<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Elektricni automobil naizmjenicni pogon
Idite na Prethodna  1, 2, 3

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Tornado610

PostPostano: 23.5.2014. pet. 09:03    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sada mi je jasnije, nasao sam i podijelu u kojoj se navodi da se naizmjenicni pogon moze ostvariti sa BLDC. Moje pitanje je jos samo da li konkretno ugradnjom motora i kontrolera koje je riba predlozio mogu reci da u svom automobilu imam AC pogon?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
OldDog

PostPostano: 23.5.2014. pet. 09:04    Naslov: Citirajte i odgovorite

grrga je napisao/la:
Kada spojiš jednu fazu i masu dobiješ trapez koji ima gornju poluperiodu, dakle nema donje, negativne poluperiode.

Ako vrtiš motor kao generator dobiješ izmjeničnu karakteristiku.

Ako kroz jedan namotaj teče struja čas u jedno , a čas u drugom smjeru, to je onda izmjenična sruja i motor je AC , i samo AC. To je slučaj kod BLDC motora, zavisno od toga koji su mu tranzistori otvoreni.
[Vrh]
BB

PostPostano: 23.5.2014. pet. 09:10    Naslov: Citirajte i odgovorite

nisam iz ove struke ali jedva čekam da vidim sliku sa osciloskopa... Very Happy
[Vrh]
grrga

PostPostano: 23.5.2014. pet. 09:34    Naslov: Citirajte i odgovorite

OldDog je napisao/la:
grrga je napisao/la:
Kada spojiš jednu fazu i masu dobiješ trapez koji ima gornju poluperiodu, dakle nema donje, negativne poluperiode.

Ako kroz jedan namotaj teče struja čas u jedno , a čas u drugom smjeru, to je onda izmjenična sruja i motor je AC , i samo AC. To je slučaj kod BLDC motora, zavisno od toga koji su mu tranzistori otvoreni.

Slažem se s tim ali kod bldc-a gledano osciloskopom nema drugog smjera, samo gornji trapezi sa pomakom od 120° od faze do faze. To je ono što me buni. Ipak mislim da sam našao još nešto gdje griješim. Uvjek mjerim izlaz svake faze prema motoru i mase a nikad međufazno. Svaka faza za sebe je trapezna od 0 do + ali međufazno to ne mora biti slučaj. Kad uhvatim vremena napravit ću snimanje kontrolera međufazno da vidim kakav je onda oblik.

Inače postoji pojam "BLAC motor" koji se koristi za PMSM motore.
[Vrh]
grrga

PostPostano: 23.5.2014. pet. 09:35    Naslov: Citirajte i odgovorite

BB je napisao/la:
nisam iz ove struke ali jedva čekam da vidim sliku sa osciloskopa... Very Happy

Dođi Very Happy
[Vrh]
riba

PostPostano: 23.5.2014. pet. 09:38    Naslov: Citirajte i odgovorite

Tako je, mjeri između dvije faze i dobiti ćeš izmjenični napon, kao na grafu u onom linku što sam dao palac
[Vrh]
kruska

PostPostano: 23.5.2014. pet. 11:49    Naslov: Citirajte i odgovorite

grrga je napisao/la:
OldDog je napisao/la:
grrga je napisao/la:

Slažem se s tim ali kod bldc-a gledano osciloskopom nema drugog smjera, samo gornji trapezi sa pomakom od 120° od faze do faze. To je ono što me buni. Ipak mislim da sam našao još nešto gdje griješim. Uvjek mjerim izlaz svake faze prema motoru i mase a nikad međufazno. Svaka faza za sebe je trapezna od 0 do + ali međufazno to ne mora biti slučaj. Kad uhvatim vremena napravit ću snimanje kontrolera međufazno da vidim kakav je onda oblik.

Inače postoji pojam "BLAC motor" koji se koristi za PMSM motore.

mjerenjem između minusa baterije i faze nikad nemožeš vidjeti negativnu poluperiodu,

riba je napisao/la:
Tako je, mjeri između dvije faze i dobiti ćeš izmjenični napon, kao na grafu u onom linku što sam dao palac

može i tako, a naj bolje bi bilo izvući iz motora žicu sa zvjezdišta (jedino ako nije trokut spoj onda samo kako riba kaže)
pa mjeriti od zvjezdišta prema fazama.
[Vrh]
DompaEV

PostPostano: 4.6.2014. sri. 10:23    Naslov: Citirajte i odgovorite

Prije svega trebalo bi usporediti cijenu (do kucnog praga) Kelly-a (motor + kontroler) i klasicnog AC motora (kao u e-bubi) i Zapija.

Mozda bi se Tornadu vise isplatilo ici na kakav 4kW 4p 3f AC motor (Sever, Elektrokovina, Koncar) i Zapi AC-2. Tih motora se nadje stvarno za sicu, a i premotavanje na nizi napon (preporucio bih na cca 20V) nije nesto skupo. Jedino sto je u toj kombinaciji potrebno je enkoder (bilo sloziti sam neki ili kupiti gotov u formatu kuglagera).
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
riba

PostPostano: 4.6.2014. sri. 10:36    Naslov: Citirajte i odgovorite

Može se i još jeftinije proći, kupiti golden motor 5 kw i infineon 36 fet kontroler. Za još jeftinije, kupiti to dvoje rabljeno Smile

Za tu snagu sasvim dovoljno.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3
Stranica 3 / 3.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.