<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Off-grid 2.9kw ASI (podno kapele)
Idite na Prethodna  1, 2, 3 ... 16, 17, 18

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni moduli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
papicdu1

PostPostano: 16.8.2019. pet. 17:18    Naslov: Citirajte i odgovorite

zega je napisao/la:
Izolacija se mece izvana da nosivi elementi budu suhi i dugo traju.
Ovako ako se cigla namoci zbog pare ili slicno i ohladi, smrzne, onda erozija radi svoje, zid se ubrzano unistava...
Osim toga zelis da ti zid koji je velki spremnik topline i regulator vlaznosti bude izoliran izvana, komfora radi...

točno tako palac
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Mrax

PostPostano: 16.8.2019. pet. 19:24    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kao prvo folija je na slikama tako da malo bolje pogledajte,.
Citat:
Čim to završim (cca tjedan dana, jbg gotov je godišnji) ide parna brana po nosačima sa aluminijskim slojem. Eurovent Standard ALU 110g/m2.

Dakle osim parne brane, aluminijski sloj je termički reflektor, a ako sam dobro do sada računao, od ukupnog gubitka topline, ok 60% otpada na IC zračenje, a tek 40% je prelaz topline sa tjela na tjelo.

Namjena parne brane je samo da vlaga ne dospije u izolaciju jer tada vuna počinje biti bolji vodić topline.

Naravno da će doći izolacija i izvana.
Stiropr ne dolazi u obzir, jer zadihta kuća isto kao PVC stolarija.
Samo vuna dolazi u obzir.

Zega, kuća je pune 4 godine bila bez krova. Na kiši, snjegu, ledu... Oštećenja na zidnoj opeki su vidljiva na sjevernoj strani , ali minimalna. Više je stradala AB ploča (ljuštenje gornjeg sloja)

Haloo ljudi.... Ovo je offgrid kuća.
Nema vlage nema velikih gubitaka topline, razbacivanja energije i slično.
Na 1,6 metara dubine su ukopane cijevi za upuh zraka u kuću kroz rekuperator topline. U kuhinji(blagavaonici, i wc-u je odsis starog zraka van.

Uzmite u obzir da sam do sada na elektroenergiju i na grijanje kuće u kojoj se sada nalazim trošio cca+15000 kn

Plan je (pesimistična opcija) da će me godišnji trošak energije i grijanja doći upola manje.

Za kuću je izrađena pametno upravljanje sa senzorima koji su svi povezani u I2C bus.

Max ?
Citat:

mihaelj je napisao/la:
Izolacija iznutra ima svoje prednosti. Prostorija se brze ugrije i bolje izolira buku.

Punoo više nedostataka nego prednosti Wink

Kako misliš da je unutra toplo? Pa naravno da je, ali je pitanje
koliko energije treba uložiti da bude toplo?
Koji nedostaci ako je kuća ventilirana ???
Višak izolacije može predstavljati samo nepoptrebni trošak, i to samo nakon određene debljine.

Svaki komadić materijala koji je ugrađen u kuću sam svojim rukama ugradio, a ne tamo neki majstor što ga boli ona stvar i čeka da se makneš pa da preskoči najbitnije elemente. Rolling Eyes

Ljudi moji. Ovih dana dok je temperatura išla do 37 stepeni, ja sam unutra radio u majici dok je u sadašnjem objektu gdje živim u kući bilo 29 stupnjeva i to ne u kuhinji.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
max

PostPostano: 17.8.2019. sub. 06:12    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mrax je napisao/la:

Dakle osim parne brane, aluminijski sloj je termički reflektor, a ako sam dobro do sada računao, od ukupnog gubitka topline, ok 60% otpada na IC zračenje, a tek 40% je prelaz topline sa tjela na tjelo.

Moš mislit da su takvi gubici zračenjem (preniska temperatura kao i razlika u temperaturi) smijeh Prouči malo stefan-boltzmannov zakon Da je tome tako nebi radili termos boce tj izolacija vakuumom.

Mrax je napisao/la:

Naravno da će doći izolacija i izvana.
Stiropr ne dolazi u obzir, jer zadihta kuća isto kao PVC stolarija.
Samo vuna dolazi u obzir.

Zato ćeš staviti parnu branu iznutra koja će zadihtati bolje nego stiropor, he, he
Prouči malo ventilirane fasade ...

