<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Sagradimo solarnu off-grid kuću za 4 osobe
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni moduli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
solarstorm

PostPostano: 20.8.2009. čet. 15:15    Naslov: Citirajte i odgovorite

ee na drva pomoću stirling motora(skupo) ili preradit oto motor na pogon drvnog plina-to je i dosta jeftino a možeš koristit i otpadnu toplinu. Smile
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Brada

PostPostano: 24.8.2009. pon. 01:16    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nakon uobičajenog lutanja oceanima punim gusara doletio mi konačno golub pismonoša i uspješno sletio Pracka

Evo podatakao o skalameriji sa donje slike. Čisto da se zna koliko bi mogla koštati plinska neovisnost o elektri za par kuća. PV panele narafski treba dodati gore, a još je i nerješeni dio odvodnje topline za grijanje, te dakako pogon za gasifikaciju iz bio mase. Mislim da je on par tisuća dolara koliko me sjećanje služi (negdje sam naišao na tu informaciju onomad)

Rated power: 24 kW
Rated current: 43.3A
Rated voltage: 400V/230V
Exhaust temperature:  ≤500℃
Exhaust gas capacity:  120m3/h
Total weight of exhaust gas: 150kg/h
Lowest speed at zero load(r/min): 400
engine speed: 850RPM
generator speed: 1500RPM
Rated frequency: 50Hz
Rated power factor: 0.8 P.F
Starting method: 24V DC motor starting
Voltage regulation method: Automatic
Speed regulating method:Mechanical speed regulating
Exciting method: Brushless
Phase and connection:3 phase-4 wire connection
Cooling method: Forced water cooling
Cylinder bore:(mm) 190
Cylinder stroke:(mm) 210
Compression ratio: 9:1
Oil consumption ≤1.2g/kWh
Heat consumption: 11MJ/kWh
Gas consumption: 7.5Nm3/h
Net weight: 2000kg
Overall dimension: 2885×1290×1420(mm)

Cijena je 12.500$ FOB

2000kg, 400 okretaja na leru... odma' me spopadne nostalgija. Sjetim se pila za drvo i pucketanja klada u šparetu zimi Smile

[/quote]
[Vrh]
Brada

PostPostano: 24.8.2009. pon. 15:02    Naslov: Citirajte i odgovorite

Lagano me zaintrigirala tema pa sam malo obradio uređaje prikladne za upotrebu u jednom kućanstvu. Iako se radi o materiji koja baš i ne spada u ovaj podforum tema nije baš skroz OT jer je nekakav strujni generator preduvjet za off-grid kuću.

Daklem 'vako:

Mali agregat 1,5kW na plin iz bio mase. Ako je vjerovati napisanom (što često nije slučaj) cijena je šestotinjak dolara.
http://www.alibaba.com/product-gs/231986178/Biogas_Generator_1500w_recoil_Start_electric.html
Potrošnja je 0,6-0,75 kubika za 1kWh štroma.

Malo veći agregat od 10kW projektiran za kontinuirani rad. Cijena = nemam pojma. Pretpostavljam nekoliko tisuća $... svakako dosta manje od deset.
http://www.alibaba.com/product-gs/210818534/10kw_biogas_generator_sets_biomass_generator.html

Skalamerija za proizvodnju plina iz bio mase kapaciteta 5-10 kubika na sat. Cijena je izgleda isto u stotinama, a ne tisućama dolara
http://www.alibaba.com/product-gs/225339494/small_biomass_gasifier_straw_gasifier.html

Što nam još fali? Nekakav buffer za pohranu plina. Ovakvi cepelini pored kuće mi baš ne ulijevaju povjerenje ali mogu biti osnova oko koje se napravi nekakva solidnija konstrukcija spremišta. Cijena je sigurno povoljna.
http://xmauerka.en.alibaba.com/product/246536948-209336744/methane_sewage.html

Što još? Mali kućni mlinček i prešica za izradu peleta - 50 do 350 kg na sat. Neke iz drvne industrije vjerovatno plaćaju zbrinjavanje piljevine i otpada.
http://orient-biofuel.en.alibaba.com/product/217777668-200255581/Flat_Die_Pellet_Mill_Flat_Die_Pellet_Press_Wood_Pellet_Press_Wood_Pellet_Mill.html

