<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Pregrijavanje motora iz perilice rublja

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Motori
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
solar3

PostPostano: 16.9.2016. pet. 19:13    Naslov: Pregrijavanje motora iz perilice rublja Citirajte i odgovorite

Radi se o elektro-motoru 230V iz perilice rublja Candy koji služi za izbacivanje vode. Motor sam dobio izvađen iz perilice, a trebao bi služiti za pretakanje vina. Motor ima 4 žice izvoda i to crvena, plava, crna i jako tanka bijela. Ovako to izgleda https://www.google.hr/search?tbm=isch&tbs=rimg%3ACcNFJojIgE5gIjiM-BZxCz8rkUPdsNFxnuIA2v4ZBIysCoElVGrty3b0ACThe77Q3HBqVp_1wVaVkCI-3WjJcJTRoEyoSCYz4FnELPyuREbl1Cm6-3cEoKhIJQ92w0XGe4gARwGr6FBi3c4cqEgna_1hkEjKwKgRG5dQpuvt3BKCoSCSVUau3LdvQAEcsnR2qb6XlKKhIJJOF7vtDccGoRZ3u-TOTIb7YqEglWn_1BVpWQIjxHAavoUGLdzhyoSCbdaMlwlNGgTEcsnR2qb6XlK&q&bih=675&biw=1467&ved=0ahUKEwiB-PPmvJTPAhWFWBoKHRIAB3UQ9C8ICQ&dpr=1.09#imgrc=w0UmiMiATmBiLM%3A
Između plave i crvene je najveći otpor, pa je to valjda pomoćni namotaj.
Spojio sam to po ovoj šemi br.1 https://www.google.hr/imgres?imgurl=http%3A%2F%2Fwww.elektronika.ba%2Fforum%2Fuploadz%2F1218819096_Clipboard01.jpg&imgrefurl=http%3A%2F%2Fwww.elektronika.ba%2Fforum%2Fviewtopic.php%3Ft%3D4183&docid=2cOSM9B4cZ_rFM&tbnid=brdPYB_aUuVt6M%3A&w=427&h=223&bih=675&biw=1467&ved=0ahUKEwjVssX5rJTPAhWCBywKHY7ABxYQMwgcKAMwAw&iact=mrc&uact=8
Okreće u dobrom smjeru ali se u 2 do 3 minute jako ugrije. Može li uzrok tome biti kondenzator ili je nešto drugo problem.
Ni jedna žica od izvoda nema spoj na kučište motora - provjerio.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
zega

PostPostano: 16.9.2016. pet. 23:34    Naslov: Re: Pregrijavanje motora iz perilice rublja Citirajte i odgovorite

Samo da postedim ljude skrolanja

solar3 je napisao/la:
Radi se o elektro-motoru 230V iz perilice rublja Candy koji služi za izbacivanje vode. Motor sam dobio izvađen iz perilice, a trebao bi služiti
za pretakanje vina. Motor ima 4 žice izvoda i to crvena, plava, crna i jako tanka bijela.
Ovako to izgleda

Između plave i crvene je najveći otpor, pa je to valjda pomoćni namotaj.
Spojio sam to po ovoj šemi br.1
Okreće u dobrom smjeru ali se u 2 do 3 minute jako ugrije. Može li uzrok tome biti kondenzator ili je nešto drugo problem.
Ni jedna žica od izvoda nema spoj na kučište motora - provjerio.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
Pero

PostPostano: 17.9.2016. sub. 04:54    Naslov: Citirajte i odgovorite

1. Koliki si kondenzator spojio?
2. Bilo bi dobro da ispišeš tablicu otpora među pojedinim kontaktima motora.

Možeš probati zavrtiti motor kako si već probao, ali da odspojiš kondenzator nakon par sekundi (kad rotor dosegne neku brzinu). Provjeri da li se i tada motor grije (bez opterećenja na rotoru).

