<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Buggy Carter GTR Interceptor
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja ostalih e-vozila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Caca

PostPostano: 2.1.2019. sri. 21:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

Našlo se malo vremena ovih dana pa sam uspio složiti jedan dio novog Arduino kontrolera. Ovaj put sam uzeo Mega 2560 pro jer mi na 328p prifalilo digitalnih ulaza/izlaza, čak sam i sve analogne iskoristio. Sad ih imam dovoljno.
Menu ima 3 pogleda/izbornika a za kretanje koristim rotary encoder. Main izbornik kao glavni gdje se vide sve bitne informacije, mod rada, brzina, temperature, snaga te profil vožnje. Drugi je Profile i služi samo za odabir profila vožnje. Treći izbornik sam zamislio kao poglede na određene vrijednosti ali da budu puno preglednije pa koristim puno veći font. U videu su neke vrijednosti upisane čisto radi primjera ali uglavnom će biti parsane sa GPSa, CANa ili dobivene sa samih senzora. CAN parser još nisam složio, to ću kad uhvatim više vremena i kad budem imao ponovo spojen Sevcon.

Svaki prijedlog dobro došao! Sretnu Novu vam svima želim!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Cose

PostPostano: 3.1.2019. čet. 10:19    Naslov: Citirajte i odgovorite

Caca je napisao/la:
Na�lo se malo vremena ovih dana pa sam uspio slo�iti jedan dio novog Arduino kontrolera. Ovaj put sam uzeo Mega 2560 pro jer mi na 328p prifalilo digitalnih ulaza/izlaza, �ak sam i sve analogne iskoristio. Sad ih imam dovoljno.
Menu ima 3 pogleda/izbornika a za kretanje koristim rotary encoder. Main izbornik kao glavni gdje se vide sve bitne informacije, mod rada, brzina, temperature, snaga te profil vo�nje. Drugi je Profile i slu�i samo za odabir profila vo�nje. Tre�i izbornik sam zamislio kao poglede na odre�ene vrijednosti ali da budu puno preglednije pa koristim puno ve�i font. U videu su neke vrijednosti upisane �isto radi primjera ali uglavnom �e biti parsane sa GPSa, CANa ili dobivene sa samih senzora. CAN parser jo� nisam slo�io, to �u kad uhvatim vi�e vremena i kad budem imao ponovo spojen Sevcon.

Super projekt, taman za skucati se kad krenes setati ekrane u voznji. palac Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Caca

PostPostano: 3.1.2019. čet. 11:19    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kosovski ne zajebaji nego dođi s tim malim autićem na kavu...
[Vrh]
Cose

PostPostano: 3.1.2019. čet. 12:56    Naslov: Citirajte i odgovorite

Caca je napisao/la:
Kosovski ne zajebaji nego do�i s tim malim auti�em na kavu...

Vrlo rado, samo to ce morati malo pricekati do proljeca jer mi je uletio jedan lijepi fush koji moram prvo odraditi. Very Happy
[Vrh]
Caca

PostPostano: 1.3.2019. pet. 15:58    Naslov: Citirajte i odgovorite

I tako dok brojim sitno, do toplijih dana i novih radnih akcija sve si nešto razmišljam kako bi bilo dobro ugurati neki veći pogonski lančanik kako bi povećao moment i imao veću korisnost motora te bi se na kraju i sam motorić manje mučio. Prvo sam išao sa nekom računicom i idealno bi mi bilo umjesto postojećih 54 zubaca staviti lančanik sa 68 zubaca što mi daje na nekih 4500 o/min krajnju brzinu od 80km/h.
Krenuo sam malo proučavati kako bi u SolidWorksu konstruirao lančanik i obzirom da se nisam nikad upuštao u tako nešto vidio sam da za mene baš i nije tako trivialno! trlja oci

Pa malo matematike ako nekoga zanima

Nakon proučavanja youtube filmića konstruiranja razno raznih lančanika sve mi se učinilo još kompliciranije dok nisam naletio na GrabCad library i lančanik kojem u Solidu pomoću tablice možete definirati apsolutno sve, broj zubaca, korak, unutarnju rupu, broj rupa za pričvršćenje, radijus na kojem su rupe za pričvršćenje... Nadam se da će nekom biti od koristi pa evo direktan link https://grabcad.com/library/adjustable-sprocket

Model učitan i u tablicu ubačeni podatci

Uspoređivao sam malo koliko je 68 zubaca veći od 54 i svakako prije izrade trebam još provjeriti da li će uopće fizički stati.

