<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Peugeot 106 Electric
Idite na 1, 2  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Električna vozila s tablicama
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Osa

PostPostano: 19.12.2019. čet. 12:05    Naslov: Peugeot 106 Electric Citirajte i odgovorite

Postao vlasnik auta iz naslova. Auto je tvorničko električno vozilo i udobrome je stanju. Limarija izgleda kao da je sad izašao iz tvornice. Prva vožnja kući mu je odmah bio dobar test. Baterije su Ni-Cd, napravljeno 69-70km u komadu pri brzini ~60km na sat. Po brzoj cesti išao 70km/h, zadnjih 5km do kuće 35km/h jer me već bilo strah da neću uspjeti stići. Potrošnju sam cijelo vrijeme pratio preko mobitela, i držao se na nekih 60A. Za put na posao i obavljanje kraćih relacija će biti super.

Primam sve savjete jer nemam puno iskustva. Nešto o baterijama i autu su mi rekli prodavač i kolega s foruma. Da se držim punjenja kolko je moguće granica 0-100% radi memorijskog efekta i o dolijevanju destilirane vode.

Koliko je štetno za bateriju ako bi je možda recimo jednom na tjedan dopunio na poslu da imam za povratak kući, a ako je ona na 40%? Jer još se moram upoznati s dometom i što auto može, jer kod mene ima uzbrdica pa da ne ostanem na nekoj na povratku. Za sad se držim pražnjenja na 0%. Te neki savjet kao prazniti bateriju dok je auto doma, osim da ostavim svjetla i ventilaciju (eventualno grijač stakla na kraće vrijeme).

Te da li baš veće uzbrdice (~17-20%) ~600m duljine, a bez prevelikog zaleta jer je raskrižje, mogu štetiti komponentama da nešto pregori? Da znam da se ne upuštam na takve puteve nego ih izbjegnem ili idem drugim autom.

U planu su neke sitnice, zamjena osvjetljenja u led, možda drugi farovi u led, neki android radio da ne moram svaki puta spajati mobitel. (koje aplikacije je moguće koristiti sa OBD II za EV?), presvlake za sjedala, na proljeće alu felge.

Eto, pišite savjete i na što pripaziti, te moguće kvarove možda. Očekujem sretne i tihe kilometre skace od srece

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
dc74

PostPostano: 20.12.2019. pet. 08:22    Naslov: Citirajte i odgovorite

To je tvornički auto, može on savladavati sve ceste bez problema.
Komponente su napravljene da mogu izdržati maksimalna opterećeja barem sat vremena, a tad je sigurno vrijeme i za punjenje.
Sretno palac
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
eltico

PostPostano: 20.12.2019. pet. 10:31    Naslov: Citirajte i odgovorite

Čestitke!
Vjerujem da češ se brzo opustiti što se dometa tiče. Normalno, moraš se dobro upoznati sa vozilom.
Interesantno, jedan Austrijanac mi je rekao da su mu se originalne baterije NiCd bolje ponašale zimi, nego LiFePo4 koje je kasnije stavio, tj. manja je razlika u ponašanju Ljeto/zima.
Svakako, trebaš razmišljati o naprednijoj kemiji u skoroj budućnosti, a za to već imaš kontakt
Smile
[Vrh]
Pero

PostPostano: 20.12.2019. pet. 13:31    Naslov: Citirajte i odgovorite

NiCd baterija ima dvije mane:
1. Memory effect.
2. Pollution (otrovni otpad).

BTW, vijek trajanja baterije je usporedivo sa NiFe ćelijama, za koje neki smatraju da su takorekuć vječne.

Razmišljao sam o kupovini tog auta, ali sam odustao zbog četkica. Very Happy

Ne vjerujem dovoljno u DC motore...

