<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Za novu HR nuklearku
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Nuklearna energija
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
inch

PostPostano: 25.2.2008. pon. 19:38    Naslov: Citirajte i odgovorite

VladoK je napisao/la:
daj u to uvjeri samo jednog jedinog ponosnog vlasnika apartmana na Jadranu, molim te, molim te - jako te molim, ali
Ne bu islo

može sunce i hladti, grijanjem - apsorpcija. Rolling Eyes

a to je dovoljan argument tebi i svima koji su za nuklearke da postoji alternativa.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
timon

PostPostano: 25.2.2008. pon. 20:32    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da vidis samo, kako bi nekoliko redukcija struje u vrhu sezone bilo uvjerljivo. Ja sam za nuklearku. Kad bi samo mogao dobiti i posao u njoj.... A sto se tice ekologije, neka oni koje to tako brine dođu malo zivjeti kod mene u Kutinu. Amonijak tako dobro cisti sinuse placko Brutalno! ironik
[Vrh]
rale

PostPostano: 25.2.2008. pon. 21:41    Naslov: Citirajte i odgovorite

NE su razvijene u skladu sa postojećim energetskim sustavom i infrastrukturom, za raliku od alternative koja zahtjeva korjenite i ospežne promjene. Cijena el. energije iz NE je konkurentna i stabilna. Proizvodnja ne ovisi o potresima na tržištu nafte i plina.
Kada će ta solarna alternativa biti u stanju podmiriti energetske potrebe i kolika će biti cijena energije proizvedene na takav način? Što do tada?
Zanima me kako bi se protivnici NE opredjelili da mogu birati između energije iz alternativnih izvora i energije iz NE po tržišnim cijenama.
Energija iz alternativnih bila bi višestruko skuplja.
Kako bi motivirali ljude kojima je investirati u par centimetara stiropora oko kuće nezamislivo i neprihvatljivo da investiraju stotinjak tisuća eura u solarno napajanje. Pri tome ih razveseliti činjenicom da nema ni tehničkih ni zakonskih uvjeta za prikljućenje na mrežu.
Nemam nikakvi osobnih interesa u primjeni NE. Izgleda paradoksalno ali NE zagovaram iz ekoloških pobuda. Vjerujem da je opredjeljnje za NE puno zelenije od zatvaranja očiju pred činjenicama, poticanja masovne histerije, demagoškog plašenja, iskorištavanja naravno opravdanog straha za skupljanje jeftinih političkih poena i ostvarenja osobnih interesa.
[Vrh]
inch

PostPostano: 25.2.2008. pon. 22:00    Naslov: Citirajte i odgovorite

kud sa radioaktivnim otpadom? i zapravo ono najvažnije kud sa elektranom, kome je uvaliti?
[Vrh]
rale

PostPostano: 25.2.2008. pon. 22:48    Naslov: Citirajte i odgovorite

@inch

Nuklearnu energiju ne smatram konačnim riješenjem bar ne u obliku kakvom je danas koristimo. Od dva zla biram manje. Daj bože da što prije dođe dan kada ćemo potrebe za energijom moći zadovoljavati iz obnovljivih i čistijih izvora energije
Otpad iz NE se može kontrolirano odlagati na uređenim odlagalištima.
O razgradnji treba voditi računa unaprijed pri planiranju. Možda netko tko zna više o ovom problemu napiše par redaka.
Usput gdje odlažemo tone SO2, CO, CO2, kilograme radioaktivnog sumpora, žive itd. iz fosilnih goriva. Ne generiramo li ogromne količine otpadne topline, šljake, čađe. Možda ta radioaktivnost nije opasna kada je vjetar raznese stotinama kilometara uokolo.
[Vrh]
inch

PostPostano: 26.2.2008. uto. 09:08    Naslov: Citirajte i odgovorite

to sve djelomično i razumijem, ali dim ode u atmosferu i vjerojatno da to priroda razgradi (inače bi već riknuli) termoelektrane na vatru i one na radijaciju se prilično razlikuju.

međutim gdje u hrv. koja je usput mala zemlja i koja se profilira kao zemlja čistog okoliša, turizma, izvora vode, mora, zdrave hrane itd itd. gdje i kuda postaviti nuklearne elektrane i možda najvažnije gdje odlagati nuklearni otpad? kad na to pitanje odgovorite onda se ova opcija može uzeti u obzir.
[Vrh]
timon