Vjerovatno ću ga dati izraditi od aluminija 7075 pa ako netko ima CNC ili pozna nekoga kome ovo ne bi predstavljalo problem neka javi. Moram još nacrtati rupe, olakšanja a i ljepše će izgledat smijeh1
[Vrh]
Caca

PostPostano: 16.6.2019. ned. 08:25    Naslov: Citirajte i odgovorite

Standardan nedostatak vremena i ovo kišovito proljeće nisu mi baš išli na ruku pa i projekt malo kaska... placko
Na originalnom lančaniku uz samu oznaku 520-54T stoji i WLJF pa sam malo išao googlat i vidim da je to malo veći proizvođač moto lančanika sa 25god. iskustva. Kontaktirao ih preko Alibabe i pitam da li imaju ili mogu napraviti po mjeri sa 68 zubaca. Naravno mali kinez sve može, daje mi na izbor nekih 9 različitih dizajna i nakon odabira šalje u proizvodnju.

Isporuka 30 dana po uplati ekspresno DHLom.

Napokon sam završio i nosač motora, skratio lanac i sve pričvrstio.

Lanac moram mrvicu pritegnuti ali dužina šlica mi ne dozvoljava da dovoljno pomaknem motor pa ću ubaciti jedno 7mm debelu gumu između nosača motora i šasije da ga malo dotegnem a možda će i amortizirati nabijanje motora u startu. smijeh2

Polako završavam i kutiju za Sevcon u koju sam ubacio 15mm delebu aluminijsku ploču koja će odvoditi toplinu sa kontrolera na vanjski hladnjak. Sad je u planu slaganje privremene kutije za bateriju i krojenje debelih kabela, krimpanje, pa nakon toga spajanje ostalog ožičenja.

Evo i kratki video napokon sa motorićem na svojem mjestu!

Igrao sam se malo u Fritzingu da znam di što spajam na novom Arduino kontroleru.

Ako sve bude išlo po planu nadam se da prve probne metre prelazim krajem 7mj. smijeh1
[Vrh]
Caca

PostPostano: 23.6.2019. ned. 09:53    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jučer sam krimpao fazne i napajačke kabele. Busi

DC-DC, Arduino, CAN i relej pločica na svom mjestu. Još moram neke stvari ubaciti u mikrokontroler.

Nisam mislio da će se konverzija razvuć na 3 god. i još je dug put do cilja ali krećem se uglavnom. Nekih sugestivnih komentara nema pa se nadam da sve radim po PSu! smijeh2
[Vrh]
Willys

PostPostano: 23.6.2019. ned. 10:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

Samo naprijed! Sve se čini jako uredno i pedantno! Ja sam jedino skeptičan da li će prijenosni omjer biti dosta velik, da će bez problema kretati na velikim uzbrdicama. Zato čim prije završi da možeš testirati. palac
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
eltico

PostPostano: 23.6.2019. ned. 15:48    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ubrzaj malo, proći če ljeto Smile
Pedantnost, svaka čast palac
[Vrh]
Caca

PostPostano: 23.6.2019. ned. 19:45    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala dečki, nadam se do kraja 7mj. bar dovest do voznog stanja.
[Vrh]
Caca

PostPostano: 7.7.2019. ned. 11:25    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pomalo se slaže struja...

[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja ostalih e-vozila
Vremenska zona: GMT + 01:00.