<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

pad proizvodnje - kako naci kvar?

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni moduli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
mihaelj

PostPostano: 8.7.2019. pon. 09:30    Naslov: pad proizvodnje - kako naci kvar? Citirajte i odgovorite

Ljetos sam primjetio da mi je pala proizvodnja sa fotonaponskih panela u odnosu na proslu godinu za cca 20-40%. Opisat cu situaciju pa ako netko ima kakav prijedlog sto jos provjeriti slobodno komentira. Hvala!

Sustav cine 2x2x260W Sole polikristalni paneli, bluesolar 150/35 mppt, 1200VA inverter, 48V 16S Life celije.
Paneli su u spojeni u dvije paralele odvojene pomocu bloking dioda (mc4 konektori koji su sebi sadrze diodu) i svi spojevi na krovu su preko mc4 konektora, a kabel je onaj solarni od 4mm2. Izmedju panela i punjaca je cca 5m zice. Punjac je direktno spojen na bateriju kako bi eliminirao mogucu gresku na BMS-u. Celije su balansirane od strane BMS-a preko kojeg je prikljucen inverter. Eliminirao sam i DC osigurac koji je bio izmedju panela i punjaca i spojio zice direktno. Setup je vise / manje isti kao i lani kad je proizvodnja izgledala veca.

Ono na sto sam prvo naisao su bili slabo pritegnuti konektori na punjacu i spojnicama baterije. Pretpostavljam da licnate zice se s vremenom spresaju pa ih treba pritegnuti. Bilo bi bolje staviti one cjevaste nastavke na krajeve vodica sto cu napraviti kad nadjem vremena.

Testirao sam panele: Voc i Isc isti na sva 4 panela. Nijedan panel nije mrtav, svi nesto prozvode i otprilike jednako. Spojio sam samo dva panela na punjac, naizmjence i bez obzira na kombinaciju (znaci 4 panela, 4 moguce kombinacije), dobivam oko pola onoga sto vidim kad su svi paneli spojeni u sustav.

Temperatura panela je oko 50 stupnjeva tokom dana sto ne bi smjelo toliko spustiti proizvodnju. Ne vidim neka ostecenja na panelima, nijedan nije puknut, bypass diode sam testirao i ne pokazuju znakove kratkog spoja ili prekida.

Punjac ima svakavih opcija, no stavljen je na life tip baterije, max struja punjenja je na 35A sto se ovdje ni nemoze postici. Punjac ima neki logger koji biljezi max snagu i tokom suncanih dana ode i do 500-600W, nekad i 1000W, al vecinom kad provjeravam oko 12 sati kad je full suncano i baterija na 30-40% napunjenosti on se kilavi na nekih 400-500W solarne snage. Ono sto sumnjam jest se mozda punjac nije poremetio kod upgrade-a firmware-a tj. da ima sw problem. Bilo bi dobro isprobati sustav sa drugim punjacem no to mi je problem jer imam samo jedan, a ne isplati mi se kupovati jos jedan samo da bi isprobao razliku. Ima li neka alterantiva?

Baterija svakodnevno daje minimalno 800W inverteru bez problema sto po meni znaci da bi se trebala moci i puniti sa 800W. Isto mi je problem sto nemam 48V punjac velike snage s kojim bi testirao koliko snazno se baterija moze puniti.

Ako je netko imao slican problem pls. javite se! Hvala!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
dak0001

PostPostano: 8.7.2019. pon. 10:07    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kolega je prošle godine imao sličan problem.
Rješenje je bilo zamjena spojnih MC4 konektora.
[Vrh]
mihaelj

PostPostano: 8.7.2019. pon. 19:45    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala na prijedlogu. palac Inace sam ih sve prestekavao, al mozda ipak to nije dovolno.
Provjerit cu kad bude suho na krovu. Koliko vidim po youtube-u i takvih kvarova ima, no kod mene se nijedan konektor nije rastalio jer ipak je to mala snaga.

https://www.youtube.com/watch?v=DQtdbrxC7oU
https://www.youtube.com/watch?v=RaS7gfAc9i4
[Vrh]
mihaelj

PostPostano: 10.7.2019. sri. 09:03    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zamjenio sam dva mc4 konektora na kabelu koji ide od panela prema punjacu. Osim krimpanja, dodatno sam zalemio zice na metalni dio konektora kako bi kontakt bio sto veci. Jutros u 10 sati je zabiljezeno 700W max snage sto djeluje obecavajuce, no za konacni test treba pravo vrijeme i visoke temperature.
[Vrh]
dak0001

PostPostano: 10.7.2019. sri. 09:41    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da i on je imao samo zakrimpano, dok sam ja sve dodatno zalijao cinkom.
Pa je i on napravio kao i ja i za sad mu je sve OK.
[Vrh]
mihaelj

PostPostano: 10.7.2019. sri. 11:38    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala ti dak! Dao si mi dobar hint. Sad je definitivno bolje. Peak u podne mi je sad oko 600W sa full suncem sto je ipak bolje od nekih 400-500W u isto vrijeme do sad. Temperatura vani je porasla, a losi kontakti se s vremenom griju i pa im otpor dodatno raste sto opet znaci manje struje moze doci do punjaca.

Na 4 panela to je 4x2 konektora od panela, zatim dva Y konektora radi paralele i 2x mc4 konektora s blocking diodama i jos ova 2 popravljena sto idu prema punjacu. Uglavnom, jos puno mjesta oko kojih bi se trebao pobrinuti.

Kod tih mc4 konektor pinova je problem sto ih nemogu iscupati van jer se oni zaglave u onoj vanjskoj cahuri, a da bi ih zalio s tinolom morao bi ih nekako dobiti vani. Uglavnom, pustolovina se nastavlja Confused
[Vrh]
Mrax

PostPostano: 14.9.2019. sub. 20:12    Naslov: Citirajte i odgovorite

Javljaj ukoliko se problemi nastave unatoč tvojim zahvatima.
[Vrh]
mihaelj

PostPostano: 27.9.2019. pet. 07:25    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kako je doslo hladnije vrijeme output mojih panela ide do 800W. Jel moguce da imaju tako losu temperaturnu karakteristiku? trlja oci Morat cu smislit neko logiranje temperature da to malo bolje istrazim.
https://sinovoltaics.com/solar-basics/measuring-the-temperature-coefficients-of-a-pv-module/
[Vrh]
Mrax

PostPostano: 27.9.2019. pet. 07:50    Naslov: Citirajte i odgovorite

Naravno da je moguće.
Ja kad mjerim struju, trenutak nakon što sunce izađe iza oblaka, dobijem i 50% više nego 10 sekundi kasnije.
[Vrh]
mihaelj

PostPostano: 2.10.2019. sri. 11:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

Oblacno. Odjednom 780W jer je sunce izaslo sunce iza oblaka. U narednih 10 minuta proizvodnja postepeno pada na 660W i tu se zadrzava, intenzitet sunca i polozaj gotovo nepromjenjeni. Bacim malo vode po krovu da se paneli ohlade i vec sam na 700W.
Trebao sam uzeti neke druge panele Rolling Eyes
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni moduli
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.