Na kraju, imam jednu NiCd bateriju koja je proizvedena 1976. godine i još uvijek je u upotrebi i ima oko 70% nazivnog kapaciteta.
[Vrh]
debeli

PostPostano: 20.12.2019. pet. 16:48    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo imaš sad jedan bez kefica..
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Osa

PostPostano: 20.12.2019. pet. 17:10    Naslov: Citirajte i odgovorite

Za sada budu baterije ostale ovako kako jesu. Vodit ću maksimalno brigu o njima koliko mogu. Ima primjera baterija po prijeđenih 150,000km
https://www.evguide.nu/ab150000.html

Zanimljivo je kako u tekstu kaže da je novi tvornički auto imao ~60km dometa, dok nakon 3 godine su se baterije razradile i imale dometa 120-140km, barem tako kaže čovijek. I onda je kapacitet počeo opet opadati.

Moj je za sada 3x ispražnjen i svaki puta je domet bio ~70km. Kad dođe proljeće, vjerojatno i koji km više.

I drugi dio koji mi je interesantan. Piše da mu je ponekad kad bi došao kući auto bio na ~40% baterije, te da bi ga onda dopunio do 60% kako nebi toliko nastupio memory efekt. Ima to smisla? Jer ako gledamo onda nebi smjeli niti imati regen jer i to je jedna vrsta punjenja, i to utjeće na baterije, ne?

Trebao bi nabaviti adapter da bi ga mogao puniti na punionici ako se zaputim njime na koju dulju rutu. Ali koliko sam čitao, taj adapter mora imati neki tip senzora da bi punionica pustila struju?

Njegov unutarnji punjač prepozna ako se auto puni doma na 220V ili na punionicama (nekad starim punionicama koje su bile u ono vrijeme namjenjene za te aute) te prema tome puni slabijom ili jačom snagom. Jel to vrijedi i za nove punionice? Doma mi puni sa 2350W i punjenje traje 6-6,5h
Piše da je nekad na punionicama punio preko trofaze i to je onda išlo brže. Jel to vrijedi i za današnje punionice te da li bi mogao i doma puniti na trofazu ili su to 2 različite stvari?
[Vrh]
Osa

PostPostano: 11.1.2020. sub. 19:50    Naslov: Citirajte i odgovorite

Danas je Roman putovao malo po Zagorju, pa je tako došao i do Krapine. Ponio je kabel-adapter da probam puniti svojeg P106 na punionici u Krapini. Zanimljivo je da mi doma puni sa 14A, a na punionici je punio sa 16A. Punjenje je uredno pokrenuto sve iz prve. Tako da bi mogao uskoro nabaviti si taj adapter Type2 -> Šuko. Na punionici se našao i kolega sa E-Golfom. Aktivaciju punionice smo isprobali preko raznih kartica, mobitela (NFC) i pametnog sata. I svaka od varijacija je uspješno povezivala. Romanu je u Krapini punilo maksimalnom snagom punjača u autu od 7.3kW ako se ne varam. Zatim sam odveo Romana do brze punionice u Radoboj gdje je i nju isprobao i punio na početku sa 30kW, dok se kasnije prebacila na 25kW. Mogu reći da mi se kona jako sviđa. A sada kad sam ju vidio i osobno u živo još više mi se svidjela. Netreba napominjati uživanciju vožnje sa 200 elektificiranih konja pod haubom ili ti 150kW. I još k tome besplatno tankiranje. Definitivno ću nešto takvo imati kad budu cijene još pristupačnije. Evo i koja slikica sa susreta

PS: u mojoj općini postoji idealno mjesto za punionicu, jer je nekad tamo bila pilana i sigurno imaju dovoljno jaki priključak. A i samo mjesto je čvorište glavnih cesta Zagreb, KRapina, Macelj, Lupinjak. Jel je moguće nekome pisati kakav zahtjev ili prijedlog za izgradnju punionice?