PostPostano: 26.2.2008. uto. 19:38    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kolicina nuklearnog otpada kojeg generira elektrana je zapravo prilicno mala. Mislim, gdije krsko pohranjuje svoj odpad? Vecina otpada je niskoradioaktivan. Kontaminirani dijelovi opreme i potrosne stvari poput odijela, rukavica itd... Visokoradioaktivan otpad je potroseno gorivo i sam reaktor nakon isteka roka trajanja (zatvaranja elektrane), a osim toga, potroseno nuklearno gorivo se moze slati na rafiniranje i koristiti ponovo. Usput, 99% otpada je u krutom stanju tako da jedini nacin kontaminacije okolisa bi bio totalna nebriga i zanemarivanje odlagalista kroz dugo vremensko razdoblje ili neki totalno katastrofalni događaj, koji bi ionako pobio sve prije nego bi nas dohvatila radijacija.
[Vrh]
timon

PostPostano: 26.2.2008. uto. 19:46    Naslov: Citirajte i odgovorite

Usput, jeste li znali da u blizini Kutine postoji odlagaliste fosforgipsa od kutinske petrokemije? Fora je da je taj fosforgips radioaktivan. Nije jako ali je ipak dosta vise od normalne radioaktivnosti okolne zemlje. Fora je da je to odlagaliste zapravo obicno umjetno jezero u blizini jedne rijecice. Vidi se na google earth-u.
[Vrh]
inch

PostPostano: 27.2.2008. sri. 09:13    Naslov: Citirajte i odgovorite

...po mogućnosti negdje u neku 'vukojebinu' koje su u hrv. obično PP i NP (parkovi prirode) ili pak baciti na dno mora, glavno da se nevidi i da je smeće pod 'tepihom' Rolling Eyes
[Vrh]
north

PostPostano: 28.2.2008. čet. 20:32    Naslov: Citirajte i odgovorite

sve je za sad u krskom unutar kruga nuklearke a javnosti danas nemre vise pobjec da nebi videla i saznala da netko planira nesto takvo strpat negde a da to nije adekvatno mjesto
postajemo preveliki potrosaci energije da bi mogli bit licemjerni i ne prihvatit realnost svi prirodni izvori energije i trenutno poznati nacini iskoristavnja njih se za sad sakriju prema NEK
mi ko drzava bi morali tezit sto vecoj neovisnosti o drugima a to znaci i bit sto samostojniji u pokrivanju potreba za energijom brez NEK mi to nismo sposobni
[Vrh]
inch

PostPostano: 28.2.2008. čet. 21:04    Naslov: Citirajte i odgovorite

NEK rade TE Very Happy
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 28.2.2008. čet. 21:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

Daj radje zasrafi vjetrenjacu na krov.. Rolling Eyes
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
zega

PostPostano: 28.2.2008. čet. 23:24    Naslov: Citirajte i odgovorite

ok cijena je majka kosta kolio uvodjenje prikljucka oh HEP samo...
Daj izracun za zagreb koliko prosjecno godisnje moze proizvest tvoj vetrogenerator i da li moze pokriti energetske potrebe tipicnog kucanstva (3000kwh/god)...
I onda ja izracun koliko kosta oprema (akici, inverter, total sve) i da se vidi isplativost toga, tj kad radis novi bjekt da li uopce uvodit elektru (da radi povlastenog otkupa)...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
Darrieus

PostPostano: 29.2.2008. pet. 00:01    Naslov: Citirajte i odgovorite

Iskreno protiv sam NE u Hrv, a i bilo gdje u svijetu bez obzira na argumente koje su mnogi ovdje iznjeli.

Moram isto tako istaknuti da se u potpunosti slazem e argumentima za NE, jer to je zapravo cinjenicno stanje stvari, ali sam i dalje definitivno protiv.
Zasto sam protiv, odgovor je vrlo jednostavan; Chernobyl.
ok reci cete bio je komunisticki rezim ovo ono, reci cete danasnje Ne su 100 puta sigurnije, ok, slazem se, al postoji i Murphy-ev zakon, pa s toga Chernobyl 2 je vrlo lako moguc!

Isčeprkati ću vam linkove vezane uz Chernobyl za vrijeme i poslije katastrofe, pa sve poklonike NE-a, da malo pogledaju stravicne slike, djece rođene poslije katastrofe....

Mislim da je Hidroelektrana rijesenje, daleko bolje, jeftinije i čišće, a ekološka šteta koju eventualno prouzroči HE, je daleko manja, od TE, ili od moguće katastrofe NE.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
inch

PostPostano: 29.2.2008. pet. 08:52    Naslov: Citirajte i odgovorite

TE sa katalizatorom (dimnjak) je rješenje! Rolling Eyes

može koristiti sve što ima u sebi kalorije.

i usput ako niste znali koeficijent korisnosti je veći za TE no za NE (40-50 (70%?) / 30-35 %)
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Nuklearna energija
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeća
Stranica 2 / 8.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.