15 kg baterije.

To pravi 50 kg

Postoji jedna vozila od 30 kg :

http://www.paccar.ethz.ch/

Ako oni su uspeli dobiti 30, ja cu sigurno uspeti 60 ili manje.
50 je interesantno ali 35 bi bilo fantasticno.

Trebam da kupim kotaci, motor i baterije. Resto tezina ce biti nekoliko delovi od metala i mnogo composita (Epoxyd, carbon and glas fiber).

Za taj cillj treba sve se baciti iz kola. Kao jedan cepelin : Nema pomocni kotac, baterije ima samo za 25 kilometara (Dovoljno za mene da idem u poso i da se vratim, 10 km i 300 visina).

Jacina 1'000 vata (Watts, W).

Za kocenje nema problema. Sva vozila, koje bilo svoja tezina se zaustavi od iste brzine na istu duzinu.

Iz 45 km/h do nula.

bicikl : 20 metara
Vozila : 20 metara
Kamion : 20 metara

U ti 20 metara ne brojim pola sicunda sto treba za cuvek da vidi i da stavi nogu na kocnicu.

Ja ocu jako da dobijem tablice za to vozilo.

Taj projekt od koj razgovaramo sada nije jos poceo. Ja sada radim na jednu biciklu sa 4 kotaca :

http://www.amidesign.ch/en_hpv-velo-mobile.htm
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja ostalih e-vozila
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5
Stranica 5 / 5.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.