PS: zanima nas da li postoji OBD, tj aplikacija za OBD za Konu, Golfa i ostala ev vozila kao što je Checkelec za Peugeot i Citroen?
[Vrh]
Roman

PostPostano: 12.1.2020. ned. 14:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

Što se tiče prijedloga za lokaciju punionice možeš slobodno pisati mail u T-com na stranici puni.hr ili u HEP na stranici elen.hr pa predložiti a da li će oni provesti to u djelo ovisi o njima. Inače je u zadnje vrijeme T-com malo zastao sa punionicama a elen je ubrzao jer su nedavno proslavili 100-tu na Tomislavovom trgu u Zagrebu. Tako da mislim da bi elen mogao prije postaviti.
Najzanimljivije je što smo u Radoboju aktivirali brzu DC punionicu nazvavši broj u Sloveniji ???. Zvonilo je dva puta i onda prekinulo a punionica je prokliktala i pustila DC struju u Konu. Shocked Usput mogu naglasiti da je punionica u Zaboku već neko vrijeme izvan funkcije a osvanula je nova punionica u mjestu Luka ali na njoj ništa ne piše, nema nikakvih informacija kako je pokrenuti a nijedna od moje tri RFID kartice za punionice ju ne pokreće tako da mislim da je to neka općinska za koju se kartica može dobiti samo u radno vrijeme općine iako punionica radi od 0 do 24.

Što se tiče aplicacije za OBD, naravno da i mene zanima da li postoji za Konu pa ako netko zna i ima mogao bi nas usmjeriti kako je nabaviti. Smile

Inače ovaj put po zagorju nebih mogao više klasificirati kao daleko putovanje jer sam išao Konom. Da sam išao Traubekom onda je to druga priča. Very Happy Sad
[Vrh]
Osa

PostPostano: 12.1.2020. ned. 16:47    Naslov: Citirajte i odgovorite

Izgleda da Torque radi i sa EV vozilima

https://youtu.be/OH2i2oz2RUI
[Vrh]
Cose

PostPostano: 16.1.2020. čet. 21:57    Naslov: Citirajte i odgovorite

Roman je napisao/la:
Što se tiče aplicacije za OBD, naravno da i mene zanima da li postoji za Konu pa ako netko zna i ima mogao bi nas usmjeriti kako je nabaviti. Smile

Ako se dobro sjecam, za Konu postoje settinzi koje ucitas na Torque.
[Vrh]
Osa

PostPostano: 30.1.2020. čet. 14:12    Naslov: Citirajte i odgovorite

Eto, od 16.12.2019 do danas napravljeno 1600km i sat je okrenuo 90000km skace od srece Auto svaki dan u upotrebi. Za sad ga punim samo doma jer nemam u blizini punionice, a ni kabela još. Ima tko za prodati kabel sa type2 na šuko da imam za svaki slučaj. I koja je cijena negdje tog kabela?
[Vrh]
Willys

PostPostano: 30.1.2020. čet. 15:19    Naslov: Citirajte i odgovorite

Za kabel kontaktiraj Matiju... Lisicakm
On ih izrađuje.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Osa

PostPostano: 31.1.2020. pet. 11:24    Naslov: Citirajte i odgovorite

I Roman mi je njega preporučio. Jučer sam mu se javio jer sam danas baš bio u blizini i odmah mi je riješio stvar palac
[Vrh]
lisicakm

PostPostano: 31.1.2020. pet. 13:03    Naslov: Citirajte i odgovorite

palac palac palac
[Vrh]
Osa

PostPostano: 31.1.2020. pet. 23:14    Naslov: Citirajte i odgovorite

Imam pitanje. Da li bi smio ja staviti na kabel šuko T razdjelnik? Npr ako ostavim ustekan auto par sati na punionici ( a samo jedna strana punionice u KR trenutno radi), da ako netko drugi dođe da se može i on prištekati na moj šuko. Znači da li bi smjela biti uštekana 2 auta na isti priključak punionice? Da li će se ravnomjerno raspodjeliti punjenje ili bi to bilo prepoterećenje za punionicu?
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Električna vozila s tablicama
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2  Sljedeća
Stranica 1 / 2.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.