Ako se motor i dalje grije, kondenzator je prevelik.
[Vrh]
dc74

PostPostano: 17.9.2016. sub. 07:16    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja inače baš nevidim dobro, ali mi se čini po shemi 1 da je pomoćni namotaj između plave i žute, a ti si u tekstu napisao da bi pomoćni namotaj trebao biti između plave i crvene.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
vedran-88

PostPostano: 17.9.2016. sub. 08:03    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jedan period sam radio u servisu prije nekoliko godina, pa mi je malo ishlapilo, ali ovo bi trebala biti optočna pumpa.

Pumpa za izbacivanje vode (askoll) je puno manja i nema kondenzator za pokretanje.

Kondenzator obično bude cca oko 4uF.

Te pumpe kada stoje dugo hoće zaglaviti pa je pitanje u kakvom je stanju. Obično pomogne da se ručno zavrti koji krug rotor.

Obično te pumpe budu za jedan smjer i 3 žice pa je malo neobično da su 4 žice. Pumpe koje su imale okretanje smjera su obično imale i funkciju izbacivanja vode promjenom smjera ali su imale drugačiju turbinu (više njih)

Razlog pregrijavanju može biti ako je dobro spojen:

-da nije curila voda po ležaju zbog lošeg semeringa, pa ležaj koči osovinu

-neke turbine su se jedva skidale jer cijeli taj dio osovine nabrekne od hrđe pa je moguće da koči osovinu

-neke pume su imale semering s oprugom, pa pretpostavljam da bi ispravno radila da turbina mora biti cijelo vrijeme u vodi

Ova slika spajanja nema veze s ovom pumpom. Boje žica su od proizvođača do proizvođača različite.

Još valja provjeriti pitanja koje je Pero postavio i da li ta bijela žica ima otpor između jedne ili dvije žice i/ili neka druga žica da ima između dvije druge otpor.
[Vrh]
solar3

PostPostano: 17.9.2016. sub. 09:16    Naslov: Citirajte i odgovorite

Najprije hvala svima na trudu!
Evo izmjerio sam otpore:
plava - crvena 80
plava - crna 31
crvena - crna 110

plava - bijela 47
crna - bijela 77
crvena bijela 33
Prema kučištu ni jedna ne probija
Bijela je skroz tanka iz komada (nema licne kao ostale).
Kondenzator je 6mF 420V i 6mF piše na kučištu motora.
Kondenzator je priključen na crvenu i crnu.
Crna i plava uštekane u mrežu, jel valja tako?

-neke pume su imale semering s oprugom, pa pretpostavljam da bi ispravno radila da turbina mora biti cijelo vrijeme u vodi

Odvio sam 3 vijka, malo okrenuo pumpu sa nosača i osjeti se da pritisak opruge popusti. Možda je rješenje jednostavno - potapanje u vino pa da vidimo.
Istina je u vinu! palac
[Vrh]
dc74

PostPostano: 17.9.2016. sub. 14:52    Naslov: Citirajte i odgovorite

Po meni otpori ne štimaju.
U prvom postu si napisao da je najveći otpor između plave i crvene, a u zadnjem postu ispada da je između crne i crvene najveći otpor.
Moje mišljenje je da je to pumpa iz novije generacije perilice ili suđerice koje imaju digitalni prikaz (između ostalog i grešaka kad aparat ne radi)bijela žica je najvjerojatnije spojena u zvijezdište namotaja i ona je vjerojatno služila da javi elektronici grešku ako pumpa ne radi ili je negdje svijetlila tinjalica kad pumpa radi.
Krenuvši od te predpostavke zbrajao sam otpore:
plava - bijela 47 + bijela crvena 33 = plava - crvena 80 - ODGOVARA
crvena - bijela 33 + bijela - crna 77 = crvena - crna 110 ODGOVARA
plava - bijela 47 + bijela crna 77 = plava - crna 124 (izmjereno 31) NE ODGOVARA.
Iz navedenog izračuna proizlazi da namotaji između plave i crne imaju međuspoj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
BB

PostPostano: 19.9.2016. pon. 09:31    Naslov: Citirajte i odgovorite

a da li je ova pumpa predviđena za trajni rad?

nema ventilatora da je hladi
nije uronjena u medij koji pokreće tako da je ni on ne hladi
u veš mašini radi maksimalno 2puta po minut za jedno pranje...

a vino zna da ugrije i bez pumpe Very Happy
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Motori
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.