Malo veći ali zato kompletan sistem odnosno linija za izradu do 1000 kg peleta na sat zajedno sa mlinom čekičarom, rotacionim sušačem, mikserom, pokretnom trakom, prešom, poluatomatskom mašinom za pakiranje itd. Čak ga deklariraju kao prijenosnog. Sklopi se ugovor sa pilanom i u ćošku nekog natkrivenog prostora u dan-dva oformi mala tvorničica Cool Tona na sat nije malo, a ušteda na prijevozu i skladištenju baš i nije zanemariva. Nastale troškove se fakturira susjedu koji također koristi pelete na vaš nagovor i to kroz gotov proizvod. Very Happy Proizvod je projektiran za rad od 0 do 24 što znači da nije veselo pofarbana igračka.
http://orient-biofuel.en.alibaba.com/product/247237559-200255580/Mobile_Wood_Pelleting_Plant.html

Kad već imamo pelete onda se valja malo i grijati na njih. Spremnik je navodno dovoljan za trodnevni rad ali to ionako nije neki problem. Za toplu vodu se naravno brine sunce. Sunceko
http://www.alibaba.com/product-gs/237293525/water_boiler_gasification_boiler_boiler_.html

Eto... sada možemo na krov natakariti PV kolektore i podrapati ugovor sa HEP-om i/ili INA-om. Valjalo bi odaslati upite za sve navedeno i izraditi troškovnik onako čisto za vježbu. Da vidimo koliko odprilike košta kuća STVARNO neovisna o državi. Ja sam malo previše vremena proveo za tastaturom i slutim da će me to skupo koštati idućih dana pa je sva prilika da neću stići. Confused
[Vrh]
Drago-Zg

PostPostano: 24.8.2009. pon. 17:09    Naslov: Citirajte i odgovorite

Brada dobro si to opisao palac E a ja bi ovako zajebo te Kineze. Recimo nas nekoliko 10, 100, 1000, itd zainteresiranih, naručimo jedan komplet za neovisnost. Onda to rastavimo, snimimo, skeniramo i onda svako sebi napravi jedan klon Embarassed
[Vrh]
Brada

PostPostano: 24.8.2009. pon. 18:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

@Drago: Pa naravno. To je ideja od početka, gdje god se to može. Nisam ja baš oduševljen kinezima koliko god to izgledalo suprotno. Od njih treba uzimati poluproizvod koji se tu doradi i onda plasira na okolna tržišta. Po mogućnosti relativno visoku tehnologiju (u koju ovo ne spada naravno) koju oni još uvijek prodaju na kile, a ne po uporabnoj vrijednosti. Postoji velika rupa u proizvodima srednje kvalitete i pristupačne cijene. Zato ja cijelo vrijeme vičem: NE ŽELIM SE VOZITI U MERCEDESU!!! U prijevodu: Nedam (oprostite na izrazu) guzice za auto. Da još malo parafraziram, mi smo kao nacija osuđeni na vožnju u a) vozilu koje je iznad naših mogućnosti, b) najčešće njemačkog porijekla, c) po višoj cijeni nego što isto košta u državi nastanka. Što je najgore to je zakonom regulirano (EU birokracija). Po svim definicijama to se zove okupacija. Ne želim stroj sa 92% iskoristivosti ako onaj sa 89% košta jednu petinu cijene!

Pogle cijene uređaja na pelete sa zapada -> http://www.sunmachine.at/pdf/holz.pdf
Trideset mrtvih tisuća Eura!!! Što je uključeno u to? Lobotomija kupca koja prethodi izdavanju fakture?
Jest da je proizvod puuuno dorađeniji u svakom pogledu ali što je previše, previše je.

Uostalom, energetska učinkovitost i ekologija nisu natjecanja u ljepoti i komforu. Ako se može puno ušparati i smanjiti zagađenje treba ponekad i baciti rukom hamper peleta u peć ili preokrenuti gnoj. Ako sam baš toliko lijen onda za dvadest i kusur tisuća Eura razlike zaposlim šmrkavca da unutar radnog vijeka uređaja ubacuje pelete... jednu po jednu. Ako ga platim kao što svoje radnike plaćaju trgovački lanci razlika će potrajati taman za 4-5 godina... sa svim davanjima državi. Nazdravlje!
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 24.8.2009. pon. 20:41    Naslov: Citirajte i odgovorite

Brada..ajde meni za dusu najdi nesto na drva Smile
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Barba

PostPostano: 24.8.2009. pon. 20:58    Naslov: Citirajte i odgovorite

Taj motor mi malo slići na ARAN-a sa drobilice za kamen od prije 40 g.Doduše ima alnaser i malo novotarija ali i vrimena je prošlo.
[Vrh]
Brada

PostPostano: 24.8.2009. pon. 22:31    Naslov: Citirajte i odgovorite

@EV: Pretpostavljam dobivanje struje iz drijeva... ili nekaj drugo?