Kaj se tiče rekuperacije supač samo zakopane cijevi zbog vlage ljeti odličan izvor bakterija. Imam ja zakopane cijei koje imaju na sebi nano-srebro (preotiv bakterija) no odustao sam. Bolja varijanta hlađenje vodom Wink Daleko danas ošla tehnologija Smile

Toplo preporučam podno/stijensko grijanje/hlađenje
[Vrh]
Mrax

PostPostano: 22.8.2019. čet. 14:47    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zidovi kupaonice obloženi sa eurovent standard ALU

Tako i strop...

I sa karbonskim grijačem 33 ohm/m razmak 7-8 cm, 2x20m
[Vrh]
Mrax

PostPostano: 14.9.2019. sub. 20:31    Naslov: Citirajte i odgovorite

Eto krenula ta famozna "Solarna faza" projekta.
Još ćemo se strpiti sa mjerenjima, ali bitno da je krenulo.
Evo mali sljed događaja ovih dana. Kad ne buidem umoran staviti ću nastavak.

U gornjem redu će na žalost biti samo 5 panela jer mi nedostaje 3 komada kako bih imao 32. Idu 4 grupe po 8 panela. Sve paralelno, sabiranje nakon DC osigurača pa u podrum kabelom 4x16mm2 duljine 10m
Možda jednom prilikom uspijem nabaviti kompatibilne mojima.
Ako netko ima ideju, slušam. Dimenzija panela je 1115mm x 1445mm,
a parametri na slici niže.

[Vrh]
Mrax

PostPostano: 17.9.2019. uto. 16:27    Naslov: Citirajte i odgovorite

Inače, editirao sam naslov teme pošto su neki parametri definirani, a i zadao sam si rok za useljenje 30.studeni ove godine kako bih se držao nekog plana.
Pa makar bile dovršenesamo dvije prostorije i kupaonica... Sad
[Vrh]
papicdu1

PostPostano: 17.9.2019. uto. 16:29    Naslov: Citirajte i odgovorite

samo naprijed palac
[Vrh]
Mrax

PostPostano: 17.9.2019. uto. 16:44    Naslov: Citirajte i odgovorite

Znam da svatko ima svoje teorije i iskustva. Svi mi imamo ograničene resurse.
Ja sam u fazi da su mi rate kredita malo manje od moje plaće i moram zatvoriti ovu fazu gradnje da mogu početi živjeti u novoj kući.

S obzirom na probleme koje su imali drugi forumaši, posebice sa padom proizvodnje panela zbog lošeih spojnica ili nekih drugih razloga, a panele montiram za nadam se idućih 30 godina, odlučio sam se za spajanje neizoliranim čahurama 16mm2 i zaštitom reichem termobulžirom sa smolom 16/5.

Probni spoj sam izvršio danas (2 kabela ulaze u spojnicu, 2 izlaze) i čini mi se vrlo dobro riješenje. Čini se vrlo vodotjesno.

Vrijeme će pokazati da li sam pogriješio, a vrijeme za eksperimente je završilo. Samo se nadam da će inosači izdržati vjetrove pošto moram maknuti lipu koja je bila jedina zaštita kod udara vjetra.
Raditi ću zapise prinosa pa ćemo viditi.

Kada struja punjenja bude blizu maksimalno dozvoljene za baterije i kad SOC bude blizu 100% uključivati ču grijanje sanitarne vode kako paneli ne bi ljenčarili na krovu.

Za lošije vrijeme ću paliti agregat za dopuniti baterije sa 2kw punjačem, kad SOC padne na 60%

Ah da... Baterije idu 48V Trojan SPRE 12/225. http://www.trojanbattery.com/pdf/datasheets/SPRE_12_225_DS.pdf
koje na DoD 40% imaju preko 2500 ciklusa.

Toliko za sada baljezganja, a dalje slijede slike kako stignem.
[Vrh]
papicdu1

PostPostano: 17.9.2019. uto. 17:21    Naslov: Citirajte i odgovorite

koliko kosta ta baterija?
[Vrh]
Mrax

PostPostano: 17.9.2019. uto. 17:26    Naslov: Citirajte i odgovorite

papicdu1 je napisao/la:
koliko kosta ta baterija?

2990kn jedna ili 12000 za 4 komada.
Imaš ih na solarno, ekupi prodaje također u ime njih, a možeš i direktno kod HR zastupnika Trojan.hr
https://trojan.hr/webshop/product/spre-12-225/
[Vrh]
papicdu1

PostPostano: 17.9.2019. uto. 17:29    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ok,hvala palac
[Vrh]
Mrax

PostPostano: 17.9.2019. uto. 20:17    Naslov: Citirajte i odgovorite

Čitam unatrag sve postove i ovo mi promaklo:shock:
dmeter je napisao/la:
u kutiju sa stezalicama ugradi dodatne baypas diode u kutijama ali slabije tako da rađe crknu baypas diode u razdjelnoj kutiji nego u panelima.i tako češ ljeti imati ogroman višak struje.

koje diode izabrati če pomoći naši elektroničari

Može mi netko skicirati ovo napisano. O tome nisam mislio. U panelima su već ugrađene diode.
Mislio sam da se one ugrađuju kod serijski spojenih panela.
Kod mene je sve u paraleli.
Jedino ako se misli da između DC osigurača i zajedničke sabirnice za + pol stavim diode ???. Kontakti na diodi bi morali biti onda bar 4mm2 pošto je 8 panela u jednoj grupi. To bi onda bila blocking dioda valjda.
4 grupe panela sam doveo u razvodnu kutijuc tako da sam + polove doveo na 4 DC osigurača kojima je prvenstvena funkcija da mogu otpojiti panele u slučaju potrebe.

Minuse sam spojio na zajedničku sabirnicu.
Poslikam sutra...
[Vrh]
mihaelj

PostPostano: 18.9.2019. sri. 07:26    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mrax je napisao/la:
Čitam unatrag sve postove i ovo mi promaklo:shock:
dmeter je napisao/la:
u kutiju sa stezalicama ugradi dodatne baypas diode u kutijama ali slabije tako da rađe crknu baypas diode u razdjelnoj kutiji nego u panelima.i tako češ ljeti imati ogroman višak struje.

koje diode izabrati če pomoći naši elektroničari

Može mi netko skicirati ovo napisano. O tome nisam mislio. U panelima su već ugrađene diode.
Mislio sam da se one ugrađuju kod serijski spojenih panela.
Kod mene je sve u paraleli.
Jedino ako se misli da između DC osigurača i zajedničke sabirnice za + pol stavim diode ???. Kontakti na diodi bi morali biti onda bar 4mm2 pošto je 8 panela u jednoj grupi. To bi onda bila blocking dioda valjda.
4 grupe panela sam doveo u razvodnu kutijuc tako da sam + polove doveo na 4 DC osigurača kojima je prvenstvena funkcija da mogu otpojiti panele u slučaju potrebe.

Minuse sam spojio na zajedničku sabirnicu.
Poslikam sutra...

Neznam na sto se misli s ovime. Ja bi samo dodao da sam kod sebe izbacio blocking diode jer sam citao da su razlike u naponima zasjenjene i osuncane paralele dovoljno male da nemoze kroz zasjenjeni panel proci neka konkretna struja. To je sve u prilog tome da jos nisam do kraja popravio problem pada proizvodnji pa izbacivanje dioda je bio samo jedan od koraka u tom smjeru.
Bypass diode sam testirao na jednom panelu i tesko je doci do njih jer na mojim panelima one su kompletno u nekakvom silikonu a sve je zaljepljeno na poledjinu panela. Uglavnom, da neka bypass dioda krepa, to se lako provjeri jer su kontakti vidljivi, ali pristup do tih dioda je kompliciran. Stoga bi vrijedilo saznati o cemu se tu prica.
[Vrh]
Mrax

PostPostano: 18.9.2019. sri. 15:27    Naslov: Citirajte i odgovorite

mihaelj je napisao/la:
To je sve u prilog tome da jos nisam do kraja popravio problem pada proizvodnji pa izbacivanje dioda je bio samo jedan od koraka u tom smjeru.

Koliko dugo su paneli u pogonu? Pitam jer je normalno da se novi panel kroz kraće vrijeme kondicionira.
Moji paneli su nazivno ASI 100W , ali na specifikaciji koju vidiš koju objavu prije piše da su oko 121W-122W.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni moduli
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3 ... 16, 17, 18
Stranica 18 / 18.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.