Bacit ću oko na stirlinge ionako. Ustvari već jesam ali samo sam zagrebao površinu. Odmah nekaj zanimljivoga. Neki lik je radio projekt jeftinog stirlinga snage 5hp negdje u nerazvijenom svijetu. U nedostatku tehnologije čak su formirali materijal velikim petardama ispod vode. Smile. Stroj je na kraju proradio ali uz premali učin što ne čudi. Projekt je u međuvremenu prenešen u Koreju i sad se spremaju za masovnjak. Knjiga sa originalnim nacrtima i pričom o nastajanju stroja se može nabaviti za 40$ tu -> http://www.stirlingengine.com/ecommerce/product.tcl?usca_p=t&product_id=84
Upravo sam pročitao ono jedno poglavlje koje se nudi free. Tamo je opisano i oblikovanje petardama. Sve skupa vrlo zabavno i poučno štivo. Možda se može skalupiti 'rvacki Stirling na temelju te knjige i domaćeg znanja. Malo igre u pijesku i maltretiranja poznatih koji imaju nesreću raditi na obradi metala. Smile

Btw k'o za vraga jedan me link odveo na ZRAČNU toplinsku pumpu koja ima COP do 1,9 na vanjskih -35 stupnjeva Shocked
Tajna je u sekundarnom kompresoru koji je spojen u seriju sa primarnim. Podaci su tu -> http://www.gotohallowell.com/documents/Acadia_System_Specification_Sheets.pdf No, da ne oftopičarimo više čini mi se da je ovaj thread zreo za selidbu u "štedljive kuće" Off grid kuća samo na solare ekonomski nema smisla a sve ostale stvari koje ju čine energetski neovisnom ujedno su potencijalno štedljivi izvori energije. Barem to ja tako vidim.
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 24.8.2009. pon. 23:25    Naslov: Citirajte i odgovorite

Necemo valjda tako lako odustati
Neka nasa solarna kuca koristi 2/3 sunceve energije + zimi neki drugi neovisan, ekonomski i ekoloski prihvatljiv oblik

Ili smislimo nacin da pospremimo energiju sunca za 120 zimskih dana
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
solarstorm

PostPostano: 25.8.2009. uto. 10:26    Naslov: Citirajte i odgovorite

a kaj fali gasifikatoru za proizvodnju drvnog plina i otomotoru . to ti je na drva, bilo je na forumu "jugo na drva" uzmeš dvije cjepanice i radiš struju.
[Vrh]
m2

PostPostano: 25.8.2009. uto. 14:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

solarstorm je napisao/la:
a kaj fali gasifikatoru za proizvodnju drvnog plina i otomotoru . to ti je na drva, bilo je na forumu "jugo na drva" uzmeš dvije cjepanice i radiš struju.

I toplu vodu!

http://e-vozila.com/forum/viewtopic.php?p=31079#31079
[Vrh]
dmeter

PostPostano: 17.9.2009. čet. 23:53    Naslov: Re: Sagradimo solarnu off-grid kuću za 4 osobe Citirajte i odgovorite

EV je napisao/la:

Uzmimo da je 30kn/W, 100.000kn Upitnik
Ma da je u pola te cijene opet je previse Sad

30 kn/w je kod upitnog morala trgovaca
ja mogu nabavit 7,3 kn w tankoslojne i
14 kn wat mono panele
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 17.9.2009. čet. 23:58    Naslov: Re: Sagradimo solarnu off-grid kuću za 4 osobe Citirajte i odgovorite

dmeter je napisao/la:

ja mogu nabavit 7,3 kn w tankoslojne i
14 kn wat mono panele

Vau, onda cemo od tebe kupovati module! skace od srece

Posalji nam ponudu na mail palac

Btw kolika je danas najniza cijena kvalitetnog mono modula u HR?
[Vrh]
max

PostPostano: 18.9.2009. pet. 07:18    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da mi je znati tog proizvođača koji prodaje thin film PV modul za 1 €/W trlja oci
[Vrh]
Daddy_o7

PostPostano: 20.9.2009. ned. 14:50    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zgodna ideja a vjerojatno i košta...i naravno sajb.. Very Happy

[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni moduli
Vremenska zona: GMT + 01:00.